Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.6265

The Little Book of Hygge (2016)

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota

Garfinela
13. listopaduodpad!

Něco tak strašného se mi už hodně dlouho nedostalo do ruky. To co v Blesku pro ženy najdete na jedné stránce je tu rozepsáno do celé blbé knihy. Na co někdo sepsal takovou ničemnost, to mi hlava nebere. Ještě štěstí, že jsem ji nemusela kupovat, ale půjčila v knihovně, jinak bych snad zavraždila vydavatele. Opravdu někdo potřebuje vědět, že je fajn si dát ke kávě něco sladkého??? Nebo, že když se zatopí v krbu, že je útulno??? No pardon, ten kdo to do teď netušil...tak s tím je to hodně špatné

Stani95
06. listopadu

Mila knizka, ktera potesi. Nic prevratne noveho se tam nedozvime, ale spis je to hezky relax.

Frenkis

Příjemné pohodové čtení, které člověka navodí na tu správnou atmosféru klidu a pohody. Doporučuji číst v Hygge prostředí :-)

barush89

Pohodová odpočinková kniha s pár nápady na příjemné chvilky. Asi jsem čekala více "psychologických rad", ale i tak se mi kniha líbila.

lilites

Kniha je pro mě velkým zpestřením. Je to oddechové čtení o poznání filozofie jiné kultury. Ačkoliv jsem si myslela, že se dovím něco nového, tak jsem se trochu spletla. Zřejmě žiji své hygge, troufám si říci, možná i více než dánové, avšak život přináší situace kdy nám ani hygge nepomůže. Takže ani nejšťastnější člověk na světě nemůže být šťastný napořád. :)

Z hlediska studií a vědeckých projektů je to zajímavé. Kniha se čte dobře a rychle. Je to milé čtení a trochu mě to vrací do dětství.

Pro nenáročné čtenáře doporučuji, pro náročné nedoporučuji.

¨Prostě na pohodu¨

haski

Příjemné, milé, nenáročné čtení. Jestli čekáte zázrak, tak to ne. Mno, ale něco příjemného, takové pohlazení v uspěchané době. Udělejte si pro změnu čas, zapalte svíčku, dejte si něco dobrého na zub i na pití. Přidejte někoho blízkého na "pokec" a začtěte se nebo si jenom prohlížejte obrázky a bude vám lépe na duši.

Nokondisi

Oddechové a milé počtení:-).

decemlineata

Každá doba má svoje vlny.Teď jedeme na HYGGE.
Vychází spousta knih " jak být šťastný,nebo lépe- spokojený".
Přiživuje se na tom kde kdo.Chceš být šťastný?Bez zapálené svíčky nemáš šanci...
Jako nápad napsat knihu o Dánech jinak,dobrý,ale kdo by to koupil,že?
Tak máme HYGGE už po sté a pořád se to prodává.
Přečíst Wikinga a pak pryč od knižního hygge k živému,jinak se čtení minulo účinkem.
Když se dívám kolik na to téma autor napsal knih...tak asi ani nemá čas si zapálit svíčku s přáteli :)

Martina23

Po drsných norských detektivkách odpočinkové čtení. Nic objevného nečekejte, jen takové pohlazení po duši a momentální rozhodnutí se odstěhovat do Dánska (no tak ne, jdu si zapálit svíčku a k tomu pověsit prádlo, naložit myčku a konečně vybalit tašku po dovolené, co muselo počkat až dočtu :o) ).

Godvind

Jako letní oddechové čtení nebyla tato knížka vůbec špatná. Čte se příjemně, je krásně ilustrovaná, moc toho od vás nevyžaduje. Ano, mnoho převratných informací se v ní nedozvíte, někdy má na můj vkus příliš materialistký přístup, místy trochu zavání product placementem a autorovi občas chybí rozhled za hranice Dánska. Představte si, že Dánové si o adventu počítají dny do Vánoc - taková specialita...
Ale pokud v sobě necháte text jen trochu rezonovat, vytvoříte si "propojky" do svého života a zalistujete ve vzpomínkách, není tohle čtení vůbec zbytečné.

madem

Kniha na téměř 300 stranách popisuje to, co by šlo říci pár větami.
Ten jeden bod je za velmi hezké fotky a ilustrace. Nic zajímavějšího v knize není.

d.p.

Příjemná kniha. Hygge mě zaujalo a donutilo mě předělat si balkón, včetně osvětlení, aby byl teď v létě, když tam trávím dost času, více hygge. Udělat si to doma, ale i v práci, více hygge je rozhodně velice dobrý tah a je pravda, že na to člověk může lehce zapomenout. Měl jsem z toho celkem hygge radost a po celou dobu (asi týden), co jsem knihu četl, jsem se vždycky těšil na ty hygge chvíle, co jí budu zase číst.
Dánové jsou rozumní, pokud žijí tímhle způsobem života, hlavně co se postoje k životu týče. Po přečtení jsem ale vyhodnotil závěrečné kapitoly jako nejpřínosnější a nejdůležitější, protože i když budu mít doma hygge osvětlení, krb, svíčky, výhled, kakao, oblečení a hygge počasí jak popisuje velká část knihy o hygge věcech, tak pokud budu materialista a morous co závidí bohatšímu kamarádovi lepši auto a myslím víc na sebe než na kohokoliv jiného, stejně hygge nepochopím. I když knižně to rozhodně není žádné velké dílo, i přesto dám plné hodnocení a už se těším na životní filosofii sousedních Švédů a jejich lagom, ke kterému mě tato kniha nasměrovala.

