Královny hrůzy

Královny hrůzy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475876/bmid_kralovny-hruzy-9Lu-475876.jpg 4 106 37

Tato nová antologie strašidelných a hororových příběhů z per význačných britských a amerických spisovatelek představuje současným čtenářům klasické povídky jako „Žlutá tapeta“ Charlotte Perkins Gilman, i zapomenuté mistrovské kousky. Je všeobecně známo, že Mary Shelley je autorkou Frankensteina, avšak její další hrůzostrašné příběhy jsou o poznání méně známé. Harriet Beecher Stowe, proslulá zejména díky Chaloupce strýčka Toma, napsala několik překvapivě působivých hororových povídek. V témže roce, kdy jí vyšel román Malé ženy, vydala Louisa May Alcott jednu z vůbec prvních strašidelných povídek s tématikou mumií. A tyto dámy nebyly samy. Už od počátku gotické a hororové literatury zkoumaly spisovatelky hranice strachu a snily temné sny, ze kterých čtenáři dodnes nemohou spát. Tato antologie zahrnuje hororové a strašidelné povídky známých spisovatelek i díla pozapomenutých autorek jako Mary Cholmondely a Charlotte Riddell, které si nicméně zaslouží, aby se o nich dozvěděli i současní čtenáři. Povídky doplňují krátké medailonky, které čtenáře seznámí se spisovatelskou dráhou i s životními osudy těchto pozoruhodných a nadaných žen.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Fobos

More Deadly than the Male: Masterpieces from the Queens of Horror , 2019

Tyn_a
04.06.2022 4 z 5

To bylo bájo!
Jsem milovník hororu, ač jsem mnohdy hodně vystrašená. Možná bych řekla, že i atypický milovník, kdy se ráda bojím, ale ne sama, vždy musí být někdo, koho můžu chytit za ruku.

Ale abych se dostala k jádru a pointě..

Kniha mě zaujala kvůli obsahu, ale i obálce. Je tak nádherná! Kombinace barev a druhu písma, dokonalé. Když jsem ji otevřela, zjistila jsem, že jsem sáhla po té správné. Byla jsem napjatá, dychtivá po rozuzlení a naprosto překvapená kolik autorů se hororové tvorbě věnovalo.

Za mě nejlepší povídky: Prázdný pozemek a Žlutá tapeta.
Rozhodně doporučuji a jsem ráda, že zdobí moji knihovnu. :)

Zmitko.m
29.05.2022 4 z 5

Královny hrůzy je velmi dobře udělaný soubor hororových povídek z pera mnoha světových autorek. Naprostá většina příběhu pochází z konce 19.století a čtenáři se tak naskytne zajímavý pohled, co připadalo hrůzné lidem před sto lety. Každá autorka je představena v krátkém medailonku, výborně je taktéž provedení celé knihy. Já od toho čekal něco jiného, přesto jsem všechny příběhy se zájmem dočetl. Za absolutně nejlepší považuji povídku Žlutá tapeta, další skvělé např. Temná dáma, Kentuckyho duch, Svatyně smrti nebo Nevědecký příběh.

Arkagas
24.05.2022 5 z 5

není co dodat, tahle kniha potěší na duši všechny milovníky gotických a viktoriánských příběhů, neboť všechny vznikly okolo roku 1800. Velkým přínosem je krátký životopis autorky na začátku každého příběhu. Kniha je to obsáhlá, některé příběhy jsou dlouhé, spíše novely, některé jsou na pár stran. Ale každý milovník tohoto období si zde jistě najde svoje. Že ji chci mít v knihovně mi bylo jasné hned jak vyšla.

