Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

Loriss
06.04.2021 4 z 5

Kterak Mrazík potkal Divou Báru..
Při svém putování fantasy světy se bůhví proč dostávám víc a víc na východ, až jsem tentokrát skončila v mrazivých lesích severního Ruska.
Při čtení mě několikrát napadlo, jestli by kniha lépe nefungovala jako historický román bez fantasy roviny. Autorka mi přišla jistější v kramflecích při syrovém popisu každodenního života na ruské středověké vsi, kde člověk neví, zda v noci neumrzne ve vlastní posteli, než při líčení epické fantasy bitvy nadpřirozených bytostí.
Každopádně jde o zajímavý počin. Nevím, zda je téma dostatečně nosné na trilogii, první díl na mě zatím působil jako hodně dlouhý prolog a příprava na to, co má přijít. Ale vzhledem k dobrým recenzím dalších dílů, mu dám asi znovu šanci..

vlkove
02.04.2021 4 z 5

Úplně bych knihu nebrala jako pohádku.
V knize se ponoříme do mrazu a lidského utrpení. V první polovině se vlastně řeší jen to, kdo si koho vezme a kdo má jaké věno a kolik dětí žena porodí. V tomhle světě jsou pro ženu jen dvě možnosti, buď se vdá nebo půjde do kláštera. Jediné štěstí ženy je, když neumře při porodu. Tohle je opravdu hrozné a nepochybuji o tom, že to v dávné minulosti opravdu takhle bylo.
Kniha obsahuje hned několik pohádkových motivů, nečekejte však žádnou slast.
Zima, smrt a touha žít a spolu s tím několik fantaskních motivů. Dobré čtení, originální a temné.
Obálka je hodně zavádějící a moc se k příběhu nehodí.

Kaya77911
28.03.2021 5 z 5

Já jsem si tuto knihu koupila tak před měsícem (možná víc) a moc se mi do ní nechtělo. V jiných recenzích jsem se totiž dočetla, že se jedná o pomalý pohádkový příběh, který nikam nespěchá a já moc nemusím nudné, utahané knihy. O to víc jsem byla překvapena když jsem knihu četla. Příběh je temný, pohádkový, trošku děsivý, od začátku do konce napínavý a neskutečně čtivý. Co se mi moc líbilo bylo prostředí. Jakože staré, Ruské prostředí a zasněžená lesní lesní krajina? Ano prosím. Příběh měl díky tomu krásný mrazivý nádech, což je něco, co já v knihách naprosto miluju. Také postavy byly dokonale zpracované. Hlavní hrdinka Vasja mi byla sympatická, byla chytrá a nenechala se jen tak ovlivnit. Naproti tomu lid z vesnice, kde Vasja žije tvoří převážně hloupí lidé, na kterých je krásně ukázáno, jak je snadné ovlivnit společnost pomocí strachu a jejich nevědomosti. Dále tu je mladý kněz Konstantin, na němž je zase vidět to, že když člověk něčemu pevně věří, tak je ochoten pro to udělat téměř vše. A nakonec Mrazík, démon zimy, který je tu v podobě mladého kluka (alespoň jsem to tak pochopila) a to byl taky moc zajímavá postava a doufám, že v dalších dílech, na které se moc těším, ho poznám lépe :))

barbb8k
16.03.2021 5 z 5

Od knihy jsem od začátku nic moc neočekávala, ale potom, co ji kamarádka začala vychvalovat, těšila jsem se na ni moc a jsem ráda, že mě nezklamala. Už od začátku jsem se začetla a nedokázala se odtrhnout. Děj se rozjel už hned na začátku a časem to bylo lepší a lepší. Celkově atmosféra se mi strašně moc líbila.
Prostředí slovanské mytologie a Ruska dokázala autorka úžasně vymyslet a vše do sebe zapadalo. Doba, ve které se příběh odehrával se mi neskutečně líbil, protože dávala hlavní hrdince vyniknout. Patriarchát, ženy musí poslouchat muže na slovo…

Kdybych měla vypsat všechny moje oblíbené postavy, byli bychom tu až do zítra, tak jich vyberu pár a ty popíšu trochu více. Tak třeba začneme s Vasjou, která se rozhodně zařadila mezi moje nejoblíbenější postavy, protože to, jak byla odvážná, a hlavně jak vystupovala z davu (i když se jí to většinou nevyplatilo a později ji začali nazývat čarodějnicí) bylo vážně skvělé. Na Mrazíka jsem v první polovině knihy žádný valný názor neměla, ale v druhé části jsem si ho zamilovala. Taky se mi strašně líbilo, jaký si později vytvořil vztah s Vasjou.

Jak jsem to, tak pochopila, romantická linku tu nebyla ani moc rozvinutá. Někdo říká, že ano, ale podle mě to nebyla úplně romantika, ale spíš (jak bych to osobně nazvala) otcovská láska.

