Zima čarodějnice

Po dobrodružstvích v Medvědovi a Slavíkovi a Dívce ve věži se Vasja a Mrazík vracejí v tomto úchvatném závěru bestsellerové série Trilogie zimní noci a bojují se smrtelnými i kouzelnými nepřáteli, aby zachránili obě Rusi – tu, která je vidět, i tu, která vidět není. Moskvu zachvátila katastrofa. Její obyvatelé hledají odpovědi a někoho, na koho by svedli vinu. Vasja se ocitá osamocená a zatracovaná všemi stranami. Veliký kníže zuří a vybírá si spojence, který ho zavede na cestu války a zkázy. Zlý démon se vrací, silnější než kdy předtím, odhodlaný šířit chaos. Vasja je lapena uprostřed konfliktu a osud světa spočívá na jejích ramenou. Její vlastní osud je nejistý a ona odhaluje překvapivé pravdy o sobě a své minulosti, když se snaží zachránit Rusko, Mrazíka a svět kouzel, který jí je tak drahocenný. Ale možná je nedokáže zachránit všechny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445673/big_zima-carodejnice-3i1-445673.png 4.7179

Trilogie zimní noci 3.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

The Winter of the Witch, 2019

Kniha Zima čarodějnice

ladyfromskye

(+ SPOILER) Ještě nikdy jsem tohle neudělala. Ale když jsem dočetla Zimu čarodějnice, rozhodla jsem se, že tahle série si zaslouží plné hodnocení, a tak jsem ho u předchozích dílů změnila. Ne, není to zásluha závěrečného dílu. Je to zásluha celé trilogie jako celku.
A taky její autorky. Je vidět, že ruské kultuře a psaní úplně propadla. Je vidět, že je nesmírně talentovaná. Její Rus je hmatatelná, žije a dýchá. Je vám zima, je vám vedro. Cítíte mrazivý les i pot města. S postavami žijete, těžce snášíte jejich utrpení, protože se s nimi rozhodně život (alias autorka) nemazlí, a radujete se s nimi, když jsou zrovna na chvíli aspoň trochu šťastní.
A obdivujete autorčinu fantazii, se kterou propojila svět mytologický se světem skutečným. Kdo ví, třeba to tak nakonec skutečně bylo.
Už se nemůžu dočkat, kam nás Katherine Arden vezme příště!
Nakonec musím pochválit i opravdu krásné obálky a překlad Kateřiny Cardové. Jen tak dál!

Viky007
30.12.2021

Za mě asi nejslabší díl z celé trilogie. Možná je to tím, že mi to chvilkově připomínalo Alenku v říši divů, což samozřejmě nemusí být nutně špatně, ale mě osobně to až tak nechytlo. Nebo jsem měla číst poslední díl hned po tom druhém a ne až s odstupem. Konec byl ale dojemný a já jsem ráda, že jsem to zvládla až do konce. Určitě se k této trilogii ještě někdy vrátím. Je to neotřelé, kouzelné, chytne vás to a už nepustí.

Tiny24
27.12.2021

Je vidět, že autorka měla závěr předem vymyšlený a tudíž nemusí vařit z vody, jak někteří jiní. Zároveň předčila kvalitu předešlých dílů, což se také vidí málokdy.

Hani77
26.12.2021

Na 3.díl jsem se moc těšila, ale už to nebylo takové "wow". Místy trochu zdlouhavé. Ale teprve v tomto díle jsem zjistila, že mnohé hlavní postavy jsou historicky doložené osoby ze 14.století, což mě při předchozích dílech vůbec nenapadlo. Velkokníže moskevský-Dmitrij Ivanovič, Čelubej, Mamaj, Oleg Rjazan, dokonce i Vasji bratr Alexandr Peresvet a její švagr, kníže serpuchovský-Vladimir Andrejevič. Myslela jsem, že je to vše vymyšlené, pouze na základě ruských pohádek, na kterých jsem vyrůstala. Za tento historický podklad bych přidala i půlhvězdu, ale protože mě nejvíce zaujal 2.díl, zůstanu u čtyřky.

