Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

To je tak roztomilá a sladká kniha. Ta první láska, ten comingout, ta první opravdová touha a pronikající chtíč.
Ač ae jedná o ya, pro věčně zasněné, je kniha ideální.

"MojE city jsou k němu jako srdeční tep, tiché, ale neutuchající, všudypřítomné."

20.11.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Popravdě..kde najít vhodná slova? Když to vezmu popořadě.
V prvních chvílích jsem se mi honilo hlavou, že námět je super, neotřelý, jiný, tak trochu temný. Byl temný, ALE! tak ukrutně špatně zpracovaný. Já opravdu nechápu jakto, že se kniha stala tak propagovanou. Psána byla fajn (četla se fajn), ale jakmile jsem se ponořila do hloubky a začala uvažovat co a kdy, jaké jsou souvislosti, jaký je vůbec TEN děj. Ke konci jsem hledala stále nepřicházející pointu. Asi se ztratila v překladu, netuším.
Možná kdyby kniha měla víc stran, možná kdyby autorka popsala události a celkový námět jinak, možná pak by to bylo mnohem lepší, ale možná a coby kdyby.

Veliké zklamání byl ale konec, který ten malý kousek pointy, který jsem nakonec našla, totálně zabil. Doslova a do písmene.

Takže, eh, od této autorky už nezkusím nic jiného.

30.11.2022

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Od určité doby mám oblibu v romantických knihách. Umí ve mně vyvolat touhu a chtíč, představit si něco, co bych si přála.
Líbat zakázané rty, hladit linie, které mi oficiálně nepatří, vnímat duši té druhé a složitě při tom nepřemýšlet.
"Můj první polibek" jsem špatně odhadla a byla jsem víc než příjemně překvapená. Kniha je plná povídek autorů, kteří si zaslouží udělat díru do světa. Každá je tak skvěle odlišná a jedinečná, že jakmile jsem přečetla jednu, chtěla jsem číst pokračování, ale! při přečtení další se můj pocit opakoval. Báječné.

Velké díky patří všem autorům :)

Taky mě název donutil přemýšlet o mém prvním polibku. Bylo jich několik. Kdybych ale měla vybrat jeden, o kterém bych napsala a vyjádřila své city, volba by byla jasná. Každou pidimidinanomilisekundu mám ten polibek v hlavě...a na rtech.

12.06.2022 5 z 5

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

To bylo bájo!
Jsem milovník hororu, ač jsem mnohdy hodně vystrašená. Možná bych řekla, že i atypický milovník, kdy se ráda bojím, ale ne sama, vždy musí být někdo, koho můžu chytit za ruku.

Ale abych se dostala k jádru a pointě..

Kniha mě zaujala kvůli obsahu, ale i obálce. Je tak nádherná! Kombinace barev a druhu písma, dokonalé. Když jsem ji otevřela, zjistila jsem, že jsem sáhla po té správné. Byla jsem napjatá, dychtivá po rozuzlení a naprosto překvapená kolik autorů se hororové tvorbě věnovalo.

Za mě nejlepší povídky: Prázdný pozemek a Žlutá tapeta.
Rozhodně doporučuji a jsem ráda, že zdobí moji knihovnu. :)

04.06.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Klasika, která neomrzí.
Nadčasová, děsivě prorocká, obsahuje velmi naučnou pointu. Pointu, kterou lidé stále nechápou.

"Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte."
Aneb kdo chce víc nakonec nemá nic.
Lidský chtíč je naprosto neomezený a návykový.

Autor již nežije, ale jeho knihy ožívají po každém přečtení...

30.04.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jak už napovídá název, téma je z oblasti zdravotnictví. Pro mě neprobádaná oblast a první kniha s tímto tématem. Byla jsem příjemně překvapená. Tušila jsem, že to bude boom (od autorky jsem již četla Vrány), ale že takový boom, to ne.
Příběh je až moc čtivý, napínavý a tak skvěle napsaný, že se člověk horko těžko odtrhne.
Pecka! :))

23.04.2022 4 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Trošku mě z počátku odrazovalo hodnocení, ale byla překvapivě fajn.

