Terez9119 Terez9119 komentáře u knih

Nechtělo se mi do toho, protože úspěšná kaše se nemá nastavovat. Ale bylo to překvapivě dobré. Hodně dobré. Při scénách s Trumpem jsem se smála nahlas, část v KLDR byla skvělá. Jonasson zase s mrtvolami nešetří. Takže pokud se vám líbila Analfabetka, tak se téhle knížky nebojte. Jen po Stoletém staříkovi zůstal v člověku takový pocit klidu, že to nejhorší máme za sebou. Po Stojednaletém staříkovi máte zlou předtuchu, že to nejhorší teprve přijde.

11.05.2020 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Tohle bylo tak milé, že jsem se u čtení culila jako kretén. Na další její knížku jsem se fakt těšila, protože Kulti se mi moc líbil. A ani na podruhé nezklamala. Saša byl jako hřejivá šála. Celá bych se do něho nejradši zabalila. Byl absolutně dokonalý, ale takovým nevtíravým způsobem. Mariana ale musí být pěkný číslo, protože hlavní hrdinky v Kultim i Malychinovi jsou si povahově hrozně podobné a já chápu, čím to asi je (obě dokonce milovaly Kultiho). Tři jezdci z Apokalypsy byli fajn, mělo to díky nim fakt šťávu, i ostatní kluci z kapely byli v pohodě. Žádné drama, žádný extra děj, jen jedna koncertní šňůra. Za mě super.

06.05.2020 5 z 5

Bentley Bentley Melanie Moreland

Hrozná nuda. V podstatě nic se tam neděje, kromě toho, že se začnou mít hned na prvních stránkách rádi a už nikdy nepřestanou. Jen ten Greg to tam na konci trochu osvěžil, ale ani tak se žádné velké drama nekonalo. Jindy mi klidný průběh nevadí, ale tohle bylo moc. A ani překlad se mi nezdál dobrý.

A úplně nesnáším větu z mužského pohledu typu: "Nenáviděl jsem tu nejistotu v jejích očích." Zvlášť když ji vidí podruhé a zve ji na rande...

05.05.2020 3 z 5

Úžasný pan Darcy Úžasný pan Darcy Teri Wilson

Jsem další z těch, které Pýchu a předsudek milují. Příběh je fajn, ale hlavně ty postavy! Dokonalá Elizabeth a dokonalý Darcy. Na nich to stojí a padá. A v tom je i můj problém s touhle knížkou. Příběh je dobrý (i když tu přemrštěnou lásku ke psům s autorkou a prakticky všemi postavami nesdílím). Čte se to lehce a nutí vás to číst dál. Pan Darcy je opravdu úžasný, přesně jak napovídá název knihy. Milý, oddaný, milující. Ale Elizabeth... se většinu času (zvlášť na konci) chová jako koza, má opravdu spoustu velkých předsudků a je k panu Darcymu hodně nespravedlivá. A protože v příběhu musím přilnout k dobře napsaným postavám, tak tady se to moc nepodařilo.

26.02.2020 3 z 5

Taky úplně nechápu zdejší vysoké hodnocení. Příběh byl hrozně plytký a spíš než o lásku šlo o sex. Pořád ji tak moc chtěl, že jsem pochybovala, že ji vážně tak miluje, jak pořád tvrdí, ale že ji chce jen do postele. A Julia se místy chovala jako hrozná koza. Chápu, že je velká romantika, když o vás muž (krásný, bohatý, dokonalý) tolik stojí a pořád vás o tom přesvědčuje a pořád pro vás dělá další a další věci, ale je potřeba, aby se trochu snažila i žena, a to mi tu chybělo. Až do úplného konce se mi ta "láska" zdála dost jednostranná. Oddychovka tedy ano, ale průměrná.

17.02.2020 3 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Je to velmi silný příběh. A také strašlivě smutný. Protože i když má kruté vyprávění autorova otce vlastně šťastný konec, novodobé soužití otce se synem šťastné není. Protože přežít to, co přežil Vladko a mnoho dalších s podobným osudem, ho navždy poznamenalo. A on přežil všechny hrůzy války a koncentračního tábora, protože byl takový, jaký byl, nic nevyhodil, všechno schraňoval a staral se do posledního dechu. O to trýznivěji poté vyznívá nepochopení vlastním synem a celým okolím. Celou knihu tak lze potom chápat jako autorovo smíření se s vlastním otcem a jakousi omluvu za to, že pro vlastního otce neměl porozumění a že se za něj styděl. Komixová forma příběhu pak nijak nesnižuje jeho působivost, dalo by se říci, že právě naopak.

