Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.970

The Little Book of Hygge

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota

aruba

Jako inspirace dobré, ale nic moc nového nepřináší a obsahuje spoustu vaty. Ale knížka by mohla být užitečná jakožto společenská hra spočívající v tom, že z ní bude někdo předčítat, a pokaždé když narazí v textu na slovo hygge nebo případně hyggeligt, musí všichni vypít panáka. Zaručuji, že nejpozději na straně dvacet bude většina účastníků ležet pod stolem.

Carra

Kniha má pěkné zpracování, ale to je asi tak vše, jinak nic přínosného. Osobně pár Dánů znám a několikrát jsem Dánsko navštívila a nedělala bych z nich něco víc, i když na první pohled jsou milí a usměvaví, většinou to uvnitř tak necítí. Takže asi proto to Meiku Wikingu moc nežeru.

Edeltruda

Toho, kdo už zaslechl něco o hygge, už knížka nepřekvapí. Co se týká výzkumu štěstí je přínosnější knížka Škobrtnout o štěstí. Ale stejně... Meik Wiking píše s takovým nadhledem, podělí se i o několik receptů. No zkrátka, některé dánské zvyklosti bych třeba o Vánocích hned vyzkoušela. A hlavně se jela podívat do Dánska, jestli je to všechno pravda. :-)

VeronikaZ

S touhle knížkou zažijete hygge, i když jste uprostřed služby v nemocnici, hučí vám na lékařáku lednice a každý krok za dveřmi vás děsí a jediná “hyggelig” věc je vaše velká šála.
Hlavně ve mně ale knížka probudila chuť naučit se dánsky a přestěhovat se tam. Protože tahle knížka je sice o hygge, ale hlavně je o Dánsku, což český překlad názvu trochu opomenul.

petshop

Doufala jsem, že v knize najdu nějakých pár tipů jak být v životě šťastnější a asi jsem čekala něco nového. A ono tam nic nového není. Všechno to, o čem se píše v knize víceméně praktikuji, takže v čem tedy spočívá to dánské štěstí? Možná je jediný rozdíl v tom, že ti Dáni si při všech těch rituálech nejspíš stále snaží uvědomovat, že u té zapálené svíčky, hrnku horkého kakaa apod. jsou ty momenty toho štěstí, zatímco my si tu svíčku zapálíme, kakao vypijeme a moc nad tím nedumáme a hledáme štěstí v něčem jiném, asi něčem větším. Nicméně musím jim dát za pravdu, oni vědí, že štěstí není o ničem velkém, ale o příjemných momentech a o tom uvědomování si, že vlastně když sedím doma s rodinou u dobrého jídla či pití a povídáme si a smějeme se a třeba u toho hoří ta svíčka, že to už je ono, to štěstí.

Bustedka

Jak se žije V Dánsku, recepty na tradiční jídla, kam se podívat v Kodani... To vše v knize naleznete. Čekala jsem sice os knihy trochu něco jineho, ale zklamaná nejsem. Naopak. Mám chuť běžet do obchodu pro svíčky. Vedecky přístup je zajímavý a nových informací bylo opravdu spoustu. Ale pořád mi to přijde jak průměrná kniha, která neoslni. Jenze tu nekdo zapracoval na graficke posobe knihy - od obalky pres fotografie. A to vsechno dotvorilo pocit z knizky na uroven **** - prostě Hygge

lagina

Dle mého na tom není zase tak nic světoborného... mám ráda teplé deky, svíčky, jídlo, sladkosti, přátelé, hry, zábavu, měkké světlo...jenom pro to v češtině není vlastní jméno...
Možná proto, že to žiju, nepotřebuju od nikoho nakopnout, abych to viděla... Ale věřím, že jsou lidi, kteří ten impulz ocení...:-)

Lynxova

Hezká po grafické stránce, ale osobní přínos nula, spíš takový duševní katalog hezkých obrázků a vět. Zbytečná koupě pro mne zbytečné knihy, půjde dál...škoda, vypadala nadějně.

