Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39232/vyhodme-ho-z-kola-ve-39232.jpg 4.61680

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1962)

Vydáno:, Argo

onRock
předevčírem

Povinné čítanie.

IWINDA

Miluju film " Přelet nad kukaččím hnízdem" proto jsem chtěla přečíst i knihu, která sloužila jako předloha. Mě osobně se film líbil daleko víc. Docela mi dělalo problém, si neustále uvědomovat, že v knize je jakoby ten co ten příběh vypráví "náčelník" a ne Randle.

Vaceda

Je třeba dát si pozor na kombajn, který semele vše co mu stojí v cestě.

marca_m

Prokousávat se klasikou je většinou trochu oříšek, v případě této knihy mě při čtení hodně pomohlo, že jsem si vybavovala jednotlivé postavy z legendárního filmu. Oproti filmu v knize více vynikla hrůzostrašná povaha Velké sestry.

Vandina

Ač tušíte, jak to s McMurphym dopadne, protože legendární Formanovo zpracování knihy snad nikomu neuniklo, stejně mu fandíte. Vžíváte se do jeho hrdinství, používání zdravého rozumu a rozesměje vás, jak dokáže provokovat Velkou sestru.
Příběh je "vyprávěn" Náčelníkovými ústy, který "když chce slyšet, musí dělat, že je hluchý". Prolínání příběhu z léčebny, se vzpomínkami Bromdena, vás vtáhne do nespravedlnosti činěné americkou společností té doby jeho kmenu.
Zamýšlíte se, proč neustále "Kombajn" v naší společnosti vítězí.. A na konci vám bude smutno, protože ač jste to věděli, ale přesto McMurphymu drželi palce, opravdu zjistíte, že "Kombajn" vyhrál.. nebo vyhrál?

Randle McMurphy: Já vím jen jedno: že nikdo není dokonalej, a připadá mi, že všichni celej život nedělají nic jinýho, než těm druhejm podrážej nohy.

Náčelník: Táta říká, že když si člověk nedá bacha, lidi ho tak nebo onak donutí, aby dělal to, co si lidi myslí, že by dělat měl, nebo aby se postavil na zadní a najust dělal pravý opak.

Harding: Jsme blázni z té nemocnice nahoře při dálnici, psychokeramika, puklá hrnčířina lidstva.

... a McMurphy se chechtá. Poněvadž McMurphy ví, že se človek musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství...

vendysantos

Naprosto fenomenální kniha, bavila mě od začátku do konce. Nejedna postava si u mě získala sympatie, hlavně Náčelník! Určitě stojí za přečtení, vřele doporučuji.
Jen nechápu český překlad názvu knihy, "Přelet nad kukaččím hnízdem" je stejně všem známější.

Marůš13

Ze začátku jsem se do knížky neuměla začíst, ale asi u 40 stránky se mi knížka začala líbit a přečetla jsem ji za 3 dny. Hned jsem si oblíbila McMurphyho. Doporučuji přečíst;)

doriska

Úžasná kniha o tom, jak ne všechno musí být o penězích. Jak může odvaha změnit spoustě lidem život. A o tom, že zaplatíme vysokou cenu, když se postavíme Kombajnu... Ale přesto, to za to bude stát.

Elle1

Pěkné čtení, ale zase se mi to nelíbilo tak, jak jsem předpokládala, že bude. Jeto psychologický román, který přibližuje poměry v pschiatrických léčebnnách... Vypravěče jsem si docela oblíbila, McMurphy byl sice odvážný a jako charakter velmi propracovaný, ale nijak víc mi k srdci nepřirostl. 4/5

Veronika33

Túto knihu som vzdala.Prečítala som cca prvých 70-80 strán a jednoducho ma nebavila. Možno bola chyba, že som jej ešte nedala šancu, ale nútiť sa do kníh je blbosť keď je toľko kníh, ktoré ma budú baviť viac a užijem si ich. (V mojom prípade v knižnici má čaká vyše 1700 neprečítaných kníh). Pri tak vysokom hodnotení čakám, že kniha zaujme od začiatku.

jakafe

Pro tuto klasiku je typické střídání úzkosti z manipulace a nadřazenosti s povzbuzením, kdykoli se dostane ke slovu či činu McMurphy, který všechny tyto taktiky zboří a ještě se Velké sestře vysměje. Snad každý viděl Přelet nad kukaččím hnízdem, takže román bude číst s neveselým vědomím, jak to vše skončí. Přesto závěr knihy obecně vyznívá pozitivněji než ve filmu. Kombajn (i když za cenu velkých obětí) prostě nakonec prohraje. Takže za mě: až se budu dívat na film, pak už s optimističtějšími vyhlídkami - tedy už navždy se vzpomínkami na knižní předlohu.