Pitbullka

Já nevím, asi na tohle nejsem uzpůsobená a mám prostě jiný myšlení. Samozřejmě, každej se cítí rád fajn, ale tohle už bylo přehnané. Hygge oblečení, hygge jídlo, hygge počasí, hygge prostě úplně všechno. Ale zajímavá sonda do kultury a myšlení Dánů.

Ankavi

Vzhledem k tomu, že základem spokojenosti je i obklopovat se vědomě hezkými a pozitivními podněty, hodnotím knihu vysoko. Ano, neobsahuje žádné převratné informace ani myšlenky, jen nám opakuje takové ty běžné každodenní maličkosti, které dokážou udělat atmosféru "hygge". Ale není na škodu si je znovu připomenout a naladit se na pozitivní, příjemné vibrace, koneckonců zamračených lidí je na ulici i všude okolo nás vidět dost a dost.

Rawen616

Kniha, která vám na 288 stranách sdělí naprosto šokující a nečekanou informaci. A sice tu, že když si uděláte nějaký svůj útulný koutek, dáte si tam kytičku a věci co máte rádi a večer se zachumláte do deky s nějakým horkým nápojem, knížkou a nebo si pustíte něco oblíbeného, či si dáte dobré jídlo nebo strávíte občas večer v kruhu rodiném či s přáteli a nebo sami(dle povahy), budete se u toho cítit spokojení. Jsem v šoku!

veronika431

Kromě jednoduchého a příjemného textu, plného návodů jak najít krásno v obyčejných věcech mě kniha velmi bavila svými krásnými ilustracemi.

Taj-ka

Kniha mi přišla trochu jako číst časopis-jasně, není to román ale kromě pár výzkumů a statistik se dozvíte jen to že Dánové jsou hrozně šťastní a všichni by měli dělat to co oni (což alespoň mě s mojí povahou začne po patnáctém opakování lézt na nervy).
Na druhou stranu je to příležitost si sesumírovat co z těch hygge-faktorů by sneslo nějaké vylepšení v našem životě - já se asi pokusím dát víc energie do sociálních kontaktů a útulnosti doma.

Ennie

Záleží, co od knihy očekáváte. Pokud se zajímáte o život Dánů, tak je to přesně, to co si musíte přečíst. Pokud se v životě nudíte, naleznete zde tipy, co podniknout. Každopádně oceňuji krásné fotografie, kterými je kniha doplněna.

Ale já osobně nepotřebuji tak dopodrobna vědět, jak Dánové tráví svůj volný čas. Kniha má však čtivou formu.

Lotka

Spoiler?! Je mi dobře u krbu s kávou a knížkou, zapálím si u toho svíčku a přikryju se dekou, oklopím polštáři a na večer pozvu přátele...atd. Čtení k doktorovi do čekárny fajn.

kuky921

Je to příjemné oddechové čtení, ale že bych z ní byla "odvázaná" se říct nedá. Že si každý rád občas zaleze do nějakého kutlochu s knížkou a kávičkou, to asi každý zná ze svého života a není potřeba o tom psát celou knihu.

SuperMum

Zajímavá knížečka s mnoha grafy a studiemi a jejich "překvapivými" závěry.

Zuzaa

Článek na stránku ženského časopisu, natažený do knihy...

porcelainswan

Celkem mě udivuje, tak nízké hodnocení. To jste měli skutečně tak velké očekávání? :-) Já knihu dostala darem a k četbě jsem přistupovala bez jakýchkoliv představ. Nakonec musím říct, že to bylo příjemné, velmi oddechové čtení, žádná ezo četba o tom, jak být šťastný, a to asi bylo to, co mi na knížce sedlo. Úplně obyčejná knížka o ještě obyčejnějších věcech, pro mě dokonce zcela automatických (ano, mám ráda domácí pohodičku, útulnost, ale kdo ne? :-)). Vlastně takový soupis pro ty, jak si udělat domov a život příjemný. Nic víc, nic míň. Ale o tom přece každodenní život je, no ne? ;-) Trochu mě vlastně i udivilo, že takhle obyčejné a běžné věci napadlo někoho sepsat. Každopádně pokud si knihu nepřečtete, tak o nic nepřijdete a pokud si ji koupíte, tak vám minimálně vylepší knihovničku, protože obálka je fakt povedená :-)

jarki

Za mě výborná kniha i ilustrace. Uvědomila jsem si jak jsem šťastná

Klárai

Poněkud nuda.

New-radus

Knihu jsem přečetla vyloženě na sílu. Jsem milovnice "příruček jak na život", ale tohle mě absolutně zklamalo. Bohužel jsem i založením úplně jiný člověk, takže ani grafika knihy mě nebrala. Působí to na mě jako podivné retro v kombinaci s tzv. z nouze ctnost.

qydko

Hmm, tak na to, že je mi dobře s horkou čokoládou, knihou a s teplýma ponožkama u krbu, jsem asi nepotřebovala takovou instruktáž...

dalia1769

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

Lennji

Na knihu jsem se strašně těšila, byla hodně propagovaná a všichni jí chtěli a ve velkém kupovali..Mě však zklamala..Bavilo mě asi prvních 10 stránek..Vůbec mi nedala ten pocit štěstí, který jsem očekávala, nebo aspoň návod na něj. Svíčka, teplá deka a ponožky, kus dortu a pustit si film? Spousta dánských slov a výrazů, jmen a výrobků, trochu reklama na Ikeu a celkově nuda.

Toru

Knížka mě převážně bavila. Sem tam byly slabší místa, ale i tak bych knížku doporučila dál. Skvělý návod jak si vytvořit pocit spokojenosti a štěstí z mála :)