Tyn_a
15.03.2021 4 z 5

Miluju pohádky, proto jsem po knize sáhla.
Číst ji, když venku zrovna sněží, v ruce mít čaj a být zakrytá dekou....to by byla ideální atmosféra pro přečtení a vychutnání celé knihy.

Byla krásná, plná zimy a sněhu, tajemství a děsivých i příjemných postav.
Vasja byla samozřejmě výjimečná, jak svojí povahou, tak i vystupováním, chováním, celou svojí duší a to mě na ní uchvátilo. Zamilovala jsem si ji hned od začátku, na konci jsem měla sto chutí uronit pár slz.
Četla se jedním dechem, ani jedna část mě nenudila.

Doporučuji všem dospělým, kteří stále mají chuť a touhu vstoupit do světa pohádek a naprosto se do něj ponořit a vylézt, až budou mít sami chuť...

JajaCZ
09.03.2021 4 z 5

Uf, toto bola dosť hutná kniha. Ale veľmi ma bavila. Neviem, či by som tento pribeh zaradila medzi príbehy určené deťom alebo mládeži. Teším sa na pokračovanie :)

LussyP
04.03.2021 4 z 5

Přesto, že zhruba 1/3 knihy mě moc nebavila, jsem nesmírně ráda, že jsem vydržela. Kniha je úžasně napsaná (přeložená), prostředí Ruska neokoukané, zajímavé. Rozpor mezi pohanstvím a křesťanstvím, praktiky knížat na jedné straně, na druhé straně nádherná příroda, úžasná hlavní hrdinka a různé "pohádkové" bytosti. Velmi se těším až si přečtu další díly.

Pavlína79
13.02.2021 5 z 5

perfektní, pohádka, život... protože i v něm nakonec všechno dobře dopadne

Libris_Na_Ex
03.02.2021 4 z 5

To, že jsem tuhle vleklou a ponurou knihu přečetla během tří dnů, samo o sobě vypovídá o tom, jak moc mě to bavilo. Je to mrazivá pohádka z prostředí severní Rusy, která je místy vážně děsivá. Navíc se zde řeší konflikt víry v boha a starých slovanských bytostí, což já opravdu můžu.
Jen jsem se celou knihu nemohla zbavit pocitu, že je to spíš takový úvod, který má většina knih na prvních 200 stránkách. Nemyslím to vyloženě jako výtku, protože autorka tím čtenáře dobře seznámí s postavami a prostředím, nicméně plný počet hvězd dát nemůžu.
Ale do dalších dílu se určitě ráda pustím.

3129
23.01.2021 5 z 5

Na začátek musím říct, že mě zprvu zmátla obálka. Ačkoliv je krásná, tak se mi k tomuto žánru nějak nehodí. Víc odpovídají ty originální. Dlouhou dobu jsem tuhle knihu obcházela v domnění, že se jedná o nějakou srdceryvnou romanci.

Teď k ději. Kniha se mi jako celek dost líbila... Atmosféra vesnice je krásně a barvitě vykreslená. Úplně cítíte ten chlad a zimu skrze stránky. Souhlasím s tím, že začátek je zbytečně zdlouhavý a ubírá knize na spádu. Jakmile do vesničky přichází kněz, vše se pohne kupředu.
Pak se k mrazivé atmosféře přidá tajuplná a tak trochu strašidelná. Tohle není vůbec typická YA. Postavy jsem absolutně neodhadla, což je taky velký klad knihy. Nejsou to žádné šablonovité archetypy jaké známe. Většinou jsem jejich chování předpovídala jinak, ale oni směřovali úplně jinam. Není to žádné uspěchané vyprávění, ani prvoplánové. Krásné, poetické a pak i napínavé... Hodně ozvláštněné pohádkami ze severní Rusy. Za mě paráda a nebýt toho rozvleklého začátku, bylo by to bezchybné čtení. Těším se na druhý díl!

Alfinka
09.01.2021 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, krásná pohádka ... kniha, od které se nedalo odtrhnout! A když jí zrovna nečtete, tak o ní přemýšlíte a nebo se Vám dokonce o příběhu zdá .
Ze začátku mi chvilku trvalo, než se začtete... za to potom nemůžete přestat číst. Chvilku jsem se i pěkně bála. Jdu na další část ...
Kdo rád sní , měl by mít tuto knihu doma????.

jasnenka
05.01.2021 5 z 5

Překrásná knížka s naprosto pohlcujícím příběhem, na který myslíte i v okamžiku, kdy knihu nečtete. Pro mě dokonalost!!!

Swoobina
04.01.2021 5 z 5

Moc hezký pohádkový příběh se strašidelným nádechem.
Začátek knihy působil jako mikropříběhy už existujících pohádek, nakonec se do ní začtete a už vás nepustí. Líbí se mi zde časově vyjádřený děj, kdy jste s postavami ''pocelý jejich život''.

Zajímavé zamyšlení nad skupinou, kde se dobře ukazuje co strach dokáže s člověkem, zároveň když má člověk vlastní názor a drží se ho, jak lehce může být odsouzen i když on jediný má pravdu.

