Terez9119 Terez9119 komentáře u knih

Milá Bridget, chci tě Milá Bridget, chci tě Vi Keeland

(SPOILER) Ne, prostě Penelope ne. Druhá knížka od stejné autorky a stejně slabé. Na začátku se do sebe zamilují a do konce je to nepřejde. Žádné zvraty, skoro žádný děj. A příšerně přeslazený konec. Simon je další z řady dokonale dokonalých mužů, co dělají všechno správně, Bridget je fajn máma osmiletého kluka. Navázání od začátku úžasného vztahu syn-hlavní hrdina samozřejmostí. Mám ráda romantické oddechovky, ale tohle bylo na mě moc a několikrát jsem se přistihla, jak protáčím oči.
Co mi taky vadilo, byly černobílé postavy. Hlavní hrdinové jsou úplně bílí, některé ženy zase úplně černé. Třeba charakter Giny byl úplně plochý a nevyužitý. Škoda.
A zápletka s manželem se mi vůbec nelíbila, autorky si ji mohly klidně odpustit. Není přece třeba mrtvého manžela takto očernit, aby bylo jasné, že hrdinka stoprocentně patří k hrdinovi. Přece není nic špatného na tom někoho milovat a v dobrém na něj vzpomínat, a přesto najít novou lásku. Krásně se s tím vyrovnala třeba Lisa Kleypas v Ďáblově dceři. Tenhle vývoj mi ale přišel úplně zbytečný a do jisté míry mi tu knížku zkazil.

22.09.2021 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Od téhle knihy jsem dostala mnohem víc, než jsem čekala. Vztah Justina s Tiffy mi gaslighting připomínal docela brzy, bylo parádní si o tak ukázkovém případu přečíst z pohledu oběti. Řekla bych, že Tiffy to zvládala skutečně dobře na to, co musela mít za sebou. Bavilo mě pomalu rozkrývat její osobnost, protože nejdříve je to o tom, jaká je podle toho, co jí vsugeroval Justin, a teprve později rozkrýváme to, jaká je doopravdy. Je praštěná a přecitlivělá, ale taky statečná, chytrá a moc milá. Už dlouho mě žádná hrdinka s pohnutou minulostí tak nebavila. Leon byl neuvěřitelně milý a sladký, jen mi na něm vadilo, že byl docela posera. Problémy se nevyřeší tím, že se jim vyhýbáte. Linka s Ritchim to celé výborně ozvláštnila. Suma sumárum jsem dostala docela skvělou sladkou romanci s psychologickým pozadím (mohla by sloužit jako učebnice o gaslightingu).

10.08.2021 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

No tak toto mě ultra bavilo. Kvůli názvu a obálce bych si ten příběh málem nechala ujít! Díkybohu za recenze. Jediné, co mi vadí, je, že je knížka moc krátká. Zasloužila by si ještě jednu dvě zápletky nebo zádrhele, aby neutekla tak rychle. Příběh je ohraný, ale podaný tak neotřele, že v tom vůbec není problém. Bianka je úžasná. Silná, oddaná, sebevědomá a chytrá. Bavila mě celou dobu, jen nakonec se tím zármutkem nechala trochu moc strhnout. A Jax byl prostě creme brulee. Kouzelný a úžasný. Perfektní letní jednohubka, nemohla jsem se odtrhnout a to už se mi dlouho nestalo.

21.07.2021 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Nebylo to špatné, to ne. Ale bylo to straaaaašně upovídané. Kdyby to mělo větší spád, víc by mě to bavilo.

12.07.2021 4 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Nejprve něco k překladu. Mr. Romance má v originále sexy jméno Max, které se k němu skvěle hodí. Vysvětlí mi někdo, proč překladatelka (nebo kdokoli o tom hrozném nápadu rozhodl) vyměnila jen kvůli iniciálám sexy Maxe za nudného Paula? To jméno se k němu vůbec nehodí a kdybych to četla v překladu, měla bych z toho zkažený celý příběh. Změnit jméno hlavního hrdiny kvůli takové pitomosti mi fakt přijde moc velký zásah. Až dočtu, napíšu zbytek...