Čtenářník

Jedna z nejlepších knih. Podle mého mimo jiné o tom, jak pramálo záleží na tom, v jaké situaci či kde se octnete. Jde především o to, jaká je síla vašeho ducha nepodlehnout okolí či svému strachu z něj. Musíme se sami vědomě rozhodnout, jak se na věci kolem nás budeme dívat, a umět se postavit sami za sebe.

P.S. Nejvíce se mi líbila pasáž, kdy McMurphy stojí na lodi, kouká se na všechno kolem a směje se, jelikož ví, že se člověk musí smát věcem, které ho tíží, aby si udržel rovnováhu, aby ho svět nedohnal k šílenství...

martunka

Pěkný příběh o odvaze. Musím uznat, že nevím, co se mi líbí víc, jestli film nebo kniha.

Manyna

Když se sejde manipulativní ďábel v lidském těle a buřič, který miluje život v jedné psychiatrické léčebně, začíná hra kdo s koho. Vyhrát může jen jeden. Velmi silný a dojemný konec.

KikinkaV

Úsměvné situace a smutný konec, který jsem jako správná emotivní žena pěkně obrečela. K této knize nutno jen říct, že je to jedna z nejúžasnějších knih a každý správný milovník knih by ji rozhodně neměl vynechat.

Hary

Tak to je pecka, a kolo stesti roztacime dal,at to svisti na kluzisti.Mala bere velka dava,komu cest tak tomu slava.McMurphy ze sebe strili jednu kulku za druhou.Mezitim je kniha prokladana nacelnikovou uvahou o tom kdo koho povazuje za blazna(jestli je pro spolecnost akceptovatelny).Paradne jsem se bavil a dost popremyslel.

Haen

Skvělá kniha, stále milovaná, léty prověřená.

witko

Opravdu vynikající předloha pro neméně vynikající film.

kh123

Po precteni knihy jsem pochopila nektere casti filmu trochu jinak, nez predtim. Kniha i film jsou uzasne, i kdyz atmosfera se trochu lisi. Doporucuji oboji.

LaBrume

Četla jsem knihu i viděla film a jak už to tak bývá, kniha se mi líbila víc, ač i filmové zpracování je velmi kvalitní a rozhodně stojí za zhlédnutí. Ovšem chybělo mi v něm to, co jsem na knížce zbožňovala, a to Bromdenův pohled na svět, ty jeho schizofrenní představy a sny, které děj o jedné velké vnitřní vzpouře krásně dokreslují.

Kryštofka

Kniha z vrcholu knižního kopce.

Adamson

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl. Fakt skvělé čtení.

Gretka66

Skvělá knížka.

Scarycrowie

Bezpochyby nejlepší kniha, kterou jsem v poslední době četla jak po stránce jazykové, tak i co se příběhu týče.

PeterDzurjaník

Rozhodne jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítal. Obávam sa, že sa k nej budem vracať a vracať a vracať ešte dlhé roky. A dúfam, že sa nikdy nestane, že by na mňa prestala pôsobiť a ja voči jej obsahu zľahostajnel.

LuthyLaura
26.12.2016

Pět hvězdiček k hodnocení je málo...

Knihám
22.12.2016

Mně se kniha moc líbila! Mnohem víc než film, který je v podstatě jen jakousi její kostrou. Je to smutný příběh, zoufalost je v něm úplně až hmatatelná. Všechno je podřízeno nesmyslnému systému přes který nejede vlak. Smekám před odhodláním a vůlí Randla McMurphyho! Ukázka toho, že i když je člověku ouvej, měl by se překonat a snažit se to brát s humorem i když ho potkala tragédie. Humor odlehčí všechno trápení. RECENZE nahoře v záložkách.

Peršanka
16.12.2016

Tak to je maso!

adelinka
03.12.2016

Videla som film, ktorý bol skvelý. Kniha ma takisto nesklamala, samozrejme, že v knihe je toho viac, ako môže povedať film. Dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni, kde sa nájdu aj pacienti, ktorí tam vôbec nemusia byť.....čítanie je trochu náročnejšie, ale určite stojí za prečítanie :-)

sinfulka
04.11.2016

Přesně jak píšou čtenáři pode mnou.. Ani mně kniha moc nesedla. Četla jsem ji asi měsíc a půl (!) a nechtěla jsem se k ní vracet. Ne protože by se mi nelíbila, ale protože byla strašně smutná, navíc jsem věděla, jak skončí a ještě ke všemu byla pravdivá..