Medvěd a Slavík

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379443/medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4.5139

Winternight Trilogie (1.)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, King Cool

The Bear and the Nightingale (2017)

Kniha Medvěd a Slavík

aAp

Zvláštní. Ač kniha neměla spád (a v první půlce se chvílemi zdálo, že nemá ani děj), nemohla jsem se od ní odtrhnout. Umocňovala to do jisté míry i její nepředvídatelnost a také fakt, že člověk mnohdy nevěděl, kam vyprávění směřuje, a to je vždycky plus :)

Kami97

Knihu jsem si vybrala podle nádherné obálky a podle toho, že měla být založená na ruském folkloru. Četla se skoro sama a Vasju jsem si okamžitě oblíbila. Vasja zdědila "dar" vidět bytosti, strážce domácností, démony ale nikdo jiný je nevidí a proto jí považují za čarodějnici. Je zvláštní, že toto je již několikátá kniha, co jsem četla, ve které byla postava naprosto fanatického kněžího. Za mě můžu jen říct, že kněz Konstantin mi k srdci nepřirostl.
Jediné, co mi v příběhu docela vadilo byly upíři a vlastně celý jejich popis, jak se snažili dostat do domů... Podle mě nebylo úplně nutné je do příběhu vkládat.
Celkově ale knihu hodnotím velmi pozitivně, moc mě bavila a hned se pouštím do druhého dílu.

lenka7348

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, možná i kvůli ruským jménům, se kterými mám v knihách vždy problém (naštěstí se v postavách člověk za chvilku dobře vyznal). Prostě a jednoduše mi přišlo, že se děj rozjížděl moc pomalu. To se ale změnilo někdy za polovinou - postupně s tím, jak Vasja dospívala. Ke konci už jsem se nemohla odtrhnout, a těším se na další díl.
Musím také říct, že jsem překvapena, jak se autorka amerického původu poprala s tématikou Rusi. Je vidět, že toto téma je blízké jejímu srdci, a zároveň ho umí zpracovat tak, že čtenáře zaujme.
PS: Doporučuji na letní horké dny, člověk se u toho povídání o sněhu hezky ochladí. :-)

Lenka_S

Knihu jsem dočetla včera večer a celou dobu přemýšlím co o ní napsat. Pustila jsem se do ní na doporučení kamarádek a vůbec toho nelituji. Je to nádherná, jemná, ale i drsná pohádka nejen pro dospělé odehrávající se v severnim Rusku v době, kdy do života na venkově patřilo večerní vyprávění příběhů u pece. Hlavní hrdinka Vasja napřed tyto příběhy poslouchá jako pohadky na dobrou noc, jenže pak zjistí, že to tak úplně pohádky nejsou....

Nia ^^

První díl třídílné ságy inspirované ruským folklórem je na první pohled nenápadná knížka, která si vás zaručeně uloví svým zevnějškem. Příběh se odehrává v daleké Rusi v době, kdy pravoslaví ještě nemělo tak veliký vliv na tamější obyvatelstvo - za mě skutečně originální námět. Je zajímavé, že jej zpracovává Američanka, která k ruskému folklóru má svými kořeny hodně daleko. Nicméně po pečlivé studii vznikl krásný, téměř pohádkový příběh, který by stál za zfilmování. Český překlad je zdařilý a možná proto se tak dobře i čte. Líbí se mi slovníček pro laiky, který čtenáři zprostředkovává zajímavé informace ze "zákulisí" děje. Děj sice plyne pomalu, ale mně to nevadilo. Pouze poslední část knihy mi byla nesympatická (čeho je moc, toho je příliš), ale podle mě autorka má velký potenciál a zajisté svými náměty zaujme desítky českých čtenářů :)

Blasth

Nádherná pohádka pro dospělé plná slovanské mythologie a temnoty lidí a démonů. Atmosferické mistrovské dílo, díky němuž jsem se opakovaně vracel do pocitů, které jsem měl například u S. Kinga a jeho Prokletí Salemu nebo noir příběhů od H. P. Lovecrafta. Srovnám-li se současným západním příběhem od Gaimana - Američtí bohové, tak mohu s klidnou duší říci, že ačkoliv mi slovanská mythologie není nijak zvlášť blízká, Medvěd a Slavík jsou o třídu výš.

Příběh je poutavý, postavy nejsou prkenné, atmosféra graduje, je temná a děsivé scény "fungují", máte své oblíbence ale i ty, které přímo nesnášíte, v některých scénách se slzy derou nezadržitelně do očí, přičemž knihu nechcete a nemůžete odložit... Zkrátka kniha jak má být!

SamMarešová

Tak jemné a drsné..
Tak citlivé a bezcitné...
Tak pohádkové a hororové...
Tak úžasně dokonalé ♥

TerkaM

Byl to moc hezký příběh z prostředí Ruska a já se neskutečně těším, až si přečtu i druhý díl. :)

Katherine Arden
americká, 1987