29.01.2020 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Myslím, že Pekárna se mi líbila víc. Asi hlavně kvůli hlavnímu hrdinovi, protože Sebastian byl ze začátku ultrakretén a vážně jsem nevěřila, že se to zlepší. No, uvidíte sami. Nina je trošku loser, ale pak se vypracuje a dělá doslova zázraky :-) Autorka zase vsadila na nová pevná přátelství, sladké dobroty a příjemnou romanci, tedy recept, který už dvakrát uspěl a daří se jí to i potřetí. Příjemné, milé, na jeden večer pod dekou.

28.01.2020 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Myslím, že to bylo lepší než jednička. Rychleji to ubíhalo a nebylo tam tolik nepříjemných postav. Sofie mi připadala trochu jiná než v Kavárně v Kodani, ale ani to moc nevadilo. Todd byl takový až příliš dokonalý, ale to k tomu asi patří. Autorka ale do knížky zakomponovala všechno, co se mi líbilo na jedničce. Popis města, voňavé pečení a sílu přátelství. A i když tady už šlo skoro čistě o romantickou linku, moc jsem si to užila. Mimochodem, taky jste si všimli, že autorka napsala Kavárnu v ich-formě a Pekárnu v er-formě?

27.01.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Ze začátku mě kniha moc neoslovila a nemohla jsem se přesvědčit k tomu, abych se začetla. No nakonec se podařilo a stálo to za to. Na romantickou knížku je to trochu dlouhé, ale není to zdlouhavé, pořád se tam něco děje. Oproti jiným komentářům se mi romantická zápletka nezdála úplně v popředí. Z knížky totiž vyzařuje milost a teplo skutečného přátelství. Taky se mi moc líbilo, jak autorka dokázala skvěle nenásilně vystihnout koncept hygge. Přesně tak si to představuji. Katie a Ben byli sympatičtí hrdinové, celkově je to moc příjemná záležitost.

27.01.2020 5 z 5

Návrat na Vysočinu Návrat na Vysočinu Suzanne Enoch

Proti svému přesvědčení a všem zásadám jsem začala třetí knihou v pořadí. První půlka je strašně utahaná. Chodí kolem sebe, handrkují se, ale nic z toho. To, jak Lachlan pomalu objevuje žárlivost, touhu a lásku, vyvolává ten správný tetelivý pocit, jeho pohled byl můj oblíbený. Ale Rowena mi v první půli nebyla vůbec sympatická. Pořád dokola nalhávala sobě i svému okolí, že už Lachlana nechce, vysočina jí přijde barbarská, atd. Byla s tím docela otravná. Pak se to v půlce zázračně zlomí, ale pořád se to dost táhne. Závěr je dobrý, trocha krve, trocha napětí, sladký konec. Takže za mě super, ale nevadilo by některé pasáže zkrátit nebo vypustit.

23.01.2020 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Kdysi moje snad první fantasy, díky výzvě jsem se konečně donutila si ho přečíst v originále a stálo to za to. Tenhle relativně drobný příběh má jistě svoje mouchy, postavy trpaslíků nejsou nijak zvlášť rozpracované, celé je to poněkud pohádkové, ALE! Podle mě Tolkien už zde položil základy fantasy tak, jak ji známe dnes. V té knize nás vlastně nic nepřekvapí, protože chápeme logiky a procesy fantasy, jenže za to z velké části vděčíme právě Tolkienovi. Dílo, které vytvořil (+ samozřejmě velký dík Christopherovi, který jeho další příběhy utřídil a vydal), je omračující a já se vždycky budu do Středozemě ráda vracet.

22.01.2020 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Ach jo, je to čím dál větší blbost. První díl byl zajímavý, druhý ve stejném duchu zatlačený dál byl slabší a tohle už mi přišlo jako úplná blbost. Zdá se, že autor už moc tlačí na pilu. Nakonec dám ale dvě hvězdy, protože při čtení policejního záznamu jsem se smála celou dobu nahlas. Ale vážně nevím, jestli zvládnu i poslední díl.

13.01.2020 2 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Hlavní myšlenka je výborná jako vždycky. Kolik životní síly je najednou přebytečné, když se prostě přestane umírat? A co bude dělat Smrť na penzi? Miluju Smrtě. Pratchett nenapsal dokonalejší a milejší postavu, než je Smrť. Za mě ale nic nebude lepší než Mort, kde je Smrť ale i další postavy pro mě naprosto nepřekonatelné. Tady mě druhá linka moc nebavila, mágové byli fajn, ostatní postavy byly zajímavé, ale trochu otravné. Chtělo to víc Smrtě.

