Poupátka

Tyhle jizvy na dětské duši jen tak nezmizí. Zneklidňující román nositelky Ceny Jiřího Ortena. Divadlo umí okouzlit. Ví to i jedenáctiletá Františka, která se po škole víc než domů těší do dramatického kroužku. Proč však vedoucí Mirek své divadelní partě zakazuje kamarádit se s jinými dětmi? Proč tvrdí, že správná herečka musí režisérovi vždy zcela důvěřovat, a nutí své svěřenkyně se svlékat? Zdá se, že ospalé městečko, kde Františka žije, má už řadu let závažné tajemství – tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468067/big_poupatka-9Te-468067.jpg 4.2481

Kniha Poupátka

adevis

Do rukou se mi tentokrát dostal zneklidňující román mladé české autorky, která použila autobiografické prvky a tím nám zároveň odhalila kus sebe.
Kus něčeho, co snadno zanechá jizvy na dětských duší. Jedenáctiletá Františka tráví v dramatickém kroužku spoustu času a vzhlíží k vedoucímu Mirkovi. Proč ale Mirek divadelníkům zakazuje přátelství s jinými dětmi? Proč nutí své svěřenkyně se svlékat? Ospalé městečko má své tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo. Co všechno se musí stát, aby někdo konečně promluvil?

I přes nelehké a nehezké téma mě kniha bavila a přečetla jsem ji za pouhé dva dny. Mirkovi bych dala nejradši pořádnou pěst. Františka mi zprvu lezla na nervy (používala až moc sprostých výrazů), ale nakonec mi byla sympatická. Při čtení a pomyšlení na to, že by se něco takového dělo mé dceři mi bylo fakt dost špatně.
Myslím ale, že toto téma je stále aktuální, mělo by se o tom psát a mluvit, především i s dětmi ve věku jako je právě hlavní hrdinka Františka.

sporran

Kniha o závažným tématu, zneužívání dětí vedoucím, které se v posledních letech hodně objevuje v médiích. Na druhou stranu mi přijde, že dívky v tomto věku už bývají s problematikou obeznámené. Příběh mi tedy přijde v tomto ohledu trochu mimo realitu.

grillica

Nejen kvůli tomu, že mám kolem sebe blízké lidi, kteří jsou obětmi sexuálního zneužívání, vidím tu hromadu těch znepokujících dílků celé skládačky: Nedostatečná informovanost - holky spolu řeší, jestli to, co dělá Mirek je v pořádku nebo není, všechna ta manipulace - jasně že je tohle ok, když chceš být herečkou, děti se smí kamarádit jen s lidmi z divadelňáku, Mirek je top boss a autorita, vyžívá se v ponižování ostatních (narážky na tloušťku, výsměch klukovi, co se podělal na zkoušce apod.); nedostatečný zájem rodičů o to, co a s kým dělají děti ve volném čase.. Je to dost smutný a drsný a bohužel fakt pravdivý. Tohle se děje a právě že většinou jsou agresory blízcí lidé - buď rodina, nebo nějaká takováhle autorita; učitel, vedoucí, starší kamarád.. Achjo. Přála bych si, aby vznikalo více takových autentických knih a obecně větší osvětu, už jen ty tresty za podobné činy jsou naprosto trapné.. Víc info: Iniciativa Bez trestu, Konsent, Někdo ti uvěří, Profem, Locika, Děti jsou taky lidi, Dětské krizové centrum.
Hlavní je o tom mluvit a nebát se! Smekám před autorkou, že šla s kůží na trh, není to sranda.

PS: Příběh mi jinak s nostalgií připomněl vlastní dětství - odkaz na hru Roller Coaster Tycoon, kterou jsem pařila dlouhé hodiny, Červenýho Trpaslíka i všechny ty songy nebo zvonění na kámošky: Deš ven? Ale i tu touhu někam patřit, být uznávaná, doceněná, chválená..