Kniha se i dobře čte, mě osobně se ale zasekával jazyk na některých jménech.

Yokolobuna
30.12.2020 4 z 5

Slušná pohádka v neokoukaných, přesto v lecčems našincům důvěrně známých kulisách. Ardenová ve své prvotině servíruje text, který i přes své pohádkové zasazení nepůsobí naivně a bez kompromisů pobaví i dospělé.

Z knihy prakticky sálá chlad zasněžených ruských lesů a atmosféru má Medvěd a Slavík krásně autentickou. I přes nepopiratelné krásy je Rus v podání autorky nehostinné a postupem času i nepřátelské místo, kde byste rozhodně žít nechtěli.

Hlavní hrdinka, Vasjočka, je zdařilou ústřední postavou, ke které si nebudete muset dlouho hledat cestu. Nepochopení ze strany fanatických obyvatel zmrzlé vísky a boj nadpřirozeného dobra se zlem, čerpajícího ze slovanského folklóru, také fungují jako hlavní pilíře příběhu dobře.

Medvěd a Slavík však bohužel prakticky v celé své poslední části začíná citelně ztrácet. Jakoby autorka nevěděla, co s pracně vybudovaným podkladem příběhu dál a ke konci vyprávění na pár kapitol zvolní, aby se vše ukončilo v nepříliš zdařilém finále. I tak je však Medvěd a Slavík zábavnou a rychle ubíhající pohádkou pro všechny generace.

Zakoupeno v roce 2020 za 99,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Dobrá pohádka v zasněžených kulisách středověké Rusi se slušným tempem a nápady. U konce však působí trochu nedotaženě a neuspokojivé finále výsledný dojem trochu kazí.

Hodnocení na DK v době přečtení: 87 %; Moje hodnocení: 75 % jako 351. hodnotící.

Ticiana
10.12.2020 4 z 5

Krásný pribeh. Hodně se mi libil konec kdyz se objevili nemrtví upíři. Bitva úplně skvělá. Hodně mne stvala Anna a Konstantin. Tesim se na další dil. Snad to bude gradovat.

Turante
08.12.2020 4 z 5

Trochu mi trvalo se začíst, ale pak se to pěkně rozjelo a hlavní hrdinka je mi moc sympatická. Líbí se mi zasazení do ruského prostředí i jejich mytologie. Hned jsem se vrhla na druhý díl.

KatieWolfLover
23.11.2020 3 z 5

Bohužel, knížka je rozhodně kvalitní, ale nebyla ničím pro mě. Zkrátka jsem od ní očekávala něco jiného a nesedla mi. Tímto opravdu nechci nikoho odradit, neboť jazyk, kterým je kniha psána je kouzelný a mnoha lidem se příběh bude líbit, jen já na takovéto knihy moc nejsem. První polovina knihy mne vůbec nebavila, přišla mi z většiny zbytečná, a mnohem více by se hodilo, kdyby autorka více rozvinula třetí část knihy, která mě nadchla mnohem více než zbylé dvě.

ElisonAmy
12.11.2020 5 z 5

Moc pěkný příběh, který má krásnou atmosféru a dost se vymyká dnešní YA. Na další díly se těším.

Laruska07
10.11.2020 5 z 5

Trochu slabší úvod, ale jinak fakt moc pěkné. Líbila se mi atmosféra, ale i to, že jsem nedokázala určit, kam příběh povede. Těším se na další díly.

Arkagas
28.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Kdo by neznal starou ruskou legendu o pánu zimy, alias Mrazíkovi, nebo pohádku o zlé maceše, co vyžene nevlastní dceru uprostřed zimy pro sněženky...Medvěd a Slavík je román postavený na starých pohanských legendách a pohádkách starého Ruska. A je to dokonalé. Starý medvěd, který se živí obavami a strachem se opět po dlouhé době probouzí a postavit se mu může jen ten nejodvážnější. Hlavní hrdinka, mladá Vasja je obyčejné děvčátko, pro které se obětovala jeho vlastní matka, neboť věděla, že její život je důležitý. Vasja jako jedna z mála, ale ne jediná vidí všechny čjorty, kteří jí pomáhají v koloběhu domácnosti i života. Vasja se přátelí s Rusalkou, a zachraňuje lidi před vodníkem. Ve vesničce vše ubíhá jak má do doby, než přijede otec Konstantin, aby hlásal tu jedinou a pravou víru.
Lidé pomalu začínají věřit v Boha, ale zlé zíly se probouzí. A bohužel na ně bude krátký i samotný pán zimy. Vyhraje tento boj dobro nebo zlo? To už se nechte překvapit.
A střežte se mrtvých.

Dokonalost, miluji staré báje a pověsti, mytologii jako takovou a v tomto pohádko-fantasy příběhu si autorka úžasně pohrála s jazykovou formou a dala si záležet, aby nic nezprznila. Dlouho se mi do rukou nedostal tak krásný příběh.