Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

andrejci
25.10.2020 5 z 5

Do knížky jsem se pustila jenom z toho důvodu, že mě zaujal 3. díl. A asi by mě nenapadlo, že mě to bude tak moc bavit. Skvělý příběh s nádechem Ruska a jeho pohádek. Moc se mi líbilo dodržení těch názvů a celkově to zachování ruských pravidel. Příběh mi rychle utíkal a moc se mi to líbilo. Konec byl super. Já teď jenom lituji, že jsem si nevzala z knihovny 2. díl a musím čekat až se opět otevřou. Moc se na něho těším.

parvitas
20.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Kto by nepoznal známu rozprávku o Mrázikovi? Milujem prerozprávané príbehy, rozprávky a povesti a tu je ich hneď niekoľko. O zlej macoche, čo vyženie polosirotu do snehu, nech nazbiera snežienky, alebo o Marfe, ktorá je krásna (sic!) a nebojí sa Mrázika, pána Zimy a smrti, o Medveďovi, ktorý sa živí obavami a strachom ľudí a práve teraz sa prebúdza z dlhého spánku a o nesmrteľnom žrebcovi menom Slávik. V príbehu zo severného Ruska z čias Zlatej Hordy, kde v krajine sídli kresťanstvo a pohanské zvyky sa postupne vytrácajú, žila raz jedna dievčina, ktorá videla mýtické bytosti a všetky tie príbehy poznala. Vedela, že si tvory musí uctiť obetinami, aby ich domov chránili a pomáhali im (alebo aspoň neškodili), no jej úloha bude ešte náročnejšia. Zabrániť medveďovi, aby povstal a zničil jej svet...
Je to len prvý diel z troch, takže uvidím, aké bude pokračovanie. Zatiaľ sa teším, že ma preniesla do rozprávky. A že vychádza z typickej ruskej tradície stredovekého sveta. Svet, kde údelom ženy bolo len vydať sa a rodiť deti, alebo zomrieť v kláštore. Kde mala poslušne klopiť oči a neprejavovať svoj názor, no hlavná hrdinka bola ako nespútaná divožienka, dokonca sa naučila aj jazdiť na koni. Rodina je najviac, ľudia z dediny musia držať spolu, no keď zabudnú na domácich škriatkov a ostatné bytosti, ich stretnutie s hladom, mrazom a smrťou bude rýchle a kruté. Mám síce aj nejaké výhrady, ale tak autorka sa narodila v Texase, v Rusku len študovala, takže pomenené detaily prehliadam. :) 4.5 hviezdičiek, čítanie som si naozaj užila.

Deia
27.09.2020 4 z 5

Prostredie knihy je naozaj magické. Príbehy odohrávajúce sa v Rusku na ďalekom, zasneženom severe, kde stará opatrovateľka pri kozube rozpráva deťom staré legendy a rozprávky, o Mrázikovi, vtákovi Ohnivákovi... a v ktoré malá Vasja verí a dokonca niektoré z tých tvorov vidí (čo ale nemôže ostatným priznať). Jej postava sa mi veľmi páčila, páčilo sa mi, že je svojská a aj vo svete kontrolovanom mužmi si v podstate robí čo chce. Postava Konstatina, fanatického kňaza, ktorý bol vyslaný do ich dediny, mi naopak, dosť liezla na nervy (čo teda asi aj mala). A postava Mrázika bola super.
Táto kniha (na rozdiel od druhej) mi prišla trošku slabšia. Prostredie bolo síce úžasné, ale prišla mi až príliš rozťahaná a nebolo tam až tak veľa akcie.

SoňaKábová
12.09.2020 5 z 5

Po pár stránkách, co jsem se dostala do děje a tak nějak pochopila kdo je kdo, jsem se nemohla odtrhnout a četla opravdu každou možnou chvíli. Hlavní postava je mi velmi sympatická a není taková ta "tajemná kráska" nebo něco podobného. Tahle knížka u mě vyhrála první místo v mém seznamu a neskutečně se těším na druhý díl a doufám, že nezklame. Jednoznačně doporučuji přečíst

NicaCola
26.08.2020 5 z 5

Tak tenhle příběh jsem si zamilovala...

Dida86
19.08.2020 5 z 5

Zajímavá knížka plná čjortů. Ze začátku trochu těžkopádný ale jinak napínavý a velice čtivý příběh.

