Chlapec na vrcholu hory

Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů – a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá. John Boyne je jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších irských spisovatelů exceluje jako autor knih pro děti i dospělé. Nejvíce ho proslavil dojemný válečný příběh Chlapec v pruhovaném pyžamu, který se stal celosvětovým bestsellerem a dočkal se i filmového zpracování. Knihy Johna Boynea již byly přeloženy do 45 jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335533/chlapec-na-vrcholu-hory-Y89-335533.jpg 4.4182

The Boy at the Top of the Mountain (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Slovart (ČR)

Kniha Chlapec na vrcholu hory

kytarka

Malý Pierrot přijde o svého otce. Následně ho opustí i matka. Nemá nikoho kam by šel, žádného příbuzného, jen tetu kterou nikdy neviděl a neví jestli ještě je. Je těsně před druhou světovou válkou. Teta si nakonec Pierrota najde a zavedeho do domu kde jezdí samotný Hitler.
Kniha je napsaná velmi svižně a čtivě. Tak jako u Chlapce v prihovaném pyžamu, tak o tady dovedl spisovatel napsat čtivý, stručný a drsný příběh z nejkrutější doby, která se tady za posledních sto let odehrála. Mě se děj knihy velmi líbil, zaujal mě a já četla s dychtivostí knihu rychle dočíst.

SSTknihy

Tak jednoduché a přitom tak dokonalé! Příběh o chlapci, kterého nešťastný životní osud dovedl na skutečný i pomyslný vrchol a vzápětí ho nechal spadnout až na samé dno propasti. Choval by se malý Pierrot jinak, kdyby na vlastní kůži nezažil bolest, smutek a šikanování? Je možné odolat touze po moci, když je její náruč tak lákavá? Lze omlouvat krutost neznalostí? A je dovoleno žádat o odpuštění, když spáchané skutky překročily určitou mez?
Už první autorova kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu mě nadchla. Možná, že je řazena k dětské literatuře, ale myslím, že u silného příběhu je jedno, jak jednoduše je vyprávěn. Jeho síla spočívá v něčem docela jiném. Rozhodně mohu jen doporučit.

bgott

Obraz toho, co dokáže ideologie, zejména, když je skloňován národ a příslušnost k národu a rase ve všech pádech. Platí nejen pro děti a nejen v popisované době. Závěr je v podstatě otevřený. Skutečná lítost nebo alibistická touha po odpuštění? Vzhledem ke kategorii literatura pro mládež, tak ****

v.r.b.o.v.a

Je to knížka velmi zajímavá a rychle čtivá. Mně osobně se moc líbila.

marcolka

Velice silná kniha. Moc se mi líbila. Napsána velice čtivou formou. Pohled na druhou světovou válku takříkajíc přímo od zdroje. O chlapci, který byl v jádru dobrosrdečný, ač neoblíbený a mnohdy šikanovaný. A kterého zájem vlivného člověka, oplývajícího uměním mluvit a tím vymýt mozek a zasadit do něj svoje ideje a názory a pocit moci, změnily k nepoznání. Který, zmanipulovaný a s hlavou plnou falešných a mylných myšlenek a plánů, zapomněl na svůj původ, na lidi, kteří mu pomohly a kterých by si měl vážit a celou svou podstatu. Než mu okolnosti znovu otevřely oči. Už se těším na Chlapce v pruhovaném pyžamu.

berka4151

Velice silný příběh. Zmanipulovat se nechali i mnohem starší, lze to tedy vyčítat malému chlapci?

salamandrina
29.12.2018

nedočetla, vůbec mě to nebavilo a styl psaní mi přišel úplně o ničem. Většinou se snažím knížky dočíst za každou cenu, ale u téhle jsem si řekla, že život je moc krátkej...

hogo
08.12.2018

Mně se taky líbila.

zulka
08.12.2018

Nikdy jsem si nepředstavovala že kniha o válce je tak bezvadní . Musím si přečíst další od tohoto autora. Doporučuji

airsoprano
03.12.2018

Hezká knížka, kterou jsem přečetl má jeden zátah a obsahující poselství, jak lze děti indoktrinovat různými ideologiemi...