Anna_Malik_Ova

Přečteno doslova jedním dechem. Na začátek musím říct, že na mě kniha dýchla nostalgii devadesátek s přelomem milénia. Rozpoznala jsem odraz doby ve které jsem vyrůstala a dokonalé popisy prostředí mě na krátko do dětství dokázaly vrátit. Popisy míst to ale končí (naštěstí). Chaotickému přátelství Fany a Magdy jsem za celou dobu moc neporozuměla. Jednoduchý jazyk a často užívaná sprostá slova mi přitom vůbec nevadila, i když si nevzpomínám, že bychom se podobně vyjadřovali - aspoň ne soustavně. Problémem za mě bylo nejspíš to, že jsem nedokázala uvěřit věku hlavní hrdinky. I tak mi ale v hlavě pořád poplašně blikalo, že je kniha založena na autobiografických prvcích… šílené.
Postava Mirka byla geniálně vykreslená, vadila mi, štítila jsem se ho a bylo mi fyzicky těžko číst části kde se objevoval, to vše ale způsobilo, že jsem knihu nedokázala odložit, dokud jsem ji nedočetla a nezjistila, jak to s ním dopadlo. (Přála bych si ale vědět víc, např. nastínit nějaké informace ze soudního procesu apod.) Zajímavé je taky propojení s dysfunkčními rodinami. A rodina malé Fany byla opravdu hodně rozbitá. Nenašla jsem ani jednu pasáž, kde by se jí jeden z rodičů snažil porozumět, popovídat si, pochopit. Ze strany rodiny tam nebylo nic… žádný cit, žádná láska. Je potom velmi pochopitelné, že takové děti přilnou k někomu kdo jim svou pozornost dá a už je jedno, že to ten dotyčný dělá pro svůj vlastní prospěch. Dítě to nedokáže poznat.
Přemýšlela jsem i nad pěti hvězdami, ale byly tam drobnosti, které mi neseděly viz text výš a taky nedokážu překousnout, že to trvalo dvacet let a lidi o tom tiše věděli a nikdo nic nepodnikl. A co proboha ti kluci v tom kroužku? Dělo se jim to taky? Nebo to jen přehlíželi? To jim to vůbec nevadilo? Nakonec mám dost otázek, na které neznám odpovědi a proto čtyři hvězdy.

kytarka

Knihu jsem četla na dovolené v jižních Čechách aniž bych věděla, že se děj odehrává tady. Knihu jsem přečetla hodně rychle a zavzpomínala jsem na svá dětská léta. Kniha se mi moc líbila.

Lutzinka

Náročné na čtení, ne z pohledu rozsahu knížečky, ale kvůli tématu...

Patane

Kniha se mi četla dobře. Vulgarismy mi nevadily. Nejdesiveji na mě působil fakt, jak si děti neuvědomují, že se jim děje něco špatného, že s nimi dospělý manipuluje, jsou jeho přízni ještě potěšeny. Čemu naopak nevěřím je to, že by se ve městě vědělo, co se děje, a nikdo nezasáhl.
Dočetla jsem se také, že autorka vycházela z osobní zkušenosti z dramatického kroužku.

Astonius

(+ SPOILER) Abych pravdu řekla, nic světoborného. Nevadil mi styl - naopak, způsob, jakým je to psáno, velmi umocňoval vypravěčku knihy a její vrstevníky i způsob myšlení takto starých dětí. Jen se mi zdá, že se v příběhu nic moc nedělo. Už jsem byla skoro na konci a všechno stále byly jen nějaké dohady a domněnky, co se asi děje, vypadalo to, že naše hlavní hrdinka bude vše sdělovat stále jen zprostředkovaně. Ne, že bych nějak pásla po detailech, ale od knihy na toto téma jsem je očekávala. Skončilo to v době, kdy bych celý příběh teprve chtěla poznat, tedy vyšetřování Mirka s podrobnostmi, které by vyšly najevo i s jeho soudním potrestáním. Tento příběh byl pro mě jen popisování pocitů pubertální dívky vyrůstající v neutěšených rodinných podmínkách a fixující se na divadelní kroužek a jeho vedoucího. Když se děj konečně pohnul, byl konec.