Chlapec v pruhovaném pyžamu

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852.jpg 4.41547
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas, 2006

Kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu

NikiP.

Knížka je velmi emotivní. Příběh je skvěle popsaný z dětského nechápavého pohledu. I když se mi některé části zdáli trochu přehnané a vymyšlené a za normálních podmínek to takhle v koncentračním táboře nefungovalo knížka se mi velmi líbila....konec mě úplně dostal skoro jsem se rozbrečela...

Mišák240

Velice smutný příběh o životě a kamarádství dvou malých chlapců. Kniha se četla docela dobře, ale filmové zpracování za mě bylo lepší.

Noisette73

To bylo tak emotivní viděla jsem film i četla knihu a u obou záležitostí jsem měla slzy na krajíčku .

Veňa2

Skvěle napsaná kniha.

veronika0131

Musím přiznat, že je toto jedna z mála knih, kdy mě film oslovil víc, zejména konec. Kniha byla pěkná, naivní, z pohledu dětských nechápavých očí nad tehdejším světem, ale občas i to bylo trochu moc. Co si ale zaslouží ocenění, je krásně nenuceně popsané přátelství mezi hlavními hrdiny.

Slepýš24

Pokud si dobře vzpomínám, tak autor tuto knihu napsal za dva dny. A je to poznat... Nějaké historické reálie, na to očividně se*e pes.

1) Šmuelovi je tedy nějakých 9 let a žije v táboře. Už tohle je blbost jak vrata. Děti, natož takhle malé, šly po příjezdu do Osvětimi okamžitě do plynu.
Vězni v táboře koneckonců museli tvrdě pracovat a k tomu budíček ve 4 hodiny a večerka ve 22 hodin. Tohle by ani žádné dítě nemohlo přežít, ne?

2) Pokec u plotu? Absolutně nemožné. Nejen že by na to nebyl čas, ale hlavně by ho na místě zastřelili. A což teprve ten proud v plotě? Anebo to, že aspoň v Auschwitz I jsou ploty dva a ještě je mezi nimi možná metrová mezera.

!!!SPOILER!!!
3) Smrt těch dvou je taky nějaká podivná. Pokud si to dobře pamatuji, tak je nějak se skupinou dalších vězňů obklíčili náckové a nahnali je do plynu, ne? To je žert? Vždyť takhle to vůbec nefungovalo. A ty plynové komory byly taky na nějakém divném místě, tuším. Snad u těch domů, kde vězni spali? Mám za to, že ani jedna plynová komora není ve stejné části, co ty baráky.
!!!KONEC SPOILERU!!!

Jestli to má být kniha pro děti, ok. I když je pravdou, že jsem to četla jako dítě a už tehdy jsem usoudila, že je to blbost, kterou už nikdy v životě číst nebudu. Tehdy jsem měla pocit, že se tam vůbec nic neděje.

Závěrem: škvár, který nemá se skutečností nic společného, autor to řádně odflákl a těží jen z toho, že holocaust a děti jsou citlivá témata.
Existuje mnoho lepších a kvalitnějších knih s touto tematikou, takže se divím, proč zrovna téhle se dostalo tolik pozornosti.

vklaskova

Nejsilnější kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Její síla spočívá v kontrastu mile naivního popisu života očima citlivého devítiletého kluka a naprosto nečekaného a velmi odzbrojujícího konce. Je to krásný svět plný her s kamarády a hledání dobrodružství v kontrastu s odlišným fungováním popisovaným v naprostém závěru knihy. Netuší nic o tom, z jaké pochází rodiny, netuší nic o lidech za plotem. Až do úplného konce.

Sabina335

Příběh o přítelství na život a na smrt. Konec mě absolutně dostal, nečekala jsem to.