Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.7149

The Little Book of Hygge

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota

jaroiva

Přečetla jsem to nakonec celé, ale po krátké chvíli jsem to už četla jen pro procvičení angličtiny. (Četla jsem totiž anglicky, což má aspoň míň textu). Nevim, co vlastně na těch x stránkách autor popisuje... neviděla jsem v tom pro sebe nic objevneho. To bych si zrovna mohla přečíst heslo "Don't worry, be happy" a mělo by to asi tak stejný efekt. Četla jsem elektronickou verzi, v knihkupectví jsem se dívala, že se mi líbí aspoň grafická stránka

kob

Přečetla jsem si se zájmem o životě lidí v Dánsku, ale jediný můj praktický výstup byl, že jsem si druhý den běžela do cukrárny koupit kus dortu.

Dogwood

Zezačátku mě to bavilo ale pak jako by ta kniha byla uplně mimo mě odnaučila číst a já přestala uplně tak to beru jen jako enciklopedii s informacemi a čísli.. naštěstí jsem si na svůj koníček vzpoměla a zas čtu... jinak je to milá kniha......

Gibis

Když jsem manželovi popisovala, o čem teď čtu a co je to dánské hygge, řekl na to: "Takže vlastně naše atmoška" (rozuměj atmosféra :)) A měl pravdu. Když si doma zatopíme v krbu, zapálíme svíčky, hrajeme karty, povídáme si a mlsáme něco dobrého, prožíváme hygge. Takže zůstáváme u naší "atmošky" a Dánům hygge nezávidíme :)
Kniha je milá, často mi vykouzlila úsměv na tváři a naladila k zapálení další svíčky :)

Gooverka

Doporučuji si ji přečíst spíše v zimě a nejlépe před Vánocemi. Je to kniha, která graficky i obsahově pohladí, ale nic moc nového se z ní nedovíte. Je skvělou propagací Dánska, jakožto nejštastnějšího národa na světě. Kodaň se ihned zařadila na můj list míst, kam se bezpodmínečně musím podívat. Co se týče hygge, zjistila jsem, že všechno co se v knize popisuje, dělám už několik let a opravdu se u toho cítím nejlépe (čtení knih, pití kafe, zapaláné svíčky, zachumlaná pod deku).

Ookmalej

Svižné a pohodové čtení. Rozhodně to shrnuje můj způsob života, který jsem se až donedávna pokoušela (marně a zbytečně) změnit. Protože jsem zjistila, že žiju hygge už 28 let a líbí se mi to. Tahle kniha mi to potvrdila. Doporučuji všem, kterým stres už přerůstá přes hlavu.

Quizzy

Aneb kniha o tom "Jak si udělat pohodu". Že je k tomu třeba svíčky, teplý čaj, huňatou deku a mít svůj koutek v bytě. Wow jak geniálním přínosem tyto Informace byly:D A zejména si všimněte, že často u tohohle popisu pohody autor ještě zdůrazňuje svařené víno nebo likér do kafe...není celé Hygge spíš vyjádření našeho úsloví "pije jako dán"? :)

icewind

V Dánsku jsem byl jako neturista v r. 1992 při výměnném školním pobytu v rodinách, tehdy mi nejvíc hygge přišlo přivítání na radnici a hostesky co nám 16 letým smradům roznášeli na tácech cigarety Prince a doutníky i se štípačkou na špičky, neuběhla chvíle a přes vznášející se dým nebylo vidět jak náš učitelský doprovod jde pomalu a jistě do kolen.... Aktuálně jsem pochopil, že je nejvíc hygge se cpát masem, dortama a vůbec sladkostma čím hutnější tím lepší ...a hlavně si na to posvítit dyzajnovou lampou vedle vázy s měděnýma proužkama (pokud ji teda seženete) za nehorázné nehygge peníze a pálit svíčky jak na zádušní mši......Nu, tohle byl tak trochu můj čtenářský omyl....

asperula

ale jo, spatna knizka to nebyla. Precetla jsem ji za dva dny. Od ted si kazdy vecer sedam pod deku a ctu knizku. A citim se hyggelit :) V knizce doporucuji jist kolacky a dortiky a pit horkou cokokadu, coz maloktera knizka o zdravem zpusobu zivota doporuci ;) urcite doporucuju precist, pokud se chcete citit stastne.

