Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

Kaduri
20.09.2021 5 z 5

Predstavte si kombináciu diela L. N. Tolstého + Plameňov inkvizície od M. J. Zagorky + magického realizmu. To a ešte viac je Medvěd a slavík. A nejedná sa o žiadnu zlátaninu, ale o prekvapivo výborné čítanie.
Ku knižke som pristupovala značne skepticky. Predsa len, Američanka píše o slovanskej mytológii.
No opak bol pravdou, surové opisy ruského vidieka, kompaktný a premyslený dej a správna dávka fantasy mi priniesli skvelý čitateľský zážitok.
Celkom by ma zaujímalo, čo všetko mala pani autorka načítané, kým sa pustila do písania knižky.
Na záver mi nedá nespomenúť kúzelnú obálku. Proste táto knižka je celá krásna - zvonku aj zvnútra:).

Vidlička
06.09.2021 2 z 5

Spíše než poetické mi vyprávění připadalo utahané, a pořád jsem nedokázala rozpoznat, jestli se jedná o čtení pro dospělé (v tom případě velmi naivní) nebo pro děti (v tom případě zase trochu složité). Oceňuju prostředí Rusi a jejích pověstí a pohádek, ale ačkoliv jsem se na knížku moc těšila, tak je to pouze "neurazí-nenadchne"...

MoireDeTardis
05.09.2021 4 z 5

Dobrá trilogie říkali. Prý mi to pomůže na tu mou čtenářskou krizi. Tak jsem se do knížky vrhla se spoustou nadějí. Musím ale říct, že nejdřív se mi nečetla úplně lehce. Dlouho mi trvalo se sžít se stylem autorky. Dost mě tam rušila ta strašně silná křesťanská linka. Konec knížky mě ale přesvědčil, že je to opravdu super nakopnutí celý série a vlastně to ani jinak být nemohlo. Takže za mě super, jednu hvězdičku jsem strhla jenom za ten začátek :)

Er.es
16.08.2021 5 z 5

Jakmile tuto knihu začnete číst, proměníte se vy sami v ruskou zimu. Hmatatelně cítíte tu mrazivost, syrovost všedních dní obyvatel, touhu po přežití a sílu bojovat s tím vším zlým, co je kolem vás. V myšlenkách jste s Vasjou, držíte ji na nohou, oprašujete čerstvě napadaný sníh z jejích řas, sledujete každý její odvážný krok. Obdivujete její nespoutanost, její aroganci k tomu, k čemu byla jako dívka předurčená, závidíte ji probouzející sílu a nezkrotnost, schopnost mluvit s nadpřirozeným. Zamilujete si ji, nemůžete totiž jinak.
Pak přijde na scénu zlý Mrazík, tak, jak ho znáte z vyprávění staré služebné…Nevěříte mu, ale Vasja vám našeptává, že se možná není čeho bát.
Pohádka pro dospělé, jednoduše ale velmi čtivě napsaná, příběh budete milovat a on na oplátku bude milovat vás.
Nejde jinak než dát pět hvězd, hvězdy totiž vládnou nad vším...

KristinTj
10.08.2021 5 z 5

Aneb když se v knize zabydlíte a cítíte všechny vůně i chutě, teplo i mráz. Zimě, strachu, nesvobodě a těžkým časům navzdory.

DreamerX9
10.08.2021 3 z 5

Když se chcete v létě trošku zchladit je zde medvěd a slavík. Za mě krásné, pohádkové a mrazivé ale také to není úplně můj žánr a místy se kniha dost táhla ale na počátek to byl slušný rozjezd uvidíme co bude dál :)

katka01001
07.07.2021 3 z 5

Většina knihy se mi strašně moc líbila, ale závěr mě velmi zklamal. Asi 320 stran příběhu se schyluje k střetu mezi hlavní postavou a "medvědem", který skončí během 2 stran. A příběh se pak velmi rychle ukončí.

zirafinec
22.06.2021 4 z 5

Tak tohle mě dostalo. Jednoduchý příběh, ovšem skvěle napsaný a vykreslený. Autorka hodně nechávala na čtenářově fantazii, jak postavy vypadají, což se mi zas tak často nestává a je to super. Úžasně zapracované do doby, kdy nikdo celé dny nekoukal na mobil, ničil přírodu a čučel na televizi. Kniha mě velmi zasáhla a těším se (a to opravdu hodně) na další díl.
P.S. I kdyby se mi kniha nelíbila, jednu hvězdičku bych musela přidat kvůli jménu hlavní hrdinky - Vasilisa. To bylo za mě obrovské plus jelikož miluji sérii Časodějové.

