Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Posel Posel Markus Zusak

Takove pribehy ja muzu. Plne humoru, nadhledu a urcite pointy. Pointy, ktera dava smysl a ctenar si z ni i neco muze vzit, popremyslet o ni.

Pribeh me celkove bavil, stranky utikaly mezi prsty a ja nestihala mnohdy otacet, jak jsem byla zabrana do pribehu.
Strasne se mi libi, jak Mark pise. Jeho styl psani je jedinecny. Pri cteni jsem mela pocit, ze sedim pred hlavni postavou a posloucham vypraveni jeho pribehu. Neskutecne...

Tato kniha neni moje posledni, diky autorovi :))

26.04.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Opravdu děsivý příběh.
Jak kdyby autor vzal názvy všech svých knih a dal je dohromady do jedné, mnohem víc děsivější, knihy. Přesně to jsem cítila...strach, smršť, tmu.
Nevím, co je horší, jestli samotný příběh nebo to, že ho opravdu někdo mohl zažít?

Kniha je napsaná formou vyprávějící osoby, což je mnohem víc autentičtější a osobnější. Igor mě svým vyprávěním stáhl do příběhu a nepustil, dokud jsem nepřestala číst. Trošku mě zamrzelo, že bral drogy. Člověk pak má tendenci příběhu nedůvěřovat, přece jen, jejich požití má na mysl odlišné účinky. Ovšem jak se říká "na každém šprochu, pravdy trochu". Tyhle, řekněme, paranormální věci mě vždycky fascinovaly a zajímaly. Spíš se přikláním k tomu, že příběh je uvěřitelný. Jak si někdo mohl něco takového vymyslet až do takových detailů, s takovou propracovaností? Je to těžko uvěřitelné, ale myslím, že určitě ne nepravděpodobné.

Od sté stránky jsem se nestihla nadechnout, každou chvíli jsem měla husí kůži a strach ani nezmiňuji.

Prostě a jednoduše...byla to bomba a já díky za to, že autor podmět neznámého člověka nezahodil, jako kus papíru, ale všechna fakta si ověřil, uvážil a nakonec vydal. Bylo to skvělé čtení na pár hodin, které si budu hodně dlouho pamatovat. :))

21.04.2021 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Čtení knihy pro mě bylo něco úžasného.
Je to jedna z těch knih, které nechci dočíst, ale zároveň toužím vědět, jak bude pokračovat a jak nakonec skončí. Čte se ladně, slova protékaly mojí myslí stejně přirozeně jako voda v řece. Žádné zdlouhavé okamžiky, děje, linie. Jen čistá symfonie slov, ke které se ráda někdy vrátím, tedy...až ji vstřebám.

Jakmile jsem přečetla prvních pár řádků, bylo mi jasné, že se jen tak neodtrhnu. Mělo to fakt skvělý spád. Všechny situace a momenty jsem chápala, byly dobře popsané. Jejich životy jsem prožívala spolu s nimi, stavbu domu si představovala, jako bych byla u jeho zrodu. Románky hlavních postav byly příjemně popsané, mnohdy až příliš živé (některé scény bych určitě více rozvedla, bavily mě, zajímaly). Závěr byl mile překvapivý...

Kniha je jeden ze skvostů, který je radost číst a vlastnit. :)

21.04.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Na Kariku nedám dopustit, ať si říká kdo chce, co chce. Pro mě je to král strachu.

To neskutečný napětí by se dalo krájet, obzvlášť v této knize. Přečetla jsem od něj už dvě a zatím vyhrává Smršť, na plné čáře. Strašně se mi líbí jeho styl psaní, je to tak nad věcí, protkané trefně časovanými vulgarismy, které mě vážně baví.
Jaká škoda, a budu se opakovat, že má tak málo stránek. Za pár hodin je po všem a člověk jen stačí vydechnout a tiše prosit o další nálož.

Doporučuji všemi deseti :))

19.04.2021 5 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Je plná přesvědčení, touhy po jiném, šťastnějším životě, částečně i nucené nevinnosti, neobjevené lásky.

Bylo "fajn" zjistit, jak lidé v této komunitě žijí, jak komunikují a jaké dodržují zvyky. Uvědomila jsem si, že svoboda jako taková, pro ně musí být naprostý luxus. Když čtu příběhy, podobné tomuhle, mám tendenci se do postav vcítit, nezáměrně.
U hlavní postavy jsem cítila lítost. Lítost proto, že chce být v odlišném světě, ale není jí to dopřáno, chce žít svůj život naprosto odlišně, ale celý svůj život má již předurčený.
Jenže ona se vzepřela, rozhodla se žít jinak, tak, jak chce ona.
Objevila svobodu a nehodlala se jí jen tak vzdát.

