Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Jedinečný styl psaní.
Úžasná schopnost autorky nechat gradovat příběh až do úplného konce. Naprosto perfektní jsou kratší věty, které mnohdy gradaci příběhu více umocní. Geniální.

Hned jak jsem začala číst věděla jsem, že mě příběh chytí a nepustí. Přesně tak to bylo..
Je protkaný láskou, sílou, úctou, strachem, utrpením. Hlavní postava Zuzana ve svém příběhu popisuje celý svůj život, od útlého mládí až po dospělost.
Na konci příběhu je z ní silná, nebojácná, samostatná žena. Všechna čest..

Knize dávám plný počet hvězd a veliké plus je název, který nemůže být výstižnější! :))

09.12.2021 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Na hvězdy, které naslouchají, Feyre.
Na sny, které se plní, Rhysi.

Opět naprosto dokonalé!

04.12.2021 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mě příběh Harryho tak dostane do svých spárů a jen tak nepustí.

Knihy jsem si chtěla přečíst proto, že filmy jsou pro mě něco jako "domov, do kterého se chci stále vracet" a při čtení knižní předlohy zjišťuji kolik toho ve filmech chybí a nebo je popsáno zcela jinak. Třetí díl nebyl výjimkou, ono nejspíš film nejde z nějakého důvodu natočit úplně stejně, ale! ta kniha toho má sobě tolik.
Šíleně mě baví ty detaily, které autorka popisuje a které si musí čtenář pamatovat, aby potom pochopil souvislosti. Jsou to malé věci, nad kterými někdo mávne rukou, i když jsou tak důležité.

Pokaždé když vstupuji do světa kouzelníků, ponořím se do něj, nemám chuť přestat číst, naopak.

Taky vás někdy napadlo jak Bradavice pofidérně zní? Ale stejně má jméno školy takovou moc a váhu..

Díky, díky, díky a těším se na další díl :))

02.12.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

(SPOILER) "Medvědi z Medvědína!"

Tak zní heslo hokejového týmu. Každý člen byl jiný. Někdo si místo v týmu vydřel, někdo se pro něj narodil, někdo ho získal právem a někdo ne. Jenže v týmu si byli všichni rovni. I když...

Čekala jsem knihu pouze o hokeji, ale postupem času jsem zjistila, že má hlubší smysl a myšlenku. Ta myšlenka byla poučná a zdrcující..
Maya vyrostla v silnou ženu a Kevin v uvědomělého muže, který ví, že některé věci udělal špatně. Hlavně tu jednu.

Líbil se mi celkový děj, zápletky. Taky jak události autor přeskakoval, aby v jedné kapitole nastínil jak a kdo se zrovna cítí a jak jedná.

Těším se na druhý díl :))

13.11.2021 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle bylo geniální.
K Agátě jsem se dostala moc pozdě, kdybych se mi do rukou dostala dřív věděla bych už dávno, jak geniálně a poutavě píše.

Moc se mi líbilo vrcholení příběhu, to jak gradoval a já jsem do té doby netušila, kdo by mohl být vrah a autor promyšlených vražd.
Stránky ubíhaly jako voda..neustále se mi otáčely mezi prsty...až byl konec.
Stránek byl klidně snesla víc!

Díky, díky a v brzké době sáhnu po další knize od autorky :))

17.10.2021 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Byla jsem tam....
Každým kousek svojí duše a mysli jsem byla ve světě Velaris, Říši víl, Prythianu.
Ten svět mě tak pohltil a nechtěl mě pustit dokud jsem nedočetla do konce. Bylo to tak intenzivní, že jsem mnohdy přestávala dýchat.

Bavila mě přeměna Feyre. Sledovala jsem její pokroky z první řady a těšila se, jak se vyvine dál, jak bude pokračovat její vývoj, její putování a hlavně vztah s Tamlinem a Rhysem. Jakmile přišel zvrat bavilo mě to o to víc.
Ze začátku jsem si říkala, že přece nemůže jen tak odejít z náruče Tamlina a jen tak být s Rhysem, jenže okolní události se přesunuly úplně do jiné roviny a já jsem byla nakloněná na druhou stranu.
Soužití s Rhysem bylo tak krásné, tak milé a jiné, nakonec i pro Feyre příjemné...až si uvědomila, že v téhle náruči měla být od začátku. Milostné scény nebyly na škodu, právě naopak a vzhledem k tomu, že nebyly v tak velké míře, nevadily mi. Napětí se stupňovalo až...

