vevu. vevu. komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Na Tiché roky jsem se moc těšila a rozhodně bylo proč! Nechci knihu srovnávat s předešlými knihami paní Mornštajnové, protože každý z těch příběhů je jiný.

Tiché roky jsou příběh ze života, příběhem plným smutku, frustrace a nevyřčených slov...
Procítěně popsaná traumata života a do hloubky vykreslené charaktery a situace vás zasáhnout. Ačkoliv v příběhu není víceméně žádná velká akce, je příběh natolik silný, že vás cosi žene ve čtení dál a ani po dočtení nechcete knihu odložit.

02.09.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tady nejde jinak, než hodnotit velmi kladně... Čtivě napsaný příběh plný reálií z kraje, kde to dodnes není moc jednoduché... Proplétající se osudy postav, vytříbený jazyk, polské a slezské výrazy dodaly knize kouzlo, které vás od čtení nepustí.
Velkým plusem pro mě bylo doplnění informací o tom, co se v tomto kraji po první světové válce dělo. Uf...

09.07.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Uf, tento díl byl stejně "nadupaný" jako ten první!
Pořád a pořád mě překvapuje, jakým těžkým situacím museli Slezané čelit. O to víc mě zaráží, že se o tom běžně člověk nedozví, že se o tom neučí...
Tím spíš je tato série "must read"...

24.03.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Malá kniha, ale velký příběh. Psychologie postav není příliš barvitá, ale život v lágru je popsaný naopak barvitě celkem dost.

Přála bych si, aby se o komunistickém režimu a jeho zločinech psalo stejně jako o zločinech během 2. světové války...

16.12.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Těžké téma, těžká četba. Odhodlávala jsem se k ní dlouho, protože to fakt nebylo veselé čtení. I styl psaní paní Tučkové není pro každého, její čeština a stavba vět je krásná. Věřím, že pro někoho mohly být zmatečné chybějící uvozovky v dialozích.

Osobně jsem se občas ztrácela, když skončila kapitola, já jsem čekala rozřešení v další a ejhle, další kapitola byla z pohledu jiné postavy.

Místy vyprávění plynulo velmi rychle, místy bylo zase pomalejší - jako proud řeky. :)

Za mě rozhodně skvělé dílo!

15.11.2018 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Za mě zatím nejlepší díl s HH! Linka s vrahem super, skvěle gradovala. Linku s Harryho osobním životem také chválím, tam bylo taky dost zvratů. Jsem ráda, že došlo k vyřešení zásadního problému v aktuálním Harryho životě. Rozhodně jsem zvědavá na další díl :)

31.03.2023 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Po předchozím dílu, do kterého jsem se vůbec nemohla začíst, byl tento jako ty první. Kypěl humorem a skvělými replikami, plynul, nezadrhával se... :) Těším se na další díl.

09.02.2023

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťan Sinuhet je jednou z těch knih, jejíž četbu jsem velmi dlouho odkládala. Odrazoval mě počet stran i archaický jazyk; ani jedno však nakonec nebylo mínusem.
Ale tak jako všichni jsem z ní "odvařená" nebyla, i když jsem se začetla a před zraky mi díky popisům vyvstávaly jednotlivé scény, osoby a prostředí.
Pro milovníky starého Egypta rozhodně jedna z "povinných" knih, pro ostatní fajn vhled do dané doby.

Je to však také kniha a životě se vší jeho krásou, slastmi, zlem a bolestmi. A z tohoto pohledu pro mě byla skvěle napsána.

17.10.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně silný příběh, který chytne a nepustí. Musíte o něm přemýšlet ještě dlouho po přečtení. Ač se lidé těšili na konec války, mnohdy jim to žádnou úlevu nepřineslo.

01.07.2017 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Rozečteno, nakonec doposloucháno jako audioknina na Radiožurnálu.
V psané formě mě příběh moc nenadchl, ve čtené verzi už to bylo lepší, ačkoliv je to obvykle přesně naopak.
Temno doby mi evokovalo místy spíše 2. světovou válku, ale co my víme, jak to opravdu funguje v zarytě komunistických státech...
Celkově si ale myslím, že mohl jít příběh více do hloubky.
Ač mi byla postava Magdaleny-Lenky ne zcela sympatická, bavila mě její příběhová linka o něco víc.

22.11.2021 3 z 5

Ze začátku mi trošku dělala problém epistolární forma, ale po pár stránkách a dopisech jsem se v postavách dobře zorientovala. Navíc mi zvolená forma přišla vyhovující vzhledem k době, kdy se příběh odehrává.
Ano, je to spíše román pro ženy, ale není to klasická červená knihovna. Naopak, zasazení příběhu do doby po skončení 2. světové války a na ostrov stižený okupací dodává příběhu to "něco", co vás pohltí a vás budou osudy postav opravdu zajímat.

