Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39232/vyhodme-ho-z-kola-ve-39232.jpg 4.61722

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1962)

Vydáno:, Argo

VerčaFF
15. listopadu

Bohužel nedočteno. Líbil se mi film s Nicholsonem a oblíbila jsem si postavu Bromdena, tak jsem si myslela, že i kniha bude pro mě podobně zajímavá, ale bohužel jsem ji vůbec nemohla dočíst do konce. Vadil mi specifický jazyk i způsob vyjadřování. Pro léčebnu psychicky nemocných a nějaká šedesátá, sedmdesátá léta byl asi vhodný, ale pro mě to byl nepřekonatelný problém. Ale jinak mě to bavilo, jen asi ne dost.

Schwestrn
11. listopadu

Krásný a hrozný zároveň..

Gustik5
10. listopadu

Nejprve jsem viděl Formanův film a ač chápu výtky jak autora této knihy, tak některých zdejších čtenářů, týkající se právě "chyb" či nesrovnalostí filmu oproti předloze, myslím že jinak, natož lépe by to natočit nešlo. Hlavně co se pozice vypravěče týká. Ono právě hlavní postava vypravěče, kterému na oddělení říkají Náčelník, by nemohla být ústřední postavou filmu už jen pro to, jakým stylem je knižní příběh podán. A McMurphy si stejně strhává nejvíc pozornosti na sebe v obou dílech.

Krom ohromné lidskosti s jakou indián příběh vypráví, a kterou si film zachoval, jsou v předloze taky mírně za vlasy přitažené jeho vlastní představy a halucinace, které v knize svůj nepopiratelný smysl a myšlenku mají, kdežto na plátně by vůbec nemusely mít takovou hloubku jako v psané podobě. Naopak dopad na mé myšlení měly jak kniha pana Keseyho, tak snímek pana Formana obdobný. Ačkoli kniha se mi ve výsledném porovnání líbila o něco více, protože je zde více místa pro vykreslení jednotlivých charakterů, z nichž některé v Přeletu dostaly méně prostoru, než by si byli oni "pacienti" zasloužili.

ddkk
07. listopadu

Vynikající četba, skvělý příběh, výtečný film...za pět.

Kája95

Přečteno jedním dechem. Vykreslení povah hlavních hrdinů a myšlenek náčelníka je poutavé, k zamyšlení a zároveň ne nudné a zdlouhavé

Markéta ♡

Jedním slovem - WOW
Viděla jsem divadelní představení (Přelet nad kukaččím hnízdem) a za mě jednoznačně jedno z nejlepších divadelních představení, a tak když jsem viděla knihu v kánonu na maturitní četbu, ani jsem nemusela přemýšlet a bylo jasno! A panebože, totálně skvěle napsané dílo, kde se objevují motivy kamarádství, hazardu, sebevědomí!
Za mě dílo, které určitě není zbytečné a je to rozhodně kniha, kterou jsem nečetla naposledy!
Divadelní hra, jak už jsem psala, byla dokonalá a nečekala jsem, že by jí kniha mohla překonat, ale s čistým svědomím můžu říct, že překonala a to hodně!
Joooo, jsem cíťa, ale na konci (nebudu psát v jaké části, abych někoho nepřipravila o dojemný konec) mi slzička ukápla a uvědomila jsem si, že to, co se stalo, by udělal jen pravý kamarád, který umí naslouchat.
MUST READ BOOK

DoomGuy

Vyhoďme ho z kola ven jsem si původně chtěl přečíst pouze v rámci povinné četby, ale s každou další přečtenou stránkou jsem se do knihy ponořil jako do žádné jiné v posledních několika letech. Kesey vás vezme na cestu plnou slz a smutku, ale i naděje. McMurphymu prostě musíte fandit, ať se děje cokoliv. Plus je tady Bromden, jeden z nejsympatičtějších vypravěčů, jakého jsem kdy zažil. Mohl bych vypsat spoustu dalších nezapomenutelných postav a jiných výborných aspektů, ale sami uděláte nejlépe, když si tohle mistrovské dílo přečtete. Nebudete litovat.

micha-ella

Knížka i film - skvělé!

