Žert

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/244/zert-VWU-244.jpg 4.31638
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Atlantis

Kniha Žert

jakub2199

Musím říct, že jsem překvapen vlažným přijetím čtenářů zde na Databázi, podobně jsem byl překvapen i názorem na některé romány H.Murakamiho. Překvapen jsem hlavně proto, že jim nerozumím. Knihu jsem četl během středoškolských let a líbila se mi i tehdá. Četl jsem ji znovu a líbila se mi ještě více než dříve. Kniha je skvěle napsaná. A tím nemyslím jen její stylistiku a syntax, míním tím všechno. Román stále překvapuje, nenechá čtenáře vydechnout, nutí ho obracet další a další stránky a když už si myslí, že se začíná děj odhalovat, tak autor přejde do anachronického vyprávění. Zprvu to působí jen jako překážka v cestě, ale při každé takové pouti se poodhalují další střípky příběhu tak nutné pro plné pochopení děje a jeho složitostí. A to hovořím jen o tom , co je na povrchu románu. Jaká je jeho vnější forma, co je na díle o to více poutavé a fascinující je jak zbavuje iluzí přetvářku své doby. Jak odhaluje falešnost tehdejší společnosti, jak ukazuje patos všeho a všech, jak aniž by řekl jediné slovo ukazuje, že celá společnost je účastna v jednom velkém nepovedeném žertu, v kterém všichni hrají svou roli ať už jsou si toho vědomi nebo nikoliv. Nabízejí se tak pro potenciální čtenáře dvě možnosti, buď číst knihu pro její příběh, rozhodně hodnotný zážitek sám o sobě. Nebo číst knihu jako kritiku totalitaritního státu, který ovlivňuje vše a nenechá nikoho být sám sebou, neboť pro hegemona snažícího se vykořenit odpor není nic nebezpečnějšího než svobodný názor. Nejedná se o tak zdrcující kritiku totalitaritního státu, jakou je například Orwellův 1984, ale bezpochyby pozornému čtenáři neuniknou kritické okamžiky a vyslovená či nevyslovená obžaloba společnosti, která takový stav umožní dopustit. Rozhodně jedna z nejlepších knih, které kdy vzešly z českého/moravského prostředí. Kdo ji nečetl prohloupil.

Kamča223

To byla výzva:-)

Warty

Z knihy mám trochu smíšené pocity, vlastně ani nelze říct, jestli se mi líbila, nebo ne. Styl, jakým je kniha napsána se mi líbil, občas jsem se ale ztrácela v tom, kdo zrovna příběh vypráví (občas mi to dokonce došlo až dost pozdě). Není to špatné, ale...

Damato

TAk teď mám dilema - přiznat, že tomu stylu pana Kundery prostě nerozumím a být tady, mezi tolika lidmi za trapku, co nečte skoro"klasiky", nebo z těch pár vět , které jsem četla , než jsem se ztratila a knihu dočetla jen proto, že jsem ji chtěla nějak vnímat a pochopit- naprosto zbytečně, prostě jsem se s myšlenkou knihy naprosto míjela,... a nebo tady udělat duchaplný komentář a být za duševně vyzrálou a ...ne, budu za duševně vyzrálou a přiznám se.... nerozumím tomu, nebavilo mě to, jsem jiná čtenářská skupina, než ta , pro kterou pan Kundera píše. Takže za mě - nuda, šeď, neznámo.....

Romanka89

Od Kundery jsem asi dvakrát četla Nesnesitelnou lehkost bytí, která se mi velmi líbila, proto jsem od Žertu očekávala podobné pocity, avšak tohle dílo mi moc nesedlo. Občas mi chvíli trvalo se zorientovat o kom zrovna která kapitola vypráví a často jsem se v knize vracela.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě.

Aerine

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Tak by se dal popsat plán Ludvíka, kterému "bylo kdysi dávno ukřivděno" a on si svou křivdu nese po celý život jako prokletí. Díky této křivdě nemůže najít své vlastní štěstí, a když se mu naskytne příležitost k zosnování plánu pomsty, doufá ve vykoupení. Koho ale kdy vykoupila pomsta?

Pavlína79

Hezký styl psaní, hezký námět (život je plný krutých žertů) i způsob, jak se tím jednotlivé postavy vypořádaly. Ale ta doba je pro mě neznámá a těžko pochopitelná (není to čisté zlo, jako 2. SV, ale není tam ani moc dobra).

Eldaren

Naprosto spickova kniha. Doporucuji vsemi deseti.