Skrytá zuřivost srdce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Cyril Avery není pravý Avery – alespoň mu to tak říkají jeho adoptivní rodiče. Ale když není pravý Avery, kdo ve skutečnosti je? Narodil se jako nemanželské dítě mladistvé dívce zavržené její venkovskou irskou komunitou a byl adoptován zámožným dublinským párem prostřednictvím hrbaté redemptoristické jeptišky. Cyril je vržený do světa, a drží ho jen křehké pouto jeho vřelého vztahu k okouzlujícímu a nebezpečnému Julianu Woodbeadovi. Vydán na pospas milosrdenství osudu a náhodám, prochází životem ve snaze poznat sám sebe a svůj původ – a po celá léta bojuje o svou identitu, domov, vlast a o mnoho dalšího. V tomto transcendentním díle nám John Boyne předkládá příběh Irska od 40. let dodnes očima „obyčejného“ muže. Je to román, který rozesměje i rozpláče a připomene všem sílu lidského ducha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412898/skryta-zurivost-srdce-zLV-412898.jpeg 4.580
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Slovart (ČR)
Orig. název

The Heart's Invisible Furies, 2017

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (28)

Kniha Skrytá zuřivost srdce

Přidat komentář
Rodaw
16. března

SKRYTÁ ZUŘIVOST SRDCE
Hodnocení Knihánkova: 1,75 ⭐
Při psaní tohoto komentáře si budu připadat jako krutá a přísná ježibaba, už teď si tak připadám :D. Ale každá kniha má svého čtenáře a nemusí vše sednout všem. Každopádně když se dívám na Databázi, u Skryté zuřivosti srdce budu hodnotit opravdu ze všech uživatelů (březen 2021, ale nečekám, že se to v budoucnu změní:D) nejhůře. Může se stát. Takže toto berte jako názor takového ufounka a bílé vrány, u jiných najdete superlativa a chválu. Přemýšlím, proč se mi kniha vlastně moc nelíbila. Ale začnu možná tím, proč ji dávám slabší 2 hvězdy a nejdu s hodnocením ještě níž:
1.) Odehrává se v průběhu mnoha let (to mám moc ráda), s hlavním hrdinům tedy prožijeme opravdu celý jeho život... celých 70 let...
2.) Kapitola Pacient 741. Vyvolala ve mně emoce a její závěr mě celkem rozdrtil.
3.) Tématika AIDS. Část knihy, která se ji věnovala, mě bavila.
4.) Různé podoby lásky. Ta "pravá" a hluboká, zamilovaná a okouzlená, mateřská, neopětovaná, rodičovská, vynucená, tělesná...
5.) Něco mezi "nebem a zemí", když se blížil konec knihy. Nemůžu zabíhat do detailů, protože nechci nic prozradit - nemůžu říct, že by se mi to líbilo jako celek, to ne, zase to prostě bylo... vycpávkové dialogy :P, k tomu se ještě dostanu... ale NĚCO mě na tom zaujalo a vedlo k zamyšlení. Nad životem, nad smrtí. Byla to vlastně jen malilinkatá součástka knížky, ale chtěla jsem to tu zmínit.
6.) Název knihy: Skrytá zuřivost srdce. V podstatě perfektně vystihuje celou knihu.
Tak a teď se pokusím ze sebe "vymáčknout" všechny ty pocity a dojmy... Tahle knížka pro mě byla trápilka. Četla jsem ji v podstatě 8 měsíců. Přitom to začalo tak dobře! Ze začátku mě to chytlo a přišlo mi to výborně napsané, bavilo mě to... 16letá Kitty otěhotní, je přede všemi ponížena v kostele, vlastní rodina ji zavrhne, odchází z rodného městečka a svého dítěte se vzdává... A ano, přesně její dítě - chlapeček, později chlapec a následně muž - Cyril je hlavní postavou knihy. Prožíváme s ním celý jeho život. Všechny lásky (včetně všech podob), radosti a starosti (starostí bylo bohužel víc), prostě všechno... K Cyrilovi jsem cestu bohužel nenašla. Snažila jsem se, ale moc to nešlo. Většinu knihy jsem ho vnímala jako spíš takovou neutrální postavu. Chtěla jsem ho mít ráda, ale zvlášť po jedné věci, kterou udělal jedné dívce:D, to prostě nešlo... protože... člověk chybuje. Chybovat je lidské. Ale činit tak sobecká rozhodnutí (nebo minimálně to jedno), která zraňují... v takový moment... já mu to prostě moc nedokázala odpustit :(. Cyril je homosexuál a tato kniha se problematice poznávání (vlastní) sexuality věnuje hodně. V anotaci se dočtete, že Cyril cítí silnou, ale bohužel pouze platonickou a neopětovanou lásku k mladíkovi Julianovi. K tomu řeknu jen to, že jsem čekala, že mi Julian bude více sympatický. Kdybych však měla najít a vypíchnout postavu, která mi sympatická opravdu byla, jedna mě napadá a to sice Bastian.
Jedno slovo, které vystihuje tuto knihu? Dialogy. Dialogy, dialogy, dialogy... všude dialogy. Strašně dlouhé, často prázdné, o ničem, nudné... Mezi řádky jsou skryté myšlenky, ale pro mě byla tato kniha napsána rozvláčně, zvláštně a nudně. Toto je analýza do duše Cyrila, která je "jiná" - v tehdejší době nechtěná, nepochopená. Ta kniha je hodně o popírání sebe samotného, o lhaní vlastní duši. Přijetí sebe samotného je dlouhá cesta, Cyril bojuje se svou vlastní identitou a s tím, aby si dovolil být jednoduše sám sebou. Jeho tělesné "lásky", rychlovky v parku a tak dále:D mě úplně moc nebraly, daleko více mě bavil už jeho "hotový" život, kolem té 40tky... a v té době vlastně přišla už i zmíněná kapitola a téma AIDS. Knížka řeší důležitá témata. Je naprosto šílené, jaké poměry ve 20. století panovaly v Irsku, přístup církve - no prostě katastrofa. Mrazilo mě z toho, jak společnost přistupovala k nemoci AIDS - nebo spíš, jak přistupovala k nemocným... jako k odpadu... Knížka mi dala zabrat, znova bych do ní už nešla. Svůj výtisk věnuji na bazárek pro pejsky. Ale jak bylo napsáno hned na začátku - jsem výjimka. Většinou se tato kniha zapíše všem do srdce, je mi líto, že u mě tomu tak nebylo:(. Miluje ji i moje kamarádka a spřízněná dušička - Nikolka - Ďumbierka...
Shrnutí: Myslím si, že kdyby byla kniha kratší, líbila by se mi víc. Pro mě dlouhá a nudná. Řeší však důležitá témata a část, která se věnovala AIDS + kapitola Pacient 741 mě bavila, dokázala ve mně vyvolat emoce. Doporučila bych ji náročným čtenářům, kteří chtějí hodně kvalitní a sofistikované čtivo, kteří rádi hledají myšlenky skryté mezi řádky... které baví tematika LGBT a otázka lidské sexuality... kteří si chtějí přečíst příběh kluka, který byl tak trochu ztracený ve svém vlastním životě, který rozhodně nebyl snadný... doporučuji všem těm, kteří se chtějí zhrozit nad tím, jak šílená byla minulost a Irsko, církev...
PS: brzy se chystám na Malý život a upřímně doufám, že se mi bude líbit o HODNĚ víc, než Skrytá zuřivost srdce. Uvidím...
Více na mém YouTube :-).

