Hvězdný prach

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/big_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4.21100
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Stardust, 1997

Kniha Hvězdný prach

Booky84

Nádherná a čtivá fantasy kniha - líbí se mi stejně jako film, každé dílo má něco do sebe.

helusa2
03.12.2021

Moc pěkný pohádkový příběh pro dospělé a dospívající :-) Na začátku mě překvapilo přesné historické zasazení děje, zeměpisná poloha místa - a pak naprostý přechod do pohádkového světa…
Do knihovny na 1. stupni ZŠ bych tedy knížku nekupovala (milostná scéna na počátku knihy mne opravdu dost překvapila, naturálnost činů postav zla pak taky), ale dospívající na 2. stupni a výš už by si mohli příběh zamilovat :-)
A jdu se kouknout na ten vychvalovaný film ;-)
Po shlédnutí filmu doplňuji další hvězdu Hvězdnému prachu - tak nějak to dozrálo a zapadlo do sebe… Film krásný, doplňující řekla bych. Obojí mělo své kouzlo. Z filmu se mi nejvíc líbili duchové bratří princů - ti byli prostě BOŽÍ :-D

Nikusha
29.11.2021

Tak tohle bylo moc krásné "pohádkové" fantasy čtení. Jestliže je film o mnoho lepší, pak se na něj určitě musím podívat, protože kniha se mi zdála skvělá. Ano, dalo by se to i více rozvinout a popustit uzdu, ale proč to neudělat ve vlastní hlavě. Řekla bych, že chyba bude určitě první shlédnout a posléze číst. Jsem ráda, že jsem zvolila opak.

Mona-Lisa
26.11.2021

Tristran se vydá z našeho světa do toho víc magičtějšího, aby přinesl dárek ženě svého srdce. Do tohoto světa podezřele rychle zapadá, jedno dobrodružství střídá další a než se naděješ jsi na konci.
Je to pohádka, ve které narazíte na pár drsnějších částí, ale noční můry vás minou.
Umí to krásné se slovy. Vystihovat lidskou temnotu a zlo lehce aniž by vystrkoval drápy. Já bych ale právě těch drápů uvítala víc, třeba pasáže s čarodějnicí byly úžasně temné.
V porovnání s předchozími autorovými kusy, které mám načtené, mě tedy zklamala.
Ten jeho rukopis tam místy je ale drží se zkrátka moc při zdi.
Jsem si vědoma toho, že jsem ovlivněna filmem, který právě obsahoval věci, které v knížce chybí a podle mého do příběhu právě sedly.
Za mě slabé 4 hvězdy.

martinka9012
02.11.2021

To je asi poprvé, co se mi víc líbí film než kniha. Je to moje nejoblíbenější pohádka, a když jsem zjistila že je i v knižním vydání, nemohla jsem se dočkat až si ji přečtu. Bylo to ale velké zklamání. Nádherné filmové zpracování se ani trochu neblíží knize, která je plytká a nevýrazná, přitom tak bohatý příběh by se šikovnému spisovateli podařilo zpracovat na nejméně 500 stranách a ne jen 250! Nechci urážet, ale je vidět že knihu psal muž, který má sice fantazii ale neumí ji ,,hodit na papír". Škoda. Příběh bych mnohem více rozvinula, postavy také, celé to bylo moc rychlé a místy dost nechutné (popis sexu, apod.) .. doufám, že nejsem sama komu se to moc nelíbilo :D

petraj30
28.10.2021

Kniha se mi moc líbila. Byl to netradiční příběh, ale se samotným filmem to nemělo až tolik společných věcí. Film byl vyloženě pohádka, ale kniha podle mě situovala spíš fantasy.
Osudy některých lidí v knize nedopadly zrovna dobře oproti filmu. Taky se mi nějaká filmová část líbila víc, než ta knižní a zase obráceně. Ale obě verze jak filmová tak knižní se mi moc líbili, nicméně každá mě zaujala něčím jiným. Ovšem ten knižní konec jsem probrečela – to bylo dokonalé. Moc pěkné.

misatrix
09.09.2021

(+ SPOILER) Pribeh je poutavy, neustale se tam neco deje a vy chcete cist dal a dal. A pak je najedou konec a prave zde vidim problem. Konec je uspechany a pro me neuspokojujici. Bohuzel, film mi prijde lepsi jak kniha. Ve filmu vidime jak se hlavni hrdinove sblizuji, jak se postupne zamilovavaji. Tristran se navic nekolikrat prichomitne k nejakemu souboji a konecny boj s carodejnicemi je skvely. Nic z toho se vsak v knize nedeje. Tristran jde do vesnice, vrati se a bum, mluvi s hvězdou o detech. Pak se tam prichomitne carodejnice a NIC se nestane, Yvaine ji dokonce polibi? Jiste, protoze baba, co ti jde po srdci a zabije kvuli tomu kozla, chlapce a naslednika trunu (a kdo vi koho jeste), si to rozhodne zaslouzi.. Zkratka, posledni dve kapitoly zabily veskere napeti, ktere se v pribehu budovalo.
Jelikoz je toto druha kniha, kterou jsem od autora cetla, do dalsi se uz nepustim. Autor ma skvele napady, ale ty konce jsou pro me zklamanim.

ElikaS
06.09.2021

Já tu budu asi v menšině, protože film jsem zatím neviděla, ale knížky od Gaimana mám moc ráda, takže jsem se s chutí pustila i do této knížky a jsem nadšená.
V knížce se neustále něco děje a autor nám rozvíjí několik dějových linek naráz. Všechny se postupně propojují a rozpojují, ale všechny jsou dotažené do detailu. A děj mi přišel přehledný, trochu zahalený tajemstvím to uznávám, ale rozhodně ne chaotický.
Osobně na Gaimanovi oceňuji naprosto originální nápady, proložené hromadou dobrodružství a trochou lásky. To vše se mi v této knížce dostalo. Jen tedy musím říct, že občas jsem zaznamenala názor, že knížka je pohádka a určena i dětem. No osobně bych ji teda malému synovi nečetla :-D Ale jako pohádka pro dospělé je skvělá