Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1870 446

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Timkim
31.03.2024 3 z 5

Námět byl naprosto fantastický, ale co mě celou dobu iritovalo, byla ta naivita. Ano, v 9 letech nemůžeme chtít zázraky, ale kdyby se k tomu rodiče postavili čelem a vše mu vysvětlili, nemusel by být konec takový, jako byl. Stejně jako u knihy " Kdysi" to u mě zabila naivita....i v současné době je potřeba dětem vysvětlovat fakta a ne mediální propagandu.

Maanna
25.03.2024 3 z 5

Psát knihu z dětského pohledu je vždy trochu záludné, protože je pro dospělého obvykle nemožné se do dětství vrátit. Navíc Boyne tu má vymyšlenou nějakou dramatickou linku, kterou se snaží s dětským pohledem zkombinovat. Za mne dobře fungují scény kolem stěhování, neshod rodičů, vztahů s prarodiči, ale ve chvíli, kdy do děje vstoupí Šmuel, začíná pro mne být realita příliš znásilňovaná. Bruno musí zůstat až nepřirozeně naivní, aby mu realita nijak nedošla (a aby se se Šmuelem nedokázal domluvit, jak se věci mají.) Navíc se prostě dalo jen těžko věřit tomu, že by měl Šmuel možnost chodit pravidelně na schůzky s Brunem, aniž by si toho někdo všiml. Podobně i Brunovi rodiče museli být hodně slepí... Prostě jsme v tomhle příběhu nedokázala věřit a tím pádem mě ani přátelství chlapců moc nezasáhlo.

Anikkk
04.03.2024 3 z 5

Zo začiatku som si vravela, že kniha je celkom fajn napísaná aj pre detského diváka. Že by mohla byť takým mostom k tematike "konečného riešenia židovskej otázky" počas 2.svetovej vojny. Ale záver ma presvedčil o tom, že toto ešte pre deti nie je.
Z toho som aj ostala trocha v rozpakoch. Ak chcela autor infantilný pohľad na vec, nemal to ukončiť tak neprístupne pre detského diváka. Ale ak to chcel písať dospelému čitateľovi, tak to bolo ozaj príliš infantilné.
Inak sa to čítalo dobre. Myslím, že pekný príbeh. Neuveriteľný, ale pekný. Vravím, celý čas som to brala ako kniha pre väčšie deti, ktoré by mohli byť už postupne zasvätené do dospeláckeho sveta. Ale to asi iba v tom prípade, ak záver ostane nevysvetlený. Neviem od akého veku by mohli byť na to deti pripravené.

Viopes
24.02.2024 5 z 5

Knihu jsem četla do výzvy. Je také ve výčtu knih pro četbu k maturitě střední školy. Čtenáři v mé knihovně si ji vybírají z důvodu, že je to útlá kniha. Příběh jednoho roku z pohledu malého chlapce, který netouží mít nic jiného než normální dětství. Za neinformovanost krutě zaplatí.

AlexandraBane
22.02.2024 5 z 5

Kniha napsaná z dětského pohledu. Ten konec....Proboha ten KONEC!!! Myslím, že budu rozdýchávat dlouho

Becca_books
18.02.2024 5 z 5

Každoročně v lednu k příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27.1.) čtu nějakou knihu k tématu. Četla jsem Tatéra z Osvětimi, Mengeleho děvče, Jak Hitler ukradl růžového králíčka, Hanu, Kdysi, Pootm, Cilčinu cestu a tentokrát jsem se pustila do Chlapce v pruhovaném pyžamu než se do něj pustíme s dětma. A ta knížka mě úplně dostala. Jakmile přešel na druhou stranu plotu, četla jsem bez dechu a brečela jak želva. Tak silné čtení jsem hodně dlouho nezažila. Nevím, zda zvládnu film.

kamila5406
27.11.2023 5 z 5

Vyděla jsem i film, kniha se dobře četla, jak přešel na druhou stranu plotu tak jsem měla žaludek až v krku.