marketa6511

Vím, že jsem do ní několikrát nakoukla v knihkupectví, ale že se mi zdálo, že to nebude ono, rozhodně ne ve vhodném poměru cena-přínos. Když jsem jí pak ale mohla koupit opravdu za pár korun v nějaké akci jako e-knihu, dala jsem jí šanci. A zjistila jsem jedno - že jsem se v knihkupectvích nemýlila :D Vše, co tam bylo napsáno, by se dalo dát do rozumně dlouhého motivačního článku, a není to nic, co by člověk, který má pro to, jak si udělat vnitřní pohodu nezávisle na okolnostech, cit, neznal nebo nepraktikoval. Za mě - na prolistování do vlaku nebo do čekárny k lékaři, je fajn, ale jinak? Nic moc.

annasglamour034

Knihu bych doporučila na cestu vlakem na zpříjemnění dlouhé chvíle. Sama jsem ji přečetla během 5 cest do školy a velmi jsem si ji oblíbila. Text je velmi čtivý, příjemné ilustrace i fotografie. Patří do každé knihovny.

LouSmetanka
30.12.2017

Nedoporučuji lidem, kteří si po přečtení této knihy chtějí vyvolat pocit štěstí. Tohle opravdu není úkolem této knihy. Řekla bych, že naopak dala název pocitu, který jsem neuměla pojmenovat. Tím, že jsem si tomuto pocitu dala název, (hygge) se dá říci, ještě více umocnil.
Knížka je zaměřená na milovníky cestování. Dozvíte se opravdu hodně o kultuře, lidech, Kodani a správném mlsání.

Knížku doporučuji lidem, kteří se zajímají o sever a chtějí poznat kousek sebe.

Aracely
30.12.2017

Kdo čte moje komentáře ví, že vždycky hodnotím spravedlivě a jen výjimečně dávám negativní hodnocení, ale to jen tak na úvod...

Z knihy jsem zklamaná a celkem i znechucená! Ráda čtu motivační knížky a na tuhle jsem se opravdu těšila. Co jsem nečekala bylo, přemíra statistik, víceméně celá knihu o Dánsku a jeho obyvatelích... A minimálně o tom, jakým způsobem svůj život žít šťastněji a co je to vlastně ,,HYGGE".

Jejich návod na štěstí tkví v tom, se přejídat masem a tunou sladkostí, denně si zapalovat svíčky, mít to správné osvětlení, apod...
V tom jejich ,,návodu" jsem nikde neviděla lásku k zvířatům, protože láska k živým tvorům nám přeci dává velké množství štěstí a lásky, pokud jste pejskaři, máte rádi kočky, koně atd...

Za to zjištění, že za ,,hygge" považují, když na ulici vidí grilování prasete, z mého pohledu mají rádi zvířata, aby je mohli sežrat a nebo si vystavit jejich kožešiny!

,,Dánové cítí potřebu přestěhovat si domů celý les. Listy, plody, větvičky, kožešiny...
Vlastně se zkuste zamyslet takto: jak by si zařídila obývák vikinská veverka? Neváhejte rozložit na lavice, židle a okenní parapety ovčí kožešiny. Také kůže sobí a hovězí vypadají obzvláště na podlaze dobře".
Str. ~ 123.

Tak už jen po přečtení tohoto odstavce bych s prominutím blila a knihu jsem dočetla s nechutí jen kvůli Čtenářské výzvě!

Tohle má být ten jejich návod na štěstí? Tak to Děkuji, ale nechci!

Za sebe knihu nedoporučuji!

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Knihu jsem si zapůjčila kvůli obrovským reklamám a vychvalováním a zase pěkně rychle vrátila majitelce, která sdílí naprostý názor se mnou. Pro mě spíše propadák než hit, protože nevím co si z této knihy čtenář odnese a jak se mu změní život a hlavně jak budu žít ten šťastný život díky příručce, kterou média vyzvedla do nebes. Knih na podobný způsob jsem přečetla mnoho ovšem, teď je trendy název Hygge. Průměrné čtení, nudné průzkumy, nic nového či zajímavého, pouze upřednostňování Dánska a jeho obyvatelstva. Jediné plusy, že má kniha poměrně hezké zpracování a že si žiji lépe než podle příručky a mohu být spokojena sama se sebou. :)

ElfkaEleanor
08.12.2017

Průměrná kniha, díky které jsem zjistila, že vlastně jsem hyggelig a ani o tom nevím. Neurazí, ale moc od ní nečekejte. S velkou pravděpodobností vám nic nového nesdělí.

