Jane utíká

Jane utíká https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1891/bmid_jane-utika-nw3-1891.jpg 5 810 173

Jane Whittakerová najednou neví, kdo je, nevzpomíná si na vlastní jméno, netuší, kolik jí je let. Bloudí ulicemi Bostonu v zakrvácených šatech a s deseti tisíci dolary v kapse. Nezbývá jí než důvěřovat hezkému mladíkovi, o němž jí říkají, že je to její manžel, a dovolit mu, aby o ni pečoval v elegantním domě, který údajně sama zařizovala. Ale pomáhají jí skutečně léky, které jí dávají? Nebo pouze prohlubují její zmatenost? Jane se pouští do nerovného boje, aby se dopátrala pravdy a získala zpátky svou paměť i život. Krok za krokem rozmotává pavučinu rafinovaného zla a uvolňuje smyčku, která ji rdousí. Nemá se na koho obrátit, neboť i těm nejlepším přátelům se zdá, že Jane přichází o rozum. Jenom nezlomná vůle ji nutí, aby se nevzdávala. Ale pokud přece jen získá zpět své vzpomínky a odhalí pravdu, bude bláznivé Jane ještě někdo věřit...? (Podle románu byl v r. 1995 natočen televizní film.)... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

See Jane Run , 1991

jana-cisarova
jana-cisarova
01.03.2024 5 z 5

Kniha byla zajímavá a napínavá od samého začátku, vybrala jsem si ji do čtenářské výzvy.
Jane si uvědomí, že se nachází v ulici v centru Bostonu, ve městě, kde žije, ale nevzpomíná si, kdo je, jak se tu ocitla, co předcházelo okamžiku, než si uvědomila, že naprosto ztratila paměť.
Nevzpomene si ani po delší době, kdy je nucena se někam uchýlit, aby si odpočinula a udělala tělesnou hygienu. Na hotelu nahlásí falešné jméno a na pokoji zjistí zneklidňující okolnosti. V kapse pláště má několik tisíc dolarů a pod pláštěm šaty, které jsou na hrudi zamazané od krve.
Až po dvou dnech se přihlásí policii, která ji nasměruje do nemocnice na vyšetření. Jedna z žen personálu ji poznává a pak už pro ni přijíždí muž, který údajně má být jejím manželem.
Pro Jane nastane katastrofální situace, kterou by nikdy neočekávala. Její muž, dětský chirurg, se ji snaží pomocí narkotik zneschopnit natolik, aby ji mohl prohlásit za nesvéprávnou. Co se asi stalo před tím, než ztratila paměť, co jejího muže vede k tomu, aby ji chtěl navždycky odklidit od své rodiny a od přátel? Četla jsem se zatajeným dechem, konec byl dosti překvapivý.

KatyM.
KatyM.
01.03.2024 5 z 5

Jedna z posledních knih od autorky, které jsem nečetla. Výborné čtení jako vždy. Doporučuji.

28401
28401
25.02.2024 5 z 5

Skvělý, napínavý psychothriler. Doporučuji !

janina66
janina66
18.01.2024 4 z 5

Audiokniha.
Až na ten konec, byla celá kniha jedna velká depka!
Ale líbilo se mi to.
No a co dodat k manželovi? Hnus

kusma
kusma
17.11.2023 5 z 5

Hodně povedená knížka. Od začátku napínavá a ač by člověk řekl, že je to vlastně úplně jasné, co se stalo, autorka si s námi pohrává, že nic není jisté. Jsou tu i výborně popsané postavy, úplně jsem ty jejich reakce viděla, krásně uvěřitelné. Kniha se mi moc líbila.

navzdy.betty
navzdy.betty
06.10.2023 5 z 5

Napínavý thriller od začátku do konce. Příběh plný zvratů.

Termaap
Termaap
02.10.2023 5 z 5

Už dlouho jsem nebyla knihou takhle zaujatá jako právě při poslechu JANE UTÍKÁ. Od Joy Fieldingové už jsem v minulosti četla čtyři knihy (takže mám do kompletní sestavy ještě co dělat) a nikdy jsem nebyla zklamaná, ale tohle pro mě byla bezesporu ta doposud nejlepší. I přes větší počet stran nemám pocit, že by byla nějaká kapitola nadbytečná. Napínavé, překvapivé, skvěle vymyšlené, uvěřitelné (včetně konce), husí-kůži-tvořící:).

AndreaOn
AndreaOn
21.09.2023 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky. Myslím, že se to dalo i trochu zkrátit. Ale v celku to šlo, jsem ráda, že vyhrála pravda. Ale Zachráníš mě ráno u mě zatím pořád vede. Uvidíme, jak to bude až zkusím nějakou další.

kap66
kap66
04.09.2023 2 z 5

Čas od času mě chytne uklízecí nálada, tentokrát jsem se pustila do čištění čtečky. Joy Fielding, thrillery PRO ŽENY; bojím se, že to bude žensky užvaněné a roztahané, že nepochopím, proč dělá hlavní postava přesně to, co dělá, přestože tam bude spousta náhledů do jejího mozku, že konec bude přehnaný. Bylo to přesně tak. Na druhou stranu, přečetla jsem to celé; zatím autorku ve čtečce nechám, odložím ji na důchod a uvidím.
Opravdu chci věřit, že nakládání se zájmeny je nějakým omylem způsobeným převodem do elektronické podoby. Vidět tu čistku na papíře... Zůstalo ani ne 20 zájmen ji/ni, zato 2000 jí/ní (nepřeháním). Utrpení. Trochu ho vyvážily dvě perličky: taky jsem se zalekla krutosti únosců, kteří sekali lidská těla (hrdinka se obávala, jestli "jí unesou nohy"), a bála se o její život, když jí hrozilo udušení ("lahodný zvuk jí zaskočil"). :-)