Moje hodnocení: 10/10

RoseDadas
21.05.2022 4 z 5

Když to shrnu, čtenářům se do rukou dostává kvalitní povídková sbírka, která představuje strašidelnou tvorbu ženských autorek. Mnohé povídky jsou psány pomalejším tempem, což některým nejspíš nebude příliš vyhovovat, ale tato vláčnost má své kouzlo. Pokud se chcete seznámit s tvorbou 19. a 20. století, poznat ženy, jejichž jména v hodinách literatury mnohdy ani nezazněla, pak rozhodně tuto antologii doporučuji.

sarekaslukova
05.05.2022 5 z 5

Za mne opravdu vydařená sbírka povídek. Velké plus byly krátké životopisy autorek na začátku každé povídky. Většina povídek byla psaná krásně barvivým jazykem, že čtení bylo opravdu zážitek. Namísto horových povídek to na mě ze začátku působilo spíše jako takové povídky s ponaučením, u kterých se člověk ani moc nebojí, a to jsem opravdu uvítala. Jediná povídka kterou jsem četla a opravdu jsem měla husí kůži po těle byla povídka Prázdný pozemek, ta byla, uff, dle mého opravdu dosti tajemná.

LadyToTy
04.05.2022 4 z 5

Nemám ráda horory, ale tohle se mi velice líbilo. Spíše napínavé příběhy, až strašidelné pohádky. Pro mě jiný žánr, než co pravidelně čtu a opravdu mi to sedlo.

Luci-_-
01.05.2022 3 z 5

Skvělé duchařské povídky! Ačkoliv je kniha prezentována jako hororové povídky jsou to spíše duchařinky (hororové povídky ve své době). Ale kniha rozhodně stojí za přečtení.

Lucík118
04.04.2022 5 z 5

Tato sbírka povídek má rozhodně něco do sebe. Nikdy jsem nebyla moc na horory či duchařské povídky, ale toto dílo jsem si velice užila. Každá povídka měla něco do sebe. Některé byly děsivější, některé vzaly za srdce.
Co mi přišlo naprosto skvělé, byly medailonky ke konkrétním spisovatelkám. Díky tomu jsme si rozšířila své obzory a jsem za to moc ráda.

Ladyhawke1983
03.04.2022 5 z 5

Nákup této antologie rozhodně nelituji. Při pohledu na obálku mě napadlo: Jane Eyre v hororovém kabátku a ve většině případů to tak dopadlo. Trochu jsem čekala i přítomnost Shirley Jackson, nicméně ta by datově nakonec odpovídala spíš druhému dílu, pokud někdy vyjde.
Většina povídek pracuje s podobným nadpřirozeným tématem - duchařinou, ale zasazení a samotné stavení příběhu je mnohdy úplně jiné. A to bylo na čtení velké plus, že příběhy se nijak neopakovaly, takže kloubouk dolů před výběrem autora antologie.
Stylistika i styl psaní asi nebude vyhovovat každému, ale mě vyhovoval.
Za mě top povídky: Žlutá tapeta, Morton Hall, Ztraceni v pyramidě, Chrighton Abbey, Skryté dveře.
I další jsou dobré, pouze zlomek z nich mě výrazně neuchvátil.

Bustedka
30.03.2022 3 z 5

Pokud máte rádi klasickou literaturu a ještě navíc duchařinky, je tohle sbírka přesně pro vás. Pokud se ale budete držet slova "hororový", možná budete trochu zklamaní. Horor z konce 19.století má totiž do té dnešní podoby hodně daleko.

Já si zprvu musela po všech těch nových knihách trochu zvykat na styl psaní, ale nakonec jsem se do toho dostala a užila si to. Sbírka velmi obsáhlá, některé povídky jsou slabší, některé naprosto bravurní. Obrovské plus za medailonky jednotlivých autorek, které historky oddělují. Bát se asi nebudete, ale za přečtení to stojí.

petrarka72
29.03.2022 4 z 5

Top 4 bez udání pořadí - Kentuckyho duch (Elisabeth Stuart Phelps, 1869), Portrét (Margaret Oliphant, 1885), Vévodkyně na modlitbách (Edith Wharton, 1900), Nespokojená duše (Annie Trumbull Slosson, 1904).

Kerriova
16.03.2022 4 z 5

Příjemné mrazivé čtení. Oceňuji medailonky představující autorky, ne všechny jsem znala. Nejsou to ty dnešní moderní horory, ale ty „staromódní“, kde se někdy ani nutně neodehrává něco nadpřirozeného, ale vystačily si i jen s napínavým, děsivým dějem či atmosférou lokace. Jsou zajímavější a složitější než to, co se píše dnes.