Jaruš7

Bezvadný, načtený skvělým stylem, neboť každá, opravdu každá věta vás udrží v naprostém napětí po celou dobu četby. Film nemůže poskytnout niace myšlenkových pochodů, takže kniha, je za mě lepší. Ani se nedivím výběru M.Formana pro scénář k filmu, má hodně co říct o společnosti.
Byla to výzva uveřejnit, pohled indiánského amíka, přeživšího válečné střety a uklizeného do ústavu pro narušené k vůli, pro společnost zvláštní nekomunikativní psychice, ( pro niž měl své skutečností nabyté důvody), s provokativním příchozím, plným nakažlivé živočišné lidskosti, která dovedla na chvilku systém Kombajn převálcovat, a ukázat i těm Kombajnem postiženým, že je život pozoruhodný.
Citace :" Ještě jsem si nikdy neuvědomil, že duševní choroba může v sobě obsahovat jistý aspekt moci."
Další v citátech.

onRock

Povinné čítanie.

IWINDA

Miluju film " Přelet nad kukaččím hnízdem" proto jsem chtěla přečíst i knihu, která sloužila jako předloha. Mě osobně se film líbil daleko víc. Docela mi dělalo problém, si neustále uvědomovat, že v knize je jakoby ten co ten příběh vypráví "náčelník" a ne Randle.

Vaceda

Je třeba dát si pozor na kombajn, který semele vše co mu stojí v cestě.

marca_m

Prokousávat se klasikou je většinou trochu oříšek, v případě této knihy mě při čtení hodně pomohlo, že jsem si vybavovala jednotlivé postavy z legendárního filmu. Oproti filmu v knize více vynikla hrůzostrašná povaha Velké sestry.

Vandina

Ač tušíte, jak to s McMurphym dopadne, protože legendární Formanovo zpracování knihy snad nikomu neuniklo, stejně mu fandíte. Vžíváte se do jeho hrdinství, používání zdravého rozumu a rozesměje vás, jak dokáže provokovat Velkou sestru.
Příběh je "vyprávěn" Náčelníkovými ústy, který "když chce slyšet, musí dělat, že je hluchý". Prolínání příběhu z léčebny, se vzpomínkami Bromdena, vás vtáhne do nespravedlnosti činěné americkou společností té doby jeho kmenu.
Zamýšlíte se, proč neustále "Kombajn" v naší společnosti vítězí.. A na konci vám bude smutno, protože ač jste to věděli, ale přesto McMurphymu drželi palce, opravdu zjistíte, že "Kombajn" vyhrál.. nebo vyhrál?

Randle McMurphy: Já vím jen jedno: že nikdo není dokonalej, a připadá mi, že všichni celej život nedělají nic jinýho, než těm druhejm podrážej nohy.

Náčelník: Táta říká, že když si člověk nedá bacha, lidi ho tak nebo onak donutí, aby dělal to, co si lidi myslí, že by dělat měl, nebo aby se postavil na zadní a najust dělal pravý opak.

Harding: Jsme blázni z té nemocnice nahoře při dálnici, psychokeramika, puklá hrnčířina lidstva.

... a McMurphy se chechtá. Poněvadž McMurphy ví, že se človek musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství...

vendysantos

Naprosto fenomenální kniha, bavila mě od začátku do konce. Nejedna postava si u mě získala sympatie, hlavně Náčelník! Určitě stojí za přečtení, vřele doporučuji.
Jen nechápu český překlad názvu knihy, "Přelet nad kukaččím hnízdem" je stejně všem známější.

Marůš13

Ze začátku jsem se do knížky neuměla začíst, ale asi u 40 stránky se mi knížka začala líbit a přečetla jsem ji za 3 dny. Hned jsem si oblíbila McMurphyho. Doporučuji přečíst;)

doriska

Úžasná kniha o tom, jak ne všechno musí být o penězích. Jak může odvaha změnit spoustě lidem život. A o tom, že zaplatíme vysokou cenu, když se postavíme Kombajnu... Ale přesto, to za to bude stát.

