Vyhoďme ho z kola ven

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů (Přelet nad kukaččím hnízdem)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39232/big_vyhodme-ho-z-kola-ven-UKN-39232.jpg 4.62616

Vydáno: , Argo

One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962

Kniha Vyhoďme ho z kola ven

EliskaD

Přečteno do čtenářské výzvy. A opravdu to byla výzva. Dost jsem se nad stránkami trápila, nebavilo mě to, nedokázala jsem udržet pozornost. Podle hodnocení jsem čekala příběh, který chytí a nepustí od samého začátku. Bohužel mě to nechytlo ani později. Zkusím filmové zpracování, které jsem zatím neměla možnost shlédnout.

Miloň_ovitch

Od knihy jsem toho příliš neočekával, přeci jen se nejedná o autora nebo žánr, který bych vyhledával, a musím bez mučení přiznat, že po dočtení jsem cítil obrovskou úlevu, že mám tenhle boj za sebou.

V knize se něco pořádného začne dít zhruba tak po dvou třetinách celého vyprávění, do té doby je to jen změť popisu a nesmyslných halucinací vypravěče, takže vlastně vůbec nevíte, jestli to, co říká, se skutečně děje. Neustále mluví o mlze a elektrických obvodech ve zdech, nevím, jestli jsem jen příliš omezený, abych za těmito věcmi viděl nějaký smysl, nebo jsou tam čistě jen proto, že je vypravěč "na hlavu".

Co se týče hádek Velké sestry a McMurphyho, očekával jsem ostřejší střety, výměny názorů, alespoň nějaké silnější náznaky dramatizace a zápletky, ale bohužel, v tomto případě zůstal autor zbytečně při zemi.

A abych nezapomněl na film, ten bych snad raději neviděl...

Kolem a kolem, kniha odkrývá zajímavé téma a zápletku, bohužel však na příliš mnoho stranách. Pochybuji, že si tento příběh někdy znovu přečtu.

GeRaltzRiVie01

Sice má jen 338 stránek, ale stejně bych jich ještě pár ubral. Jinak dokonalost - náčelník je citlivý chlápek, takže jeho pohled na dění a okolnosti mají úplně jiný rozměr.

Wolfinéria

Občas jsem se trochu ztrácela v halucinacích vypravěče, ale kniha se mi líbila.

Belanna

Geniální dílo. Velmi citlivě napsané. Skrývá v sobě beznaděj, hluboké myšlenky a skryté významy, stejně tak jako úsměvné momenty. Doporučuji všem.

beefwellington

Už během čtení mi bylo jasné, proč pan Kesey tak moc neměl rád filmové zpracování. A ani se mu nedivím. Díky tomu, že v knize příběh vypráví náčelník Bromden, je kniha plná emocí a zajímavých myšlenek. Všechny Bromdenovy názory, postřehy, vzpomínky ale i bludné představy dávají knižnímu příběhu duši, jakousi rovinu, o kterou je film ochuzen.
Je vlastně zarážející, kolik komentářů - včetně toho mého - srovnává film s knihou. Tak profláklý film, který viděl každý, přitom jeho předloha jej zdaleka předčí. Jenže málokdo ví, že ten film vůbec nějakou knižní předlohu má.

iveta3689

Smutné čtení, beznadějné, ale ohromně zajímavé. Znám film podle této předlohy a stále jsem ho měla před očima. Nijak mi to ale nevadilo, příběh mě bavil, i když jsem věděla, co přijde.

Liturgievpatek
16.12.2021

Blbý je, že jsem nejdřív viděl film a bavil mě víc než kniha, to ale nic nemění ma její kvalitě.