petaSk
11.12.2021

Co se to stalo?
Z prvních dvou dílů jsem byla naprosto nadšená a dušoval se, že se v žádném případě nejedná o young adult literaturu. Sice druhý díl mě nenadchnul jako první, ale pořád se pro mě jednalo o unikátní fantasy s tématem slovanského folkloru.
Ale třetí díl?
Ten do té Young adult sklouzl. Láska Mrazíka a Vasji je divná a málo uvěřitelná, a to jak Vasja přinutila Mrazíka si vzpomenout. Takové klišé.
Tajemné kouzlo prvního dílu je v nenávratnu. Je skvělé, že se kniha jen hemží čjorty, ale zde to autorka podala tak nějak kostrbatě, jako kdyby si nevěděla se vší tou magií rady. Následkem je, že jsem se v knize ztrácela. Dialogy působily zmatečně a mnohdy mi nedávaly smysl. Vztahy mezi postavami byly dost patetické a utápěly se ve vzletných proslovech.
Autorka nám navíc pořád dokola opakovala stejné věci, mnohdy jsem měla pocit, že se točím v kruhu. Samotná Vasja už zde působila napůl jako mučednice, napůl jako fracek, a už ne jako ta kurážná holka s úctou ke skrytému světu.
Pořád se jedná o fajn knihu, ale pro mě nejhorší díl, který sklouzl až do průměru.

parvitas
12.11.2021

Bála som o Vasju. Všetko vyzeralo ideálne vzhľadom na možnosti, ale jej tajomstvo neostalo neodhalené a žiaľ, žena, ktorá pokorí muža... nikto ju neberie vážne, nikto ju nepočúva, urazila majestát... proste celé zle. Veľmi jej bolo ľúto, aj keď zomrela hlavná postava z predchádzajúcich kníh. A ako má čarodejnica utieť davu, ktorý ju chce upáliť? A tak sa vo mne miešali pocity a celý dej utekal naozaj rýchlo. Rozprávkové motívy, bytosti, ktoré vidia iba tí obdarení zrakom, do toho viera a boj s Tatármi. Veľmi sa páčilo celkové prepojenie s historickými reáliami - zjednotenie ruských kniežat proti tatárskej nadvláde, s príbehmi o Mrázikovi, Medveďovi, Kostejovi, Babe Jage a iných. A k tejto sérii sa určite znovu vrátim.

Kaduri
03.10.2021

Najlepší diel série.
Veľmi emotívny, nabitý akciou, plný kúziel a mágie. Príbeh, ktorý vás "vcucne" a nepustí, až kým neprečítate poslednú stránku knižky.
Oceňujem, že autorka nevidí svet čierno-bielo. Žiadna postava nie je len pozitívna alebo len negatívna. I Vasja, nie je dokonalá, má svoje chyby. A tak to má byť.
Potešil by epilóg, ale rešpektujem rozhodnutie autorky ukončiť knižku v tom najlepšom.
Proste čítajte:)
... a Medveď - duch chaosu - dodnes brázdi krížom krážom svet ...

jmn7053
13.09.2021

(+ SPOILER) Velmi zábavný konec série. Musím však přiznat, že mi některé pasáže trvaly déle než u předchozích dílů. Možná proto, že autorka do poslední knihy narvala všechno co mohla (co potřebovala dokončit) a dopadlo to tak, že kniha jako kdyby měla tři oddělené příběhy (což určitě nekritizuji!). V první třetině Vasja zachránila Mrazíka a já si řekla: "No a teď co...?" Ve dvou třetinách jsme uvěznili Medvěda a já si řekla: "No a teď co...?" Poslední část mi však přišla nejzajímavější. Medvěd x Vasja byla dvojice s dynamikou, které by kdejaký pár záviděl (možná i Mrazík) a samotná bitva, kde se Rus sjednotila a čjorti tropili neplechu byla mrazivě krásná podívaná.
Nezkrotní koně, folklór, krásná zima, divoká a chytrá hrdinka/čarodějnice, magie, myšlenky o svobodě, volbě a životě - Trilogie zimní noci má všechno a ještě mnohem víc! :)