Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/7288/maus-i-otcova-krvava-pout-dejinami-7288.jpg 4.7446

Maus (1.)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst

Maus I: A Survivor´s Tale: My Father Bleeds History (1986)

Kniha Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Avila

Páni tohle bylo něco ke knize jsem se dostala úplnou náhodou přes známou a začínala ji číst s určitou dávkou pochybností. Na téma holocaustu jsem něco málo už přečetla a má skepse ke zpracování tématu do podoby komiksu.... Ale bylo to skvělé a přirovnání ke zvířatům ( Židé jako myši, Nacisté jako kočky a Poláci jako vepři....) No prostě geniální. Doporučuji si přečíst...

Banny_L

Doporučuji!!!

Mngwa
31.12.2018

Předtím, když se řeklo "komiksy" představila jsem si marvelovky tj. Batman, Superman, nevímcoještěman ... nic pro mě. K Maus jsem se dostala náhodou a nic jsem si od toho neslibovala. O to větší pak bylo příjemné překvapení, kniha mě naprosto uchvátila. První i druhý díl jsem přečetla na jeden zátah a v budoucnu došlo i na další přečtení. Prostě jednou nestačí.

Skalara
16.11.2018

Není to můj obvyklý šálek kávy, ale toto bylo skvělé čtení.

Disease
17.09.2018

Autentický pohled na civilní část WW2, který boří některé mýty (třeba ten o solidaritě). Kresebně to odpovídá tématu.

Torino
18.08.2018

Tato kniha splnila naprosto bezezbytku to, co od ní asi všichni očekávají. Minimálně to, co jsem očekávala já, a to je pravdivé vyprávění o druhé světové válce. Příběh je strhující, což ovšem není práce autora, ale bohužel práce největšího tyrana v novodobých dějinách. Ale autor uměl skvělému příběhu vdechnout život krásnými malbami s zvířecím podtextem, to mě asi bavilo nejvíce. Nečetla jsem souborné vydání, ale dva samostatné díly, tento první mě dějově chytil trochu více. Moc se mi líbilo propojení autorovi současnosti a minulosti jeho tatínka a celé jeho rodiny. Ovšem občas jsem měla problém s obrázky, oproti druhému díly bych řekla, že byly možná trochu "přeplácané", že tam v jednom komiksovém okénku toho bylo hodně a člověk se musel více soustředit na celou kresbu i na jednotlivé detaily.

aardvarka
13.06.2018

Strhující, strašlivé a člověku se to dostane pod kůži. (Stejně jako ve slavném případě animované Farmy zvířat, který se vyskytl v mém okolí hned několikrát, i v případě Mause je geniální nápad, koupit knížku dětem. Vždyť tam jsou přeci zvířátka, že jo!!)
Když je mladý, je Vladek hrdina a expert na přežití, kterému člověk drží palce až do křeče, na stará kolena je to ale protivný důchodce. To jen takové bonusové poselství k tomu dějinnému.

madem
20.05.2018

Hodně jsem o tom slyšela. Pak jsem měla strach, co když zklame. Nezklamala.
Velmi brzy jsem si zvykla na zvířecí podoby.
Příběh je velmi podobný jiným, ale právě komiks a zvířecí tváře mu dávají zcela novu podobu.
Doporučuji těm, co s tématem holocaustu začínají.

holokaust koncentrační tábory komiksy vzpomínky druhá světová válka (1939-1945)

Art Spiegelman
švédská, 1948