Tavbaretu
15.08.2020 5 z 5

Tato kniha mě osobně jednoduše sedla a nemohu jí dát jiné hodnocení, než 5 hvězd. Dlouho jsem čekala, kdy i pro zbytek světa začne být slovanská mytologie, pověsti, pohádky a nevím, co všechno dalšího - v kurzu. Ale čekání se byť díky této knize (a dalším) vyplatilo. Když pominu obrácená jména hlavních ženských postav v pohádce o Mrazíkovi, která je zde vyprávěna, kniha se čte sama, snad až na jednu kapitolku. Každopádně příběh plný magie, pohádek a bájných bytostí, ale i nespravedlnosti, manipulace a pro mě i strašidelných momentů (které se mi například přenesly dokonce i do mých snů) vás prostě pohltí. Atmosféra z řádků prostě čiší.
Ve vydání není ani mnoho překlepů (jen snad v poslední kapitole nebo ojediněle), což velmi oceňuji - čtení není nijak narušováno. :) Každopádně na tuto knihu budu velmi dlouho vzpomínat a už se těším na otevření druhé části.

Kasana
02.08.2020 4 z 5

Na tento recept budeme potřebovat: "V zajetí zimy" od Naomi Novikové, "Evropa raného středověku", "Bible", pohádku "Mrazíka" a celé to okořeníme několika náboženskými fanatiky.

Ne, teď vážně. Po celou dobu jsem měla pocit, že čtu trochu jinou, slabší verzi V zajetí zimy, ale bez toho květnatého jazyku, Rampelníka a jedinečných osobností. Na jednu stranu mě to daleko více lákalo si to přečíst, na tu druhou jsem ji srovnávala s něčím, co má ode mně 5/5. Je to vůči této knize nespravedlivé. Přesto tato kniha zvládla alespoň daleko lépe konec než Naomi a to se mi opravdu líbí. I tak, Naomi píše pro mě lépe a to je jediný důvod, proč dávám Medvědovi a slavíkovi 4/5.

Celý ten svět je krásně popsaný. Ne stylem psaní (ten je lehce nadprůměrný), ale atmosférou je vážně zlostně kouzelný. Líbí se mi ta metafora medvěda, o které bych se tu mohla nadlouho rozepisovat (pro zájemce, projděte několika lingvistickými knihami a hledejte původ slova "medvěd" a jeho význam napříč historií). Taky to historické zasazení hladí krásně na duši. Většina postav je napsána relativně dobře, je vysvětlena jejich minulost a fakt cítíte, že i když byste je nejraději zastřelili, jsou to prostě lidé. Čtete z pohledů ... asi šesti osob? No, spíše jich je víc a miluju, jak každý má jiný přístup k pohádkovým bytostem.

Vadí mi, že jediná Vasja je trochu plochá, ale hádám, že je to tím, že jí je čtrnáct/patnáct let a po dobrou polovinu knihy je ještě bezstarostným sedmiletým dítětem. Anotace také láká na náboženský fanatismus, kterého by tam za mě mohlo být více mezi ostatními vesničany (jakože, Anna je v tomto směru skvělá, i když ji pořád nesnáším a Konstantin je na tom podobně).

Je to takové pohodové, příjemné čtení. Ze začátku možná budete mít problém se začíst, ale třeba mě osobně chytla od druhé kapitoly a velmi rychle ji přečetla. Hodně si zavzpomínáte na slovanské pohádky a děcká léta a po několika stránkách budete možná v koutech nechávat kus chleba a misku mléka. Těším se na druhý díl.

Luccinda
29.07.2020 4 z 5

Medvěd a slavík je knížka skrz naskrz protkaná pohádkami a legendami, velkou roli má v příběhu také slovanská mytologie, díky které se příběh částečně přehoupl z historické fikce do žánru fantasy. Originální námět podtrhuje netradiční prostředí tajemného Ruska v období krutých mrazů a věčného sněhu, do kterého je zasazen příběh o rodině žijící uprostřed lesů, kde se musí potýkat nejen s nepřízní počasí, ale také s nadpřirozenými silami. Autorce se skvěle podařilo využít veškerého potenciálu a stvořila působivý lyrický příběh s nádhernou pohádkovou atmosférou, který si nejvíce užijete tehdy, pokud ho budete číst za dlouhých zimních večerů.