"Až vás bude někdo přesvědčovat, abyste byli něčím, čím nejste, doufám, že i vy najdete odvahu se ozvat".

Obdivuji silné ženy a taky neskutečně obdivuji to, že sebrala svoji odvahu a odhodlala se napsat tak silný a motivující příběh.

19.04.2021 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Perspektivní a skvěle propracovaný námět.
Už od první kapitoly mi bylo jasné, že knihu přečtu jedním dechem a taky to tak bylo.
Propracované momenty a opravdu kvalitní pointa. V dnešní době je možné opravdu všechno, vzhledem k tomu, že přes internet se dají dělat divy, je příběh uvěřitelný. Dokonce si myslím, že i někde možná i pravdivý, z části.
Byl by toho člověk opravdu schopný? Unést cizí dítě, aby zachránil to své? Za sebe můžu říct, že pokud bych měla děti a byla bych vystavena takovéto události, byla bych spíše "pro" než "proti"...

Jen veliká škoda závěru. Ten byl trošku přitažený za vlasy. Především to, že zakladatelku Řetězu měla Rachel skoro přímo před očima.

Jinak skvělý thriller plný napětí od začátku do konce..

17.04.2021 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Vždy, když dočtu knihu, mám tendenci ji popsat buď pozitivními či negativními přídavnými jmény. Konkrétně u téhle mě napadají různá, ale vím, že ani jedno není vyhovující a ani by román dokonale nepopsalo.

Kniha byla jedním slovem krásná.

Nikdy bych nevěřila, že ve mně romantická slova a příběh, dokáží vyvolat tolik emocí. Příběh je pohlazení na duši. Je plný nádherné přírody, kterou jsem si představovala opravdu barvitě (jsem milovník hor) a taky postupně kvetoucí, neplánované lásky. O tom, že každý na světě někde má svoji spřízněnou duši, někoho, kdo mu snese modré z nebe, ukáže mu nebe plné hvězd a udělá vše pro to, aby se jich jeho "druhé já" mohlo dotknout a hvězdy alespoň malinko pohladit.

Ano, je pravdou, že je to kýč. Ztroskotají spolu čirou náhodou lékař a novinářka. No a? Je to smyšlený příběh a mě dostal do kolen a myslím (doufám), že nejsem jediná. Jednoduše...pokud jste citlivá duše a dostane vás i jen to, když se dva lidé konečně "najdou" a svoje životy propletou v jeden, příběh vás pohltí a nepustí.

"Pokud lásku, jakou cítí Ben, může někdo mít, pokud je skutečná, pokud existuje srdce, jaké má být, a může být nabídnuto druhému člověku, pak...se nepřestávám ptát.
Ať pro ni mám žít, nebo zemřít...já takovou lásku chci."

Btw...ten pes, jejich věrná tichá, ale povzbudivá, společnost, byl úžasný :)).
Doufala jsem, že nedostanou nápad ho sníst. To bych probrečela totiž víc, než jen posledních asi 30 stran...

16.04.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Jak může být někdo tak geniální a napsat tohle?
Karika je pro mě úplná jednička v tomhle žánru, v navozování strachu.
Byla jsem skoro každou chvilku v napětí, pocit strachu nevystřídalo snad nic, dokud jsem knihu nedočetla a příběhu nepřišla "na kloub".
Opravdu mě nenapadlo rozuzlení, jaké nakonec bylo. Popravdě, neměla jsem ani čas přemýšlet, chtěla jsem vědět co bude dál a dál...

Je to geniální, promyšlené, fascinující. Všechna čest...

15.04.2021 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Tahle série byla fakt naprosto boží!
Jak jsem už psala u první knihy ze série...miluju pohádky a dlouho jsem hledala knihu, která by byla víceméně pohádková a uspokojila tak moji pohádkovou duší. Autorka to zvládla perfektně. Určitě to není naposledy, co jsem si sérii přečetla a ráda si ji v budoucnu oživím.

Ty okamžiky se nedaly neprožívat. Vasja a její láska k Mrazíkovi, všechny ty bytosti skvěle zasazené do přírody, událostí (Dědeček hříbeček byl úžasná roztomilá vsuvka, až jsem měla chvílemi chuť spojit ruce pod bradou a říct si "aaaw"), promyšlená bitva, veškerá temnota.
Na konci jsem měla radost jako malý dítě...když ožil ten, který zemřít vůbec neměl. Doufala jsem, že to tak dopadne.
Přece jen...v pohádkách mají šťastné konce být. Klidně bych snesla ještě další díl a rozplývala se nad zimní přírodou, pohádkovými bytostmi a tou strašně krásnou, čistou láskou!
Joo...to mě dostalo. :))

14.04.2021 5 z 5

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Fitzek píše odlišně, odlišně zajímavě.
Tato kniha pro mě byla zklamáním, čekala jsem jednoduše víc. Moje prvotina od něj byla "Cesta domů" a to byla naprostá jízda. Chtěla jsem víc thrilleru, víc napětí, víc akce a promyšleného děje. Splnil všechno, krom toho "víc". Nemělo to takovou šťávu a drive, jaký jsem očekávala.

