Mukl

Přežil, ale nikdy nezapomněl. Kolik ran dokáže člověk přijmout, než učiní falešné doznání? Jak silná je vůle žít na místech, kde je smrt vysvobozením? Je možné projít peklem a zůstat přitom člověkem? Kniha inspirovaná skutečným příběhem muže, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k patnácti letům odnětí svobody. V pouhých 19 letech prošel velmi krutými výslechovými metodami StB a na vlastní kůži okusil lidskou krutost v její nejsyrovější podobě. Nejinak tomu bylo po vynesení rozsudku. Osm let strávených v uranových dolech na Jáchymovsku, nelidské podmínky a každodenní boj o život, to vše se podepsalo nejen na jeho fyzickém zdraví, ale rovněž na zdraví psychickém. Přežil, ale nikdy nezapomněl…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453018/big_mukl-wK9-453018.jpg 4.677

Kniha Mukl

veverka@ořech

Zajímavé čtení. Autorka dokázala velmi působivě popsat výslechy a následně věznění muklů, podmínky v pracovních táborech. Vyvarovala se zbytečného klišé, všechna fakta a informace, které chtěla čtenářům předat, jsou velmi přirozeně zakomponovány do čtivého textu. Nepůsobí rušivě.
Osobně bych tuto knihu zařadila mezi literaturu, kterou by si dnešní mladá generace měla přečíst.

Zrzavá_Tereza

Tahle knížka je plná zla, bezmoci, bolesti. Zároveň plná odvahy, síly, lásky. A hlavně je skutečná.
Nedávno jsem v nějaké internetové diskuzi četla komentář ,,Proč si tohle pořád připomínáme? Vždyť už je to tak dlouho, co se to dělo. Dnes se dějou důležitější věci."
Ne, ne a ne! Tohle se musí připomínat, o tomhle se musí číst, tohle se musí učit.

Tyn_a

Jak již bylo vícekrát zmíněno, příběh byl velmi silný, protkaný krutým násilím, mučením. Nebylo příjemné ji číst, nebyla to procházka růžovým sadem a u některých knih je to dobře. Je potřeba vědět co a jak se dělo. Je potřeba znát dějiny a opakování špatných událostí se vyvarovat.
Kniha je dobře napsaná, četla se skoro jedním dechem.
V tomto případě bych možná i volila "oko za oko, zub za zub", vím, že někteří svoji práci brali velmi odpovědně, ale pořád jsme lidé. Ti, co vykonávali zlo, lidé s duší opravdu nemohli být.

GrasselováL

"Odsun probíhal na několik etap a téměř v poklidu. Na cestě domů je doprovázely pohledy jejich českých sousedů, nikdo se k nim však nechoval sprostě nebo hrubě."

Škoda, autorka mě od knihy odpudila. Takový názor na odsun je zaslepený a falešný.

Allla9
15.12.2021

Velmi silný skutečný příběh. Nedovedla jsem si představit, co zažívali političtí vězni. Knihu by si měl přečíst každý.

Dandy1
29.11.2021

Praktiky STB, mučení ... Mezi lágrem pro politické vězně a koncentrákem nacistů moc velký rozdíl nebyl.

hanka9238
14.11.2021

Tak tohle byl hodne silný příběh, který mi dostal. Člověk si to ani v nejmenším nedokáže představit, jak to tenkrát chodilo a jak lidé trpěli. Hrozné. Podle mě, by si toto měl přečíst každý. Třeba by jsme si pak více vážili toho, co máme.

ladyfromskye
13.11.2021

Při čtení této knížky se mi otevírá kudla v kapse. Ze všeho nejraději bych posbírala všechny ty ... (nechci být sprostá) a s gustem jim provedla do nejmenšího detailu to samé, co oni udělali rodině Hanušů, zejména Stanislavovi a Vladimírovi. Já vím, že se nemá zlo oplácet zlem, ale kdo si tuhle knížku přečte, ten pochopí. A kdo si přečte a stejně si bude stát za tím, že je třeba odpouštět, toho budu mít za světce.
Knížka Mukl je opravdu hodně potřebná. Povinná četba pro všechny, kteří mají tu drzost pochybovat o tom, jestli se všechny ty hrůzy děly. Povinná četba pro všechny mladé, jako výstraha.
Já sama si musím knížku dávkovat, je to tak silné, pláču nad tím, zuřím... Emočně jsem vyčerpaná už po pár stránkách. Ale dočtu. A za svůj život ještě určitě několikrát přečtu.
Nezapomeňme!!!