Jonathan Livingston Racek

Jonathan Livingston Racek https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/627/bmid_jonathan-livingston-racek-s7x-627.jpg 4 1053 152

Působivý a poetický příběh o svobodě, lásce o volnosti, který světlo světa spatřil v roce 1970 a záhy se stal světovým bestsellerem. Příběh Jonathana je alegorií lidského života, kde hlavními tématy jsou svoboda, touha po poznávání, vzpoura proti totalitě, nespokojenost s průměrností a poučení o tom, že když chcete, můžete dokázat i nemožné věci. Význam Jonathanova příběhu tkví ve zvuku, který autor kdysi slyšel v letu racků. Čím déle tomuto zvuku naslouchal, tím jasnější se mu zdálo být jeho poselství. „Chceš-li být šťastný, zjisti co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.“... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Synergie
Originální název:

Jonathan Livingston Seagull , 1970


více info...

Komentáře (152)


AnnaKaufmann
AnnaKaufmann
05.01.2024 5 z 5

Книга, которая расширяет границы, это и вовсе убирает их.
Книга натолкнет на мысли о том чего ты сам действительно хочешь. Отличная поддержка для тех кто хочет изменить свою жизнь, но не делает этого по разным причинам: из за общественного мнения, устоев в семье, религиозных убеждений и т.д. Мне очень близка точка зрения автора–«Границ на самом деле нет». Одна из моих любимых книг.

Allla9
Allla9
18.09.2023 5 z 5

Kniha o poznávání svobody a o touze po volnosti.


zedir
zedir
18.08.2023 3 z 5

I když není Malý princ pohádkou pro děti, Jonathan Livingston Racek mi přišel tak trochu jako Malý princ pro starší. Malého prince zbožňuji, ale Racek mi moc nesedl, jakkoliv jsem si přál, aby se mi líbil, protože mi ho vždy všichni doporučovali. Hlavní myšlenky jsou jasné - naslouchat svému vnitřnímu hlasu, který nás povede na cestě k dokonalosti, za štěstím; nenechat se semlít davem a konformitou; jít si vždy za svým, neklást si žádné meze a být volný a svobodný, k čemuž nepotřebujeme nic božského či ďábelského, stačí se jen obrátit do svého vlastního nitra, a vnímat sebe jako myšlenku, která osvobozena z těla nezná žádné hranice v prostoru a čase. Myšlenky určitě dobré, jen jsem měl trochu problémy se stylem, kterým byly podány.

Nejvíce na mě ale zapůsobila čtvrtá kapitola, v níž Hejno již přijalo svobodu a objevy Jonathana, ale stejně jako byly nepřístupné pro Hejno kdysi, protože jeho způsoby zavrhovalo a vyhánělo a byli příliš slepí, aby je viděli kvůli své materiálnosti, postupně se stávají znovu slepí, ale tentokrát tím, jak kolem těchto obyčejných neobyčejných poselství vytváří posvátnou a božskou auru, která jim brání vnímat cokoliv jiného a uvědomit si, že tuto auru mají sami v sobě a že Jonathan nebyl ničím výjimečný. To byla pro mě nejhezčí část knihy. Lze ji chápat nejen jako podobenství s naším světem a společností, ale také i jako vývoj různých náboženství a ideologií, které se dalším vývojem jen čím dál tím více vzdalují od původního poselství, protože dochází k neustálému zkreslování jeho podstaty.

ditul
ditul
29.07.2023 5 z 5

Tento kouzelný příběh s hlubokou myšlenkou se zařadil k mým srdcovkám.
*Putovali jsme z jednoho světa do druhého, který se od prvního příliš nelišil, hned jsme zapomínali, odkud přicházíme, a vůbec jsme se nestarali, kam směřujeme, protože jsme žili jen pro přítomnou chvíli. Dovedeš si představit, kolika životy jsme museli projít, než nás vůbec napadlo, že život znamená víc než jídlo, boj nebo moc v Hejnu? Možná tisíc, možná deset tisíc takových existencí! Potom další stovka životů, než nám začalo svítat, že existuje cosi jako dokonalost,a další stovka, než jsme přišli na to, že smyslem našeho žití je tu dokonalost najít a ještě ji zdokonalit.

Radimka
Radimka
17.07.2023 2 z 5

Alegorie života, svobody, víry a touhy něco dokázat. Ale pro mne dost nezajímavě podaná. Bach prostě není můj oblíbenec.

kacinekgott
kacinekgott
27.05.2023 5 z 5

Jedna z knih, co se dá číst pořád dokola a pokaždé v tom člověk vidí něco, čeho si předtím nevšiml.
Asi si každý najde svůj vlastní význam. Záleží na době, kdy knihu otevřete. Na emocích, kterými procházíte nebo na okolnostech, při kterých se vám kniha dostala poprvé do ruky.

Ctenar_ctouci
Ctenar_ctouci
13.02.2023 1 z 5

Ocení fanoušci Coelha a Atlasovy vzpoury ;)

martin1695
martin1695
06.11.2022 4 z 5

„Čím to je,“ dumal Jonathan, „že nejtěžší věc na světě je přesvědčit racka, aby byl svobodný?