Což ale rozhodně neznamená, že jeho knihy naprosto zanevřu, naopak.
Budu ten chybějící drive v jeho knihách hledat dál a uvidím, jestli časem uspěju :))
Jak v knize sám opakovaně psal "Minus plus minus znamená plus" a nebo taky ne...

14.04.2021 3 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Miluju tuhle knižní sérii.

Je to něco ojedinělého, výjimečného a pohlcujícího.
Chvílemi jsem i za hlavní hrdinku dýchala, mrzla, když ji byla zima, bála se, když byla v ohrožení.
"Pohádky" tohoto typu jsem si velmi oblíbila a těším se, až trilogii zakončím.

Naprosto boží! :))

13.04.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

100 lidí, 100 chutí.
Popravdě, docela přemýšlím jaké hodnocení knize dát.
Určitě souhlasím s názorem většiny, je skvěle napsaná. Slova jsou vhodně zvolená, neopakují se, čtou se ladně a lehce. Ale...první polovina příběhu je šíleně zdlouhavá. Možná je to tím, že historická literatura mě opravdu nikdy nenadchla a teď již vím, že ani nenadchne.
Roby neustále putoval, události se točily v kruhu (práce ranhojiče/učedníka, jídlo, ženy, alkohol, putování), pak najednou přišel zvrat a Roby měl cíl. Od té doby mě kniha začínala bavit. Jakmile dorazil na místo, po kterém tak dlouho toužil, příběh nabral spád a konečně nějaký šmrnc a energii. Docela mě mrzelo, že věcem, které ho tolik zajímaly, se dostal až ke konci příběhu. Určitě by stály za zmínku dříve, přece jen, byl to velký objev (jak pro svět, tak pro Roberta). Postupně se z něj stal někdo jiný, člověk, který si musel zvyknout na odlišné zvyky, tradice, jídlo, jazyk. Určitě to pro něj nebylo jednoduché, ba naopak.
Jakmile se vrátil do své pravé identity a stal se člověkem, kterým se doopravdy narodil, byl spokojenější než kdy dřív.

Příběh je protkaný krásnou a čistou láskou, špatnými událostmi, přátelstvím a nakonec i znovu nalezením jeho rodiny (ať už bratra či jeho manželky a dětí).
Vím, že se ke knize určitě nevrátím a že film si taky nepustím, ale i přes to doporučuji milovníkům historie, dlouhých příběhů plných happyendu na konci.
I tak, díky autorovi.

11.04.2021 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Jako první jsem viděla film, pak až četla knihu.
Popravdě ani jsem nevěděla, že kniha existuje, jaká škoda.
Byl to úchvatný, skvěle propracovaný, poutavý příběh naprosto odlišný od filmu. V knize bylo spoustu jiných zápletek, úkolů, dějů a tím pro mě příběh představuje mnohem větší bombu.
Chce to velikou představivost, což autor splnil na víc než jedničku...pak už se jen čtenář doslova "zažere" do děje, který ho jen tak nepustí :)).

Mám ráda tenhle žánr a kniha se řadí mezi mé top, určitě doporučuji.

06.04.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Jako první musím vyzdvihnout desing knihy a stránek. Jde vidět, že si s tím někdo vyhrál a celkový dojem z knihy tak nabral vyšší obrátky.
Obzvlášť kombinace černé a bílé s napínavým thrillerem, wow!
Příběh se četl jedním dechem a když bych nemusela dělat pauzy, smlsnu ho na jeden zátah. Byl opravdu neskutečně čtivý, větší písmenka tomu samozřejmě napomohly...
Hodnotím plným počtem hvězd...rozhodně stojí za přečtení, chvílemi jsem opravdu měla husinu a strach...huuu, pecka!! :)

24.03.2021 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

To bylo hezké a milé čtení. Takové, které už jen tak nenajdete. Ota Pavel píše fakt krásně, když se člověk doopravdy začte, je najednou v úplně jiném světě. V tom klidném, pohodové světě, kde není žádná šílená závist, neochota, neštěstí.
Díky výzvě jsem si připomněla autora, který mě nadchnul na střední škole. Skvělé :))

20.03.2021 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život?

