Chlapec v pruhovaném pyžamu

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852.jpg 4.51329
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

The Boy in the Striped Pyjamas, 2006

Kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu

SanynkaZ

Už po několikáté se mi stalo, že mě zklamala kniha, která má velmi vysoké hodnocení. Skoro se stydím dát tak nízké hodnocení knize s tématem holocaustu, ale bohužel nemohu jinak.
Nápad skvělý, ale zpracování špatné. Příběh je nevěrohodný až nereálný a s historickými fakty si autor hlavu taky nelámal, což dělá z knihy doslova parodii.
Bruno, 9letý kluk a jeho 12letá sestra Gretel žijí v nějaké divné bublině, protože nevědí, že je válka, nevědí, kdo jsou to Židé, nevědí, kde pracuje jejich otec atd. Jejich naivita je dovedena ad absurdum a irituje po celou dobu knihy.
Vyprávět příběh z pohledu dítěte nerovná se vyprávět příběh z pohledu hlupáka.
Z dobových materiálů dnes každý ví, že k nenávisti k Židům byly očkovány už i děti, je tedy naprosto nemyslitelné, že by tito dva nikdy neslyšeli slovo Žid.
Dále, myslím, že Bruno jako syn vysoce postaveného důstojníka SS, by rozhodně nechodil do běžné školy s dětmi „zelináře, kuchaře a prodavače“. O "Hitlerjugend" autor asi v živote neslyšel.
Bruno se jednoho dne přestěhuje s rodinou do Osvětimi, kde má jeho otec funkci nejvyššího dozorce. Bruno na koncentrák vidí z okna svého pokojíčku, ale nemá ani tušení, o co jde (rodiče věděli, že na to uvidí z okna, ale neřeknou třeba, že je to vězení pro „zlý“ lidi a tatínek je tam má hlídat, aby neutekli). Pak se Bruno spřátelí a celý jeden rok se schází se Šmuelem na druhé straně plotu, nosí mu tam jídlo, prostě na pohodu. Šmuel není v koncentráku, ale na škole v přírodě, takže si může každý den na pár hodin odskočit a poklásobit s kámošem. Pokud vím, za přiblížení k plotu na méně než x metrů byl rovnou odstřel, kromě toho, plot byl pod elektrickým proudem, takže šance, že se mohl Bruno protáhnout na druhou stranu hraničí s výsměchem. Konec příliš umělý.
Pokud se přepnu do modu, že je to kniha pro děti, ptám se, co se z ní děti dozvědí? Nic, absolutně nic. Nedozví se nic o Židech, o koncentračních táborech, proč existovaly a co se tam dělo, co znamenala válka a jak těžce se tehdy lidem žilo, prostě informační přínos nula. V pochopení reálií totiž malým čtenářům brání právě ta Brunova přehnaná naivita.
Bohužel, za mě ne.

Dela111

Chlapec v pruhovaném pyžamu je jedna z knih, kde se vše odehrává z pohledu dítěte, devítiletého chlapce, podle toho vypadá i děj. Nedozvíme se tu tedy žádná fakta o druhé světové válce, o holokaustu nebo koncentračních táborech. Celý příběh je trochu nereálný, ale o popis historických reálií tady nejde. Podle věku hlavních postav se může zdát, že je to příběh pro děti, ale není, myšlenka díla je složitější.
Je to příběh, v němž tu nejdůležitější roli má přátelství - dětské - čisté, nezatížené pohledem dospělých, jejich zkušenostmi, ale i předsudky a nenávistí. V prostředí koncentračního tábora se setkají dva chlapci, kteří mají stejné datum narození, stejné jsou i jejich sny, touhy a plány. Rozdíl je jen v tom, že každý sedí na jiné straně plotu... Nemohou si tedy spolu hrát, ale mohou si povídat. Tak vznikne přátelství mezi synem nacistického důstojníka a židovského chlapce.
Celý příběh je emotivní a v závěru se dočkáme přímo návalu emocí. Ve filmové verzi příběhu vyznívá konec ještě víc šokujícím dojmem než v knize, tam to přijde jak rána palicí mezi oči. Z mého pohledu je celý film velmi zdařilý, dokonce o něco lepší než kniha, což říkám málokdy.

Pumpkin

Trochu mně překvapilo, že je to psané ve stylu, jakoby knihy pro děti, ale brzy jsem si zvykla. Taky mně překvapilo, že kniha byla o něco méně obsáhlá než film, většinou to znám naopak. Každopádně, na knihu jsem se těšila a rozhodně mně nezklamala. Je to velmi silný příběh, a pohled dítěte, ze kterého je psaný, vlastně nakonec celou tu hrůzu umocňuje.

martiline

Když jsem začala číst, tak jsem vlastně netušila co čtu. Jaká to je doba, co se tam odehrává ... až po chvíli mi to začalo docházet. To asi jen proto, že jsem si o té knize na začátku vůbec nic nepřečetla.
Četla se lehce, během chvilky přečteno. Příběh je to zvláštní, skoro až neuvěřitelný ... ale ... vše je možné.

GYROTOURBILLON

Toto byla moje první kniha od autora...krásná , pravda v bolestivé situaci..
Konec je samozřejmě kolosální , film to též pěkně vystihl.
I další kniha Chlapec na vrcholu hory , suprová kniha , též pouť Barnabyho Brocketa mě nadchla a atd. Knihy JB jsou vždy u mě sledované..

OldaB

Takových příběhů není nikdy málo. Mírný problém jsem měl s hlavní dětskou postavou, která je extrémně nesympatická a nablblá, nicméně v rámci příběhu to má své opodstatnění.

zimolka

Něco už jsem na toto téma přečetla a ani tato kniha nezklamala.Je to velice smutný příběh,možná ještě někdy přečtu znovu.

LiKa00

Moc krásný a smutný příběh chlapce z nacistické rodiny, který ještě nechápal celou situaci a byl zvědavý jako každé jiné dítě. Bohužel na to doplatila jeho rodina, ne on sám, jelikož nevěděl do poslední chvíle co se děje a byl se svým nejlepším přítelem na život a na smrt přeci. Je to sice ošklivé, ale alespoň jeden nacista si uvědomil, jaké hrůzy oni páchají, až když mu to vzalo jeho vlastní dítě.

Kacířka
Kacířka