10.01.2020 5 z 5

Já nevím. Na jednu stranu je super koncept, myslím, že jsem vcelku dobře pochopila, co to hygge je. A myslím, že žít takovým způsobem by bylo většině lidí příjemné. Na druhé straně mi ta knížka přijde dost ve stylu: ‚Hele, koukejte na nás. Jsme Dánové, jsme super, žijeme hygge a jsme hrozně šťastní. Jo, ale vás mezi sebe stejně nepustíme, protože se to děje jen v malých skupinách a ty jsou pro vás uzavřené, čau.‘ Ale určitě se aspoň část konceptu dá převzít, rad a nápadů, jak to udělat, nabízí kniha spoustu.

10.01.2020 3 z 5

Muž, který byl Čtvrtek Muž, který byl Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Příjemná kniha s originálním nápadem. Je v tom spousta mluvení a filosofických disputací, ale celé je to svěží, milé a zábavné.

10.01.2020 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Těžko uvěřit, že Wolkerovi bylo nějakých 22 let, když tohle psal. Byl každopádně velice, velice nadaný. Člověk z básně snadno pozná, co jí chtěl básník říct, a tím mají pro mě jeho básně hodnotu. Na jednu stranu je třeba brát toto dílo s určitým nadhledem. Člověk ve 22 letech má ještě dost černobílé vidění světa, snadno propadá skepsi, nebo něco nekriticky obdivuje. Tak je tomu bezpochyby i tady, Wolker na každé straně ilustruje bezvýchodnou ubíjející chudobu a odsuzuje tehdejší společnost, že pro chudáky nic nedělá. Naopak zcela očividně inklinuje k myšlenkám komunismu. Na druhé straně nám však dnes může do jisté míry zprostředkovat nesentimentální pohled na tehdejší společnost a její nižší vrstvy. Dílo tak z dnešního pohledu už není, i po dalších dějinných zkušenostech, nijak aktuální, ovšem svoji hodnotu i pro dnešek určitě má.

09.01.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha si tady s námi zahrála pěkně špinavou hru. Nejedná se v pravém smyslu o detektivku, spíš o thriller, kde z úzkého okruhu lidí postupně odpadávají jeden za druhým. Nevysvětlitelným způsobem. A všem brzy dojde, že jsou lovnou zvěří pro lovce se zvráceným smyslem pro spravedlnost.
Bylo to dobré, ale čekala jsem od toho víc. Postavy jsou dle mého názoru málo prokreslené a z větší části nesympatické, takže mi vůbec nevadilo, že umírali – jen jsem čekala jak a kdy. Kdo zůstane naposled, odhalíte docela snadno, stejně tak jako vraha, ale jak říkám, Agatha v tomto směru nehraje úplně fér. Stojí za to si přečíst, ale v mém Top 5 od Agathy se neumístí.

08.01.2020 4 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Přemýšlela jsem, jestli tomu dám dvě nebo tři hvězdy. Nakonec dám tři, protože od toho, co Charlotte vystoupila z metra, se to dost zlepšilo. Většina knížky je ale hrozně málo záživná. Příběh není špatný, hlavní postavy jsou moc milé a dobře napsané, ale to, co se jim děje, je trošku nuda. Ale jako YA oddechovka je to fajn.

08.01.2020 3 z 5

Hledání vytouženého dne Hledání vytouženého dne Jennifer Probst

Bylo to slabé. Čekala jsem něco ve smyslu Manželské smlouvy (což jsem v podstatě i dostala), ale bylo to o dost slabší. Myslím, že jsem to měla zavřít už při zmínce o matce zemi (v manželství s milionářem jsem to nesnášela a autorka to musí propašovat i sem...). Hlavní postavy nebyly špatné, kamarádky mají krásné pouto, Slade je její typický hrdina, ale cestu jsem k němu nějak nenašla. A na konci to už faaakt moc protahovali. Nevím, jestli se pustím do dalších dílů.

06.01.2020 3 z 5

Jako led Jako led J. Lynn (p)

Milé a naivní. Dva hrdinové, kteří se mají rádi od dětství, ale ani jeden to není schopen tomu druhému říct. A pak spolu zůstanou úplně sami odstřiženi od okolního světa… Co se asi stane? Kyler je trochu blbec, ale sladký blbec, Sydney je trochu husička, ale sympatická husička. Není to špatné, ale série Počkám na tebe od této autorky je mnohem lepší.

05.01.2020 3 z 5