Najednou přišla ta část příběhu, která, když se zčistajasna objeví, máte pocit, že ten svět vybuchl...začne vám v hlavě hrát stupňující se hudba plná napětí (H. Zimmer by se o to dokonale postaral) a vy čtete dál a dál, protože musíte nutně vědět co se stane!
"Hloupý blázne," řekl mi.
"Juriane," vydechla jsem.
Panebože! To napětí by se dalo krájet a do konce druhého dílu zbývalo už jen pár stran (alias záměr autorky vyvolat ve čtenáři myšlenky jako "musím hned číst další díl"). Najednou se na scéně objeví Tamlin...po tolika stranách a kapitolách povstane z popela. V hlavě mi běželo "Proč zrovna teď a tady, a proč zrovna on?!". Vždyť existuje tolik důvodů pro to, aby seděl na svým trůnu, vládl svojí části země a smířil se s tím, že krásná Feyre už není jeho.

Konec byl plný zvratů, překvapivých zvratů. Nemůžu se dočkat, až začnu číst další díl a zároveň mě bude mrzet, že ten svět musím opustit a už nezažiji to poprvé...to seznamování, děj, překvapení, vývoj.

Napadla mě při čtení otázka "Proč existují kapitoly, když stejně stránky hltám jak kdyby tam nebyly?".

Díky autorce za skvělou sérii a poděkuji jí nejspíše ještě jednou, až ji dokončím.
A samozřejmě díky té jediné, která mi nejen svět víl ukázala :))

25.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Aaah, Harry...

Ani jsem netušila, že knihu přečtu skoro jedním dechem a v podstatě za dva večery.
Příběh měl neskutečný spád, ubíhal hrozně rychle a než jsem se nadála byl konec. Vážně tak brzy?
Jelikož všechna filmová zpracování mám shlédnuté, ostatně asi jako většina populace, rozhodla jsem se, že je musím znát doslova a do písmene (je to zásluha i jedné výjimečné osoby, která Harryho zbožňuje). Vím, že jsem neudělala chybu.
Už v prvním díle jsem zjistila, že ve filmech není úplně všechno a do skládanky mi chybí pár drobností....taky že knihy jsou mnohem barvitější a pro představivost přínosnější.
I když se mi při čtení různých postav vybavují postavy z filmu, nevadí mi to, naopak.

Tenhle díl byl obzvlášť napínavý a já konečně začínám chápat takové to známé "kdo, kde, s kým, proč, jak". Do teď jsem v tom maličko tápala, protože když už se rozhodnu si pustit filmové zpracování, tak u každého dílu minimálně třikrát usnu, než ho dokoukám do konce. :))

Takže huuuu, jedem dál a já se těším na další díl!

16.09.2021 5 z 5

Láska podle hvězd Láska podle hvězd Minnie Darke

(SPOILER) Hvězdy, horoskopy, láska.
Příběh se točí kolem tří témat. Je to vlastně fajn oddechovka, kdy jsem zjistila pár věcí o znameních horoskopu (hlavně můj milovaný Vodnář). Horoskopy mě docela zajímají, proto jsem po knize sáhla a byla jsem mile překvapená. Nebylo to vůbec špatné. Naopak..

Hlavní představitelka byla taková "čarodějka" přes znamení. Myslela si, že když pozmění pár slov v horoskopu, její láska ji najednou padne kolem krku a budou žít šťastně až na věky. Bohužel celý její plán se tak nějak zvrtl a neprobíhal podle jejích představ. Osud si stejně našel svoji cestu..

Hodně jsem se nasmála, když přemýšlela jak se chovat, když se Nick přestěhoval vedle ní. Typické zamilované myšlenky jako "Kdy mám zatáhnout závěsy? V sedm nebo později? Aby si nemyslel, že chodím brzy spát..." a bla bla, joo, to mě bavilo.