Téma knihy je velmi zajímavé a v dnešní společnosti i maličko tabu, ale v knize není vůbec špatně zpracované, naopak.

Byl to fajn čtenářský zážitek, i když je pravda, že občas se slova na jedné straně opakovaly, což nevytváří zrovna dobrý dojem a volba slov by mohla být na vyšší úrovni, ale! ani tento fakt neubírá na celkovém dojmu díla.

Dobrý thriller, který osobně hodnotím čtyřmi hvězdami. :)

18.04.2022 3 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Fiiha, tak to byla opravdu jízda.

Kniha se od začátku až do konce četla sama. Kdyby to šlo slupnu ji celou za jediný den.
Příběh byl tak čtivý a úžasně napsaný, že opravdu smekám!

Veliké plus má, za mě, velmi atraktivní děj a obálka knihy, mínus závěr, který byl slabší. Čekala jsem větší boom, ale! byl i tak dost uspokojující.

Sečteno a podtrženo...přečetla jsem čtivou knihu jako už dloouho ne.
Díky za skvělý čtenářský zážitek, snad bude i nějaké příště :))

16.04.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Popravdě, hned jak jsem dočetla, tak mi příběh chyběl. Příběh a celkově postavy.
Bylo to zajímavé, perspektivní téma, které jsem chvílemi hltala jak smyslů zbavená, jak mě bavilo.

Nemůžu najít slova jak knihu trefně popsat, ale zkusím se alespoň trošku přiblížit dojmům, které mám v hlavě..
Ano, jak již bylo zmíněno dříve, postav je v příběhu moc a působí to chvílemi chaoticky, ale jakmile si člověk jednotlivce zařadí a pospojuje, vzniká z toho děj a ta pravá pointa.
Ta pointa odlišností a odlišných tajemství, kdy každý z nás nějaké má.
Ani nespočítám na jedné ruce kolikrát jsem se zasmála, kolikrát mi volba a stavba slov přišla zvláštně skvělá, kolikrát jsem se toužila vrátit do předchozí situace a ne čekat, až se k ni autorka opět vrátí, kolikrát jsem nechtěla knihu zavřít, protože bylo moc hodin...

Uf..byla opravdu fantastická a veliké plus, které vždy maličko závisí na hodnocení, je volba designu obálky. :)

15.04.2022 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolitu jsem už dlouho měla na seznamu "chci přečíst". Zajímalo mě proč je tak opěvovaná či kritizována a k jaké straně se sama přikloním..? Rozhodla jsem se nakonec pro neutrální stranu a tři hvězdy- víc by bylo až moc a méně zas moc málo.

Téma knihy je pro mě zajímavé. Přece jen znát myšlenky člověka, který má, řekněme, odlišné, ba dokonce atypické, "choutky" je pro mě něco jiného, neznámého. Měla jsem možnost proniknout do jeho mysli, znát jeho myšlenkové pochody, možná i trošku "pochopit" jeho záměry, ač se s nimi absolutně neztotožnuji.

Ze začátku mě i docela bavila. Bavil mě styl textu, čtivé pasáže a momenty, ovšem později se můj pohled obrátil a já se začínala nudit, mnohdy jsem i některé odstavce přeskakovala.

Suma sumárum..vím, že jednou přečíst stačí.
Autor je, z mnoha důvodů, velmi odvážný člověk.

27.03.2022 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četbě Malého prince jsem se, ani nevím proč, dlouhé roky bránila. Teď vím jaká to byla škoda.

Příběh mě chytl za srdce, až jsem se divila "kolik" toho v sobě obsahuje a kolik toho dokáže tak malý výtisk "říct".