Byla. Zima.

Hani77
12.06.2021 4 z 5

Ruská pohádka pro dospělé. Velice čtivá, hlavně 2. polovina mě chytla a nepustila, ale přeci jen to není na plný počet hvězdiček. Ten konec byl takový zvláštní, měla jsem větší očekávání ohledně Vasji. Ale třeba mě ještě překvapí další dva díly.

Ellis03
08.06.2021 5 z 5

Strasne se mi libi, jak je kniha napsana. Příběh jako takový se mi teda líbil také, ale už jen kvuli tomu stylu psaní si chci určitě přečíst i další knihy autorky.

Natynebul
06.06.2021 4 z 5

Čtu v komentářích, že se dle mnohých čtenářů kniha rozjíždí pomalu, ale po druhé polovině se rozběhne a člověk zapomene, že by ji odložil. Já to měla opačně. Během začátku jsem přemýšlela, co to vůbec bude za žánr. Jako pohádka příběh zas až tak nevypadá. Reálie jsou… reálné, vztah ke ženám je nechutný, církev je fanaticky ničivá, zima je ruská, medovina se pije. A najednou do toho pomalu vstoupí několik stvoření, což je velice zábavné. Jenže čím víc se blíží konec, tím víc autorce dochází dech, a nakonec na třiceti stránkách převypráví naivní pohádku, kde pro výhru stačí čistá láska a oběť. Konec mě zkrátka nebavil. Ruská exotika – jak ji vychvaluje obálka knihy – není a ani nemůže být v České republice až tak atraktivní. Věřím, že žádné z pověstí nám jakožto Slovanům nejsou cizí. Mé young adult srdce smutnilo, že se nám v textu dostalo jen šťopičky lásky a intimního sblížení postav. Jaká škoda! Dala bych tři hvězdy, ale jednu přidám za nevypočitatelný začátek a za tajemný a těžko určitelný žánr právě rozjezdu knihy.

Latté
22.05.2021 4 z 5

Wow, tak tahle kniha ve mě bude ještě dlouho rezonovat.. začátek je opravdu pomalý, ale vydržte, všechno má svůj důvod. Prostředí zimní Rusi, pohanských bytostí, křesťanského fanatismu, mrazivá atmosféra a uvěřitelné postavy. Za mě krásně vykreslený vztah mezi sourozenci. Určitě se chystám na celou sérii.

Enolain
19.05.2021 4 z 5

Prvni polovina knizky je takova makova.. Vydrzte.. Potom se to rozjede a je to parada. Ja ji od pulky primo hltala a to sem ji chtela na zacatku hodnekrat odlozit. Ted hura na druhy a tredi dil, kde to snad pojede uz od cataku. Hezky prijemne pohadkove cteni s nadechem magie..

Šárka_D
15.05.2021 4 z 5

Medvěd a slavík je dobrá kniha, plná ruské historie, mytologie, pohádek a magie, přeci jen ale jede na vlně young adult, ze které už jsem vyrostla. Užila jsem si to i tak, nicméně nemůžu se ubránit srovnání s tematicky hodně podobným Nesmrtelným příběhem Catherynne M. Valente, který mne oslovil o mnoho víc (a taky byl dospělejší). Takže, pokud se vám Trilogie zimní noci líbila a rádi byste něco podobného, zkuste ho, kniha je to u nás hanebně nedoceněná :)

