Vyhoďme ho z kola ven

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů (Přelet nad kukaččím hnízdem)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39232/big_vyhodme-ho-z-kola-ven-UKN-39232.jpg 4.62781
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (5)

Netflix chystá prequel o sestře Ratchedové.

http://filmserver.cz/clanek/12888/netflix-chysta-prequel-o-sestre-ratchedove/ (yenda1)


V roce 1963 vznikla podle knihy stejnojmenná divadelní hra (One Flew Over the Cuckoo's Nest), jejímž autorem byl Dale Wasserman. (chaera)


Autor knihu napsal v roce 1959. Svého prvního vydání se ale dočkala až roku 1962. (Metal Messiah)


Z rozhovoru se Slavomilem Hubálkem: „Kamarád Jarda Kořán se na mě koncem sedmdesátých let obrátil, že kvůli překladu knihy Vyhoďme ho z kola ven potřebuje sesbírat blázinecký slang. Poprosil jsem naše pacienty, aby z deníků, které si psali, vypíchli co nejvíc slov, která často znějí v blázinci a kriminále. Tak vzešlo dvacet stran strojopisu dylin, trubek a vegeťáků.“ (HTO)


Kniha byla několikrát adaptována. V roce 1963 vznikla stejnojmenná divadelní hra (One Flew Over the Cuckoo's Nest), jejímž autorem byl Dale Wasserman. Zdaleka nejznámější je však Formanovo filmové zpracování z roku 1975, které získalo pět oscarů. V roce 1986 byl podle knižní předlohy natočen film v malajámštině. (vhojta)