Žert

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti. Doslov napsal Zdeněk Kožmín....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244/big_zert-fwJ-244.jpg 4.22140

Kniha Žert

TajemnýSmrad

Klasika se vždycky těžce hodnotí a troufnu si tvrdit, že Žert již mezi českou klasickou literaturu patří. Navzdory tomuto faktu se pokusím sepsat své dojmy :).

Hlavní postava z knížky Vám nemusí být vždy sympatická, to je jasné, ale... Tady mě nebyly sympatické v podstatě všechny postavy, nemluvě o tom, že na mě byly silně rušivé (teď se omlouvám za to slovo) "pseudoitelektuálské" monology, či občasné dialogy.
Naopak oceňuji děj a popisy, které člověka vrací o desítky let zpět a dávají mu možnost nahlédnout do doby, kterou neprožil, ale navzdory silnějším momentům bude patřit Žert mezi knihy, ke kterým se v budoucnu určitě nevrátím.

u_marketa

Ach šovinista Ludvík, jak já jsem ho za chování k ženám nesnášela! A časem se to jen zhoršuje, jak zjišťuju, že chlapec buď předběhl dobu, nebo to bylo vždycky na světě takhle hrozný. Každopádně knížka je napsaná skvěle, a jakkoliv chovám nesympatie k autorovu přebujelému egu probublávajícímu hlavními mužskými postavami v jeho knihách, když jsem před pár dny stála v neapolském knihkupectví a váhala, co si odnést, měla jsem v ruce dva Kundery. Nakonec to vyhrál právě Lo scherzo, Žert. Ačkoli mě štvala snad každá myšlenka hlavního hrdiny. Třeba i to, jak popisoval Jízdu králů jako ubohou "slavnost" pro pár trapných lidí. Ty kráso, doufám, že si ji Moraváci zachovají a že si nedělají nic z toho, jak ji ve světě zpropagoval Kundera.

Tyn_a

Konečně dotčeno...tento styl psaní opravdu není pro mě.

Jak se říká...sto lidí, sto chutí.
Ja vím, že od Kundery už si v budoucnu nic nepřečtu..:))

LizzyBennet

Jsem prekvapena, jak to tu vsichni chvali. Vzdyt ten Kundera naprosto nedokazal napsat verohodnou nebo dokonce zajimavou zenskou postavu. Byl to nejspis desnej sovinista. Knihu jsem precetla (uz pred nejakou dobou), neco bylo i zajimave, ale v tom pohledu na zeny podle me proste jeho dilo zastaralo a cist to dnes je (v tomto smeru) vylozene neprijemny. Me nebavi knizka, kde se nevyskytuje ani jedna zena. A papirovou a naprosto neverohodnou Helenu, jejiz pocinani vubec nedava smysl, nepocitam.
Jinak jako svedectvi o 50.letech dobry, za to davam tu hvezdicku. Kdysi to v tomto asi bylo prevratny, ale dnes uz mame i jiny zdroje, odkud se o te dobe muzeme dovidat informace...

engelmar

Výborná kniha, dostal jsem se k ní poměrně pozdě, možná proto, že jsem si děj pamatoval z literatury, ale přestože jsem pointu znal, četl jsem jí jedním dechem, v té knize je snad všechno. smutek, radost vztek, naděje, zklamání, ale hlavně láska. Postava Lucie se do mě pevně otiskla, možná právě to tajemno a neurčito, že o ní člověk prakticky nevěděl způsobilo, že i já jsem se do ní skrze knihu zakoukal a toužil po ní.

engelbert

Krutý žert jako forma pomsty za příkoří způsobené nepochopeným žertem. Hrdina si myslí, že má vše v rukou, a zatím nic není tak jak mělo být. Žertem osudu, nebo chcete-li shodou náhod, nemá žert fatální následek. Velmi působivě, i když až jakoby mimoděk, vyjádřen duch doby, která posílal lidi do vězení za jiný než správný názor, prozření nadšenců a věčná proměna kariéristů, kteří šli s dobou tehdy, dnes a jistě půjdou i zítra.

capricorn__

"Žert" je úžasné dílo. Mám rád Kunderův specifický styl psaní, u kterého máte pocit, že díky inteligenci autora získáváte mozkové buňky. Líbí se mi komplexnost postav, popis doby a... tady se musím zastavit. "Žert" je dílo, které jen tak nezapomenu a které se mi vtisklo do hlavy, a to především kvůli tomu, že jde o dílo, které mě celou dobu neskutečně štvalo. Kunderovi se tak brilantně podařilo sepsat absurditu a bezvýchodnost zpatlané doby, že veškerou tu mizernou náladu Ludvíka cítíte taky. Autor zde nedává tak velkou pozornost melodramatickým vztahům (jako například u "Nesmrtelné lehkosti bytí"), proto v "Žertu" není tolik odboček, kde byste mohli ulevit oddané soustředěnosti na dobu. Z toho důvodu vím, že "Žert" nejspíš už neotevřu. Každopádně dílo určitě doporučuji dál (jako všechno od Kundery, abych pravdu řekl...), protože bezpochyby jde o velmi důležitou knihu, která by neměla zapadnout.

KaLiBi

Kniha mi zase o něco rozšířila obzory. Dobu, o které autor píše znám už jen z vyprávění a uměleckých děl a možná právě z tohoto důvodu pro mě bylo čtení Žertu chvílemi obtížné. Jsem ráda, že jsem jednu z Kunderových knih okusila, jestli ale sáhnu v budoucnu po dalším jeho díle, to zatím říct nedokážu.