Dida86
15.03.2022 5 z 5

Zajímavá sbírka .....

judas.1988
05.03.2022 5 z 5

No,tak od přečtení této antologie budu mít celkem problém.Protože kvalita nynějších děl neodpovídá ve srovnání se jmény Edith Wharton a somozřejmě Mary Shelley ani návodu na pračku.A to bez pardónu,Hodnocení pět hvězd určitě na místě.Pan Davis odvedl práci víc než mravenčí a poskládal opravdu to Best. No A původním Autorkám každé po pěti.Vyzdvihnout musím ale přece jen jiné jméno a to Louisa May Alcott a její povídka ztracení v pyramidě aneb Prokletí mumie.V životě by mě nenapadlo že je možný aby perem šla takovým způsobem vykreslit atmosféra. Pocity které jsem zažíval když jsem četl tuto konkrétní povídku,jsem nikdy při čtení nezažil.Tam je člověk opravdu součást děje.A nebo mi to prostě mimořádně sedlo.Docela by mne zajímaly názory ostatních na tuto konkrétní povídku.Jinak prostě perfektní kniha.

Gustik5
01.03.2022 4 z 5

Královny hrůzy jsou povinností pro příznivce ne pouze hororu, ale literatury obecně. Letité příběhy totiž poskytují nejen průřez toho, jakým způsobem, jazykem a jaké příběhy se tehdy psaly, ale i dává oku čtenářovu k dispozici možnost sledovat počátky žánru v povídkách, na které se často málem pozapomnělo. Vytříbený, barvitý jazyk, poutavá atmosféra a nápaditost sice v archaických textech mohou někdy zapadnout do šedi průměru, možná vás ani nebudou děsit, to však není jejich chybou. Horor se za ta léta vyvinul a proměnil, a zatímco toho času byly ve čtení spíš poučení a lidskost, hledáme dnes my děsy poněkud přímočařejší, méně komplexní ve své odhalenosti (ne ve fantazii a vynalézavosti, ale to by bylo na delší lokte). Na to nehledě, že co je v hororech standardem dnes, bylo by tehdy bráno za pokleslost, a tedy by nebylo publikovatelné.

Pokud oplýváte představivostí, budete se bát i zde. Jen možná ne tehdy, kdy byste to čekali. Jednotlivé části jsou výborně zapsané a nezadají si ani s nejšpičkovějšími a známějšími zástupci žánru. Jde tak o skutečný klenot, který prostě nesmíte přehlédnout a jen těžko se na něm i díky kvalitnímu překladu hledají negativa. Na poli hororu u nás těžko letos vyjde zajímavější a zásadnější kniha…

Mája873
28.01.2022 5 z 5

Autor odvedl při sestavování knihy naprosto vynikající práci. Ani nevím, která povídka se mi líbila nejvíc, protože všechny jsou úžasně napsané. Nejvíc jsem se asi bála u povídky Přízrak z Beckside. Co určitě stojí za pozornost jsou krátké životopisy autorek. Díky nimž bych chtěla zapátrat po jejich další tvorbě, ....knížku můžu jen a jen doporučit

Anaman
28.01.2022 5 z 5

Obsahove naprosto uzasna antologie. Vyjimecny pocin, ktery si zaslouzi opravdu velky potlesk. Tohle je kniha, ktera rozhodne nemuze chybet v zadne knihovne milovnika klasicke hruzy. Kdyby se specializovana nakladatelstvi na horory /Carcosa/ vice věnovali vydávání podobných knih, rozhodně by to byl pro knihovničku větší přínos, než brak jako “Strašidelná vagína” aspol. Skoda, ze nakladatel prevzal originalni obalku, ktera bohuzel nevystihuje tu vnitrni krasu knihy. Působí tak trošku levným photoshopem, ktery se ve sve obyčejnosti ztraci mezi dalsimi knihami. V kazdem pripade je toto vyjimecna kniha!