Někomu by mohl vadit lyrický styl psaní a pomalejší způsob vyprávění, v tomto ohledu bych knížku přirovnala třeba ke Snílkovi neznámému. Nicméně si myslím, že Medvěd a slavík je přece jen trošku lépe stravitelný, jen je třeba počítat s tím, že příběh neplyne tak rychlým tempem, jak jste u young adult pravděpodobně zvyklí. Já jsem si naopak tento trošku popisnější styl psaní nesmírně užívala a hrozně mi to sedělo k tomu pohádkovému příběhu a tajemné atmosféře.

Hlavní hrdinku Vasju si zaručeně zamilujete! Líbilo se mi nenásilně feministické vyznění jejího charakteru, jak se Vasja vzpírala zavedenému systému a představám, co by dívka jejího věku správně měla dělat a jak by se měla chovat. Díky ní také více poznáváme všechny mýtické bytosti, jako jsou víly, lesní duchové, vodníci, upíři či domovojové. Slovanská mytologie mi doteď nebyla vůbec blízká a jsem ráda, že jsem se s ní mohla v knížce Medvěd a slavík lépe seznámit.

Julinka679
10.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Zpočátku mi kniha svou atmosférou moc nesedla ale jakmile jsem se prokousala přes prvních 30 stran už jsem se jen vezla.
Příběh Vasji se mi hodně líbil, prostředí severní Rusy bylo velmi dobře zvoleno a líbilo se mi, že autorka do knihy přidala i něco z pohádek, kdy Duňa vypravuje příběhy nebo zakomponování přímo postavy samotného Mrazíka, což se podařilo naprosto bez chyby.
Díky barvitému autorčinu popisu jsem se dokázala vcítit hned do několika postav ale nejvíce samozřejmě do samotné Vasji, která to opravdu neměla jednoduché. V jistých momentech jsem se v ní našla i já sama :D
Postavu Anny Ivanovny a otce Konstatina jsem si vůbec neoblíbila (což tak pravděpodobně bylo myšleno) a jen jsem očekávala jaký osud pro ně autorka zvolila.
Vasja nakonec dopadla v rámci možností dobře a na konci se hrdě vydává zpět do domu pána zimy, kam dle mého patří.
Hodnotím tedy 4* a už se těším na další díl :-)

Marekh
24.06.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, pohádkový příběh (fantasy), který je zasazený do ruského prostředí a do zimního období. Kniha má 3 části. Líbila se mi hlavní hrdinka Vasilisa, v knize se setkáváme s různými démony a bytostmi. Jedná se o prvotinu, kterou autorka napsala, takže kniha se jí povedla. Myslím si, že kniha určitě osloví mladší čtenáře, ale také čtenáře v jakémkoliv věku, kteří mají rádi pohádkové příběhy. Časem určitě vyzkouším 2. díl z této série – DÍVKA VE VĚŽI. V závěru knihy se nachází SLOVNÍČEK. Kniha má nádherný přebal. Knihu hodnotím na 100 %.

Anannas
17.06.2020 5 z 5

Nádherná knížka! Určitě doporučuji číst raději v zimě nebo na podzim, abyste si dokázali vychutnat tu atmosféru. Vždy když jsem ji četla, cítila jsem se naplněná klidem. Za mě určitě 5 hvězd.

sadlo
06.06.2020

Nelituji, že jsem po této knize sáhla. Úžasně čtivé. Dějově bohaté, srozumitelné. Autorka není Ruska, to je zajímavé. V Rusku, v Moskvě , žila rok, kde studovala francouzskou a ruskou literaturu. Myslím si, že studium " brala vážně". Výborně vystihla ruskou " duši".
Určitě spisovatelka četla Sorokina, Vodolazkina.
K dispozici je již druhý díl.

JointlieKat94
30.05.2020 4 z 5

Dávám 4*. Hvězdičku dolů bych dala za začátek, který mě úplně nebavil, a nějak jsem se nemohla dostat do děje. A taky za to, že jsem se někdy v ději ztrácela, a pár věcí mi asi uniklo.. do asi 90 stránky jsem teda docela trpěla, řekla jsem si, že to dám do stovky a uvidim.. rozhodnuta knihu zahodit. A pak to přišlo, ocitla jsem se kousek za stovkou a chytlo mě to. Chytlo mě to tak, že jsem včera četla půl dne a do půl 4 do rána. A před chvílí dočetla.

