Královny hrůzy

Tato nová antologie strašidelných a hororových příběhů z per význačných britských a amerických spisovatelek představuje současným čtenářům klasické povídky jako „Žlutá tapeta“ Charlotte Perkins Gilman, i zapomenuté mistrovské kousky. Je všeobecně známo, že Mary Shelley je autorkou Frankensteina, avšak její další hrůzostrašné příběhy jsou o poznání méně známé. Harriet Beecher Stowe, proslulá zejména díky Chaloupce strýčka Toma, napsala několik překvapivě působivých hororových povídek. V témže roce, kdy jí vyšel román Malé ženy, vydala Louisa May Alcott jednu z vůbec prvních strašidelných povídek s tématikou mumií. A tyto dámy nebyly samy. Už od počátku gotické a hororové literatury zkoumaly spisovatelky hranice strachu a snily temné sny, ze kterých čtenáři dodnes nemohou spát. Tato antologie zahrnuje hororové a strašidelné povídky známých spisovatelek i díla pozapomenutých autorek jako Mary Cholmondely a Charlotte Riddell, které si nicméně zaslouží, aby se o nich dozvěděli i současní čtenáři. Povídky doplňují krátké medailonky, které čtenáře seznámí se spisovatelskou dráhou i s životními osudy těchto pozoruhodných a nadaných žen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475876/big_kralovny-hruzy-9Lu-475876.jpg 4.433
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Fobos

More Deadly than the Male: Masterpieces from the Queens of Horror, 2019

Kniha Královny hrůzy

sarekaslukova

Za mne opravdu vydařená sbírka povídek. Velké plus byly krátké životopisy autorek na začátku každé povídky. Většina povídek byla psaná krásně barvivým jazykem, že čtení bylo opravdu zážitek. Namísto horových povídek to na mě ze začátku působilo spíše jako takové povídky s ponaučením, u kterých se člověk ani moc nebojí, a to jsem opravdu uvítala. Jediná povídka kterou jsem četla a opravdu jsem měla husí kůži po těle byla povídka Prázdný pozemek, ta byla, uff, dle mého opravdu dosti tajemná.

LadyToTy

Nemám ráda horory, ale tohle se mi velice líbilo. Spíše napínavé příběhy, až strašidelné pohádky. Pro mě jiný žánr, než co pravidelně čtu a opravdu mi to sedlo.

Luci-_-

Skvělé duchařské povídky! Ačkoliv je kniha prezentována jako hororové povídky jsou to spíše duchařinky (hororové povídky ve své době). Ale kniha rozhodně stojí za přečtení.

Lucík118

Tato sbírka povídek má rozhodně něco do sebe. Nikdy jsem nebyla moc na horory či duchařské povídky, ale toto dílo jsem si velice užila. Každá povídka měla něco do sebe. Některé byly děsivější, některé vzaly za srdce.
Co mi přišlo naprosto skvělé, byly medailonky ke konkrétním spisovatelkám. Díky tomu jsme si rozšířila své obzory a jsem za to moc ráda.

Ladyhawke1983

Nákup této antologie rozhodně nelituji. Při pohledu na obálku mě napadlo: Jane Eyre v hororovém kabátku a ve většině případů to tak dopadlo. Trochu jsem čekala i přítomnost Shirley Jackson, nicméně ta by datově nakonec odpovídala spíš druhému dílu, pokud někdy vyjde.
Většina povídek pracuje s podobným nadpřirozeným tématem - duchařinou, ale zasazení a samotné stavení příběhu je mnohdy úplně jiné. A to bylo na čtení velké plus, že příběhy se nijak neopakovaly, takže kloubouk dolů před výběrem autora antologie.
Stylistika i styl psaní asi nebude vyhovovat každému, ale mě vyhovoval.
Za mě top povídky: Žlutá tapeta, Morton Hall, Ztraceni v pyramidě, Chrighton Abbey, Skryté dveře.
I další jsou dobré, pouze zlomek z nich mě výrazně neuchvátil.

Bustedka

Pokud máte rádi klasickou literaturu a ještě navíc duchařinky, je tohle sbírka přesně pro vás. Pokud se ale budete držet slova "hororový", možná budete trochu zklamaní. Horor z konce 19.století má totiž do té dnešní podoby hodně daleko.

Já si zprvu musela po všech těch nových knihách trochu zvykat na styl psaní, ale nakonec jsem se do toho dostala a užila si to. Sbírka velmi obsáhlá, některé povídky jsou slabší, některé naprosto bravurní. Obrovské plus za medailonky jednotlivých autorek, které historky oddělují. Bát se asi nebudete, ale za přečtení to stojí.

petrarka72

Top 4 bez udání pořadí - Kentuckyho duch (Elisabeth Stuart Phelps, 1869), Portrét (Margaret Oliphant, 1885), Vévodkyně na modlitbách (Edith Wharton, 1900), Nespokojená duše (Annie Trumbull Slosson, 1904).

Kerriova

Příjemné mrazivé čtení. Oceňuji medailonky představující autorky, ne všechny jsem znala. Nejsou to ty dnešní moderní horory, ale ty „staromódní“, kde se někdy ani nutně neodehrává něco nadpřirozeného, ale vystačily si i jen s napínavým, děsivým dějem či atmosférou lokace. Jsou zajímavější a složitější než to, co se píše dnes.