Hygge - Prostě šťastný způsob života

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.6306
Orig. název:

The Little Book of Hygge (2016)

Žánr:
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (95)

Kniha Hygge - Prostě šťastný způsob života

Přidat komentář
PanKérka
19. února

Milá knížka, kterou rychle zhltenete. Graficka je zpracovaná opravdu krásně, obsahově to žádné převratného informace nejsou, ale je to příjemné počtení. Člověk se alespoň zamyslí nad tím, že by všechny ty, vlastně běžné věci, které tvoří hygge, mohl zase trochu zařadit do svého uspěchaného života.

Balenka
07. února

Keby bola táto kniha článok v časopise, povedala by som si, že super, aké pekné myšlienky o tom, čo robí ľudí šťastnými, spokojnými.. Ale rozpísať to na knihu, ktorá má cca 250 strán je troška dosť. Vzhľadom na rozsah sa jednoducho musia myšlienky opakovať (niektoré aj viackrát) a potom to už je troška nudné..

Roux
02. února

Hygge, to je taková milá nenáročná knížečka, která Vám zkrátí čekání u lékaře a ještě ji zvládnete přečíst celou - mluvím z vlastní zkušenosti.

amenufus
27. ledna

Mě se líbila. Neměla jsem od ní žádná očekávání. Pěkně zpracováno, zajímavě doplněno statistikami, recepty. Proč ne ????

Leusee
09. ledna

Kniížka, kde se autor rozepisuje na 300 stránkách o tom, že zapálení svíček vám dá pocit pohody. Za mě velká ztráta času. Knížku doporučuju jen k alkoholové hře, kdy budete číst nahlas a pokaždé, když zazní slovo "hygge", dáte si panáka. Věřte mi, po třech stránkách budete namol.
Dávám jednu hvězdičku za hezké fotky a ilustrace.

bzung
07. ledna

Kniha má krásnou obálku a grafickou úpravu, ale obsahově je plná banalit a na téměř 300 stránkách rozebírá téma hodící se spíše na dvě dvoustrany tématického časopisu. Takové bonvivánské tlachání, jak jsme ti Dánové strašně cool, vlastně my tomu říkáme Hygge a jsme nejšťastnější na světě, protože to o sobě tvrdíme v průzkumech. Dej si tlusté ponožky, horký čaj, kus prasete s knedlíkem, zapal svíčku, pozvi pár přátel na sklenku, plať vysoké daně, a budeš šťastný taky.
Bod za zmíněnou grafickou úpravu a druhý pro autora za pozitivní přístup k životu.

Adelajda_4
04. ledna

Kniha je rozdělena do několika tematických celků a svým způsobem nás učí, jak se radovat z maličkostí. Kniha je moc hezky vizuálně zpracovaná, na první pohled zaujme přebal a uvnitř se nachází množství nádherných designových fotografií. Co se ale týče samotného textu, je sice roztomilý, ale nic moc převratného jsem se nedozvěděla, asi mám hygge v krvi :D.

432830
31.12.2018

Krásné obrázky, úžasný způsob života...

5prstanoha
27.12.2018

Milá kniha o maličkostiach, ktoré tvoria pohodu, šťastie, dánske hygge.

lu6784
27.12.2018

Něco jako velmi hezká součást katalogů Ikea. Hezky zpracované o tom žádná. Ale bude pro vás vážně životní objev zjistit, že vám bude lépe v zimě doma v huňaté dece, se svíčkami a v oblíbeném křesle?

Tynulda
15.12.2018

Musím hned na začátku podotknout, že opravdu z 85% kniha obsahuje popsaný dánský uvolněný způsob života v kombinaci se statistikami, nádhernou focenou ilustrací a návody, jak se radovat z maličkostí (ruku na srdce, to umí jen málokdo z nás). Je zima, srkáme horké kakao na místě, kde se cítíme příjemně, čteme knížku, šťastnější z nás sedávají v křesle u krbu, jsme od hlavy až k patě obalení plyšovou dekou a užíváme si sílu klidného okamžiku - tak přesně pro takové, kteří toto znají, se uvnitř knihy o štěstí nenajde nic zvláštního.
Co nesmím zapomenout vyzdvihnout je fakt, že je to oddychové čtení, které vás naladí do pozitiva a nakopne k novému startu, protože ve srovnání s Dány a jejich kulturou jsme národ morousů a nevděčníků. Zkuste se ohlédnout o několik měsíců zpět, jak jste se cítili, co jste dělali, s kým jste byli. Usmíváte se? Pak jste si vzpomněli na správný okamžik. A přesně TO je hygge .