Aleen

Prostě poznáte, kdy knihu o spokojeném životě napíše šéf institutu pro výzkum štěstí...vědecky podaný návod, jak se dobrat pohodičky. Musím ale přiznat, že jsem ji nejdříve odložila, protože mně odradily ty šíleně mrňavé blešky, kterými je psaná. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní vrátila, tahle je totiž jediná ze všech tří knih, které u nás zatím o hygge vyšly, u které opravdu cítíte pokoj a klid a nemáte přitom pocit, že se nacházíte blízko hřbitova...Je to kniha o životě ze všech jeho stran. Rozhodně je to ta, kterou doporučuji.

propiska

Me uchvatila, krasna kniha

Márinka

Prý vše, o čem se tu píše, známe. Tak proč nejsme všichni šťastní? Recenze: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/posvitte-si-na-stesti-8563

swon

...já to ale přece všechno vím. A ano, je pravda, že celá knížka by se dala shrnout do jednoho odstavce. Přesto byla takovým drobným zahřátím na duši při té každodenní všednosti a shonu. A člověka to donutilo na chvilku se zastavit a uvědomit si, že ty nejlepší věci vás nakonec ve většině případů potkají doma s vašimi nejbližšími a přáteli. A když jsou u toho svíčky, vy zabalení v dece popíjející svařák nebo kakao a je vám prostě dobře, nic víc už si nelze přát. Je to obrovské klišé, jsem si toho vědoma, ale upustit občas od čirého pragmatismu není na škodu.

knedlik

"Live life today like there is no coffee tomorrow!"

Celá knížka je vlastně jedno takové malé hygge - milý text, hřejivé světlé barvy, sympaticky malý formát, krásné ilustrace a ilustrativní fotografie, při kterých se vám sbíhají sliny, cítíte kakao a zasteskne se vám po podzimu, protože byste si stejně huňatý svetr už zase rádi oblékli... Ta moje navíc krásně voní, protože jsem ji kupovala v obchodě s vonnými svíčkami, ručně dělanou keramikou a tradičními irskými svetry. Číst ji bylo jako zachumlat se do heboučké deky a opříst se úsměvy a pohodovou atmosférou.
Nepředpokládám, že by si dávala za cíl dělat lidi šťastnějšími a tvářila se jako univerzální návod, který třeba následovat. Spíše mi přijde, že má snahu poukázat na to, co k lidskému štěstí výrazně přispívá. Jak moc velkou důležitost hrají některé věci a faktory denního života a jak moc jsou přehlíženy, respektive nedoceněny. Navíc ospravedlňuje malé prohřešky, kafíčka a dortíčky, takže vůbec nechápu, že ji všichni hodnotíte tak špatně :-))
Já si díky ní spoustu věcí uvědomila - a díky za to. Na druhou stranu je v ní samozřejmě spousta věcí, které se běžně ví a někomu tak mohou připadat zbytečné - svíčky a společenské hry? Vždyť to všichni víme... Ale kdy jste ji naposledy měli doma zapálenou a užili si takové hyggeligt odpoledne s přáteli, kdy se neřešila žádná zásadní témata a práce?

Nakonec snad jen drobnou poznámku k názvu. "Hygge - prostě šťastný způsob života." - nemyslím, že se jedná o dobrý překlad názvu knihy, osobně mi přijde dost zavádějící a nevysvětluje ty ódy na Dánsko prostupující celou knihou. Já ji četla v originále a tam nese podtitulek: "The Danish Way to Live Well", který je daleko výstižnější a více odpovídá obsahu knihy. Snad to utiší ty rozhořčené hlasy... :-)

pichova.veru

Kniha se mi nelíbila, je nudná,stále se tam vše opakuje...

book74worm

Kniha je pěkná, ale tak nějak skoro 300 stránek pořád dokola to samé. Jedna hvězdička, že jsem ji dokázala dočíst (co by člověk neudělal pro knižní výzvu...!) a ta druhá je za líbivé fotky. Pro mě trochu zklamání, očekávala jsem více o životním style Dánů, a ne pořád dokola jen o svíčkách, teplém oblečení a radosti pobývat s přáteli.

