Hygge - Prostě šťastný způsob života

od:

Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.796
Originální název:

The Little Book of Hygge

Žánr:
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Přidat komentář
ElfkaEleanor
08. prosince

Průměrná kniha, díky které jsem zjistila, že vlastně jsem hyggelig a ani o tom nevím. Neurazí, ale moc od ní nečekejte. S velkou pravděpodobností vám nic nového nesdělí.

soukroma
17. listopadu

Se zájmem jsem knihu prolistovala a se stejnou chutí zase zavřela. První - svíčky - mě dokonale odrovnaly, ty mi vadí ve všech literárních a filmových příbězích jako přehnané rekvizity, přitom Dánové si na ně potrpějí ve skutečném životě zřejmě podezřele mnoho. Další - jídlo - nechtělo se mi věřit, že jsou Dánové na přední příčce na světě v konzumaci vepřového, ale bude to podle všeho opravdu tak. Zdravý životní styl je jim podle této knihy zcela cizí, a to nejen kvůli vcelku nezdravému stravování (dva příklady za vše: 1,5 kg cukru na 2,5 l bezové limonády?!; 2 kg vepřového na mleté koule ve smetanové omáčce - recept pro 4 porce?!!!).
Kniha omílá dokolečka totéž, na podporu si bere pár výsledků různorodých průzkumů, propaguje vše dánské (nikoli skrytá, ale zcela otevřená reklama). České vydání navíc ještě více popřelo jakýkoli pocit hygge mrňavým písmem použitým na tisk, takže počíst si je opravdu mimořádný "zážiteček".
O dánském životním stylu jsem se chtěla dozvědět více už z toho důvodu, že i když jsem Dánsko nenavštívila, s mnoha Dány všech věkových skupin jsem se už potkala. A musím říci, že mi neseděl jako člověk ani jeden - a teď se domnívám, že je to právě kvůli jejich vlastnímu pocitu spokojenosti, který je prostupuje a obklopuje a vůči neznámým lidem působí jako odpuzovač. Jsou hyggeligt, ale nedá se s nimi vyjít ;-) Nerada takto zevšeobecňuji o celém národu (umím si totiž představit, co si svět asi může myslet o Češích), ale moje zkušenost je prostě 100% záporná, zatímco u ostatních seveřanů (pro asi nejbližší srovnání) je to přesně naopak, s těmi si rozumím víc než dobře. (Ale jedno nemohu popřít: jakkoli neblahý životní styl kniha popisuje, nepotkala jsem osobně žádného obézního Dána.)
Takže z celé knihy mi zůstává jedna drobná rada zmíněná trochu mimochodem: "obejměte svého vnitřního introverta", což ráda kdykoli učiním.

Galánečka
16. listopadu

Kniha se mi moc líbila. Dřív jsem o ničem podobném neslyšela a bylo to velmi milé překvapení. Není tu prakticky popsáno nic, co by člověk neznal, ale je to celé pěkně zkompletované. Autor mi tak trochu připomněl, jak si oddechnout od současné uspěchané doby a jak je todůležité. Také se mi líbilo, že jsem se mohla dozvědět něco o Dánsku, o které jsem se nikdy nezajímala.

DominaCZ
12. listopaduodpad!

PŘEDEM: autor dělá z Dánů nadlidi. Z knihy získáte pocit, že je Dánsko průzračnou párou, ze které vstane dav černých objektů - pomalu se šinoucí lidičkové s nedbalým účesem, hrnkem čaje v jedné a svíčkou v druhé ruce ve svetru S.Lund, o které asi většina z nás neví nic.
Zjistila jsem si realitu.

Nejenže tam jsou lidi i v jiný barvě než černé ( myslím oděvů), je tam dost tlustých lidí a - PROPÁNA! - válí se tam i odpadky na zemi, takže žádný božstvo, ale obyčejnej evropskej stát, takže pane, vy lžete a to se čtenářům nedělá.

HYGGE. O této krávovině slýcháme už nějakou dobu. Je to NOVINKA - dřív se tomu prostě říkalo pohoda a relax. Dnes je to nějaká slátanina ze země, která se od nás poněkud liší a která, aby se nezvyšovaly sebevraždy vzhledem k tamnímu počasí, si vymyslela cosi jako nucenou pohodu.
Knížka je tedy napsaná jako pro debila.

