Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.6192

The Little Book of Hygge (2016)

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota

kuky921
dnes

Je to příjemné oddechové čtení, ale že bych z ní byla "odvázaná" se říct nedá. Že si každý rád občas zaleze do nějakého kutlochu s knížkou a kávičkou, to asi každý zná ze svého života a není potřeba o tom psát celou knihu.

SuperMum

Zajímavá knížečka s mnoha grafy a studiemi a jejich "překvapivými" závěry.

Zuzaa

Článek na stránku ženského časopisu, natažený do knihy...

porcelainswan

Celkem mě udivuje, tak nízké hodnocení. To jste měli skutečně tak velké očekávání? :-) Já knihu dostala darem a k četbě jsem přistupovala bez jakýchkoliv představ. Nakonec musím říct, že to bylo příjemné, velmi oddechové čtení, žádná ezo četba o tom, jak být šťastný, a to asi bylo to, co mi na knížce sedlo. Úplně obyčejná knížka o ještě obyčejnějších věcech, pro mě dokonce zcela automatických (ano, mám ráda domácí pohodičku, útulnost, ale kdo ne? :-)). Vlastně takový soupis pro ty, jak si udělat domov a život příjemný. Nic víc, nic míň. Ale o tom přece každodenní život je, no ne? ;-) Trochu mě vlastně i udivilo, že takhle obyčejné a běžné věci napadlo někoho sepsat. Každopádně pokud si knihu nepřečtete, tak o nic nepřijdete a pokud si ji koupíte, tak vám minimálně vylepší knihovničku, protože obálka je fakt povedená :-)

jarki

Za mě výborná kniha i ilustrace. Uvědomila jsem si jak jsem šťastná

Klárai

Poněkud nuda.

New-radus

Knihu jsem přečetla vyloženě na sílu. Jsem milovnice "příruček jak na život", ale tohle mě absolutně zklamalo. Bohužel jsem i založením úplně jiný člověk, takže ani grafika knihy mě nebrala. Působí to na mě jako podivné retro v kombinaci s tzv. z nouze ctnost.

qydko

Hmm, tak na to, že je mi dobře s horkou čokoládou, knihou a s teplýma ponožkama u krbu, jsem asi nepotřebovala takovou instruktáž...

dalia1769

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

Lennji

Na knihu jsem se strašně těšila, byla hodně propagovaná a všichni jí chtěli a ve velkém kupovali..Mě však zklamala..Bavilo mě asi prvních 10 stránek..Vůbec mi nedala ten pocit štěstí, který jsem očekávala, nebo aspoň návod na něj. Svíčka, teplá deka a ponožky, kus dortu a pustit si film? Spousta dánských slov a výrazů, jmen a výrobků, trochu reklama na Ikeu a celkově nuda.

Toru

Knížka mě převážně bavila. Sem tam byly slabší místa, ale i tak bych knížku doporučila dál. Skvělý návod jak si vytvořit pocit spokojenosti a štěstí z mála :)

adela3128

Nebudu lhát, prvně mě na knize zaujala obálka. A ani vnitřek knihy mě nezklamal, je opravdu krásná. Autor s lehkostí a vtipem vypráví, jak si Dánové zakládají na hygge, tedy jakési pohodě, pohodlí, útulnosti, a vysvětluje, co to všechno obnáší, přičemž vše doplňuje i statistikami.
Za mě plný počet také proto, že jsem se v tom vyloženě našla :)

fons

Byly dny, kdy bych dal hvězd pět, byly dny, kdy bych dal hvězdu jednu. Tři jsou tedy kompromis.

Tato malá knížka mně zlákala zejména grafickým zpracováním a láskou k severským zemím.
Jinak se jedná vlastně o lépe zpracovaný leták z řetězců IKEA, nabádající k utrácení peněz za tunu svíček a upínání se k přírodním materiálům.
Ano, vše v knize popsané mám rád a obklopuji se tím, můj byt prakticky splňuje všechna estetická hlediska autorem zmíněná. Miluju dorty, miluju jídlo (hygge recepty rád využiju) a miluju skandinávský design, ale to všechno jsou jen materialistické dodatky. Já hledal podněty a cesty. Ty jsem nenašel. Četl jsem i v momenty, kdy mi bylo relativně ouvej a pocit štěstí by mi nepřineslo ani sto zapálených svíček najednou. Ona kniha vlastně není motivační, jak si plno čtenářů naivně může myslet... Dokonce bych řekl, že působí až chvástavým a povýšeneckým dojmem. "Zkrátka Dánsko je jediná šťastná země. Smiř se s tím! Tečka!" Je to jen dlouhý popis malého státu a jejich zvyků. Stejně by fungovala i kniha z našich krásných končin, kdy babičky seděly u kamen a za svitu petrolejky draly peří. Byla to jistá společenská povinnost, ale "dánským jazykem" to bylo děsně hygge.