alibaba72
30. ledna

Kdyby to šlo, tak bych dal 6 hvězdiček. To je úžasná kniha. John Boyne je skvělý autor.


Dani25
23.12.2020

Vynikajúci román odohrávajúci sa v Írsku v rokoch 1945-2015, v ktorom prežijeme celý Cyrilov život. Dosť smutný príbeh, ale podaný tak, že som sa často usmievala. Určite odporúčam.

adelinka
17.11.2020

Skvelá kniha, mňa úplne zobrala. Cyrila som si hneď obľúbila. Samotný príbeh smutný, ale ako je podaný .....musela som sa smiať. Hlavne pri Cyrilovej spovedi. No áno, kniha bude patriť medzi knihy, ktoré budú dlho v mojej pamäti....

lenkaabooks
25.10.2020

Svým způsobem moc hezký příběh, bohužel dost rušily pravopisné chyby a nijak jsem nepřilnula k Cyrilovi, hlavní postavě. Cyril je gay a narodil se v Irsku. A v Irsku homosexualita prostě neexistuje, je to pouhé pomatení mysli, to byl názor lékařů a hlavně duchovních, kteří především nad irskými venkovany měli obrovskou moc. Cyril nás vede celým svým životem, jež provází spousta náhod, které jsou nakonec součástí celku. Dost často se zachová jako slaboch, nechá za sebou neštěstí, aby to své našel a zase ztratil. Je to má čtvrtá kniha od J. Boyna, první pro dospělé a určitě si přečtu další.

HanulkaK.
18.09.2020

Tak tohle bylo hodně zvláštní, chvílemi jsem myslela, že nedočtu, chvílemi jsem se nemohla odtrhnout. Každopádně v Irsku to byl fakt masakr.

Rozari
29.12.2020

Příběh se mi moc líbil, bylo to tedy celkem smutné čtení, nejen vzhledem k tomu, že je to vcelku nedávná minulost (a jak je to úplně jiné Irsko oproti příběhům o doktorovi od Patricka Taylora, kterého jsem nedávno také četla). Ale občas jsem se i docela upřímně zasmála.
Hrozně jsem Cyrilovi držela palce, aby po mnoha smutných událostech v životě aspoň našel svou biologickou matku, respektive aby se po tolika náhodných a nevědomých setkáních konečně oba dozvěděli, že k sobě patří. Myslím, že kdybych četla v originále, dám plný počet hvězdiček.
Co mě ale neskutečně štvalo (a to je slabé slovo) bylo neuvěřitelné množství překlepů, gramatických chyb a faktických chyb v textu. V podstatě na každé druhé straně něco bylo. Takovou odfláknutou práci překladatele a korektury jsem snad ještě neviděla.
Já chápu, že překlad není jednoduchá věc, ale když se někdo v angličtině jmenuje Cyril, tak se to nějak vyslovuje, a logicky squirrel Cyril je trošku škodolibý vtípek. Ale veverka Cyril? Vážně?

JajaCZ
09.10.2020

Zvláštne krásna kniha. Boyne ma neustále presviedča, že je skvelým spisovateľom. Čítala som od neho všetko a dokáže vykúzliť príbeh pre každú vekovú kategóriu. Bola som zvedavá na jeho počin pre nás dospelých a teda....ostalo mi na duši ťažko. Ako môže niekto prežiť tak komplikovaný a nenaplnený život? Život plný bolesti a smútku? Ako je možné to všetko prekonať a nezblázniť sa? Chvíľami ma kniha bavila veľmi, chvíľami som na ňu nemala náladu a hovorila som si kam sa vlastne vôbec v príbehu uberáme? Absurdné a veľakrát i vtipné vyriešenia situácii, ľudia ktorí sa správajú ako cvoci...Je takýto naozajstný život? Boyne, si kráľom slova, to rozhodne, ale musím ubrať hviezdičku kvôli tej ťažkopádnosti, ktorú nie každý čitateľ dokáže stráviť.

1