Všude vysvětlení vskutku jak pro idiota - jak zapálit svíčky, čím svítit, že pohoda je jehličí a starý svetr apod.
Svetr Sarah Lund je obyčejný zimní svetr a vlasy "svobodně vlající" jsou prostě neučesanej rozcuchanej humus.

Nechci číst hlavně zmínky o úžasnosti Faerských ostrovů vzhledem k jejich "kulturní" tradici ohledně velryb, na tomto národě nemám absolutně co kopírovat a napodobovat. ( co chcete po národu, kterej dělá pohodovej festiválek z bodání velryb a učí tomu i svý děcka žejo).
Pán co to psal je na kopanec do ... vy víte kam. Předku i zadku.
Je jak profesor, kterej společně s výzkumem zkamenělin sám zkameněl - tady je pan "výzkumník" štěstím tak zavalen, že ho hledá i tam, kde není.

Je to spíš cosi směšného a dělá to ze všech blbce. Odpad hodnotím odpadem ... někdo to udělat musí.

Lucky_one
01. listopadu

Tohle je zvláštní knížka. Že má hrozně příjemnou vizuální podobu, to teda jako jo... :) Přišlo mi, že v ní není nic, co bych neznala, nic, co by pro mne bylo objevné nebo nové, přesto bylo zvláštním způsobem moc milé (chci říct, že to bylo hygge) ji číst. :)) V knihovně ji neměli, takže jsem si ji koupila a... a nikomu ji nedám. Zůstala po přečtení ležet na poličce, kde je na ni stále vidět a určitě ji do rukou ještě vezmu. A mimochodem, ta obálka je příjemná na omak. :))

St.Evelin
31. října

Kniha je vizuální stránce naprosto skvostná! Obálka, ilustrace, fotky, všechno mě to tak nějak pohladilo na duši. Ten zbytek už byl pro mě mnohdy ten těžko čitelný text. Obsahuje spousty "omáčky" okolo, celé by se to dalo shrnout na pár stránek. Na druhou stranu, Hygge je o klídku a pohodě, tak proč ne.
Kniha mi pomohla se zastavit se v uspěchané době a uvědomit si, že vlastně stačí tak málo - svíčka, obejmutí, teplá deka, kniha...

Květinka008
30. října

Souhlasím s komentářem petshop a Bustedka. Za sebe dodávám postřeh - zaujalo mě psát si "hygge deník", jsem deníkový typ, a ráda si po čase připomenu šťastné chvíle a setkání, které by jinak z hlavy "vyfičely". A v práci si určitě za pošmourných podzimních dnů zapálím svíčku. Jinak tedy - vědomě prožívat své okamžiky štěstí, o to tu běží.

Knížku si nenechám, stačí přečíst jednou, ale za mě bude nominována na Knihu roku v kategorii obálka. Začátkem příštího roku vyjde v Jotě i Lykke, tajemství nejšťastnějších lidí na světě, přebal v podobném designu, oranžové aranžmá. Lákavé, ale myslím, že tady se už budou informace opakovat.

aruba
15. října

Jako inspirace dobré, ale nic moc nového nepřináší a obsahuje spoustu vaty. Ale knížka by mohla být užitečná jakožto společenská hra spočívající v tom, že z ní bude někdo předčítat, a pokaždé když narazí v textu na slovo hygge nebo případně hyggeligt, musí všichni vypít panáka. Zaručuji, že nejpozději na straně dvacet bude většina účastníků ležet pod stolem.

Carra
14. října

Kniha má pěkné zpracování, ale to je asi tak vše, jinak nic přínosného. Osobně pár Dánů znám a několikrát jsem Dánsko navštívila a nedělala bych z nich něco víc, i když na první pohled jsou milí a usměvaví, většinou to uvnitř tak necítí. Takže asi proto to Meiku Wikingu moc nežeru.