Matka Marina při porodu posledního dítka, dcery, zemřela. Věděla, že bude mít dar, proto ji chtěla. A tak Vasja vyrůstá s otcem, sestrou a bratry, ale většinou venku v lesích, kam ráda utíká.. od mala vidí v domě a okolí zvláštní bytosti, o kterých jim v ruských lidových pohádkách/mýtech vypráví Duňa, která je Vasje matkou. Všichni lidé v okolí ji mají za čarodějnici, ale je to její dar, který dostala od matky.. ve vesnici se začnou dít zvláštní věci, panuje zde strach a lidé začnou umírat. Je na Vasje, aby svůj lid zachránila.

Kniha je nakonec fakt krásná. Moc se mi zde líbilo propojení s dávnými bytostmi, Mrazíkem, Lešijem, Rusalkou.. moc se mi líbili domácí strážci- bannik, vazila a nejvíc domovoj. :)
Při velkém boji mi ukápla i slza, úplně miluju to, když bojuje "dobro se zlem", z toho mívám husinu. :)

Fakt nádhera. :) těším se na pokračování.

1v8na
26.05.2020 3 z 5

Ze začátku mi příběh přišel velmi čtivý a poutavý - postupně však poutavost i čtivost slábla. Příběh je oddechový a překombinovaně moc složitý.
S některými pasážemi jsem měla ohromný problém - byly na mě opravdu moc překombinované s důrazem na náboženství.
Na to, že se má jedna o literaturu pro děti a mládež mi příběh přišel složitý.
Co se mi naopak líbilo, bylo zasazení děje do Ruska a popis samotné Rusi a jejích zvyků, legend a pohádkových bytostí a popis krajiny.
Oceňuji i slovníček pojmů na konci knihy - bohužel i přes tyto klady na mě příběh moc pozitivní dojem nezanechal.

kindlova42
26.05.2020 2 z 5

Dle anotace jsem od knihy čekala asi trochu jiný příběh. Propojení starých legend a pohádek do děje bylo zajímavé, ale velké množství postav, které neměli v následujícím příběhu moc velkou roli a styl psaní mě úplně nebavil. Postava kněze Konstantina mě jen utvrdila v názoru, že náboženství se dá využít jako nebezpečný nástroj k manipulaci s lidmi v rukou špatného člověka. Autorce dávám jednu hvězdu za vylíčení jeho postavy a druhou hvězdu za zajímavý námět.

Cress
18.05.2020 4 z 5

Tahle kniha byla úžasná. Hlavní hrdinka se mi hned od první stránky líbila a celý svět jsem si zamilovala. Kniha se četla téměř sama, jen na můj vkus byla trochu pomalá, ale jinak si nemůžu stěžovat.
4,5/5*

Kiisaki
16.05.2020 5 z 5

Kniha, kterou jsem milovala od začátku do konce. Velkolepý příběh protkaný fantazií a kouzly se mísí se skutečností každodenního života na středověkém ruském venkově. Hlavní hrdinka je zajímavá, odvážná a nadaná magickými schopnostmi, které jí umožňují komunikovat se světem, který je ostatním lidem skryt. Já mám pro mytologii, folklor a silné ženské hrdinky slabost, takže mi byla kniha ušitá přímo na míru. Jde o první díl trilogie a o skvělý úvod - pokud vám některé postavy přijdou nevyužité (viz. komentář níže), možná stojí za to pokračovat ve čtení. Já mohu jenom doporučit a ráda se ke knize znovu vrátím.

Mindy
27.04.2020 2 z 5

Na knize mě zaujalo, že se děj odehrává v daleké severní Rusi a že se v něm vyskytují ruské pohádkové bytosti :
domovoj - strážce domácnosti,
vazila - ochránce dobytka,
lesovik - pán lesů,
dále vodník, Rusalka, Mrazík a jiní démoni.
Ale jinak - děj byl příliš zdlouhavý, moc mě nezaujal. Taky mě zklamala postava kněze Konstantina. Myslela jsem, že bude mít nějakou důležitou roli, na to, kolik měl v knize prostoru. Ale byl tam celkem k ničemu.

LucySmile
16.04.2020 2 z 5

Tato knížka byla pro mě velkým zklamáním. Obálka mě na první pohled naprosto uchvátila a děj se zdál být zajímavý. Nevím proč, ale četlo se mi to hodně špatně a postavy mi nepřirostly k srdci. Děj byl až místy zdlouhavý a neměla jsem ze čtení tu pravou radost. Škoda...