Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1873 447

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

nikorka
17.01.2012 5 z 5

Táto kniha ma doslova uchvátila, detské poňatie a nepochopenie vojny, a zabíjanie iného národa. Vychytané otázky a poznámky rozhorčenia z detského hľadiska... Strašne ma to dojalo,ah.. :) odporúčam tým, ktorí sú morbídne uchvátení svetovými vojnami a holocaustom..

e-Lisbeth
10.10.2011 5 z 5

Pro knihu jsem musela jít v knihovně do dětského oddělení :-). Opravdu se mi líbila, i když závěr byl na můj vkus příliš krutý.

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Velmi dojemné, smutné a zároveň poetické..Dostalo mě to do kolen.

Andulino
25.08.2011 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasná knížka. K četbě knihy mě navnadilo zhlédnutí filmu (i když jen v angličtině), u kterého jsem moc brečela. Přitom jsem si ze začátku říkala, že toto téma už je ohrané, že už to na mě nebude působit tak smutně. Ale pohledem malých naivních chlapců se toto téma dostalo úplně někam jinam. Bylo to až neskutečně dojímavé. Nejsilnějším zážitkem jak z knihy, tak z filmu, bylo posledních 5 minut filmu. Naivita Bruna a Šmuela až do posledního okamžiku a neuvěřitelná bolest matky, která si právě uvědomila, že navždy ztratila svého syna… Vynikající zážitek. Ke knize i k filmu se určitě ráda vrátím.

Hudlinka
06.07.2011 4 z 5

Dojemny pribeh z druhe svetove valky a o krutosti teto doby. Kniha byla velmi ctiva ze jsem ji precetla ve dvou dnech, ale to co za me zanechala se jen tak popsat neda. Urcite doporucuji

Sponka
30.11.-0001 4 z 5

Silný příběh s očekávaným koncem (ať si říká kdo chce, co chce, tahle kniha nemohla skončit štastně a z příběhu to bylo jasně cítit). I přesto však dobře, čtivě napsané, nudit se nebudete.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Přiznám se, že knihy s válečnou tématikou téměř nečtu. Ze studenstkých let mi v hlavě uvízla pouze Krabice živých od Norberta Frýda. Na doporučení jsem však po dlouhých letech sáhla po knize, která je zařazena mezi literaturu pro mládež. Sám autor se však tomu brání. Smyšlený příběh dvou devítiletých chlapců, syna německého velitele koncentračního tábora Bruna a polského žida Šmuela, je tak silný, že i dospělí v průběhu čtení začnou přemýšlet o vzdálených událostech a dnešních souvislostech. A byť by historikové našli v příběhu drobné nesrovnalosti, na jeho závěru zatají dech všichni ...