Zima čarodějnice

Zima čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445673/bmid_zima-carodejnice-3i1-445673.png 5 277 72

Trilogie zimní noci série

< 3. díl

Po dobrodružstvích v Medvědovi a Slavíkovi a Dívce ve věži se Vasja a Mrazík vracejí v tomto úchvatném závěru bestsellerové série Trilogie zimní noci a bojují se smrtelnými i kouzelnými nepřáteli, aby zachránili obě Rusi – tu, která je vidět, i tu, která vidět není. Moskvu zachvátila katastrofa. Její obyvatelé hledají odpovědi a někoho, na koho by svedli vinu. Vasja se ocitá osamocená a zatracovaná všemi stranami. Veliký kníže zuří a vybírá si spojence, který ho zavede na cestu války a zkázy. Zlý démon se vrací, silnější než kdy předtím, odhodlaný šířit chaos. Vasja je lapena uprostřed konfliktu a osud světa spočívá na jejích ramenou. Její vlastní osud je nejistý a ona odhaluje překvapivé pravdy o sobě a své minulosti, když se snaží zachránit Rusko, Mrazíka a svět kouzel, který jí je tak drahocenný. Ale možná je nedokáže zachránit všechny.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Winter of the Witch , 2019

Tyn_a
14.04.2021 5 z 5

Tahle série byla fakt naprosto boží!
Jak jsem už psala u první knihy ze série...miluju pohádky a dlouho jsem hledala knihu, která by byla víceméně pohádková a uspokojila tak moji pohádkovou duší. Autorka to zvládla perfektně. Určitě to není naposledy, co jsem si sérii přečetla a ráda si ji v budoucnu oživím.

Ty okamžiky se nedaly neprožívat. Vasja a její láska k Mrazíkovi, všechny ty bytosti skvěle zasazené do přírody, událostí (Dědeček hříbeček byl úžasná roztomilá vsuvka, až jsem měla chvílemi chuť spojit ruce pod bradou a říct si "aaaw"), promyšlená bitva, veškerá temnota.
Na konci jsem měla radost jako malý dítě...když ožil ten, který zemřít vůbec neměl. Doufala jsem, že to tak dopadne.
Přece jen...v pohádkách mají šťastné konce být. Klidně bych snesla ještě další díl a rozplývala se nad zimní přírodou, pohádkovými bytostmi a tou strašně krásnou, čistou láskou!
Joo...to mě dostalo. :))

Loriss
12.04.2021 5 z 5

„Co řekneš bohu, kterým opovrhuješ“, zašeptala Vasja mezi nádechy zrychlenými strachem, „až půjdeš do temnoty? Všichni lidé musejí zemřít.“
Konstantin se znovu jen usmál, pozvedl ruku na znamení kříže a hlas ke zvučné modlitbě. Dav zmlkl, aby mu mohl naslouchat. Pak se předklonil a zašeptal jí do ucha: „Žádný Bůh není“.
...
Kdysi škrtili panny ve sněhu, řekl jí Mrazík. Aby se mi zavděčili. Kdysi? Nebo teď? Která je tohle půlnoc?

Když po dočtení knihy cítím lítost a prázdnotu, že už je konec, vím, že byla skvělá.
Trilogii zimní noci směle řadím mezi nejlepší fantasy série, které jsem dosud četla. Dokonalý mix akce, historie (část hlavních lidských postav má své reálné předobrazy, jak jsem zjistila po dočtení), slovanské mytologie a komplikovaných vztahů mezi hrdiny ságy. A ta milostná scéna? Zvrácené, dojemné, osudové.. dokonalost!
Fantasy je to lehce feministická, o dívce, která se vzepřela všem myslitelným pravidlům své doby. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl číst o tom, jak si Vasja vzala od Mrazíka své věno a šla domů rodit děti manžílkovi.

Jediné, co mě trochu mrzí, jsou ne moc zdařilé obálky českých vydání trilogie. Obzvlášť ta poslední se opravdu nepovedla. Je to škoda, protože zahraniční vydání mají naopak obálky neskutečně krásné a atmosférické.