Moc pěkné, k zamyšlení hodné dílo, které převážně pochopí lidé, kteří jsou uvnitř ještě, alespoň z části, děti. Je to krásná součást našeho já a osobně bych o ni nechtěla nikdy přijít.

"Ať se jedná o dům, o hvězdy nebo o poušť, co tvoří jejich krásu je neviditelné."

07.03.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Naprosto fenomenální příběh, který mě pohltil a pustil až když jsem měla dotčeno. Tři příběhy, které mají něco společného, ale přitom působí naprosto rozdílně.

Velmi se mi líbilo pojetí tématu, zpracování, dramatičnost. I když je nejspíš zřejmé "co, proč a jak, kdy", ale ani to neubírá na mém hodnocení knihy.

Nemůžu se dočkat až si přečtu další knihu autorky! :))

06.03.2022 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Velmi zajímavý námět a i zpracování. S podobným typem knih jsem se ještě nesetkala, ale byla to "příjemná" změna.
Popisy vražd, obětování a následné rozuzlení bylo na vysoké úrovni a do příběhu jsem se ponořila skoro hned.
Jediné co mě mrzelo, že jsem věděla skoro v půlce knihy kdo za vším stojí, což se mi často nestává..

Za mě napínavá, neobvyklá krimi. :))

06.02.2022 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

(SPOILER) Maasová je pro mě jedna z nejlepších fantasy autorek. Píše jedinečně a poutavě.

Je pravda, že příběh je maličko podobný sérii Dvorů, ale vůbec neubírá na jedinečnosti této knihy.

Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale jakmile jsem překročila hranici 100 stran, příběh se začal pořádně vyvíjet a postupem času gradovat. Začal mě bavit. Hlavní postavy mi byly najednou blízko a já chtěla vědět jaký bude jejich osud, hlavně teda Bryse a Hunta že jo. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrává, taky popis různých členů klanu, příšer.
Byla to fakt jízda!
...a závěr? Překvapivý, díky za to!

"O tom v životě jde. Žijeme, milujeme a víme, že to celý může zítra pominout. Proto je všechno najednou mnohem vzácnější."

Budu se těšit na další díl, aneb "s láskou je vsechno možné" a tím já se už dlouho řídím. :)

28.01.2022 5 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

(SPOILER) Krásnější knihu jsem dlouho nečetla.

Nejsem milovník koní, knihu jsem se rozhodla přečíst proto, že měla opravdu skvělé ohlasy a byla dost propagovaná. Byla jsem víc než mile překvapená.
Hned po pár stranách jsem věděla, že ji zhltnu za dva dny a hned po probuzení budu chtít číst dál.

Zaujaly mě tři dějové linie, kdy každá z nich byla výjimečně čtivá. Líbil se mi jejich zápal pro jednu a tatáž věc, nikdy by mě nenapadlo takhle smýšlet, uvažovat.
Hlavní byl pro všechny jeden cíl, sice pro každého jiný, ale bez cílevědomosti by nedosáhli čeho chtěli.

Je to jedna z těch knih, u kterých si přeji abych ji zapomněla a mohla ji tak číst opět jako "poprvé".
Opravdu dokonalé, opravdu..

15.01.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Jedna z mých oblíbených knih!

Série Medvědín je naprosto skvělá, plná poselství důležitých i v reálném životě. V knize je trefně zakomponovaná nenávist, láska, přátelství i nepřátelství, rodina.

Zaujalo mě snad všechno, přes hlavní postavy, děj, až k závěru, který představoval ladné zakončení celé série.

Zaslouží si plný počet hvězd a já se budu těšit na další knihy z tvorby autora. :)

14.01.2022 5 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Jak již bylo vícekrát zmíněno, příběh byl velmi silný, protkaný krutým násilím, mučením. Nebylo příjemné ji číst, nebyla to procházka růžovým sadem a u některých knih je to dobře. Je potřeba vědět co a jak se dělo. Je potřeba znát dějiny a opakování špatných událostí se vyvarovat.
Kniha je dobře napsaná, četla se skoro jedním dechem.
V tomto případě bych možná i volila "oko za oko, zub za zub", vím, že někteří svoji práci brali velmi odpovědně, ale pořád jsme lidé. Ti, co vykonávali zlo, lidé s duší opravdu nemohli být.

