Chlapec v pruhovaném pyžamu

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7852/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852.jpg 4.5969

The Boy in the Striped Pyjamas (2006)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu

laura

Tak já nevím... Příběh je samozřejmě dobrý, moc dobrý, ale prostě mi nějak nedokázal nabídnout víc, od začátku mi bylo jasné, kam to spěje a přesně tam to také dospělo. Zřejmě jsem čekala něco, něco... a ono to nepřišlo. Možná kdybych předtím nečetla Zlodějku knih nebo Hanu, nebo Vypravěčku, byl by mě příběh dvou chlapců, kteří byli v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, rozsekal jako mnohé z vás. Takhle... Jsem sice smutná a vše, co se událo, bylo mrazivé, ale stalo se jen to, co jsem čekala, nic nového mi kniha nedala. Jen příběh, který jsem už prožívala někde jinde, tak stejný a přitom vždycky jiný. Přesto tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Už proto, že Boží mlýny jsou někdy nevyzpytatelné a když se to tak vezme, udeří vždycky tam, kde to nečekáte - v případě komandanta. A někdy se bohužel i spletou (stejný případ, jen jiný úhel pohledu - vy, co jste četli, chápete...). Každopádně nelituji, že jsem si tuhle knihu přečetla. Duše dítěte je čistá, dokud ji nepošpiníme. A ta Brunova byla nejčistší...

mirunda

Kniha ze začátku působila mile, konec mě donutil k hlubokému zamyšlení ..

simona5r

Velmi silný a závěrem i mrazivý příběh chlapců, kteří byli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Měli ale jeden druhého.

Janca007

Příběh o přátelství dvou chlapců... Velmi čtivá knížka, stálo by za to si ji určitě přečíst kdo nečetl.

Xenka

Velmi dojemný příběh o přátelství dvou chlapců z prostředí koncentračního tábora.

Venny345

Další originálně zpracovaný příběh z dob druhé světové války. Byla to první kniha, jež jsem četla, odehrávající se z pohledu malého, nicnetušícího chlapce. Ale to mi právě v knize vůbec nesedělo. 3/4 knihy byly víceméně o Brunově životě, který mě moc nezaujal.
Konec... ten byl opravdu smutný a asi jej ještě dlouho nedostanu z podvědomí. Závěrem bych tedy ráda řekla, že už jsem přečetla jiné knihy s válečnou tematikou, které byly daleko lepší. Tato kniha však na ně neztrácí mnoho.

TerkaProchajda

Hodně smutná knížka, na konci jsem si pobrečela, ale ukazuje, jak to dřív fakt vypadalo, takže určitě k zamyšlení. Doporučuji si tuto knížku určitě přečíst!! :-)

Foxiiis

Nezapomenutelná kniha. Stylem psaní trochu připomíná knihu Děti s cedulkou, protože vše vidíme nevinným dětským pohledem. Hlavně proto je to pro me tak silný emocionální zážitek. Bruno neví jak svět muže být zlý, ze jsou na světě lidi, které baví mučení nebo dokonce zabíjení ostatních a těžko říct, zda si to ke konci uvědomil. Já doufám ze ne. Dětské vyprávění o válce beru jako nejsilnější zážitek, je to pohled těch nejnevinejsich, kteří tohle nikdy neměli zažít.