Nuže, knížka splnila účel cestovní kanceláře a díky ní víc toužím se do Kodaně podívat. Za zpracování a několik krásných pasáží dávám pět, ale za určitou tvůrčí nadřazenost bez špetky motivace hvězdy srážím. Další díl mám již připravený, tak uvidíme, jak to dopadne podruhé. Možná to chce jen čas a můj názor se změní.

Missynka

Ve výsledku nic převratného. Pořád dokola vychvalování životního stylu Dánů a ostatních obyvatel severských zemí.. Většina toho 'hygge' je u nás praktikována pořád. Je to prostě určitý druh pohodlí, které si umí navodit každý. Teď ho však díky knize umíme pojmenovat. Abych ale nebyla jen hanlivá, líbilo se mi grafické zpracování knížky.

Andy6

Takže i já jsem chtěla změnit bydlení a svůj způsob života. Ale to bych se musela přestěhovat, vybudovat krb a najít hromadu přátel k opulentním setkávacím večeřím. Jediné co se dá použít je dort, svíčky, huňaté svetry a ponožky.Ale to známe.Takže asi to myslel autor dobře, ale pro mě kniha slabá. Třeba to bude lepší s Lykke.

flanky

Kniha se držela v mém hodnocení poměrně vysoko. Uvažoval jsem o 4 hvězdičkách (přeci jen, ne všechno se dá aplikovat v českém prostředí typu - jste smutní, tak si pořiďte krb), nicméně hodně to pokazila poslední kapitola. Jste na konci knihy, která vám měla ukázat nějakou jinou cestu, očekáváte tedy nějaké finální poselství, ale v této knize dostanete pouze statistické údaje, chlubení se Dánskem a Dány a až přehnaně detailní rozbory měření štěstí. Chyběly už jen tabulky. To opravdu nebyla ta správná kapitola na konec, uvážíme-li, že se jmenovala Hygge a štěstí. Uvidíme, jak to bude v případě Lykke.

Ni-ka

Kniha ktorá opisuje život v dansku a pohodovu atmosferu ktorú si vie každý spravit doma . Oddychove čtení, ktoré vám hlavne v zimních mesiacoch da navod na vytvorenie hygge atmosféry u vas doma.

jaroiva

Přečetla jsem to nakonec celé, ale po krátké chvíli jsem to už četla jen pro procvičení angličtiny. (Četla jsem totiž anglicky, což má aspoň míň textu). Nevim, co vlastně na těch x stránkách autor popisuje... neviděla jsem v tom pro sebe nic objevneho. To bych si zrovna mohla přečíst heslo "Don't worry, be happy" a mělo by to asi tak stejný efekt. Četla jsem elektronickou verzi, v knihkupectví jsem se dívala, že se mi líbí aspoň grafická stránka

kob

Přečetla jsem si se zájmem o životě lidí v Dánsku, ale jediný můj praktický výstup byl, že jsem si druhý den běžela do cukrárny koupit kus dortu.

Dogwood

Zezačátku mě to bavilo ale pak jako by ta kniha byla uplně mimo mě odnaučila číst a já přestala uplně tak to beru jen jako enciklopedii s informacemi a čísli.. naštěstí jsem si na svůj koníček vzpoměla a zas čtu... jinak je to milá kniha......

Gibis

Když jsem manželovi popisovala, o čem teď čtu a co je to dánské hygge, řekl na to: "Takže vlastně naše atmoška" (rozuměj atmosféra :)) A měl pravdu. Když si doma zatopíme v krbu, zapálíme svíčky, hrajeme karty, povídáme si a mlsáme něco dobrého, prožíváme hygge. Takže zůstáváme u naší "atmošky" a Dánům hygge nezávidíme :)
Kniha je milá, často mi vykouzlila úsměv na tváři a naladila k zapálení další svíčky :)

Gooverka

Doporučuji si ji přečíst spíše v zimě a nejlépe před Vánocemi. Je to kniha, která graficky i obsahově pohladí, ale nic moc nového se z ní nedovíte. Je skvělou propagací Dánska, jakožto nejštastnějšího národa na světě. Kodaň se ihned zařadila na můj list míst, kam se bezpodmínečně musím podívat. Co se týče hygge, zjistila jsem, že všechno co se v knize popisuje, dělám už několik let a opravdu se u toho cítím nejlépe (čtení knih, pití kafe, zapaláné svíčky, zachumlaná pod deku).

Ookmalej

Svižné a pohodové čtení. Rozhodně to shrnuje můj způsob života, který jsem se až donedávna pokoušela (marně a zbytečně) změnit. Protože jsem zjistila, že žiju hygge už 28 let a líbí se mi to. Tahle kniha mi to potvrdila. Doporučuji všem, kterým stres už přerůstá přes hlavu.