Elle1

Pěkné čtení, ale zase se mi to nelíbilo tak, jak jsem předpokládala, že bude. Jeto psychologický román, který přibližuje poměry v pschiatrických léčebnnách... Vypravěče jsem si docela oblíbila, McMurphy byl sice odvážný a jako charakter velmi propracovaný, ale nijak víc mi k srdci nepřirostl. 4/5

Veronika33

Túto knihu som vzdala.Prečítala som cca prvých 70-80 strán a jednoducho ma nebavila. Možno bola chyba, že som jej ešte nedala šancu, ale nútiť sa do kníh je blbosť keď je toľko kníh, ktoré ma budú baviť viac a užijem si ich. (V mojom prípade v knižnici má čaká vyše 1700 neprečítaných kníh). Pri tak vysokom hodnotení čakám, že kniha zaujme od začiatku.

jakafe

Pro tuto klasiku je typické střídání úzkosti z manipulace a nadřazenosti s povzbuzením, kdykoli se dostane ke slovu či činu McMurphy, který všechny tyto taktiky zboří a ještě se Velké sestře vysměje. Snad každý viděl Přelet nad kukaččím hnízdem, takže román bude číst s neveselým vědomím, jak to vše skončí. Přesto závěr knihy obecně vyznívá pozitivněji než ve filmu. Kombajn (i když za cenu velkých obětí) prostě nakonec prohraje. Takže za mě: až se budu dívat na film, pak už s optimističtějšími vyhlídkami - tedy už navždy se vzpomínkami na knižní předlohu.

Čtenářník

Jedna z nejlepších knih. Podle mého mimo jiné o tom, jak pramálo záleží na tom, v jaké situaci či kde se octnete. Jde především o to, jaká je síla vašeho ducha nepodlehnout okolí či svému strachu z něj. Musíme se sami vědomě rozhodnout, jak se na věci kolem nás budeme dívat, a umět se postavit sami za sebe.

P.S. Nejvíce se mi líbila pasáž, kdy McMurphy stojí na lodi, kouká se na všechno kolem a směje se, jelikož ví, že se člověk musí smát věcem, které ho tíží, aby si udržel rovnováhu, aby ho svět nedohnal k šílenství...

martunka

Pěkný příběh o odvaze. Musím uznat, že nevím, co se mi líbí víc, jestli film nebo kniha.

Manyna

Když se sejde manipulativní ďábel v lidském těle a buřič, který miluje život v jedné psychiatrické léčebně, začíná hra kdo s koho. Vyhrát může jen jeden. Velmi silný a dojemný konec.

KikinkaV

Úsměvné situace a smutný konec, který jsem jako správná emotivní žena pěkně obrečela. K této knize nutno jen říct, že je to jedna z nejúžasnějších knih a každý správný milovník knih by ji rozhodně neměl vynechat.

Hary

Tak to je pecka, a kolo stesti roztacime dal,at to svisti na kluzisti.Mala bere velka dava,komu cest tak tomu slava.McMurphy ze sebe strili jednu kulku za druhou.Mezitim je kniha prokladana nacelnikovou uvahou o tom kdo koho povazuje za blazna(jestli je pro spolecnost akceptovatelny).Paradne jsem se bavil a dost popremyslel.

Haen

Skvělá kniha, stále milovaná, léty prověřená.

witko

Opravdu vynikající předloha pro neméně vynikající film.

kh123

Po precteni knihy jsem pochopila nektere casti filmu trochu jinak, nez predtim. Kniha i film jsou uzasne, i kdyz atmosfera se trochu lisi. Doporucuji oboji.

LaBrume

Četla jsem knihu i viděla film a jak už to tak bývá, kniha se mi líbila víc, ač i filmové zpracování je velmi kvalitní a rozhodně stojí za zhlédnutí. Ovšem chybělo mi v něm to, co jsem na knížce zbožňovala, a to Bromdenův pohled na svět, ty jeho schizofrenní představy a sny, které děj o jedné velké vnitřní vzpouře krásně dokreslují.

Kryštofka

Kniha z vrcholu knižního kopce.