Jako minus bych určitě trošku zmenšila počet postav, bylo jich až příliš, i když nakonec některé z nich propletly svůj osud. Neuškodil by i menší počet stran, některé kapitoly byly až moc protáhlé...
Ale samozřejmě jako oddychovka super. :))

16.09.2021 4 z 5

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Miloš Bondy

(SPOILER) Po přečtení knihy si uvědomuji, jak moc jsem zhýčkaná přibarvenými příběhy o Osvětimi. Příběh není na jeden večer, ani na dva. Musela jsem pořádně vnímat, a soustředit se na příběh, události, města, jména lidí, podrobnosti. Určitě si nezapamatuji všechno, ale ty hlavní doufám, že ano.

Příběh pojednává o muži, který holocaust přežil. Jsem přesvědčená, že především kvůli svému neúnavnému optimismu a veselosti. Jak moc taková "maličkost" dokáže. Hlavně nepřestávat doufat...

Skvělé doplnění byly i fotografie, kdy jsem si mohla víc přiřadit jména ke konkrétnímu obličeji. Také podobu tábora a i celkovou mapu jeho nedobrovolné cesty.

Celé dílo je fantastický životopis člověka, který měl dost sil na to, aby přežil, nevzdal se, i když jeho rodina už nebyla mezi živými a byl ochotný se s čtenáři o jeho příběh podělit. A hlavně se za svoje židovství nestyděl.

Některé jeho výroky mě dostaly...jsou pravdivé a věcné.
Díky moc autorovi za jeho pohled na děsivou historii a jeho sdílnost.

"Tady nebyl Bůh ani ďábel. Toho byl schopen jen člověk."

"Byl to pro nás závod s časem- co nás dostihne dřív, osvobození nebo smrt."

12.09.2021 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

(SPOILER) Taky vás zvládne Colleen tak emočně vymačkat, až vám na konci knihy padají slzy?
U mně to zvládá naprosto bravurně. Nevím, možná je to tím, že knihy čtu ve špatnou dobu nebo je taková čarodějka emocí. Pokaždé mě příběh pohltí. Není to moje první kniha od ní a myslela jsem, že mě nic nepřekvapí, ale sakra jo!

Děj byl skvělý.
Muzikant a dívka se zlomeným srdcem a talentem. Na začátku to vypadalo, že to bude klasický příběh o lásce, kdy ona zjistí, že aktuální přítel pro ni není dost dobrý (věta "zlato, dones mi prosím pivo" mě dostávala do kolen, moje odpověď by nejspíš byla "a ty nemáš nohy...zlato?!) a zamiluje se do kluka z protějšího balkonu. Ale ne, takto to rozhodně nebylo.
Autorka do příběhu vsadila sice sexy kluka, který miluje kytaru a svoji nemocnou přítelkyni nade vše, ale i to, že je neslyšící. Vážně?!
Moc se mi líbilo, jak spolu vnímali tóny kytary, svoje hlasy, svoje srdce a jejich tlukot. Líbilo se mi, že láska může být i věrná a ne tak jednoznačná. Šíleně se mi líbila jejich loajalita, oddanost a ten konec...
Aaaah, ten mě dostal snad nejvíc. Byla jsem opět u té trpělivosti. Bylo nezvykle fajn, že neskočili z "jedné řeky do druhé", ale čekali na sebe. Být v jejich postavení, zachovám se jak Ridge. Nevydržela bych čekat až tak šíleně dlouhou dobu na svojí lásku, ač bych přesvědčovala sama sebe, že to zvládnu.
I v tom netrpělivém čekání je určitá naléhavost..

"I když jsme se tomu tolik bránili, všechny ty věci mezi námi se staly proto, že naše vzájemné city začaly být silnější než naše touha. S touhou se bojuje snadno. Zvlášť když je její jedinou zbraní přitažlivost. Ale když se snažíte bojovat se svým srdcem, vůbec to není tak snadné."
Možná jednou...

Nezbývá mi, než dát plný počet hvězd. Nemůžu jinak...

10.09.2021 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Je to génius.
Tahle věta mi projela hlavou jakmile jsem knihu dočetla. Nesbo je můj oblíbenec už dlouho, sériovky má úžasné, mimo sériovky se mi některé líbily a některé méně, ale! tahle, to je něco víc než úžasného!