Drahomirka

V Dánsku jsem nějakou dobu žila a je to moje oblíbená kniha

Swahill

Pohlazení po duši, člověk si některé věci začne víc uvědomovat :)

OndřejMergl

Kniha mě nadchla, protože jsem ji bral jako takovou pohádku o Dánsku, nikoliv návod na pohodový život. Inspiruje člověka k tomu, aby si více užíval těch příjemných chvil, naplňoval jimi svůj život.

Sám pro sebe jsem si Hygge přeložil jako Lebeděníčko a ještě během čtení si slíbil, že si ho budu užívat častěji, pokud to půjde.

blankaa89

Kniha je krásná jako celek - kombinace fotek, grafiky, textu... hodně věcí se v ní opakuje a to, co je v ní obsaženo se dá říct jednou větou. Každopádně je to ale hezky rozepsáno a umím si představit s ní strávit podzimní večer u krbu a se svařeným vínem v ruce. Prostě je to kniha na navození pohody. Nic víc, nic míň.

Terata

ObrázkyObrázky v knize a celkové grafické zpracování krásné, na oko hned zaujme, ale textově mi tato kniha skoro nic nedala. Vše jsem znala a například svíčky, či chlupané ponožky, to zná snad každý a praktije každý, a to nemusí žít v Dánsky či "používát" hygge.

Ditules

Když jsem tak listovala touto knihou, zamáčkla jsem slzu, protože takovou pohodu bych taky ráda měla... :D

MarekLangr

Jednoduše skvělé a doporučuji k přečtení.

barcav

Úžasná kniha

Cindova

Hřejivá. Nikdy bych neřekla, že jedním slovem dokážu vystihnout, jak na mě kniha působila. Přečetla jsem jí velmi rychle, čte se dobře a hlavně zahřeje na duši. Je to knížka, ke které se člověk bude vracet, když mu bude trošku ouvej. Neočekávejte nějaký návod na to, jak být šťastní. Ale je to moc pěkné čtení, které obsahuje tipy, jak se obklopit věcmi/lidmi/činnostmi, aby vám bylo útulně a pohodlně.

Věřím, že bručounům může knížka připadat trapná, hipsterská nebo pózerská. Mě přijde naopak upřímná a milá.

Ivuska.09

Nejsem fanouškem populárně naučné literatury. Ale tahle kniha mě zaujala. Oceňuji styl, kterým je napsaná. A to především jeho nevtíravost. Autor vám předkládá postřehy, jež jsou doplněny i vlastními zkušenostmi, ale je jenom na vás, které si vyberete, vezmete si je více k srdci a zkusíte se jimi řídit. Líbí se mi autorův hygge manifest (ten by se opravdu mohl hodit každému ve chvílích, kdy máte všeho plné zuby) a myšlenka krabičky hygge záchrany - samozřejmě dostanete i tipy, co by měla obsahovat.

Hygge není návodem na to, jak být šťastní, ale můžete ho vnímat jako průvodce, jenž vám pomůže zaměřit se na oblasti, které s pocitem štěstí a spokojenosti souvisejí.

Eorin

Příjemná knížka, vizuálně krásně zpracovaná a prosycená Dánskem, tamní atmosférou a provázená příjemným stylem autora, který evidentně psal v Hygge prostředí a tak mohl skvěle podat i své "poselství".
Je to skoro takový cestopis, tradice, zvyklosti a trochu i kuchařka Dánska. O "hygge" by se dalo napsat stran tak.. když to přeženu, 20. Zbytek je prostě takové vychvalování Dánska a všeho, co je dánské.. Ano, díky panu spisovateli je to takové milé čtení, ale nic moc nového se z toho nedozvíte. Takže, mé hodnocení je spíše za vizuální stranu knihy, než za obsah jako takový, byť tam byly zajímavosti - mělo se to ale spíš jmenovat "Dánsko ze všech stran .. a hygge".