Epes
12.03.2021 5 z 5

Četl jsem po roce od předchozího dílu a některé souvislosti už jsem zapomněl, takže mi chvíli trvalo se v ději zorientovat. Po přečtení 3. dílu jsem se znovu pustil do prvního, a najednou mi celá série dává mnohem větší smysl. Však sama autorka uvádí, že ke koncovým událostem se vine červená nit všemi třemi knihami. Historické události a postavy jsou v celé trilogii mistrně posazené do fiktivního příběhu. Spolu s četbou také (po částech) sleduji film Andrey Rublev, který se odehrává téměř na rok přesně ve stejné době, takže si lze udělat obrázek, v jak nuzných poměrech tenkrát lidé na Rusi žili.

dadulik
11.03.2021 5 z 5

Toto je presne ten typ kníh, ktoré nechcete, aby skončili... Myslím si, že mi tento legendami opradený príbeh bude ešte dlho chodiť po rozume. A hlavne Mrázik a Slávik a Baba Jaga a aj všetci tí čerti a upíri :D

martina.culik
09.03.2021 5 z 5

Paráda. Po přečtení prvního dílu půjčeného z knihovny, jsem si rovnou všechny tři koupila do vlastní knihovny a rozhodně nelituji. Ze série mi přišel trošku slabší druhý díl, který se odehrával převážně v Moskvě a tím se ztratila část kouzla lesních tvorů.
Vasja je hrdinka, u které si nejsem úplně jistá, že mi sedla, ale mezi všechny čjorty a postavy z ruského fokloru, tak nějak patřila.
Celá série je vlastně o tom, že víra je důležitá a není dobré pro novou víru zapomínat na tu starou.

"Můj bratr si myslí, že lidé a čjorti se mohou o tento svět dělit. Ti samí lidé, kteří se šíří jako epidemie, chřestí svými kostelními zvony, zapomínají na nás. Můj bratr je blázen. Jestli se lidem nepřistřihnou křídla, nebudou za chvíli žádní čjorti, žádná cesta Půlnocí, vůbec žádný div na tomto světě."

"Budeme se teď navzájem prosit o odpuštění, bratře?" "Levá ruka neprosí pravou o odpuštění."

Blasth
06.03.2021 5 z 5

Závěrečný díl se opět více přiblížil prvnímu dílu, což na mě fungovalo více než druhý díl plný moskevského politikaření. Opět krásná pohádka i pro dospělé, ve které bych sice našel některé části ke kritice (a to zřejmě spíše z vlastního popuzení někdy nekonzistentním jednáním hlavní hrdinky a jejího bratra) ale aniž bych prozrazoval děj, byly tam momenty ženoucí k slzám, takže příběh byl silný a zafungoval. Díky autorce za trilogii a doufám, že se brzy zasedne nad další dílo!

Deia
25.02.2021 5 z 5

Aj táto časť, podobne ako predchádzajúce, sa mi čítala veľmi dobre. Vasjin príbeh je od začiatku veľmi napínavý, lepí sa jej smola na päty a niekedy som si myslela, že to naozaj nezvládne, keďže toho musela vydržať veľmi veľa. Vasja je skvelá postava, nie je to klasická hrdinka, ktorá všetko zvládne ľavou zadnou a ešte sa tým chváli, ale všetko si musí vydrieť a osud sa s ňou naozaj nemazná. Tiež sa mi veľmi páči, že romantická linka je v knihe naozaj iba taká slabučká a že sa okolo nej netočí celý dej. Takisto aj postava Mrázika je skvelá. O prostredí ani nehovorím – ruská kultúra a ruské rozprávky dýchajú z každej strany, čo sa mi veľmi páčilo, keďže ruské rozprávky som čítala odmalička.
Celá trilógia je veľmi dobrá a táto časť je skvelým zakončením príbehu, ku ktorému sa raz určite vrátim.

Libris_Na_Ex
22.02.2021 5 z 5

Já nemám slov. Bylo to nádherný!!!!
Historie Ruska oblečená do pohádkového kabátu. Navíc ta romantická linka, úžasná hlavní hrdinka, která není perfektní a ta nádherné popisy krajiny.
Není to série pro každého, ale mě zůstane v hlavě ještě hodně dlouho.