Ivka14
28.08.2018

Čekala jsem od té knihy víc. Námět skvělý,ale čas od času jsem měla chuť tomu malému klukovi dát pár facek,ale taky čas od času jsem měla chuť tam něco přeskočit,protože mě to občas nebavilo. Ale jinak to dopoučuji.

Melaanie
16.08.2018

Tento příběh byl silný a zajímavý. Je zde vidět, co vše dokázala ideologie jednoho muže. Jak svým jednáním změnil myšlení malého dítěte, které si dříve myslelo, že jeho kamarád není špatný, ale postupem času na něj radši zapomněl a nechtěl s ním nic mít. Myslím si, že na toto bychom neměli zapomínat. Přeci jen se toto může stát/děje i v současnosti.

Majkrofon
13.08.2018

Fu, tak toto bol opäť ďalší silný príbeh. Boyne ukázal aké ľahké je manipulovať s detskou mysľou a načrtne tak neskutočne brilantnú zmenu osobnosti, že som sa nestačil čudovať. Opäť kniha, ktorá určite nie je len pre deti, resp. mládež.

Epes
12.08.2018

Kniha popisuje zákeřnost výchovy, která se mění na manipulaci. Sedmiletý hrdina v první části působí nepřesvědčivě zrale.

laepus
19.07.2018

Opravdu uvažuji, jestli dát za plno, ale je to čím dál lepší a čím dál drsnější. Mohlo by to mít podtitul "Aneb jak z nevinného dítětě udělat stvůru, aniž by mu to došlo". Až z toho mrazí, jak je dětská duše jak houba a nasává vše, co je okolo něj. Pro mě je to další z příběhů, který mě jen utvrzuje v tom, že genetická výbava každého z nás je jedna věc, ale 90% toho, jací jsme, stejně utváří naše okolí, rodina, blízcí, události, které prožijeme, prostředí, ve kterém se pohybujeme. Ano, malý Pierrot možná nemohl za to, jaká se z něj stala svině, ale zkrátka stala se. A bude s tím muset žít. Jakoby jste začali číst příběh od Dickense o tom, jak nebohý sirotek ke štěstí přišel... a ten se pak změní v hluboké osobní drama na pozadí těch nejstrašnějších událostí 20. století. Tohle není primárně určeno pro dětského čtenáře, ale pro někoho, kdo už se alespoň zběžně orientuje v dějepise a uvědomuje si fungování mezilidských vztahů. Knížká výborná, závěr vynikající.

Luna7
08.07.2018

Zajímavá kniha, o tom jak se může člověk lehce změnit k špatnému a o tom jak dobře uměl Hitler manipulovat s lidmi a taky o životě na Berghofu. Ale je o trochu slabší než Chlapec v pruhovaném pyžamu. Doporučuji.

pastelka53
04.07.2018

Zvláštní příběh, zvláštního chlapce a ďábelského muže, který jemu i mnoha dalším lidem zvládl pomotat hlavu.
Pierrota mi chvílemi bylo líto, chvílemi jsem na něj byla naštvaná.
Smutné, jak lehké je na svou stranu stáhnout malé dítě. Mohl být tak krásná a čistá duše...

Dawenator58
05.06.2018

Kniha chlapec na vrcholu hory, je kniha od autora Johna Boyna, ktrá vypráví o životě malého Pierrota (asi 10 let) z Paříže z doby 2. Světové války.
Pierrot žije jen s Matkou, protože mu otec zemřel. Později mu zemře i matka a Pierrot musí do sirotčince. Po nějaké době se přijde na to, že Pierrot má tetu Beatris, která je posluhovačka samotného Hitlera na jeho chatě na Berghofu. Později se Hitler s Pierrotem sblíží a vezme ho pod svou ochranu. A Pierrot se stane velkým zastáncem německé druhoválečné ideologie.
Kniha je velmi čtivá, od autora už jsem četl knihu chlapec v pruhovaném pyžamu, která byla psaná velmi podobně- z nechápavého až naivního dětského pohledu na věc, který se dá jednoduše zvyklat. A právě to nádherně knihu oživilo. Doporučuji čtenářům od deseti let.