Quizzy

Aneb kniha o tom "Jak si udělat pohodu". Že je k tomu třeba svíčky, teplý čaj, huňatou deku a mít svůj koutek v bytě. Wow jak geniálním přínosem tyto Informace byly:D A zejména si všimněte, že často u tohohle popisu pohody autor ještě zdůrazňuje svařené víno nebo likér do kafe...není celé Hygge spíš vyjádření našeho úsloví "pije jako dán"? :)

icewind

V Dánsku jsem byl jako neturista v r. 1992 při výměnném školním pobytu v rodinách, tehdy mi nejvíc hygge přišlo přivítání na radnici a hostesky co nám 16 letým smradům roznášeli na tácech cigarety Prince a doutníky i se štípačkou na špičky, neuběhla chvíle a přes vznášející se dým nebylo vidět jak náš učitelský doprovod jde pomalu a jistě do kolen.... Aktuálně jsem pochopil, že je nejvíc hygge se cpát masem, dortama a vůbec sladkostma čím hutnější tím lepší ...a hlavně si na to posvítit dyzajnovou lampou vedle vázy s měděnýma proužkama (pokud ji teda seženete) za nehorázné nehygge peníze a pálit svíčky jak na zádušní mši......Nu, tohle byl tak trochu můj čtenářský omyl....

asperula

ale jo, spatna knizka to nebyla. Precetla jsem ji za dva dny. Od ted si kazdy vecer sedam pod deku a ctu knizku. A citim se hyggelit :) V knizce doporucuji jist kolacky a dortiky a pit horkou cokokadu, coz maloktera knizka o zdravem zpusobu zivota doporuci ;) urcite doporucuju precist, pokud se chcete citit stastne.

marketa6511

Vím, že jsem do ní několikrát nakoukla v knihkupectví, ale že se mi zdálo, že to nebude ono, rozhodně ne ve vhodném poměru cena-přínos. Když jsem jí pak ale mohla koupit opravdu za pár korun v nějaké akci jako e-knihu, dala jsem jí šanci. A zjistila jsem jedno - že jsem se v knihkupectvích nemýlila :D Vše, co tam bylo napsáno, by se dalo dát do rozumně dlouhého motivačního článku, a není to nic, co by člověk, který má pro to, jak si udělat vnitřní pohodu nezávisle na okolnostech, cit, neznal nebo nepraktikoval. Za mě - na prolistování do vlaku nebo do čekárny k lékaři, je fajn, ale jinak? Nic moc.

annasglamour034

Knihu bych doporučila na cestu vlakem na zpříjemnění dlouhé chvíle. Sama jsem ji přečetla během 5 cest do školy a velmi jsem si ji oblíbila. Text je velmi čtivý, příjemné ilustrace i fotografie. Patří do každé knihovny.

LouSmetanka
30.12.2017

Nedoporučuji lidem, kteří si po přečtení této knihy chtějí vyvolat pocit štěstí. Tohle opravdu není úkolem této knihy. Řekla bych, že naopak dala název pocitu, který jsem neuměla pojmenovat. Tím, že jsem si tomuto pocitu dala název, (hygge) se dá říci, ještě více umocnil.
Knížka je zaměřená na milovníky cestování. Dozvíte se opravdu hodně o kultuře, lidech, Kodani a správném mlsání.

Knížku doporučuji lidem, kteří se zajímají o sever a chtějí poznat kousek sebe.

Aracely
30.12.2017

Kdo čte moje komentáře ví, že vždycky hodnotím spravedlivě a jen výjimečně dávám negativní hodnocení, ale to jen tak na úvod...

Z knihy jsem zklamaná a celkem i znechucená! Ráda čtu motivační knížky a na tuhle jsem se opravdu těšila. Co jsem nečekala bylo, přemíra statistik, víceméně celá knihu o Dánsku a jeho obyvatelích... A minimálně o tom, jakým způsobem svůj život žít šťastněji a co je to vlastně ,,HYGGE".

Jejich návod na štěstí tkví v tom, se přejídat masem a tunou sladkostí, denně si zapalovat svíčky, mít to správné osvětlení, apod...
V tom jejich ,,návodu" jsem nikde neviděla lásku k zvířatům, protože láska k živým tvorům nám přeci dává velké množství štěstí a lásky, pokud jste pejskaři, máte rádi kočky, koně atd...

Za to zjištění, že za ,,hygge" považují, když na ulici vidí grilování prasete, z mého pohledu mají rádi zvířata, aby je mohli sežrat a nebo si vystavit jejich kožešiny!

,,Dánové cítí potřebu přestěhovat si domů celý les. Listy, plody, větvičky, kožešiny...
Vlastně se zkuste zamyslet takto: jak by si zařídila obývák vikinská veverka? Neváhejte rozložit na lavice, židle a okenní parapety ovčí kožešiny. Také kůže sobí a hovězí vypadají obzvláště na podlaze dobře".
Str. ~ 123.

Tak už jen po přečtení tohoto odstavce bych s prominutím blila a knihu jsem dočetla s nechutí jen kvůli Čtenářské výzvě!

Tohle má být ten jejich návod na štěstí? Tak to Děkuji, ale nechci!

Za sebe knihu nedoporučuji!