Půvabné lyrické dílko o svobodě a hledání nedosažitelné dokonalosti

lanaquila
lanaquila
03.09.2022 4 z 5

Kazdy mame v sobe Velkeho racka :)

lukaskmn1
lukaskmn1
02.09.2022 5 z 5

Geniální.

Vědmed
Vědmed
18.08.2022

V pár slovech nahlédl jsem do vlastní omezenosti svého učení. Nechť započne má cesta vědomého učení.

hEmy_
hEmy_
08.07.2022 4 z 5

Taková taoistická pohádka, která nenadchne, ani neurazí. Místy se pohybuje nebezpečně blízko "pravdo-láskařských" ezo blábolů, ale kritickou míru, bohudík, nepřekročí.

E.T.007
E.T.007
28.06.2022 5 z 5

Úžasná knižočka!
K jej prečítaniu ma inšpirovala kniha Nedokonalá dokonalosť, v ktorej je spomenutá a autorka ju prostredníctvom hlavnej hrdinky označila za vynikajúcu - inak by som sa k nej zrejme nikdy nedostala, lebo asi by ma nelákalo čítať o nejakej čajke.
No som rada, že som po nej siahla. Príbeh je síce krátky, no nabitý množstvom krásnych myšlienok, ktoré stoja minimálne za zamyslenie.

" Jediný pravý zákon vedie k slobode. Všetky ostatné zákony sú falošné."

"Sme slobodní a môžeme ísť všade, kam nás ťahá naše srdce, a môžeme byť samými sebou."

ODPORÚČAM!

EliskaD
EliskaD
14.04.2022 2 z 5

Vůbec nevím, jak knihu hodnotit. Jako bajku? Jako jakousi bibli nějakého new age hnutí o svobodě, volnosti, pozitivním myšlení a životě po životě? Ať to bylo cokoliv, neoslovilo mě to z žádného pohledu.

Lastodont
Lastodont
13.04.2022 5 z 5

Nenašel jsem vydání, které jsem četl. Nevylučuji, že jsem četl ještě nějaké samizdatové vydání, protože jsem to četl nejpozději v roce 1991, ale podle NKP bylo první vydání v češtině až v roce 1992. Příběh působí zejména na lidi v jistém věku, ale svůj vliv mělo i historické období - působí jinak na lidi žijící ve svobodě a jinak na lidi žijící v nesvobodné zemi. Že tato knížečka měla vliv i na další, svědčí třeba to, že příběh vypráví píseň Černý racek od skupiny Synkopy z roku 1981.

radim777
radim777
24.03.2022 1 z 5

Tento pokus o pseudomoudro fakt nevyšel. Zbytečně potištěný papír. Kdyby kniha nebyla tak kratká, tak ji nedočtu.

Bája89
Bája89
15.02.2022 3 z 5

Po poslechu audioknihy jsem měla podobný pocit, jako když jsem dočetla Muže, který sázel stromy. Lehkost na duši a pocit, že je to krásný být svobodný a volný. Navíc, když už pár let ta naše svoboda dostává dost na frak. Na malý okamžik jsem si přála být rackem. Lví podíl na pozitivním zážitku z příběhu měl i přednes Saši Rašilova, který velmi mile překvapil.

Gejitka
Gejitka
06.02.2022 5 z 5

Krátký příběh k hlubokému zamyšlení. Můžeme se stát lepšími, svobodnějšími bytostmi, pokud nebudeme tupě následovat dané zvyklosti, zákonitosti..., ale půjdeme si s velkým odhodláním svou vlastní cestou?

Hathor89
Hathor89
27.01.2022 5 z 5

Krátký příběh. Filozofický. Plný myšlenek. Přesto srozumitelný. Takto jednoduše lze knihu shrnout. A hlavní poselství? Stále na sobě pracovat, zdokonalovat se a nebýt „jen“ součástí Hejna.

tinka1974
tinka1974
19.06.2021 3 z 5

Poměrně krátký, zajímavý příběh o jedinečnosti a zvídavosti jedince. Nebát se jít za svým snem, nenechat se odradit. Je to ale i stokrát omílané téma. V davu je snáz zachráníte, když jednáte sám za sebe, můžete zůstat sám. Ale je třeba si také říct, že každému vyhovuje něco jiného. Proto bych neodsuzovala Hejno, ale ani neupřednostňovala Racka

Štítky knihy

bajky zfilmováno podobenství rozhlasové zpracování

Autorovy další knížky

Richard David Bach
americká, 1936
1999  87%Jonathan Livingston Racek
1998  86%Most přes navždy
1996  87%Iluze
2010  84%Jak zhypnotizovat Marii
2005  91%Příručka mesiáše - Rady pro vyspělou duši

Kniha Jonathan Livingston Racek je v

Právě čtených7x
Přečtených1 627x
Čtenářské výzvě133x
Doporučených173x
Knihotéce329x
Chystám se číst336x
Chci si koupit80x
dalších seznamech13x