10.06.2021

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Chtěla bych říct, že to bylo lepší než první díl, ale nevím. Asi bylo, ale i tak mne Anthony trochu zklamal. V první půli se choval úplně bezdůvodně jako idiot, skoro jsem ho nemohla vystát. Vůbec jsem nechápala, že je to ten samý Anthony jako v prvním díle. Taky tam na mě bylo málo interakce s dalšími členy jeho rodiny. Kate byla fajn hrdinka, jen někdy se zbytečně chovala jako husa. Celkově mi ty jejich konflikty přišly takové moc vyhrocené. Edwina byla tak naivní miláček, že to bylo za hranicí uvěřitelnosti. Druhá půlka byla snesitelnější, jen nemusela kopírovat vzorec prvního dílu. Jako ano, bavilo mě to, ale i tak jsem trochu zklamaná.

13.05.2021 3 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

No, mou nejmilejší autorkou historické romantiky zůstane sice už navždy Lisa Kleypas, ale knihy Julie taky nejsou špatné. Řekla jsem si, že tohle musím přečíst ještě před tím, než se podívám na seriál. A možná i přečtu všechny díly dřív, než se podívám na seriál. První věc, která mě nadchla, byl vztah mezi Daphne a jejími bratry. Úžasné nádherné pouto mezi nimi, někdy až přehnaně ochranářské chování. Ale už od začátku bylo jasné, že mě tahle rodina bude bavit.

Simon byl fajn hrdina, tvrdohlavý, zatvrzelý ve své pozici, ale do jisté míry velmi sladký a pečující. Ale musím říct, že mi ho Anthony trochu zastiňoval. Daphne byla skvělá. Silná, ale milá a starostlivá, žádná naivní hrdinka. Jen její lest jsem vážně neschvalovala. O problémech se má mluvit a ne toho druhého dotlačit mermomocí tam, kam chci já. A ten konec byl na mě trochu až moc sladký, ale to už k tomu patří. Těším se na druhý díl.

12.05.2021 3 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

(SPOILER) Ach Bože. Za dva dny bylo po všem a já jsem jen seděla a nahlas se ptala, jak bez něj teď budu žít. Četla jsem jen pořád dál a dál a pak si zoufala, že už je konec. Tohle mělo mít mnohem víc stran (nebo možná prvních sto stran nemuselo být tak utahaných). Měla jsem ráda Kultiho, zbožňovala Malychina, ale teď moje úplně celé srdce ukradl Lukov. Tenhle hrdina měl úplně všechno a ještě něco navíc. Vlastně taková ideální kombinace těch prvních dvou. Jasmine byla tvrďák jako každá Marianina hrdinka. A i když byla někdy otravná, hned jsem se s ní sžila a její příběh úplně hltala. Krasobruslení jako třešnička na dortu. No a ten proklatě sladký krásný epilog (normálně je nesnáším, ale tenhle jsem si užila).

Mariana pořád píše podle téhož vzorce, ale pořád mě to hrozně baví. Je královna slowburn, ale vždycky tak nějak jednostranného. Ten chlap to ví vždycky hned a ženské hrdince to trvá celou knihu, než to pochopí taky. Tady byl Lukov jasnej už od první chvíle. Vůbec jsem se nedivila, když pak na ni vybalil, že s ní chtěl jezdit od začátku. Jo, házel po ní stejné urážky jako ona po něm, protože věděl, že to jediná vydrží (že si něco brala moc k srdci, to on fakt nemohl tušit), ale taky to znamenalo, že jí jediné si všímal. Úplně jediné. Jak to nemohla vidět? A jak on hned: Musíš mi důvěřovat. Buďme přátelé. Tohle pro tebe udělám. Tohle taky. Všechno pro tebe udělám. Nastěhuju si tě domů. Prostě ten byl jasnej hned, ale Jas byla hodně zahleděná sama do sebe, takže jí to hrozně trvalo.

06.05.2021 5 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

Bylo to slabé. Asi ve čtvrtině se zamilovali a pak už se měli jen rádi čím dál víc. Ona byla úžasná ale chudá (a jak říkala "s přítěží"), on byl dokonalý a navíc strašně bohatý. A přitom začátek byl slibný. No, dalo se z toho dostat mnohem víc.