mazda333
07.12.2018

Kniha se čte takřka sama. Já ji zhltla během jednoho odpoledne. Oprostěte se od kritického hlásku hledajícího něco světoborného a převratného. Prociťte tu pohodu, jednoduchost, lásku k vlasti, radost a štěstí z přátelství a sounáležitosti. A možná pak budete mít stejně blažený dojem z četby tak jako ho měla já. Ach to bylo milé pohlazení po mé introvertní knihomolské hygge duši. Dokonce mi při čtení hlavou bleskla myšlenka: já jsem určitě Dánka. Teda možná až na to, že nejsem takový labužník. Ale jinak to na mě ve všech ohledech sedlo. Úplně to na mě dýchlo tu pravou hygge atmosféru, cítila jsem kořeněná vína, horké čaje hřející v dlaních, slyšela praskání ohně a bouřku za okny. Každá alespoň trochu romantická dušička musí nad touto knížkou zaplesat.

VeruB
19.11.2018

Jaké je hygge? "Hygge je skromné a vzdoruje času. Místo neosobně moderního si vybírá starobyle tradiční, obyčejnému a jednoduchému dává přednost před okázalým luxusem, volí si atmosféru klidných míst na úkor adrenalinových vzrušení. V mnoha ohledech může být hygge průvodcem prostého, nenáročného života."

Garfinela
13.11.2018odpad!

Něco tak strašného se mi už hodně dlouho nedostalo do ruky. To co v Blesku pro ženy najdete na jedné stránce je tu rozepsáno do celé blbé knihy. Na co někdo sepsal takovou ničemnost, to mi hlava nebere. Ještě štěstí, že jsem ji nemusela kupovat, ale půjčila v knihovně, jinak bych snad zavraždila vydavatele. Opravdu někdo potřebuje vědět, že je fajn si dát ke kávě něco sladkého??? Nebo, že když se zatopí v krbu, že je útulno??? No pardon, ten kdo to do teď netušil...tak s tím je to hodně špatné

Stani95
06.11.2018

Mila knizka, ktera potesi. Nic prevratne noveho se tam nedozvime, ale spis je to hezky relax.

Frenkis
29.10.2018

Příjemné pohodové čtení, které člověka navodí na tu správnou atmosféru klidu a pohody. Doporučuji číst v Hygge prostředí :-)

barush89
15.10.2018

Pohodová odpočinková kniha s pár nápady na příjemné chvilky. Asi jsem čekala více "psychologických rad", ale i tak se mi kniha líbila.

lilites
12.10.2018

Kniha je pro mě velkým zpestřením. Je to oddechové čtení o poznání filozofie jiné kultury. Ačkoliv jsem si myslela, že se dovím něco nového, tak jsem se trochu spletla. Zřejmě žiji své hygge, troufám si říci, možná i více než dánové, avšak život přináší situace kdy nám ani hygge nepomůže. Takže ani nejšťastnější člověk na světě nemůže být šťastný napořád. :)

Z hlediska studií a vědeckých projektů je to zajímavé. Kniha se čte dobře a rychle. Je to milé čtení a trochu mě to vrací do dětství.


Pro nenáročné čtenáře doporučuji, pro náročné nedoporučuji.

¨Prostě na pohodu¨

haski
08.10.2018

Příjemné, milé, nenáročné čtení. Jestli čekáte zázrak, tak to ne. Mno, ale něco příjemného, takové pohlazení v uspěchané době. Udělejte si pro změnu čas, zapalte svíčku, dejte si něco dobrého na zub i na pití. Přidejte někoho blízkého na "pokec" a začtěte se nebo si jenom prohlížejte obrázky a bude vám lépe na duši.

Nokondisi
14.09.2018

Oddechové a milé počtení:-).

decemlineata
30.08.2018

Každá doba má svoje vlny.Teď jedeme na HYGGE.
Vychází spousta knih " jak být šťastný,nebo lépe- spokojený".
Přiživuje se na tom kde kdo.Chceš být šťastný?Bez zapálené svíčky nemáš šanci...
Jako nápad napsat knihu o Dánech jinak,dobrý,ale kdo by to koupil,že?
Tak máme HYGGE už po sté a pořád se to prodává.
Přečíst Wikinga a pak pryč od knižního hygge k živému,jinak se čtení minulo účinkem.
Když se dívám kolik na to téma autor napsal knih...tak asi ani nemá čas si zapálit svíčku s přáteli :)

Martina23
14.08.2018

Po drsných norských detektivkách odpočinkové čtení. Nic objevného nečekejte, jen takové pohlazení po duši a momentální rozhodnutí se odstěhovat do Dánska (no tak ne, jdu si zapálit svíčku a k tomu pověsit prádlo, naložit myčku a konečně vybalit tašku po dovolené, co muselo počkat až dočtu :o) ).

