Medvěd a Slavík

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/big_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4.4521

Trilogie zimní noci 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale, 2017

Kniha Medvěd a Slavík

MollyCornelia
20. lednaodpad!

No... Co k tomu říct? Nebyla jsem schopná Medvěda a Slavíka dočíst, zasekla jsem se ve třetině. Jako nápad je zajímavý, prostředí Ruska ve čtrnáctém století pro mě bylo novinkou a anotace zněla dobře. Postava světce Sergeje Radoněžského se mi taky líbila. A jméno hrdinky je originální.
Jenomže čtivost je absolutně strašná, nezvládla jsem se soustředit na příběh a postava Vasilisy mi vyloženě vadila. Nevím, jestli se příběh později rozjede, ale prostě jsem se neprokousala začátkem. Anotace zněla dobře, ale místo dobrodružné fantasy jsem se dočkala jen historického románu plnou nezajímavých intrik typu kdo se s kým ožení. V létě, až budu mít na čtení více času, se k trilogii Zimní noci možná vrátím a třeba se změní můj názor. Ale berte Medvěda a Slavíka s rezervou, ať nejste tak zklamaní jako já.

Lacie

(+ SPOILER) Knížka má vážně pomalý rozjezd. Líbily se mi popisy "pohanské" kultury i popisy starých ruských zvyků, jejich cestování, život na vesnici i ve městě. Opravdu děsivě byl popsaný konflikt s křesťanstvím, dopady potlačení původní víry a zejména postava sebestředného kněze. Ale než se konečně hlavní hrdinka dostala k tomu, co se mělo dít... to byla doba, několikrát jsem si během čtení říkala no tak už jí to dej!!! Každopádně se těším na druhý díl.

karlaaaTommo

začátek byl velmi nudný a prokousávala jsem se jím dlouho, ale pak se to rozjelo a četlo se to samo!! Prvně jsem si myslela, že je to nějaká pohádka pro děti, ale je to fakt super kniha!!

Horal123
28.11.2021

Přečteno díky výzvě 2021. Americká autorka může těžko psát o slovanské duši. Mytologie splácána páté přes deváté. Navíc na můj vkus značně překombinované. Asi tak..

Patro
10.11.2021

Myslím, že by u mě příběh a worldbuilding ještě trošku víc zabodoval, kdybych byla třeba američan a neznala slovanské mýty, dokážu si představit, že by to bylo hodně zajímavé.
Ale takhle jsem si pokaždé jako Mrazíka představila toho starého známého staříka.
Celkově jsem ale byla hodně mile překvapená, stále se ještě nemůžu rozhodnout, jestli je knížka spíš pohádka, nebo YA fantasy.

Maky78
21.10.2021

Je nebo není to pohádka? Vrátila jsem se do dětství. Místy trochu strašidelný děj, ale velmi čtivé.

Calinda
15.10.2021

Původně jsem knihu kupovala dceři, nakonec skončila u mě a byla jsem překvapená, jak moc mě kniha pohltila a bavila. Dávám plný počet za opravdu krásnou, místy hodně strašidelnou (a tak to má být) pohádku.

Ester71
12.10.2021

Přestože moc neholduji příběhům s nadpřirozenými postavami, tato knížka mě fakt bavila. Čtivé a občas i napínavé.