LiLLu
30.04.2021 5 z 5

Začátek byl pro mne takový rychlo vyprávěný ale autorka se potřebovala dostat, někam a bez začátku by jste nepochopili souvislosti. Je to takové krásné vyprávění a čím víc máte stránek za sebou, tím se noříte hlouběji! Příběh mě uplně pohltil a já jsem se na čtení zase těšila. Druhý a třetí díl už je doma a já se těším kam se Slavíkem poletíme!:-))))

marwinmh
27.04.2021 4 z 5

Zpočátku jsem myslela, že knihu nakonec odložím, ještě že jsem to neudělala, jinak bych přišla o naprosto kouzelný příběh plný zajímavých lidských i nadpozemských postav bojujících bok po boku proti nástrahám zla.

Manifest blech
21.04.2021 5 z 5

Naprosto báječná pohádka.

Vasja je svá, postavy jako domovoj, rusalka a Mrazík a mnohá další to dělají kouzelné. Z počátku jsem nevěděla, co čekat. Jestli styl Grimmů nebo klasickou pohádku a je to vlastně kombinace všeho. O své postavy se bojím, fandím jim, ať přežijí a bojují dál.
Hned jsem musela pro druhý díl, kde to bohužel vypadá, že to bude bez Iriny a Aljoši, tak jsem zvědavá na osudy dalších sourozenců.

Amole
19.04.2021 4 z 5

Kniha měla pomalejší start a i když mě bavila, rozhodně mě hned nezaujala, ale čím dál jsem postupovala, tím hlouběji jsem se do autorčina světa ponořovala a tím více jsem si při čtení připadala jako v transu. Chování a nepochopení obyčejných lidí bylo líčeno velmi realisticky, stejně jako studené prostředí severní Rusi a hlavní hrdinka byla opravdu sympatická. Fantasy faktor mě první moc nezaujal, ale nakonec si to celé sedlo a velmi pozitivní pro mě bylo, že i když je to první díl trilogie, měl své vlastní, dramatické, veselé a zároveň velmi smutné vyvrcholení.

TheMelorry
14.04.2021 4 z 5

Tahle kniha je naprosto skvělá, díky svému originálnímu neotřelému prostředí. Z každé strany je jasně patrná atmosféra Ruska, třeskuté zimy, ale také bájných, pohádkových postav a postupem děje i neidentifikovatelného zla, které se plíží kolem. Prvních několik kapitol bylo pomalejších a hodně popisných, ale postupně se příběh dal do pohybu a ke konci byl akční víc než dost.
Autorka píše specifickým stylem, kdy vše důkladně a věrně popisuje a čtenáře přenáší do dané situace. Fantasy prvky a postavy jsou zajímavě propojeny se silným příběhem každodenního života v nehostinném mrazivém prostředí.
I když je kniha řazená do literatury pro děti a mládež, řekla bych, že staršímu čtenáři, který umí číst mezi řádky, předá víc a zároveň si děj a popisy více užije.

blackoutzuzi
13.04.2021 4 z 5

Medvěd a slavík je neotřelá ruská pohádka, ve které se však autorka nebojí přitlačit na pilu a připraví si tak pro své čtenáře pár dramatických chvil. Musím uznat, že jsem s touhle knížkou zažívala krušné začátky. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se začetla a celkově měl tento díl pomalejší tempo. To však vůbec příběhu neubíralo na atmosféře, ba naopak vše bylo krásně barvitě vylíčeno a popsáno, že stačilo zavřít oči a vy si vše uměli dokonale představit :) Největší předností příběhu, vedle oné atmosféry, je rozhodně postava hlavní hrdinky, která oplývá přesně takovými vlastnostmi, kterými si získá celé vaše srdce.

Myslím, že na tuhle knihu musíte být správně naladěni, abyste si ji dokázali pořádně vychutnat. Je hodně pocitová, atmosférická, pohádková, ale ukazuje i drsnou stránku zimy a ruských lesů. A především - černé magie. Zbývající dva díly si chci určitě přečíst, ale záměrně s nimi počkám až nás zase navštíví mrazivé a zasněžené dny :)