Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1880 1880

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Anonymka1
20.03.2016 5 z 5

Opravdu moc pěkná kniha, doporučuji!!!!!

Magdiczka
04.02.2016 5 z 5

Perfektní! Je zvláštní, že je kniha zařazena do beletrie pro mládež. Na druhou stranu tam, ale nic násilného nebo sprostého napsáno není. Všechno je opsané zajímavým, někdy až zvláštně dojímavým způsobem. Nejúžasnější je, že kniha vznikla během dvou a půl dne. Nejlepší nápady přicházejí jako blesk z čistého nebe.

SladkaK
01.02.2016 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se k této knize dostala až po milióntém shlédnutí filmu. Nechává spoustu prostoru pro domyšlení. Hodnotím velmi kladně.

Renyu
01.02.2016 4 z 5

Tahle knížka dokonale ukazuje, jaký je rozdíl mezi dětmi a dospělými. Malému klukovi je zatraceně jedno, jestli je to dítě před ním žid nebo cokoliv jiného. Jeho zajímá, jestli je kamarád.
Protože to je to, o co jde.
Skvělá knížka, jsem ráda, že jsem ji četla.

Liana
08.11.2015 3 z 5

Na obale knihy bolo uvedené, ze je kniha vhodna pre deti od 8 rokov. No neviem. Nemam ten pocit. Deti, ktoré ešte nevedia nič o danej téme to podľa mňa nemôžu pochopiť. Chvíľami ma už hnevalo, aký je Bruno nechápavý. Prišlo mi to trošku nereálne napísané.

LejcaS
23.10.2015 5 z 5

Tak ... dlouho se mi už nestalo, abych u knížky brečela a to i přes to, že jsem věděla jak dopadne. Příběh chlapce žijícího na druhé straně plotu koncentračního tábora, chlapce který ve své dětské naivitě nechápe, kde se ocitl, proč a co se kolem něj děje a snaží se vše pochopit svýma vlastníma očima a rozumem. Příběh přátelství vzniklého na pomezí dvou rozdílných světů...

simon12345
04.07.2015 4 z 5

O knihe som sa dozvedel vďaka filmu, ktorý som si nepozrel, aby som mal z deju väčší zážitok. Príbeh je naozaj zaujímavý, vystihujúci holocaust z pohľadu osem ročného chlapca a na záver je naozaj smutný. Veľká škoda je, že príbeh nerozpráva sám Bruno (malo by to podľa mňa ešte väčší efekt). Jediné čo by som vyčítal je ten záver, ktorý bol napísaný len na jednu stranu. Preto dávam 4 hviezdičky.

Knihomura
23.04.2015 5 z 5

Film i kniha skvělé. Dětem je potřeba připomínat válku a tohle je super. Žádné drastické hory mrtvol, atp., přesto velmi působivé. Také je to jeden z mála pohledů "z druhé strany" . Většinou jsou knihy psané z pohledu Židů.
Ukázka z filmu.

Zorka
27.03.2015 5 z 5

Velmi působivě zpracované téma války očima devítiletého syna německého komandanta. Ta dětská nevědomost, naivita, spontánnost, fantazie a touha mít přátele na mě působila mnohem více, než když čtu holá fakta.

Nielada
15.03.2015 4 z 5

Tato kniha se mi moc líbila - téma holocaustu podává z neobvyklého pohledu - chlapec z nacistické rodiny kontra chlapec ze židovské rodiny - přátelství mezi nimi a srovnání jejich životů. Určitě stojí za přečtení, líbila se i mé 11ti leté dceři. Bohužel musím uznat, že chvílemi působila trochu ploše, jednoduše až naivně. Bylo cítit, že autor nebyl přímo u toho. Nicméně jí to odpouštím a vřele doporučuji!

babyboar
09.03.2015 4 z 5

Ač nerada, odebírám jednu hvězdu za pokřivené historické a technické reálie. Moc se mi líbil naivní dětský pohled na válku a holocaust, který vystihuje jejich nesmyslnost a naopak ukazuje na sílu přátelství bez ohledu na původ. Stáhla jsem si i film a vypadá, že se drží knihy velmi přesně. Jen mne mrzí, že si ji v knihovně půjčují spíše dospělí než mládež. Ještě se těším na srovnání s knížkou Veroniky Válkové Terezínské ghetto a na její podání holokaustu dětem.