Edeltruda
12. října

Toho, kdo už zaslechl něco o hygge, už knížka nepřekvapí. Co se týká výzkumu štěstí je přínosnější knížka Škobrtnout o štěstí. Ale stejně... Meik Wiking píše s takovým nadhledem, podělí se i o několik receptů. No zkrátka, některé dánské zvyklosti bych třeba o Vánocích hned vyzkoušela. A hlavně se jela podívat do Dánska, jestli je to všechno pravda. :-)

VeronikaZ
11. října

S touhle knížkou zažijete hygge, i když jste uprostřed služby v nemocnici, hučí vám na lékařáku lednice a každý krok za dveřmi vás děsí a jediná “hyggelig” věc je vaše velká šála.
Hlavně ve mně ale knížka probudila chuť naučit se dánsky a přestěhovat se tam. Protože tahle knížka je sice o hygge, ale hlavně je o Dánsku, což český překlad názvu trochu opomenul.

petshop
10. října

Doufala jsem, že v knize najdu nějakých pár tipů jak být v životě šťastnější a asi jsem čekala něco nového. A ono tam nic nového není. Všechno to, o čem se píše v knize víceméně praktikuji, takže v čem tedy spočívá to dánské štěstí? Možná je jediný rozdíl v tom, že ti Dáni si při všech těch rituálech nejspíš stále snaží uvědomovat, že u té zapálené svíčky, hrnku horkého kakaa apod. jsou ty momenty toho štěstí, zatímco my si tu svíčku zapálíme, kakao vypijeme a moc nad tím nedumáme a hledáme štěstí v něčem jiném, asi něčem větším. Nicméně musím jim dát za pravdu, oni vědí, že štěstí není o ničem velkém, ale o příjemných momentech a o tom uvědomování si, že vlastně když sedím doma s rodinou u dobrého jídla či pití a povídáme si a smějeme se a třeba u toho hoří ta svíčka, že to už je ono, to štěstí.

Bustedka
07. října

Jak se žije V Dánsku, recepty na tradiční jídla, kam se podívat v Kodani... To vše v knize naleznete. Čekala jsem sice os knihy trochu něco jineho, ale zklamaná nejsem. Naopak. Mám chuť běžet do obchodu pro svíčky. Vedecky přístup je zajímavý a nových informací bylo opravdu spoustu. Ale pořád mi to přijde jak průměrná kniha, která neoslni. Jenze tu nekdo zapracoval na graficke posobe knihy - od obalky pres fotografie. A to vsechno dotvorilo pocit z knizky na uroven **** - prostě Hygge

lagina
04. října

Dle mého na tom není zase tak nic světoborného... mám ráda teplé deky, svíčky, jídlo, sladkosti, přátelé, hry, zábavu, měkké světlo...jenom pro to v češtině není vlastní jméno...
Možná proto, že to žiju, nepotřebuju od nikoho nakopnout, abych to viděla... Ale věřím, že jsou lidi, kteří ten impulz ocení...:-)

Lynxova
03. října

Hezká po grafické stránce, ale osobní přínos nula, spíš takový duševní katalog hezkých obrázků a vět. Zbytečná koupě pro mne zbytečné knihy, půjde dál...škoda, vypadala nadějně.

Aleen
14. září

Prostě poznáte, kdy knihu o spokojeném životě napíše šéf institutu pro výzkum štěstí...vědecky podaný návod, jak se dobrat pohodičky. Musím ale přiznat, že jsem ji nejdříve odložila, protože mně odradily ty šíleně mrňavé blešky, kterými je psaná. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní vrátila, tahle je totiž jediná ze všech tří knih, které u nás zatím o hygge vyšly, u které opravdu cítíte pokoj a klid a nemáte přitom pocit, že se nacházíte blízko hřbitova...Je to kniha o životě ze všech jeho stran. Rozhodně je to ta, kterou doporučuji.

propiska
30. srpna

Me uchvatila, krasna kniha

Márinka
24. srpna

Prý vše, o čem se tu píše, známe. Tak proč nejsme všichni šťastní? Recenze: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/posvitte-si-na-stesti-8563

swon
20. srpna

...já to ale přece všechno vím. A ano, je pravda, že celá knížka by se dala shrnout do jednoho odstavce. Přesto byla takovým drobným zahřátím na duši při té každodenní všednosti a shonu. A člověka to donutilo na chvilku se zastavit a uvědomit si, že ty nejlepší věci vás nakonec ve většině případů potkají doma s vašimi nejbližšími a přáteli. A když jsou u toho svíčky, vy zabalení v dece popíjející svařák nebo kakao a je vám prostě dobře, nic víc už si nelze přát. Je to obrovské klišé, jsem si toho vědoma, ale upustit občas od čirého pragmatismu není na škodu.

knedlik
08. srpna

"Live life today like there is no coffee tomorrow!"