08.10.2019 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Vše už to bylo napsáno a zhodnoceno. Příběh byl prostě úžasný, dojemný a bolestný. Celou dobu jsem si říkala, jak z toho autorka vybruslí, aby to byl příběh s happy endem. Možná byl ten konec trošku moc uspěchaný, ale dalo se to čekat. Co se týče postav, tak mě všechny bavily, žádná mi nepřišla zbytečná. Líbily se mi i drobné vtípky, které odlehčily jinak téměř bezvýchodný děj.

26.08.2023 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Do příběhu jsem se začetla hned, i přes těžké téma se čte kniha sama. Některé pasáže ze současnosti mě skoro fyzicky boleli, jak jsem se vžívala do postav a jejich situace. Samozřejmě je zde očekávaný happy end, takže si nejsem jistá, že by k tomu pozitivnímu obratu na konci došlo ve skutečnosti tak rychle. Každopádně se tu ale ukazuje, jak je důležité mezi sebou komunikovat i o věcech, co nás bolí hodně hluboko uvnitř a i když si myslíme, že jsme na to sami...

25.07.2023 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Jako povídka to nebylo špatné, je to klasický Backmanův styl cílící na emoce, kterých je na tak malém prostoru opravdu hodně. Vše doprovází krásné a jemné ilustrace.
Spíše bych si povídku ale dokázala představit v nějakém souboru společně s A každé ráno je cesta domů delší a delší...

16.12.2019 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

V podstatě kniha splnila má očekávání. Čekala jsem odpočinkovou četbu a toho se mi dostalo. Příběh plyne uvolněně, s nadhledem a vtipem. :)

10.07.2019 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Lehké, poetické čtení, které zvládnete během hoďky (maximálně), ale pocit z něj ve vás přetrvá mnohem delší dobu.
Je o svobodě, překročení hranic společnosti a komfortních zón nás samotných; také o tom, že i když bytím sebou samým a cestou za svým snem a cílem (proti proudu) můžeme mnoho ztratit, přinese nám to mnoho jiného, nového...

V dnešní době, kdy se hodně řeší, že by měl být člověk sám sebou, je to jeden z těch příběhů, který je v tomto směru nosným.

17.10.2018 5 z 5

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Já nechápu, že tato kniha nemá více ohlasů na sítích. Možná proto, že je o jejich nadužívání, tak o ní lidi raději mlčí? :D
Každopádně by si větší pozornost zasloužila, protože byla prostě skvělá. Postavy byly uvěřitelné, správně ulítlé a zabředávající do nepochopitelných situací, které byly ve výsledku komicky hloupé. Kniha je skvělou satirou dnešní doby a nastavuje společnosti zrcadlo. Nejen k používání sítí, ale i k někdy přehnané korektnosti...

08.03.2023 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Po Zabíjakovi už se mi do Jonassona moc nechtělo, ale Sladká pomsta byla zase super jízda!
Svižná, rozlítaná, plná nepochopitelných a vtipných situací, u kterých jsem přemýšlala, jak z nich autor/postavy vybruslí.
Pro mě zůstanou Stařík a Analfabetka nepřekonatelní, ale Sladká pomsta je jim v závěsu. :) Takže jako oddechovku určitě doporučuji. ;)

16.12.2020 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Bolestivý příběh jedné rodiny. Kolik takových kolem sebe máme a ani o nich nevíme? Myslím si, že autorka dobře vystihla Štěpánovo dospívání a rozvoj, jeho vztahy k rodinným příslušníkům. Bolest a smutek rodinné tragédie z knihy prýštily.
Rozhodně doporučuji přečíst.

09.10.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Detektivní sérii s Cormoranem mám velice ráda a na pokračování jsem se hodně těšila. Zklamaná jsem rozhodně nebyla, i když Ve službách zla se mi líbila o něco víc.
Smrtící bílá je opět rozsáhlá detektivka, čtení jsem si užila, ale místy mi trošku vadily rozsáhlé popisy osobního vztahu Robin a Cormorana.

Baví mě, že Rowlingová-Galbraith dokáže zaujmout svým stylem vyprávění a příběh nemusí obsahovat vyloženě maniaky, potoky krve, usekané končetiny apod. I tak je tam pořád napětí ažaž a vás bude pořád zajímat, jak se ústřední dvojici podaří zamotaný chumel rozplést a zjistit, kdo za vším opravdu stojí.

A že Smrtící bílá byla hodně zamotaná...

21.02.2020 4 z 5