Godvind
14.08.2018

Jako letní oddechové čtení nebyla tato knížka vůbec špatná. Čte se příjemně, je krásně ilustrovaná, moc toho od vás nevyžaduje. Ano, mnoho převratných informací se v ní nedozvíte, někdy má na můj vkus příliš materialistký přístup, místy trochu zavání product placementem a autorovi občas chybí rozhled za hranice Dánska. Představte si, že Dánové si o adventu počítají dny do Vánoc - taková specialita...
Ale pokud v sobě necháte text jen trochu rezonovat, vytvoříte si "propojky" do svého života a zalistujete ve vzpomínkách, není tohle čtení vůbec zbytečné.

madem
10.08.2018

Kniha na téměř 300 stranách popisuje to, co by šlo říci pár větami.
Ten jeden bod je za velmi hezké fotky a ilustrace. Nic zajímavějšího v knize není.

d.p.
06.07.2018

Příjemná kniha. Hygge mě zaujalo a donutilo mě předělat si balkón, včetně osvětlení, aby byl teď v létě, když tam trávím dost času, více hygge. Udělat si to doma, ale i v práci, více hygge je rozhodně velice dobrý tah a je pravda, že na to člověk může lehce zapomenout. Měl jsem z toho celkem hygge radost a po celou dobu (asi týden), co jsem knihu četl, jsem se vždycky těšil na ty hygge chvíle, co jí budu zase číst.
Dánové jsou rozumní, pokud žijí tímhle způsobem života, hlavně co se postoje k životu týče. Po přečtení jsem ale vyhodnotil závěrečné kapitoly jako nejpřínosnější a nejdůležitější, protože i když budu mít doma hygge osvětlení, krb, svíčky, výhled, kakao, oblečení a hygge počasí jak popisuje velká část knihy o hygge věcech, tak pokud budu materialista a morous co závidí bohatšímu kamarádovi lepši auto a myslím víc na sebe než na kohokoliv jiného, stejně hygge nepochopím. I když knižně to rozhodně není žádné velké dílo, i přesto dám plné hodnocení a už se těším na životní filosofii sousedních Švédů a jejich lagom, ke kterému mě tato kniha nasměrovala.

Pitbullka
27.06.2018

Já nevím, asi na tohle nejsem uzpůsobená a mám prostě jiný myšlení. Samozřejmě, každej se cítí rád fajn, ale tohle už bylo přehnané. Hygge oblečení, hygge jídlo, hygge počasí, hygge prostě úplně všechno. Ale zajímavá sonda do kultury a myšlení Dánů.

Ankavi
21.06.2018

Vzhledem k tomu, že základem spokojenosti je i obklopovat se vědomě hezkými a pozitivními podněty, hodnotím knihu vysoko. Ano, neobsahuje žádné převratné informace ani myšlenky, jen nám opakuje takové ty běžné každodenní maličkosti, které dokážou udělat atmosféru "hygge". Ale není na škodu si je znovu připomenout a naladit se na pozitivní, příjemné vibrace, koneckonců zamračených lidí je na ulici i všude okolo nás vidět dost a dost.

Rawen616
18.06.2018

Kniha, která vám na 288 stranách sdělí naprosto šokující a nečekanou informaci. A sice tu, že když si uděláte nějaký svůj útulný koutek, dáte si tam kytičku a věci co máte rádi a večer se zachumláte do deky s nějakým horkým nápojem, knížkou a nebo si pustíte něco oblíbeného, či si dáte dobré jídlo nebo strávíte občas večer v kruhu rodiném či s přáteli a nebo sami(dle povahy), budete se u toho cítit spokojení. Jsem v šoku!

veronika431
18.06.2018

Kromě jednoduchého a příjemného textu, plného návodů jak najít krásno v obyčejných věcech mě kniha velmi bavila svými krásnými ilustracemi.

Taj-ka
02.06.2018

Kniha mi přišla trochu jako číst časopis-jasně, není to román ale kromě pár výzkumů a statistik se dozvíte jen to že Dánové jsou hrozně šťastní a všichni by měli dělat to co oni (což alespoň mě s mojí povahou začne po patnáctém opakování lézt na nervy).
Na druhou stranu je to příležitost si sesumírovat co z těch hygge-faktorů by sneslo nějaké vylepšení v našem životě - já se asi pokusím dát víc energie do sociálních kontaktů a útulnosti doma.