čtenářka76
01.11.2023 5 z 5

Velice emotivní příběh. Po přečtení knihy, jsem nebyla schopna slov a po shlédnutí filmu se mi draly slzy z očí.

_Brunetka_
28.08.2023 3 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 3,5*.

Tohle je za mě knížka, která je bez debat skvělým prostředníkem k seznámení dětí s 2. světovou válkou a koncentračními tábory. Styl psaní bych označila štítkem čtivý a jednoduchý (i když pro mě možná až příliš). Příběh mě bavil, jednalo se vážně o takovou jednohubku. Z válečného období toho už mám načteno dost, ale přesto se mi líbila jistá originalita tohoto textu v tom, že se na všechno díváme pohledem tak malého chlapce, který bydlí tak blízko jedněm z největších hrůz odehrávajících se v dějinách lidstva, aniž by to vlastně tušil. Nerozuměl vůbec ničemu a to pro mě byla v tomto žánru novinka. S Brunem jsem sympatizovala, i když mě v jistých chvílích štval (choval se někdy opravdu sebestředně). Šmuela jsem obdivovala za jeho sílu navzdory věcem, kterými si každodenně procházel. O emoce tu taky není nouze a pravděpodobně vám i nějaká ta slzička ukápne. Konec mě srazil do kolen totálně a nebyla jsem schopná ho vstřebat. Závěrem, vám tuhle knížku můžu doporučit, pokud se chcete v lehce tíživé atmosféře na toto období našich dějin podívat zase očima někoho jiného.

GeRaltzRiVie01
14.08.2023 4 z 5

Možná až moc zjednodušené. Ačkoliv je Bruno zřejmě neobyčejně naivní, tak přece jen během toho roku přátelství na nějaká nepříjemná témata narazit museli a něco mu dojít muselo. Také jsem nepochopil proč se tak dlouho odkládalo vyslovení slova žid.

Any_
03.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Při čtení této knihy se mi nahrnuly slzy do očí

Z celého toho příběhu je mi velmi smutno, ačkoliv jsem již viděla film před čtením knihy, stejně mě to dostalo úplně stejně jako předtím. Musím zde vyzdvihnout Johnův popis postavy Bruna. Za mě až neuvěřitelným způsobem dokázal popsat přemýšlení malého kluka v útlém věku. Celá kniha se mi dobře četla, neustále jsem byla v napětí co se bude dít dál.

martina.culik
23.07.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha z pohledu malého chlapce. Možná je trochu škoda, že anotace vlastně vyzrazuje celou zápletku knihy (i když já jsem pointu znala z jiného zdroje).
Každopádně dětský jazyk, kterým je kniha psaná, se velmi dobře čte, a jsou tu i hezky zkomolená jména a názvy, jak to děti občas mají. A ačkoli kniha pojednává o hrůzných věcech, nic z toho není v knize přímo zmíněno a vše je pouze naznačeno.

Lucissia
09.07.2023 5 z 5

Jedinečná kniha. Alespoň já jsem nikdy podobnou nečetla. Celou dobu je čtenář v napětí, co přijde...
Tak to je konec příběhu o Brunovi a jeho rodině. To se ví, že se to stalo hodně dávno a nic takového se už nemůže opakovat. Ne teď a ne v této době....
Kéž by, ale nevím....

Sirius
01.07.2023 5 z 5

další rest dětský literatury dohnán a stejně jako u dalších knížek s touhle tématikou bych i Chlapce dal na seznam povinné četby pro děti. Musím smeknout před Boynem, protože ten nápad kdy čtenář s hlavní hrdinou postupně odhaluje (pomocí hry a průzkumu) tajemství a hnus Aušicu je geniální, takže je to jak šité pro seznámení se s tématikou holokoustu. Jediné, co mi na tom vadilo bylo to epizodické pojetí příběhu bez výraznějšího dějového oblouku. O to silnější je ale pointa, která vás udeří rovnou mezi oči.

martinaandulka
12.06.2023 5 z 5

Přátestvi chlapců na opačné straně plotu za 2 světové války Německého chlapce Bruna,který příběhem provází a židovského Šmuela,oboum je 9 let.Výjimečný příběh přálelství a hrůzách války.Konec jsem proplakala.