04.05.2021 3 z 5

Reid Reid Melanie Moreland

Reid je sice super kluk, ale tenhle díl mě nebavil. Byla to nuda, nic moc se tam nedělo a měla jsem problém se začíst. A ten konec byl tak přeslazený, že mě bolely oči, jak jsem je vyvracela v sloup.

30.03.2021 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Máme doma Saab, to mluví za vše.

12.03.2021 5 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

No, bylo to slabé. Nápad dobrý, ale realizace nic moc. Poctu si nepředstavuju tak, že nejvíc místa v knize zaberou jeho neduhy stáří.

09.03.2021 3 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Ti, kteří jdou na smrt, nechtějí zemřít. Nebylo to špatné, ale zas tak moc mě tenhle díl neoslovil, Mrakoplaš s Cohenem nejsou moje nejoblíbenější postavy. Ale co to zvedlo o dvě stě procent, jsou dokonalé ilustrace Paula Kidbyho. Už kvůli nim je tohle vydání must have.

08.03.2021 4 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Ač mám radši kočky, tuhle knížku jsem si užila. Jen mě trochu rozčilovalo, že bylo všechno tak strašně pozitivní :-)

04.03.2021 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

A jsme na konci velké pouti. Jeden velký happy end, ale strašně moc jednotlivých konců :-) První díl pro mě nic nikdy nepřekoná, ale jako zakončení velkolepého příběhu je tato kniha famózní. Nejvíc mě překvapuje, jak málo (hlavních) postav v celém příběhu zemřelo (v porovnání třeba s Hobitem). Není nic, co by mi znemožnilo se k tomuto příběhu pravidelně vracet.

04.03.2021 5 z 5

Teda, dostala jsem něco jiného, než jsem čekala, ale stěžovat si nemůžu. Příběh Elizabeth byl hrozný ve všech směrech, ale byl příjemně rozkouskovaný mezi všechny protagonisty. A bez červené linky romantiky by to nebylo ono, že? Ale naštěstí jí tam nebylo tolik, aby byla otravná. Dopisová forma tomu vůbec neubírala na působivosti. Film mě docela zklamal. Kniha byla oproti němu méně dramatická, ale o to milejší.

04.03.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jak nemám ráda Dickense, tak tuhle vánoční sentimentálnost můžu. Nejsou tu ani přílišné popisy, ani rozvláčné pasáže. Všechno hezky odsýpá až k nezadržitelně šťastnému konci. Nejradši mám ale televizní zpracování s Patrickem Stewardem v hlavní roli. Syrová špinavost Londýna tomu podle mě dává tu správnou dickensovskou atmosféru.

01.03.2021 5 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Určitě to jednou za život stojí za přečtení asi jako Dekameron. Mělo to nápad a švih, ale víckrát se k tomu vracet nebudu.

01.03.2021 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Ach jo, jak mám ráda Hercula, tak nemám ráda slečnu Marplovou, nemůžu si pomoct, jejím příběhům asi nikdy na chuť nepřijdu. Bylo to trochu rozvleklé a postav tam bylo jako na orloji. Konec byl dobrý, jak už to ostatně u Agathy bývá.

01.03.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Za mě je kniha úžasná. Vtipná, zábavná, s mnoha zajímavými příběhy obalená v tuně lidskosti. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, dokud nebyl úplný konec, který byl lehce předvídatelný ale krásný. Nesnáším ale špatné anotace a tahle je špatná dost. Takže to zkusím sama.

Je to příběh o neúspěšné bankovní loupeži. Nebo možná o rukojmích. Nebo o mostě. Nebo o blbcích.
Individuum s pistolí se uvnitř zamkne s přehnaně nadšenou realitní makléřkou, starým párem v krizi se závislostí na nákupech v IKEA, nesnesitelnou ředitelkou banky, až příliš milou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství a její nekonvenční manželkou, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to individuum vzdá a všechny propustí na svobodu, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. A na podlaze je spousta krve. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč nikdo nespolupracuje? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?

27.02.2021 5 z 5