Lenča727
Lenča727
21.07.2023 5 z 5

Po mnoha letech přečteno znovu. Poprvé jsem z ní byla naprosto odvařená, i teď se mi četla skvěle, přestože jsem věděla, co za tím vším stojí. Tahle knížka prostě patří k autorčiným nejlepším.

norrasun
norrasun
01.07.2023 5 z 5

Moje první knížka od této spisovatelky, čtená kdysi před více než dvaceti lety a prostě - láska na první pohled.. přišlo mi to všechno tak čtivý a napínavý a hlavní hrdince jsem hrozně moc fandila..

beruska
beruska
08.04.2023 5 z 5

Příběh se mi opravdu líbil... Byl napínavý, hlavní hrdince jsem držela po celou dobu pěsti... A líbilo se mi to tajemství, které provázelo každou stránku ..
Když dodám, že jsem četla i několik hodin v kuse, je jasné, že paní autorce dám 5 * :) ...

JankaV80
JankaV80
06.03.2023 3 z 5

Ufufuf, tato kniha pro mě byla utrpením. A přiznám se, že nechápu její vysoké hodnocení. 2/3 knihy se vlekly jako šnek. Některé pasáže z knihy se opakovaly (a to ne jednou, ale několikrát). Bystrému čtenáři dojde, o co v celé knize jde a čeká (velmi dlouho čeká), kdy hlavní hrdinka prozře. Dojde k tomu ve chvíli, kdy už ani nedoufáte.
Poslední 1/3 knihy má pak už spád, autorka dohání úplně všechno. Příběh je najednou čtivý a poutavý. Konec ale nepřekvapí. Napadá mě, zda není možné, že knihu psali dva různí lidé?
Za mě osobně si myslím, že se najdou daleko poutavější knihy, než je tato. 3* dávám jen díky poslední 1/3 knihy, jinak bych dala 2*.

Tralalanka
Tralalanka
26.02.2023 5 z 5

Ku knihe som sa dostala nahodou a nemala som od nej ziadne ocakavania. Preto, ked som ju po 3hodinach este stale drzala v ruke, som bola prekvapena sama sebou. Vyborne vystupnovany dej, citatel sa ani chvilu nenudi a stale ma o com premyslat. Niekedy sa pri knihach a opise prostredia nudim, ale tu mi to absolutne neprislo rusive. Vlastne to bolo tak prirodzene napisane, ze ani som
si to neuvedomila, len zrazu som si vedela predstavit ako to tam vyzera. Presne toto povazujem za dar pisma, ked niekto vie prirodzenou formou citatelovi predstavit, kde sa dej odohrava bez toho aby citatel musel preskakovat pasaze. Rovnaky pocit som mala pri opise postav. Nie len ich fyzicka podoba, ale aj charakter je citatelovi predstaveny sviezou a prirodzenou formou. Proste radost citat.

pedroK
pedroK
26.01.2023 5 z 5

Četla jsem od Joy několik knih a tato byla nejlepší. Svižný psychothriler. Bavila mě.

simca9342
simca9342
23.01.2023 5 z 5

Přečtená před lety.

Napínavá kniha o hledání jedné identity. Jane neví, kde je, kdo je ani jaký je den nebo rok. V kapse má větší obnos a že by věděla, jak k němu přišla se nestane.
Musí věřit jiným, ale pomocí prášků, které dostává se ji paměť jen tak nevrátí. Začne pátrat a to na co přijde tak rychle nezapomene.
Od autorka jsem četla Špatnou dceru a byla skvělá.

uzivatel6305
uzivatel6305
12.01.2023 3 z 5

Tři hvězdičky dávám za to, že jsem to vůbec dočetla a že to bylo napínavé. Jinak to byla pěkná blbost, za vlasy přitažená a moc nechápu to vysoké hodnocení. Byla jsem neustále šokována Janinou hloupostí, bezmocností, důvěřivostí v tak naprosto jasné situaci. Na jednu stranu pomalu Xena a na druhou spící Růženka. Leccos bylo dobře popsané, ale také zdlouhavé. Ani moc nedoporučuji.

Nofar197
Nofar197
03.12.2022 5 z 5

Nejúžasnější kniha paní Fieldingove.

kolacky
kolacky
27.11.2022 5 z 5

Takovíhle hajzlové by měli pokaždé padnout na hubu, omluvte moji klačtinu...

Tom.Majka
Tom.Majka
31.10.2022 5 z 5

Tak to bylo něco,super se to četlo. Jedna z knih, která mě zaujala hned od začátku, skvělá zápletka, skvěle napsané.Držela jsem hlavní hrdince pěsti,aby se z toho dokázala dostat a když to napoprvé nedopadlo, byla jsem zklamaná a nutila se číst dál (ono se tak nějak nedalo přestat),jestli se jí to podaří.Poslední třetinu knihy jsem přečetla jedním dechem.No budu se muset poohlédnout po dalších knihách Joy.