Xaveza
18.02.2021 5 z 5

Nejlepší kniha z celé trilogie. Moc jsem si to užila. Až mi je líto, že nemám v záloze ještě nějaké pokračování.

machomurka
12.02.2021 5 z 5

Nejsilnější příběh, který má prostě všechno, neodtrhla jsem se. Čtěte! :)

6Nikki6
12.02.2021 5 z 5

Úžasná jako všechny knihy této trilogie

Christine-Marie
09.02.2021 5 z 5

Já nemám slov... Takovou knižní sérii jsem nikdy předtím nečetla. Navždy na ní budu vzpomínat a vracet se k ní.
Katherine, děkuju!

Calwen89
04.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásná pohádková trilogie na zimní večery. Ruská kultura, krajina a historie na vás dýchala z každé stránky. Vasja mi neuvěřitelně přirostla k srdci, nejspíš právě proto, že si nikdy nehrála na další krásku v nesnázích a ještě dále měla do sladké a nevinné Nastěnky. Postavy Mrazíka, Medvěda, čjortů a Půlnoci mě také neuvěřitelně bavily a kdo neuronil slzu pro Slavíka má srdce z kamene :D

Anannas
20.01.2021 5 z 5

Nemám slov. Lepší završení této nádherné zimní trilogie si ani neumím představit. Není tam nic, co by mi chybělo. Jsem moc ráda, že se tam zase objevovali čjorti. A jako bonus jsem se toho dozvěděla spoustu o ruské kultuře.
Moc doporučuji!

Jidáša
18.01.2021 5 z 5

Úchvatné, přitom důstojné zakončení celé trilogie. Spousta akce se objevuje už na prvních stránkách a vy si říkáte: "Sakra, cože? Co to těm hlavním postavám autorka provedla?! To jako fakt?!" a musíte číst dál a dál. Oceňuji také absenci typického "young adult patosu" a naivity. Líbilo se mi i vyobrazení některých postav, které nebyly buďto čistě dobré, nebo čistě zlé, protože svět takový prostě není :) Musím říct, že autorka s každou další knihou spisovatelsky dospívá. Těším se i na její další počiny!

Jana65
09.01.2021 5 z 5

Během 10 dnů přečtena celá série a byla úžasná. Obávala jsem se, že mě nebude bavit - ruský Mrazík, ale úžasně zpracovaná kniha, byla jsem moc překvapená, že se od knih nemůžu odtrhnout. Už se těším na jaro až vyjde další kniha této spisovatelky.

Adrim
06.01.2021 5 z 5

Osobně to je nádherné zakončení trilogie. Celá série se mi opravdu moc líbila.
Klidně by autorka mohla připsat nějaké např. volné pokračování :-).

Fofinka
06.01.2021 5 z 5

To byla jízda!!!!! Četlo se to samo, pořád se něco dělo, Vasja neměla ani chvilku lenošit. Stále se vrhala do nemožných akcí. Až jsem si říkala, jak je zarputilá, odvážná a tvrdohlavá. Sedíc v křesle s hrnkem čaje a knížkou mě bolelo celé tělo za Vasju. A trochu jsem si říkala, jak může být taková tvrdá a nikomu nic nedarovat, ani milému. Celý tento díl byl tak napěchovaný dějem, že jsem hltala každou stránku.
Maličký spojler: Myslela jsem si, že mám slušnou fantazii, ale myšlenka, že půlnoc není čas ale místo, pro mě byla úžasnáááá. Za tenhle nápad tleskám a klaním se.

JointlieKat94
30.12.2020 5 z 5

Krásné zakončení série! Miluju to. Fakt moc.

První díl super, v druhém mi malinko chyběli čjorti, ale to mi maximálně vynahradil díl 3. Moc se mi líbí, že autorka, ač američanka, toho ví tolik o ruské historii, pohádkách a démonech v nich obsažených. A taky, že je dala do svého díla. Líbilo se mi, že charaktery démonů a čjortů, byly skoro lidské, občas jsem měla problém si uvědomit, že je to čjort, démon, a dávala jsem jim lidskou podobu :). Na to, že na knihách pracuje od svých 23.let, je to prostě boží.

Zamilovala jsem si Mrazíka i Slavíka. A brečela jsem.. tak mě to dojalo. Četla jsem asi 4 dny, nedalo mi to ani spát. :)

Ráda se k tomu časem vrátím.

Dida86
28.12.2020 5 z 5