05.01.2022 4 z 5

Duši nespoutáš Duši nespoutáš Dana Emingerová

Osud je nevyzpytatelný, obzvlášť pokud s ním nemůžeme nijak hnout, manipulovat s ním, ovlivnit ho. Poté záleží jak s ním naložíme.

Především mě zaujala myšlenka knihy a její potenciál. Má duši. Duši stejně jako lidé.
Příběhy Martina se mi líbily, byly příjemně napsané, nebyly příliš chaotické a byly adekvátně dlouhé, měly pointu. Zaujala mě jeho tvorba hlavně proto, že pokaždé byla povídka jiná, mnohdy i s myšlenkou, která by mě absolutně nenapadla.
Příjemné zpestření je i korespondence mezi Danou a Martinem, kdy jsem měla šanci vstoupit do jejich "světa" a vnímat knihu od počátku její tvorby, přes průběh až po závěr.

Suma sumárum...bavila mě, něco mi i dala a určitě si ji pořídím do své knihovny.
Díky za ni :).

05.01.2022 5 z 5

Rozcestí Rozcestí Elle Lun

Budu upřímná. Kniha není nic světoborného, dle mého, aby byla, by měla mít víc podnětů, víc propracovanosti, snahy. Má potenciál, který nebyl, z mého hlediska, úplně využitý, nebyl naplněn. Také mi vadilo, že důležité prvky, věty byly rozloženy na dvoustrany a prostředek jsem horko těžko luštila.
Ale...
I když jsem knize dost vyčetla, i tak ji dávám plný počet hvězd, protože ty zápory pro mě nejsou tak fatální a záměr naprosto převyšuje těch pár mínusů.
Plusy:
Motivace
Barevnost
Citáty
Fakta
Název knihy a jasný směr
Tipy jak dosáhnout cíle
...a další.

Podtrženo a sečteno mi kniha dala víc než by mohla, záleží na úhlu pohledu, aktuálním rozpoložení čtenáře a vnímání určitého "poslání". Já jsem po knize sáhla proto, že, před přečtením, už se mi líbil ten jediný ukazatel "chci" a vím, že i po přečtení se mi líbí dál.
Nezáleží na věku, zkušenostech, ale na odhodlání, chuti nezastavit a hlavně chtít "něco" změnit.

"Cesta dlouhá tisíc mil začíná jedním krokem."

21.12.2021 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Kniha je psaná velmi přímočare, žádná zbytečná omáčka, dlouhosáhlé popisy, a přebytečné kapitoly.
Bavila mě od začátku do konce a kdyby to šlo, přečtu ji za jeden den (velké plus jsou menší stránky a maličko větší písmo).
Další super byly ilustrace, které byly nevšední a atypické, temné.

V podstatě temné stejně jako samotné téma.
Děti jsou tak naivní a blahové. Sama jsem se zkoušela vžít do jejich "role" a postavení, nebylo by snadné říct okolí jak to doopravdy v jejich oblíbeném kroužku chodí. Navíc "režisér" byl přece naprostá jednička, rodiče ho obdivovali, pro členy klubu byl vzor.
Jenže jeho osobu, a chování, obestíralo jedno velké jenže.
Jenže proč někdo nezakročil?
Jenže jakto, že byl tak dlouho za závěsem přetvářky?
Jenže vždyť na něj musel někdo někdy přijít?
Přišel, díky bohu.

Témata pedofilie jsou hodně diskutovaná, a pro mě, nepochopitelná. Pokaždé když zabrousím do podobně temných vod, nestačím se divit čeho je člověk schopen.

Určitě doporučuji..

11.12.2021 4 z 5