Výstižná věta napsaná ihned na přebalu knihy. Hned mi bylo jasný, že to nebude o procházce růžovým sadem.
Do doby, než jsem knihu začala číst, by mě myšlenka, a vlastně ani otázka, nenapadla. Lidský život se přeci nedá přepočítat na peníze a nedá se nijak vyčíslit. Peníze nejsou srovnatelné s životem. V příběhu je tomu jinak.
Prodávali všechno, co měli, aby přežili, aby uchovali každý den svoji naději tak barevnou, jako byla dřív. Své vzácnosti, rodinné dary, památky a dokonce i věci, které jim byly nejmilejší...
Takový osud si nezaslouží nikdo, natož nezaslouženě.
Někteří byli totiž silnější a zvládli několik, pro ně, dlouhých dní plných hladu, strasti, jiní takové štěstí neměli a zasáhl je smutek, nenávist, beznaděj...
Měla jsem sto chutí těm, kteří byli prvočiniteli, něco udělat, něco horšího, než udělali oni. Fantazii bych míru nekladla...

Kniha je šíleně čtivá, bavila mě od začátku do konce a nebyla chvilka, kdy bych měla chuť ji odložit. Jakmile skončila kapitola, toužila jsem po další..

Doporučuji a právem dávám plný počet hvězd! :))

20.03.2021 5 z 5

Cestopisy nebyly nikdy moje parketa, i když cestování je pro mě víc než zajímavé.
Knihu jsem objevila díky Čtenářské výzvě a vůbec nelituji toho, že jsem ji zvolila, naopak.
Je vtipná, s nadsázkou, osvěžující, oddychová plná příjemných a nadčasových ilustracím navíc bod plus za barevnou obálku :)).
Zasmála jsem se, dozvěděla se něco o zemích, které pro mě byly neznámé, o obyvatelích, kteří na mě svou povahou zapůsobili a ty autorovy myšlenky...no něco úžasnýho!

Doporučuji i "nefandům" cestopisů, tohle je fakt naprosto jiný.
Určitě to není moje poslední kniha od Ladislava :)

18.03.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Moc hezký příběh, jestli se to vůbec takhle dá říct. Je zajímavé se na téma podívat i z pohledu nechápajícího dítěte.
Ano, je pravda, že výběr slov byl spíše opakující se, ale určitě to neubírá na hloubce příběhu a konečném dojmu. Na konci jsem měla husinu, tak překvapivý závěr jsem určitě nečekala.
Každopádně...příběh vypovídá o komfortu lidí, o tom, že když z něj vystoupí, nakonec jim jejich život nepřijde tak špatný. To stejné by se možná stalo, kdyby se malý chlapec na konci rozhodl jinak. Bohužel, jeho rozhodnutí mělo špatný dopad, pro všechny.
Jen veliká "škoda", že nemohl alespoň nějak ovlivnit další průběh událostí a celkově toho děsivého místa!!

16.03.2021 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Miluju pohádky, proto jsem po knize sáhla.
Číst ji, když venku zrovna sněží, v ruce mít čaj a být zakrytá dekou....to by byla ideální atmosféra pro přečtení a vychutnání celé knihy.

Byla krásná, plná zimy a sněhu, tajemství a děsivých i příjemných postav.
Vasja byla samozřejmě výjimečná, jak svojí povahou, tak i vystupováním, chováním, celou svojí duší a to mě na ní uchvátilo. Zamilovala jsem si ji hned od začátku, na konci jsem měla sto chutí uronit pár slz.
Četla se jedním dechem, ani jedna část mě nenudila.

Doporučuji všem dospělým, kteří stále mají chuť a touhu vstoupit do světa pohádek a naprosto se do něj ponořit a vylézt, až budou mít sami chuť...

15.03.2021 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Má to být thriller a taky že byl. Pořádně děsivej, ujetej a zároveň tak čtivej!

Celou dobu jsem si pokládala otázku "Proč to Hanna vlastně všechno dělá? Proč tak moc svoji matku nenávidí a chce se jí zbavit?", nenašla jsem odpověď. To, že až moc miluje svého otce a chce s ním být jen ona samotná mě tak nějak neuspokojuje. Autorka načala velmi zajímavou tématiku lidské mysli, víceméně pochroumané, zraněné a nenávistné duše a nedotáhla ji, dle mého názoru, úplně dokonce.
Mimo jiné mě knížka strašně bavila, četla se opravdu sama, stránky se otáčely snadno a příběh mi utíkal mezi prsty, ani jsem nevěděla jak. Musela jsem číst a číst, dokud nebyl konec.
Nebyla špatná, to rozhodně ne, jen chci víc informací, víc se dostat do Hanniných myšlenek, vědět proč, co a jak, důvody jejich činů. Aaach, škoda.
Myslím, že druhý díl není potřeba, vše bylo napsáno a se závěrem jsem spokojená. V podstatě všechno skončilo happyendem, dcera na místě, kde nemůže ublížit matce, rodiče spolu, tak jak to chtěli...

Btw: Scény, kde Hanna popisovala sex mezi rodiči mě dostávaly do kolen :D

14.03.2021 4 z 5