Jane utíká

Jane utíká https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1891/bmid_jane-utika-nw3-1891.jpg 5 817 176

Jane Whittakerová najednou neví, kdo je, nevzpomíná si na vlastní jméno, netuší, kolik jí je let. Bloudí ulicemi Bostonu v zakrvácených šatech a s deseti tisíci dolary v kapse. Nezbývá jí než důvěřovat hezkému mladíkovi, o němž jí říkají, že je to její manžel, a dovolit mu, aby o ni pečoval v elegantním domě, který údajně sama zařizovala. Ale pomáhají jí skutečně léky, které jí dávají? Nebo pouze prohlubují její zmatenost? Jane se pouští do nerovného boje, aby se dopátrala pravdy a získala zpátky svou paměť i život. Krok za krokem rozmotává pavučinu rafinovaného zla a uvolňuje smyčku, která ji rdousí. Nemá se na koho obrátit, neboť i těm nejlepším přátelům se zdá, že Jane přichází o rozum. Jenom nezlomná vůle ji nutí, aby se nevzdávala. Ale pokud přece jen získá zpět své vzpomínky a odhalí pravdu, bude bláznivé Jane ještě někdo věřit...? (Podle románu byl v r. 1995 natočen televizní film.)... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

See Jane Run , 1991

Nofar197
03.12.2022 5 z 5

Nejúžasnější kniha paní Fieldingove.

kolacky
27.11.2022 5 z 5

Takovíhle hajzlové by měli pokaždé padnout na hubu, omluvte moji klačtinu...

Tom.Majka
31.10.2022 5 z 5

Tak to bylo něco,super se to četlo. Jedna z knih, která mě zaujala hned od začátku, skvělá zápletka, skvěle napsané.Držela jsem hlavní hrdince pěsti,aby se z toho dokázala dostat a když to napoprvé nedopadlo, byla jsem zklamaná a nutila se číst dál (ono se tak nějak nedalo přestat),jestli se jí to podaří.Poslední třetinu knihy jsem přečetla jedním dechem.No budu se muset poohlédnout po dalších knihách Joy.

soupik2012
06.10.2022 5 z 5

Kniha plná dialogů, myšlenek a vnitřních pocitů. Tedy přesně ty atributy které mám na knihách nejraději. Ale jak mám zjistit která je tímto způsobem napsána? Z anotace se to nikdy nedozvím a z komentářů většinou také ne. Příběh zaujme hned od samotného počátku. Je zahalen tajemstvím a rozehrává nervy drásající psychologické drama, ve kterém s postupem času napětí citelně graduje. Na podobné téma jsem již přečetla několik knih, ale tato je z nich nejlepší. Audiokniha je načtena naprosto fantasticky a této role se ujala Marie Štípková.

Yanny
18.09.2022 5 z 5

Páni! Tohle byla jízda! To se nedalo odložit!
Od Joy Fieldingové jsem četla zatím jen knihu Na špatném místě. Ale i tu jsem přečetla na moje poměry rekordně rychle. O Jane utíká jsem věděla už spoustu let. Řekla bych, že je to její neznámější kniha. Četla ji tenkrát má kamarádka na střední škole a hodně o ní básnila. Představte si, že vyšla už v roce 1991! To jsem ještě nebyla na světě! :D
Děj knihy se odehrává v roce 1990 a je to znát. Ještě nejsou mobily, doma nikdo nemá internet, lidé se odkázáni na pevné linky, adresáře, Zlaté stránky a knihovny… Ale rozhodně musím říct, že tahle knížka předčila svojí dobu. Není divu, že u nás vyšlo už páté vydání. Původní obálky byly dost hrozné, a tak jsem ráda, že jsme se letos dočkaly nové.
Rozhodně doporučuju všem, co mají rádi mega čtivé thrillery, protože tohle vás úplně pohltí. Budete otáčet stránku za stránkou, fandit Jane, aby si vzpomněla, kdo vlastně je a neustále měnit názor, jak to vlastně všechno bylo/bude…
Troufala bych si u tvrdit, že Joy Fielding tady udala jakýsi směr, jak budou všichni další tyto společenské thrillery psát. Je až neuvěřitelné, že je to přes 30 let!
Možná jsem byla trochu smutná z tohoto tématu, které si nakonec vybrala jako rozuzlení, ale věřím, že to v té době bylo opravdu šokující. Pokud máte načteno, leccos odhadnete předem, ale i tak podle mě budete chtít smeknout pomyslný klobouk před tím, jak je to dobře napsaná knížka a že perfektně funguje ještě dnes.
Určitě se těším na další Joyiny knihy. Díky bohu, že jich má už 30! :D Doufám, že i dalších se dočkáme v novém modernějším přebalu. :)

Viviana-Mori
11.09.2022 5 z 5

Knihu jsem četla poněkud déle, ale nebylo to pro to, že by mě nebavila, spíše jsem musela spoustu dojmů vstřebat. Pomalejší rozjezd mi nevadil, alespoň se člověk mohl pořádně vcítit do bezútěšné situace hlavní hrdinky. Zničehonic ztratit uprostřed města paměť, nevědět kdo jste, kam máte jít - to asi nikdo zažít nechce. Celou dobu tušíte, že se muselo stát něco hrozného, ale nevíte proč a jak. Komu věřit? Z manžela Jane jsem měla osypky, vůbec její situace se vyhrocovala do děsivých rozměrů.
Konec hezky zapadl do celé mozaiky. Za mě povedené dílo, líbilo se mi to víc, než jsem původně čekala.

kadgam
23.08.2022 4 z 5

Prečítala som zopár kníh Joy Fieldingovej a musím konštatovať, že mužskí hrdinovia v nich nemajú lichotivé postavenie.

