Medvěd a Slavík

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/big_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4.3615
Série:

Trilogie zimní noci 1.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool
Originální název:

The Bear and the Nightingale, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (177)

Kniha Medvěd a Slavík

Ilofka
16. března

Knížku jsem četla nadvakrát, ale jsem ráda, že jsem jí nakonec dala šanci, protože poetický styl autorky a hlavně její popisy barev a zimní přírody jsou opravdu krásné. Když jsem se do knihy pustila poprvé, zhruba po šedesáti stranách jsem ji odložila, protože mě začátek nijak nechytil. Zhruba po čtvrt roce jsem se do ní zkusila začíst ještě jednou a tentokrát to klaplo. Atmosférou a mytologickými slovanskými postavami mi to trochu připomínalo Světla nad močálem, což je jedna z mých oblíbených knih, takže to vybojovalo Medvědovi a slavíkovi hvězdičku navíc. Celkem tedy čtyři hvězdičky :)

mysimas
11. března

Místy jsem měla pocit, že čtu dívčí románek o koních, ale jinak nemůžu popřít, že mě čtení bavilo. Vasya je skvělá hrdinka a ostatní postavy si taky získaly moje sympatie, snad až na Konstantina, který jako by Frollovi z oka vypadl. Jenom škoda toho zbrklého konce a některých nedořešených otázek - možná si je autorka šetří na další díly?


_Nelisa_
17. února

K téhle knížce jsem se dostala úplnou náhodou a jsem ráda, že se tak stalo. Miluju to!! Vasja je skvělá hlavní hrdinka... prostě doporučuju !

KájaKoxík
04. února

Tak tohle bylo vyloženě zklamání. Nakonec 2 z 5.

Knihu jsem koupila na základě pěkných hodnocení zde na databázi, pracně sehnala všechny tři díly a nadšeně se pustila do čtení.
Jenže se za prvních 50 stránek vlastně nestane vůbec nic zajímavého a do čtení jsem se musela nutit. Nakonec ani po 100 stránkách žádné zlepšení. Příběh začíná ještě před narozením hlavní postavy, a tak si na ní musíme fakt dlouho počkat. Navíc je kniha vyplněna takovou spoustou přebytečné a pro příběh naprosto zbytečné vaty, že se k tomu důležitému dostanete až v druhé půlce knihy. Postavy v podstatě nejsou vykreslené jinak, než povrchně a tak je čtení celkově dost ploché. Což je vzhledem k počtu stran dost nepochopitelné. A právě kvůli té délce ani nevím, komu bych knihu doporučila. Mladší čtenáře může odradit délka nebo zdlouhavý začátek a tak je asi cílovou skupinou ten, koho spíš než způsob psaní, oslovuje téma ruských strašidel, příběhů, pohádek a lesních bytostí.
Knihu jsem měla na letošním seznamu "ležáků k přečtení" a nakonec ji opravdu dočetla, byť se sebezapřením, ale další díly už číst nebudu a tak si celou trilogii s lehkým srdcem škrtám a posílám dál.

Matri
30. ledna

Krásna fantasy rozprávka, v ktorej sa stretávame s mnohými bájnymi rozprávkovými postavami. Určite odporúčam čítať v zimnom období, nakoľko chlad zo stánok doslova sála. Dej plynie pomerne pomaly, nakoľko sa zoznamujeme so životom Vasje, a to ešte pred jej narodením, cez detstvo a končíme vo veku cca 14/15 rokov. Vrham sa rovno na pokračovanie...

LilyGorch
28.12.2022

(+ SPOILER) Za bouřlivé listopadové noci se na okraji divočiny severního Ruska Marině a Pjotrovi narodí dcerka Vasilisa. Marina však při porodu umírá. Z neposedné holčičky vyroste odvážná divoška se smaragdovýma očima. Od malička si v sobě nese báchorky, které jí vyprávěla stará chůva. Věří a časem i vidí všemožné nadpřirozené bytosti, které hlídají jejich dům, stáje a koně apod. Vasja tvrdí, že o tyto dobré duchy se lidé musí starat, aby jim dobře sloužili a aby byly vyváženy temné síly. Mnozí obyvatelé vesnice ji ale mají za čarodějnici, vždyť taky může za smrt vlastní matky! Jak Vasjočka dospívá, začne se o ni ucházet sám Zimní král - Mrazík. Ten má zlého a mocného bratra, který se o dívku také zajímá. Pjotr, Vasjin otec, jí mezitím hledá vhodného ženicha mezi lidskými chlapci. Vasja ale jeho snahy neustále maří, až ji nevlastní matka pošle do kláštera. Říkáte si, co bude dělat “čarodějka” v klášteře? A zda se Mrazík nechá jen tak odbýt? To už si dočtěte sami - stojí to za to!
Už z prvních stránek na čtenáře dýchne tvrdá ruská zima, ve vzduchu společně s jiskřivými vločkami poletuje místy až strašidelné napětí, nadpřirozeno si vás zaháčkuje a jen tak nepustí. K tomu také musíme připočítat silné hlavní hrdiny a jejich nezlomnou touhu po životě a pevnou vůli postavit se všemu zlu, které se nenápadně plíží kolem jako první mrazíky.
Kromě příběhu na podkladu slovanského folklóru se mi také líbí, jak autorka barvitě popisuje probíhající roční období a přírodu. Ději to přidává na atmosféře, čímž se čtenář do knížky ještě lépe vžije. Ráda bych ji viděla třeba i ve filmovém zpracování, myslím, že by to byla kouzelná podívaná.

4/5 *

Petra-1
28.12.2022

Na tuhle knížku jsem se moc těšila. Možná proto jsem byla maličko zklamaná. Nemohla jsem se dlouho rozhodnout, jaké dát hodnocení.
Začátek mi přišel naprosto skvělý, bylo to něco nového a originálního. Líbily se mi dobové popisy. Ale postupem času mi začalo připadat, že se vlastně vůbec nic neděje a že jen pořád na něco čekám. A ono to vůbec nepřichází..
A závěr.. Příliš rychlý.. A tak nějak moc pro děti?
Tím se dostávám k tomu, že vlastně nevím, komu je kniha určena. Jak už se tu objevilo: Pro děti je příliš složitá, jako YA plyne přílis pomalu a dospělý by čekal asi něco víc..

alexvera
10.12.2022

Domácí strážci, hluboké lesy a zosobněná zima. To je aspoň počtení do té zimy venku..
O tom, že všechny pohádky pro děti mají reálný základ, strach z lesa je oprávněný a slovanská mytologie prostě vytváří skvělé příběhy!

"V peci žilo stvoření s očima jako uhlíky. V koupeli na ní skrz páru pomrkával malý mužík. A na dvoře se plížil démon, který vypadal jako otýpka dříví."

1 ...