AničkaHedb
15.05.2023 5 z 5

Přečetla jsem během chvilky, nádherně psáno z pohledu nevinného dítěte... ale na konci jsem měla na krajíčku... :'-)

Monika1717
10.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Otec Bruna je povýšen, stane se velitelem koncentračního tábora a celá rodina se musí z Berlína odstěhovat. Všichni se trápí. Otec vidí,že rodina trpí, matce se na venkově nelíbí, Bruno se bez kamarádů nudí. Spřátelí se s židovským chlapcem. Trochu utopie, ale proč ne, je to přece kniha pro děti. Bruno zahlédne film o táboře, který ukazuje, jak lidé v táboře po práci sportují, zahradničí, schází se v bufetu. Je tam tolik dětí a Bruno by si s nimi chtěl hrát. V převlečení vleze do tábora...... Konec je tragický. Všichni ho hledají. Je ale pozdě. Vězni se zrovna museli jít sprchovat. A Bruno s kamarádem jdou s nimi.......
Kniha je zvláštní, měla by dětem přiblížit válku, konec je krutý.
Viděla jsem i film. Asi se mi líbil trochu víc. Celou dobu jsem ale seděla s ovladačem v ruce, abych televizi mohla vypnout.

Termaap
19.04.2023 5 z 5

Kdysi jsem viděla film a proto jsem vlastně sama sebou překvapena, že můžu pár let po shlédnutí prohlásit: mám i přečteno. V 99% případů se totiž nejdříve vrhám na knižní předlohu, teprve poté si dovolím film. Opačný postup mě už pak upřímně příliš nebaví; jsem příliš ovlivněna filmovým zpracováním a nemůžu si postavy ani prostředí představovat po svém. Jelikož je ale CHLAPEC V PRUHOVANÉM PYŽAMU natolik známou knihou a její audioknižní zpracování trvá jen něco málo přes pět hodin, své přesvědčení jsem přece jen přehodnotila.

Kdybych knihu četla bez znalosti děje a hlavně konce, asi by mě emočně zasáhla mnohem více, stejně jako před lety film. Nyní už jsem ale věděla a možná i kvůli tomu by v mém subjektivním hodnocení film převážil nad knihou (což se mi také moc často nestává).

Každopádně je to pro mě asi jeden z nejhezčích (víte jak to myslím) příběhů z období druhé světové války, který musí chytnout za srdce úplně každého.

majakmp3
15.04.2023 2 z 5

Holocaust s pohledu dvou malých kluků.
Jeden je árijským synem velitele v Osvětimi a druhý židovským obyvatelem koncentračního tábora. Oba se potkávají na opačné straně plotu, spřátelí se a vzájemně si pomáhají přežít. Skončí to tak, jak to skončit zákonitě musí
Nevím pro jakou cílovou skupinu je kniha určena. Silné téma, avšak budování atmosféry, kdy ¾ knihy sledujeme hry deseti letých chlapců by napovídalo, že se autor zaměřil na dětského čtenáře, avšak závěr knihy je rozhodně pro dospělé.
Celkově mě zpracování tématu neoslovilo.
Hodnotím 50%.

vmatusko
19.03.2023 5 z 5

Vaaaau, krásne a smutné. Pohľad na ťažkú dobu, v ktorej žid nebol považovaný za človeka. Príbeh dvoch chlapcov medzi ktorými bol plot koncentračného tábora je veľmi silný. Len 9 ročný chlapec sa zaujímal ako to vyzerá na druhej strane - v tábore. Návšteva tábora sa mu žiaľ stála osudnou a končí svoj život s jediným dobrým kamarátom, priateľom - ktorého mal.

"Stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať. Nie dnes, nie v tejto dobe."