Žert

Žert je první román Milana Kundery napsaný roku 1965 a poprvé vydaný roku 1967 nakladatelstvím Československý spisovatel. Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli žertovné pohlednici, poslané spolužačce Markétě na socialistické školení, vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede Zemánkovu ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí. Většina textu knihy je retrospektivní vyprávění. Příběh začíná tím, že se Ludvík vrací do rodného moravského města provést svoji pomstu, jejíž důvod a Ludvíkův předchozí život je čtenáři osvětlován v následujících kapitolách. Román sice komentuje politickou atmosféru doby padesátých a šedesátých let, ale autorova pozornost je obrácena spíše na Ludvíkovy vztahy a lásky. Obsahuje také části věnované moravské lidové písni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49539/zert-7EU-49539.jpg 4.21975
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Žert

gimli35

To, co původně začalo jako zajímavý román popisující osudy člověka, jenž se ocitl v nemilosti režimu, se postupně rozblemcalo na nepřehlednou a nudnou kaši. Ve finále mi bylo srdečně jedno, co vlastně hlavní hrdina chce a kdo jsou všichni ti lidé, kteří se kolem něj motají; úlevu přinesl pocit, že už to mám za sebou.

Nuny

Celé je to žert.

TipsyChipsy

Kundera umí pěkně popsat lidské pocity, co přesně si kdo mysli, jak trpí, cítí křivdy, uspokojení, znechucení, zradu, nadšení, radost, touhu, vděk, trpkost, rozpolcenost, trapnost... Prostě všechny emoce a čtenář má jasno, i když ne tak úplně, protože všechno je jinak! A teď si lámej hlavu. Román zachycuje myšlenkový vývoj společnosti od období socialistického nadšení roku 48 až po vystřízlivění roku 65.
Neubránila jsem se srovnávání osobního života Milana Kundery s životem jeho hrdinů. V románu je záporná postava mladý komunista, který při aplikaci dogmatických čistek ničí životy jiných. A takto se choval ve skutečnosti Kundera. Je doloženo, že sám Kundera na VŠ udal člověka bezpečnosti a ten kvůli Kunderovi skončil ve vězení, cítila jsem pachuť. V knize jeho záporná postava, komunista Zemánek je nakonec sám chápán jako někdo, kdo je po letech na jedné lodi se svou obětí, ukřivděným Ludvíkem. Co tím chtěl Kundera říct? Jestli něco o sobě, tak co?
Takové otázky teď přicházejí a jmenuje se to Kulturní válka o Kunderu. Český velvyslanec v Paříži předal Kunderovi české občanství. Chceme Kunderu, ale Kundera se ve svých knihách odhaluje tak, že ukazuje i svoje špatné stránky, tak co si o něm myslet? A ta pachuť, která se váže k jeho osobnímu životu, to je další rozměr jeho knih, je o čem přemýšlet. Za to ho lze vinit, ale také obdivovat, protože každý má své chyby, ale málokdo má odvahu a nadání takto psát.

antonin0999

Kunderu baví rozjímat o životě. Jít do detailu. Hledat motivace svých postav. Malovat obraz společnosti, pouštět její nářky do vesnického rozhlasu. Nepovedené pomsty, sex, který je nespoutanou vášní jen ve vlastních myšlenkách.
Kundera kuje železa maličkostí, které mohou navždy změnit životy nás a ostatních. Jsou to bolestné okovy. Vodka k snídani.

Bavil mě. Svižný text, silná káva, realismus (opravdu ne magický).

lencin

"Optimismus je opium lidstva. Ať žije Trockij! Tvůj Ludvík."
(1991, 2009)

juanito39

Ze začátku jsem si musel na Kunderův styl zvyknout, určitou dobu mě dokonce iritoval. Jakmile jsem se na to naladil, musím smeknout. Román, kde má vše své místo, nic nechybí ani nepřebývá. Komunistický režim, který je bez smyslu pro humor, doba, kdy se z věcí soukromých stávaly věci veřejné (viz nevěra řešená straníky)... Existenciální tíseň podaná s ironií, kdy se hlavní postava propadá a propadá do ještě hlubšího životního žertu, který je zakončen koncem, kdy zjístíme, že jakékoliv snažení bylo zbytečné...

Lykos

Nejlepší Kundera a hned ten první. Dlouho mě žádná kniha tak nebavila. Přiznám se, že jsem se Kundery dlouho bála, nevím proč jsem měla dojem, že je to autor příliš filosofický a tím pádem nesrozumitelný. Chyba. Přečteno jedním dechem. Kundera v nejlepší formě.

Janniska

Na můj vkus trošku těžké téma.Styl psaní je pro mne hůře čitelný a musela jsem se pekelně soustředit.Ovšem,hnusy komunistického režimu jsou popsány zcela srozumitelně.
Hodně se rozhoduji , jestli se pustit do jiného díla od autora.
Není to můj šálek kávy , ale nemůžu říct že jsem to neprubla.

Praga Piccola
Praga Piccola