Příběhy byly neskutečně čtivé. Ponořila jsem se do nich a vnímala každý nádech, výdech, vztek nebo zklamání hlavní postavy. Samozřejmě i ta žárlivost (jak hlásá název) byla prioritním vjemem. V každém příběhu byla pojata jinak, odlišně, ale nakonec se spojila v jedno skvělé dílo.
Panejo...až teď si uvědomuji, jak moc mi autor chyběl. Píše neopakovatelně a za dobu, co čtu, jsem se nesetkala s jeho nástupcem nebo někým, kdo by ho nahradil v době jeho nepřítomnosti.

Budu netrpělivě čekat na další dílo! Už teď mám pocit, že ho nutně potřebuji. :))

09.09.2021 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Konečně dotčeno...tento styl psaní opravdu není pro mě.

Jak se říká...sto lidí, sto chutí.
Ja vím, že od Kundery už si v budoucnu nic nepřečtu..:))

07.09.2021

Najdi ji Najdi ji Lisa Gardner

Paaani, to byla jízda!

Kniha mě velmi mile překvapila, vybrala jsem si ji kvůli čtenářské výzvě, nečekala jsem, že bude až tak dobrá! Co dobrá...byla skvělá, naprosto.

Úplně mě pohltila, měla jsem sto chutí číst až do rána, dokud ji nepřelouskám.
Líbilo se mi, jak byly rozdělené kapitoly, kde se střídaly tři různé pohledy na situaci, tři různé pohledy odlišných lidí. Někteří byli zvrácení, někteří zoufalí, někteří odhodlaní, někteří monstra.
Monstra do slova a do písmene...
Aurorka si krásně hrála s mými emocemi, strachem a zděšením...a tomu já se nebráním..

Ta temná stránka převažovala.

"Nikdo nechce být monstrum. Stejně jsme."

02.09.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Knihy od Colleen, moje srdcovky.

Není to jenom romantika, je to něco mnohem víc než to. Ano, láska hraje značnou roli, ale to i sám život. Osudy, které v jejich knihách potkávám, šťastné i nešťastné lásky a příhody, ponaučení a neúmyslné rady, které si každý přebere po svém.

Z téhle si beru to, že upřímnost je mocná.
Opět díky autorce, na konci jsem měla husinu! :))

"Trpělivost patří mezi ctnosti."

27.08.2021 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

(SPOILER) Má temná Vanessa. Název vystihující a trefný. Temnoty v knize jsem našla až až.

Knih na podobnou tématiku jsem už pár četla, ale tahle měla úplně jiný spád. Byla..jak to správně říct..šokující, víc než ty ostatní. Dějové linie byly, až do určité chvíle, naprosto jiné a nepředvídatelné. Celkově jsem měla o čem přemýšlet. Hlavně o tom, jak je vůbec možné zničit někomu psychicky život tak, aby neměl šanci žít, jak si zaslouží. Pro tohle se musí člověk nejspíš narodit. Narodit se pro to, aby manipuloval lidi (ze všech věkových skupin) ve svůj prospěch, aby ze všeho vyšel v tom nejlepším světle. I když nemusí působit takovým dojmem, schovává v sobě něco špatného. Každopádně ne každý mu to úplně žere. Ještě, že existují lidé, kteří nejsou tak naivní.

Skoro celej příběh jsem si říkala, jak sakra může být Vanessa tak naivní? Existuje bod zlomu, který ji ponoukal celý její život myslet na muže, který si její pozornost nezaslouží? Proč jednala tak, jak jednala a proč proboha necítí pocit úlevy, když Jacob spáchá sebevraždu? Pocit úlevy proto, že už nemusí přemýšlet jak ho zaujme a jak by se měla chovat, aby byla středem jeho pozornosti. Booože..to byla z její strany taková pitomost, zakořeněná od jejich 15-ti. Kde se stala chyba je ve hvězdách.
Každopádně..okamžiky, které popisovala, sex, který chtěla a vlastně i nechtěla, chvíle s ním strávené, které pro ni byly tak vzácné..
Chvílemi mi Vanessa přišla jako rozdvojená osobnost, neveděla jsem co myslí vážně a co ne, ale pořád doufám, že i když byl konec otevřený, nakonec si uvědomí svoji minulost, tu pak zahodí a po svém boku povede budoucnost a přítomnost :)).