Celá knížka je vlastně jedno takové malé hygge - milý text, hřejivé světlé barvy, sympaticky malý formát, krásné ilustrace a ilustrativní fotografie, při kterých se vám sbíhají sliny, cítíte kakao a zasteskne se vám po podzimu, protože byste si stejně huňatý svetr už zase rádi oblékli... Ta moje navíc krásně voní, protože jsem ji kupovala v obchodě s vonnými svíčkami, ručně dělanou keramikou a tradičními irskými svetry. Číst ji bylo jako zachumlat se do heboučké deky a opříst se úsměvy a pohodovou atmosférou.
Nepředpokládám, že by si dávala za cíl dělat lidi šťastnějšími a tvářila se jako univerzální návod, který třeba následovat. Spíše mi přijde, že má snahu poukázat na to, co k lidskému štěstí výrazně přispívá. Jak moc velkou důležitost hrají některé věci a faktory denního života a jak moc jsou přehlíženy, respektive nedoceněny. Navíc ospravedlňuje malé prohřešky, kafíčka a dortíčky, takže vůbec nechápu, že ji všichni hodnotíte tak špatně :-))
Já si díky ní spoustu věcí uvědomila - a díky za to. Na druhou stranu je v ní samozřejmě spousta věcí, které se běžně ví a někomu tak mohou připadat zbytečné - svíčky a společenské hry? Vždyť to všichni víme... Ale kdy jste ji naposledy měli doma zapálenou a užili si takové hyggeligt odpoledne s přáteli, kdy se neřešila žádná zásadní témata a práce?

Nakonec snad jen drobnou poznámku k názvu. "Hygge - prostě šťastný způsob života." - nemyslím, že se jedná o dobrý překlad názvu knihy, osobně mi přijde dost zavádějící a nevysvětluje ty ódy na Dánsko prostupující celou knihou. Já ji četla v originále a tam nese podtitulek: "The Danish Way to Live Well", který je daleko výstižnější a více odpovídá obsahu knihy. Snad to utiší ty rozhořčené hlasy... :-)

pichova.veru
01. srpna

Kniha se mi nelíbila, je nudná,stále se tam vše opakuje...

book74worm
26. července

Kniha je pěkná, ale tak nějak skoro 300 stránek pořád dokola to samé. Jedna hvězdička, že jsem ji dokázala dočíst (co by člověk neudělal pro knižní výzvu...!) a ta druhá je za líbivé fotky. Pro mě trochu zklamání, očekávala jsem více o životním style Dánů, a ne pořád dokola jen o svíčkách, teplém oblečení a radosti pobývat s přáteli.

Drahomirka
25. července

V Dánsku jsem nějakou dobu žila a je to moje oblíbená kniha

Swahill
24. července

Pohlazení po duši, člověk si některé věci začne víc uvědomovat :)

OndřejMergl
15. července

Kniha mě nadchla, protože jsem ji bral jako takovou pohádku o Dánsku, nikoliv návod na pohodový život. Inspiruje člověka k tomu, aby si více užíval těch příjemných chvil, naplňoval jimi svůj život.

Sám pro sebe jsem si Hygge přeložil jako Lebeděníčko a ještě během čtení si slíbil, že si ho budu užívat častěji, pokud to půjde.

blankaa89
06. července

Kniha je krásná jako celek - kombinace fotek, grafiky, textu... hodně věcí se v ní opakuje a to, co je v ní obsaženo se dá říct jednou větou. Každopádně je to ale hezky rozepsáno a umím si představit s ní strávit podzimní večer u krbu a se svařeným vínem v ruce. Prostě je to kniha na navození pohody. Nic víc, nic míň.

Terata
03. července

ObrázkyObrázky v knize a celkové grafické zpracování krásné, na oko hned zaujme, ale textově mi tato kniha skoro nic nedala. Vše jsem znala a například svíčky, či chlupané ponožky, to zná snad každý a praktije každý, a to nemusí žít v Dánsky či "používát" hygge.

Ditules
15. června

Když jsem tak listovala touto knihou, zamáčkla jsem slzu, protože takovou pohodu bych taky ráda měla... :D

MarekLangr
05. června

Jednoduše skvělé a doporučuji k přečtení.

barcav
03. června

Úžasná kniha