JuliaX
28.02.2015 5 z 5

Knihu jsem nečetla a díky komentářům zde o ní vím i konec. Když už knihu hodnotíte, neprozrazujte konec, prosím. Děkuji

midlajs
20.02.2015 4 z 5

Knihu jsem recetla skoro hned. Knizka je pro mladez, ale skoro nic nevysvetluje, naopak to muze vyvolavat dalsi a dalsi otazky...na ktere chteji znat odpoved? Tot otazka...
Cela kniha byla o detske naivite a pak...rychly konec. Proto jedna hvezda dole.

zuzulique
06.02.2015 4 z 5

Táto kniha patrí do kategórie "young adult" no dostala sa mi do rúk oveľa neskôr :-) Napriek tomu, že som už mám tento vek dávno za sebou, musím podotknúť, že celkom závidím dnešným tínedžerom, ktorým sa táto kniha dostane do rúk. Budú mať z nej určite ešte o kúsok väčší pôžitok ako ja, dospelá osoba.
Autor sa veľmi dobre vysporiadal s témou holocaustu, dokázal ju ideálne stvárniť pre detského čitateľa. Napriek tomu, že je všetko vyjadrené implicitne, neubránite sa zimomriavkam. Na margo reálnosti/nereálnosti, polemizovať o takomto niečom v literatúre mi príde úplne scestné. Literatúra vždy bola a bude fikcia, aj tá, ktorá má trebárs autobiografické črty.

Alienn
03.02.2015 4 z 5

I přes nereálnost celého příběhu jsem knihu doslova přečetla jedním dechem. Film jsem neviděla a vůbec jsem o knize nic nevěděla, než jsem jí začala číst. O to více mě konec dostal a nemohla jsem ho dostat z hlavy.

Abulafia
02.01.2015 4 z 5

Pěkná kniha, dojemná, krásně napsaná.

Trochu mi u ní vadila nereálnost děje. Vzhledem k ideologické výchově mládeže v nacistickém Německu není možné, aby devítiletý chlapec nevěděl, kdo jsou Židi a proč jsou "špatní". Aby mu pojem "Židi" nic neříkal. Není taky možné, aby jeho dvanáctiletá sestra nebyla schopná popsat rozdíl mezi "Árijci" a "Židy". Do Jungvolk ("Hitlerjugend pro mladší") se vstupovalo sice až v 10 letech, ale i kdyby se o těchto věcech v rodině mlčelo, určitě by se to dozvěděl ve škole.
Dalším problematickým bodem je skutečnost, že dráty v koncentračním táboře byly pod proudem a hlídané. Šmuel by se tam asi těžko mohl pohybovat natolik volně, aby se mu dařilo celý rok stýkat s Brunem.

martina.riz
24.12.2014 5 z 5

Smutná kniha,srozumitelná i pro děti.Film jsem viděla dřív,takže už jsem věděla,co se stane.

acupoflucy
28.10.2014 5 z 5

Krásná kniha. :)

Dellaine
14.09.2014 5 z 5

Krásná knížka, skvěle napsáno. Konec opravdu chytne za srdce, po přečtení jsem musela o knize ještě dlouho přemýšlet. Film je také úžasný.

Esie
10.09.2014 4 z 5

Krásně podané hnusné téma s nečekaným a pro mě dost drastickým koncem. Celou knihu jsem si říkala, proboha to mu to nikdo nevysvětlí, to mu nic ani trochu nedojde a za všechno může Fíra.