Mikanadeta
08.08.2022 5 z 5

Ze začátku slabší rozjezd, zjruba od čtvrtiny už to mělo grády. V jednu chvíli jsem byla v šoku co se c příběhu děje, za okamžik jsem si oddechla a hned zas další šok. Poslední třetinu jsem už četla v každé volné minutě.

Manyna
26.05.2022 4 z 5

Teda, nechtěla bych být v kůži Jane. Pomalý rozjezd, šokující odhalení. Líbilo se mi to.

Youn@n
17.01.2022 1 z 5

knížka mě zklamala, nudný děj.... zdlouhavé..

PetraCy
07.01.2022 5 z 5

Napínavé do konce...dobře se četla, doporučuji...

Lucc93
22.07.2021

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Neskutečně mě bavila a do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, komu mám vlastně věřit. Tvrdý a děsivý příběh, napětí od začátku do konce. Kdybych mohla, dám knize 6hvězd. Doporučuji všem.

bigben
13.07.2021 3 z 5

Pořád jsem přemýšlela, co se za chováním manžela bude a proc se děje, co se děje...a kdo hlavní hrdince pomůže nebo se jí podařit vše vyřešit samotné...

Han-nah
11.07.2021 5 z 5

Krásná kniha, která svým napínavým dějem upoutá a , i když už tušíte, že se něco děje, tak si ale pokládáte otázku, co a proč se to děje.
Mozek je pořád ještě neprobádaná část našeho těla.
stres , trauma, šok - zablokování, zkrat, amnézie
z lásky se rodí nenávist
moc - bezmoc
vina - spravedlivý trest
Tuto autorku mám ráda, její příběhy jsou autentické. Už mám nachystanou její další knihu, tak se těším na další příběh.

AndulinaU
21.06.2021 3 z 5

Za mě dost předvídatelný děj, i když jsem nevěděla přesný důvod. Příběh mě bavil, ale čekala jsem od této knihy víc, když má tak dobré hodnocení.

katerina5544
13.05.2021 5 z 5

Knihu mam z bazaru a vzhledem k otresne obalce z r.1991 jsem byla dost skepticka. Zacatek knihy me ani nijak nebavil, ale pak se pribeh paradne rozjel a ja cetla do pul ctvrte rano. Upřímně řečeno jsem sice uhadla pointu, ale nevedela jsem presne proc to tak bylo. Vysvětlení se mi libilo, autorka me prijemne prekvapila. Vrele doporučuji, cte se jednim dechem a kdyz to lehce srovnam treba s Manzele odvedle kde je manzelka taky mimo - Lapena je hodne slaby a nudny odvar.

Liduka
11.05.2021 5 z 5

Abych se přiznala, tak mě ze začátku kniha moc nebavila a vracela jsem se k ní až po delší době. SPOILER: Nicméně jakmile se Jane ocitla doma, tak to začínalo být stále zajímavější a já si říkala, kde je vlastně pravda a jestli je něco v nepořádku s ní a nebo s někým jiným. Konec jsem rozhodně nečekala. Přišel mi ale takový nějak uspěchaný a bylo mi divné, že Jane najednou všichni uvěřili, že není blázen. Hlavně Carol, když jí dala jasně najevo, že jí nevěří ani slovo a najednou měla svědčit pro ni. Jsem ale ráda, že spravedlnosti bylo učiněno za dost. Kdyby vyhrál ten haj*l, tak by mě to pěkně naštvalo.

baji42
01.05.2021 5 z 5

Jedna z mých hodně oblíbených knih, četla jsem ji vždy po nějaké době už 3x.

šipek
08.03.2021 4 z 5

Velice dobře napsaný psycho román. První můj dojem byl, že jsem knihu již četl. Nečetl pouze jsem viděl film. Příběh má spád a napětí. Od začátku příběhu jsem přemýšlen na důvodu ztráty paměti hlavní hrdinky Jane, ale opravdový důvod mě nenapadl. Je to otřesný ale i ve skutečném světě možný.

Pavlina50
08.02.2021 5 z 5

Při čtení knihy jsem pořád měla pocit, že ten příběh znám. Až po nějaké době jsem si vzpomněla, že jsem asi něco podobného viděla v televizi (anotaci knihy jsem celou nečetla), takže jsem začala tušit další vývoj děje a konečnou pointu. Nicméně pocit z knihy mi to vůbec nezkazilo, protože byla napínavá od první stránky, děj „odsýpal“ plynule bez zbytečných a zdlouhavých průtahů a překvapivě rozuzlení nakonec bylo úplně jiné, než jsem čekala. Jsem ráda, že scénaristé šli trochu jinou cestou a neukradli mi tak moment překvapení. Kniha mi poskytla přesně to, co jsem od ní čekala – dobrou zábavu.