„Skvělý“ příběh, šokující průběh, děsivé téma. Autorka si ukousla velké sousto a skvěle se s ním poprala!

23.08.2021 5 z 5

Prohřešek Prohřešek Brandi Reeds

Eeeh, já nevím, čekala jsem něco úplně jiného.
Mám ráda psychologické thrillery, ale tohle byla fakt slabota. Do 300té stránky jsem fakt netušila, kdo by mohl být za tím vším a jak se zápletka nakonec vyvine.
Čekala jsem pořádnej booom, ale ten nepřišel. Škoda.

Když pominu konec..
Příběh byl docela fajn, nenudila jsem se.
Nakonec se z toho stala příjemná oddychovka, která čtenáře dostane do varu...ale ten konec, hmm, fakt ne...

20.08.2021 2 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Hodně zvláštní kniha o chlapci, který vnímá svět úplně jinak, v barvách, a že ty barvy stojí za to. Z pohledu člověka, který dokáže rozeznat obličeje, mi to přijde odlišné a zdrcující. Jenže Jasper nepoznal jiný pohled na svět a tak je smířený s tím, co má. Má svoje barvy..
Celou knihu jsem přemýšlela jaké to asi musí být. Nerozpoznat člověka podle tvaru obličeje, nosu, očí...ale přitom jde jen o vnímání samotného člověka jiným způsobem.

Po pravdě mě příběh docela zasáhl. Ty jeho pocity, když měl ve škole doručit dopis a netušil, jak najde adresáta. To, že nemůže pomoci při vyšetřování, protože neviděl vraha, pouze slyšel. Musí to být šílené..
Věřím, že ve mě kniha zůstane hodně dlouho...

Jediné co bych vytkla je závěr, který byl příliš unáhlený (ale o to tady nejspíš nešlo)..
Podtrženo a sečteno...byla fajn :)).

15.08.2021 3 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Knihu jsem si chtěla přečíst kvůli filmu, který je moje srdcovka. Čekala jsem něco tak krásného, jako je ve filmovém zpracování, bohužel jsem byla zklamaná. Je to něco naprosto jiného. Události jakž takž sedí, ale nejsou úplně stejně seřazeny, většina postav je stejných a místa jsou maličko odlišná.
Ve srovnání s filmem, vyhrává film.

Ale je knize...
Ze začátku mi přišla chaotická, plácání jednoho přes druhého, přeskakování událostí a nové postavy. Časem jsem si zvykla na styl psaní a knihu nějak přelouskala. Vím ale, že jednou stačilo. Ke konci jsem četla už jen důležité věty a slova, zbytek jsem přeskakovala.
Nemůžu říct, že se mi nelíbila...něco do sebe určitě má, ale není to ten typ knihy, u které si řeknu "páááni, byla fakt úžasná a brzo si ji určitě přečtu znovu".

15.08.2021 2 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Naprosto úžasná kniha.
Sice téma není vůbec pozitivní, ale donutí člověka přemýšlet nad tím, jak moc je život vzácný. Jak rychle jde o život přijít/ vzdát se ho.
Proč bychom to vůbec měli dělat? Vzdávat se něčeho tak jedinečného...každý jsme přece dokonalý originál, s neopakovatelnou a jedinečnou duší.

Každý, z představitelů v knize, měl jiný důvod ke svým činům...pro nezúčastněné jsou důvody absurdní, pro hlavního aktéra jsou mnohdy jediné východisko...

Kniha je smutná, ale svým způsobem člověku dává jiný pohled na svět a myšlení určitých lidí.

Určitě není moje poslední od autorky.
Její styl psaní je jedinečný :))

10.08.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Uuu, to byla opět jízda. Jízda slov a napínavých vět, odstavců a kapitol.
Nemůžete přestat číst, dokud se nedozvíte jaký bude konec.
Nemůžete přestat číst, protože Vás bude fascinovat spád a vývoj děsivých a neuvěřitelných události roku 1989 a samozřejmě jejich dopad na společnost, stát, jedince.

Velké díky patří autorce, protože tak poutavé příběhy, které nám v knihách předává, dokáže vytvořit málokdo.

Hodnotím plným počtem hvězd, nelze jinak :))

07.08.2021 5 z 5