Edlik
23.05.2018

Po Chlapci v pruhovaném pyžamu přichází Chlapec na vrcholu hory. Kniha je psaná podobným stylem z pohledu naivního dítěte. V téhle knize ale hlavní představitel časem o nevinnost přijde.

Gracian1964
14.05.2018

Dobrá kniha, rozhodne...krásne je v nej zaznamenané, ako sa z nevinného dobrého a milého chlapca stane úplný vymletý debil...len si nie som istý, či by sa to mohlo stať aj v skutočnosti...bol to priveľký kontrast, že by ten dobrý rozumný chlapec aj v skutočnosti prerástol do toho imbecila? v závere sa všetko na dobré obráti, nebojte sa!!!

los
09.05.2018

zprvu mne zaskočila pohádkovost, pak jsem teprve zaznamenal, že se jedná o knihu určenou dětem - tedy přistupuju na edukativní taktiku Bildungsrománu s jasně rozvrženým, černo-bílým světem dobra a zla a jeho naivitou

slunicko1958
22.04.2018

Čtivý příběh.
Pierrot měl všechny předpoklady, aby se stal tím, kým se stal. Zůstal jako malý bez rodiny, bez přátel, v sirotčinci, vždy šikanovaná oběť. V těchto okamžicích ho litujeme. A najednou se ocitne v blízkosti člověka, před kterým se třesou evropské státy. A ten člověk se Pierrotovi věnuje, povídá si s ním. Není divu, že to chlapce tak tragicky změní. I pro něj bylo lákavé mít moc, respekt, budit strach. Sám ví, jaké to je, když se někdo někoho bojí. A teď si to patřičně vychutnává. Ovšem to procitnutí je děsivé. I na konci mi ho bylo líto, ale jinak. Jako slabého ubožáka nebo jako další oběť nacismu?
Této části se autor příliš nevěnoval, ale nevadí. Je to příležitost pro čtenáře, aby přemýšlel. Zajímavá knížka.

MayaBu
13.04.2018

Výborná kniha přečtená během jednoho dne.
Boyne to zkrátka znovu dokázal - vytvořil příběh z válečné doby vyprávěný očima dítěte, který čtenáři mnoho dá.

(Na str. 214 se Emma ptala: "Vážně je tak snadné zkazit nevinného?" Zdá se, že bohužel ano...)

teakristof
23.03.2018

Poutavá knížka a možnost pohlédnout na válku i z jiné strany.

Ivanule
13.02.2018

Tak musím upřímně říct,že tahle kniha mi docela vyrazila dech už tím o čem kniha vypráví!Mě moc nelákají jakékoli příběhy z druhé nebo první světové války,tuhle dobu nemám ráda a ještě Hitler nene! Ale takhle kniha se mi moc líbila,ukazuje zde jak z milého,nekonfliktního chlapečka,se kterým se bohužel život od začátku moc nemazlil,se nakonec stal chlapec,na kterém se velice podepsalo prostředí ve kterém žil,lidé kteří ho ovlivnili,i když jeho teta viděla co se s ním děje,Pierrot na tom neviděl nic špatného,až po letech viděl a sám z toho byl dost zděšen,co všechno vlastně způsobila doba,která se mu zdála podle něho skvělá

Kačudovič
02.02.2018

Učebnicový příklad toho, jak dokáže degenerativní prostředí negativně působit a následně poznamenat nezkaženou dětskou mysl. Smutné, o to víc nutí k zamyšlení. Opět autorova perfektní práce.

Jinak na toto téma mohu doporučit neméně kvalitní novelu Nadaný žák od Stephena Kinga.

pepcco
01.02.2018

Chlapec na vrchole knihy je jedna z ďalších kníh z vojnového prostredia, ktorá sa mi priplietla do života. Mám pocit, že v Boynových knihách je už akýmsi pravidlom, že hlavným hrdinom je malý chlapec. Tentoraz však nie hrdinom v pravom zmysle slova. Pierrotovu nevinnosť a v podstate aj celé detstvo zničil ten, kto má na svedomí až priveľa životov. Hitler. Kniha nám ukazuje ako sa dá zničiť ľudský charakter zlým vplyvom. To, aké ľahké je manipulovať niekým, kto si ešte len hľadá poriadok v základných otázkach života. Keď ešte len zisťuje, čo je dobro a zlo. Hovorí aj o tom, akú veľkú moc majú uniformy.
Asi do polovice knihy chlapca Pierrota zbožňujete, ľutujete, súcitíte a dúfate, že jeho ďalší osud bude len lepší. Omyl. To, ako sa pod priamym vplyvom Hitlera mení jeho osobnosť je neuveriteľné, ale až hrozivo reálne. Postupom deja začínate chlapcom opovrhovať, lebo jeho správanie a konanie je pre bežného človeka nepochopiteľné a hlavne otrasné. Ale bohužiaľ, v nie až tak ďalekej minulosti nebolo ničím výnimočným. Dúfala som, že na konci knihy sa stane niečo, čo ma donúti zmeniť negatívne pocity z tohto chlapca. Nestalo sa. Neviem, možno mala kniha prirýchly spád, možno sa autor málo venoval vnútornému rozpoloženiu Pierrota. Páčil sa mi záver knihy a to, že čitateľ si môže utvoriť vlastný obraz o tom, ako Pierrotovu osobnú spoveď Anšel prijal.

dagmar.rub
20.01.2018

Příběh chlapce, kterému osud přihrál matku Francouzku a otce Němce, v době, kdy tyhle národy stojí proti sobě. Brzy je z něj sirotek a chlapec začne hledat své místo na světě, bohužel pod vlivem samotného Hitlera. Příběh o tom, jak silně člověka ovlivní moc a uniforma, že je schopen zapomenout na přátele a popřít i vlastní rodinu.

kristynao
17.01.2018

Na téma druhé světové války toho bylo napsáno mnoho. Chlapec na vrcholu hory se na lidskost, osud a moc nacismu dívá ze zajímavého úhlu, který čtenáře uvnitř nepříjemně svírá... Doporučuji!

Hathor89
06.01.2018

Po Chlapci v pruhovaném pyžamu se jednalo o druhou knihu od tohoto autora, která se mi dostala do rukou a stejně jako ta první mě nezklamala. Příběh vyprávěný pohledem dítěte a dospívajícího chlapce rychle plyne a člověka zasáhne. Líbilo se mi zasazení historických reálií a postav do jinak fiktivního příběhu … plánování konečného řešení, Hitlerovy vztahy, dvorní filmařka, ovládání mládeže, antisemitismus a v neposlední řadě problematika anglického trůnu. Především byla skvěle vykreslena proměna hlavního – nechce se mi moc použít tohoto výrazu – hrdiny, malý bezbranný chlapec, oddaný fanatik, zbabělec, který – jako všichni jemu podobní – popírá vlastní viny tvrzením, že nic neviděl, neslyšel, nechápal … Musím říct, že jsem mu přála špatný konec a spravedlivý trest, i když dlouhý život s vinou by jím mohl být sám o sobě. Možná se jedná o fikci, ale příběh je uvěřitelný svou podstatou. Je děsivé, jak jednoduše lze ovládnout lidi. Bohužel se takové podobné příběhy děly, dějí a budou dít. Líbil se mi otevřený konec. Kdo ví, jak by s dávným přátelstvím z dětství naložil dospělý Žid, který ztratil za války matku a vyslechne takovou zpověď …