soukroma
17.11.2017

Se zájmem jsem knihu prolistovala a se stejnou chutí zase zavřela. První - svíčky - mě dokonale odrovnaly, ty mi vadí ve všech literárních a filmových příbězích jako přehnané rekvizity, přitom Dánové si na ně potrpějí ve skutečném životě zřejmě podezřele mnoho. Další - jídlo - nechtělo se mi věřit, že jsou Dánové na přední příčce na světě v konzumaci vepřového, ale bude to podle všeho opravdu tak. Zdravý životní styl je jim podle této knihy zcela cizí, a to nejen kvůli vcelku nezdravému stravování (dva příklady za vše: 1,5 kg cukru na 2,5 l bezové limonády?!; 2 kg vepřového na mleté koule ve smetanové omáčce - recept pro 4 porce?!!!).
Kniha omílá dokolečka totéž, na podporu si bere pár výsledků různorodých průzkumů, propaguje vše dánské (nikoli skrytá, ale zcela otevřená reklama). České vydání navíc ještě více popřelo jakýkoli pocit hygge mrňavým písmem použitým na tisk, takže počíst si je opravdu mimořádný "zážiteček".
O dánském životním stylu jsem se chtěla dozvědět více už z toho důvodu, že i když jsem Dánsko nenavštívila, s mnoha Dány všech věkových skupin jsem se už potkala. A musím říci, že mi neseděl jako člověk ani jeden - a teď se domnívám, že je to právě kvůli jejich vlastnímu pocitu spokojenosti, který je prostupuje a obklopuje a vůči neznámým lidem působí jako odpuzovač. Jsou hyggeligt, ale nedá se s nimi vyjít ;-) Nerada takto zevšeobecňuji o celém národu (umím si totiž představit, co si svět asi může myslet o Češích), ale moje zkušenost je prostě 100% záporná, zatímco u ostatních seveřanů (pro asi nejbližší srovnání) je to přesně naopak, s těmi si rozumím víc než dobře. (Ale jedno nemohu popřít: jakkoli neblahý životní styl kniha popisuje, nepotkala jsem osobně žádného obézního Dána.)
Takže z celé knihy mi zůstává jedna drobná rada zmíněná trochu mimochodem: "obejměte svého vnitřního introverta", což ráda kdykoli učiním.

Galánečka
16.11.2017

Kniha se mi moc líbila. Dřív jsem o ničem podobném neslyšela a bylo to velmi milé překvapení. Není tu prakticky popsáno nic, co by člověk neznal, ale je to celé pěkně zkompletované. Autor mi tak trochu připomněl, jak si oddechnout od současné uspěchané doby a jak je todůležité. Také se mi líbilo, že jsem se mohla dozvědět něco o Dánsku, o které jsem se nikdy nezajímala.

DominaCZ
12.11.2017odpad!

PŘEDEM: autor dělá z Dánů nadlidi. Z knihy získáte pocit, že je Dánsko průzračnou párou, ze které vstane dav černých objektů - pomalu se šinoucí lidičkové s nedbalým účesem, hrnkem čaje v jedné a svíčkou v druhé ruce ve svetru S.Lund, o které asi většina z nás neví nic.
Zjistila jsem si realitu.

Nejenže tam jsou lidi i v jiný barvě než černé ( myslím oděvů), je tam dost tlustých lidí a - PROPÁNA! - válí se tam i odpadky na zemi, takže žádný božstvo, ale obyčejnej evropskej stát, takže pane, vy lžete a to se čtenářům nedělá.

HYGGE. O této krávovině slýcháme už nějakou dobu. Je to NOVINKA - dřív se tomu prostě říkalo pohoda a relax. Dnes je to nějaká slátanina ze země, která se od nás poněkud liší a která, aby se nezvyšovaly sebevraždy vzhledem k tamnímu počasí, si vymyslela cosi jako nucenou pohodu.
Knížka je tedy napsaná jako pro debila.

Všude vysvětlení vskutku jak pro idiota - jak zapálit svíčky, čím svítit, že pohoda je jehličí a starý svetr apod.
Svetr Sarah Lund je obyčejný zimní svetr a vlasy "svobodně vlající" jsou prostě neučesanej rozcuchanej humus.

Nechci číst hlavně zmínky o úžasnosti Faerských ostrovů vzhledem k jejich "kulturní" tradici ohledně velryb, na tomto národě nemám absolutně co kopírovat a napodobovat. ( co chcete po národu, kterej dělá pohodovej festiválek z bodání velryb a učí tomu i svý děcka žejo).
Pán co to psal je na kopanec do ... vy víte kam. Předku i zadku.
Je jak profesor, kterej společně s výzkumem zkamenělin sám zkameněl - tady je pan "výzkumník" štěstím tak zavalen, že ho hledá i tam, kde není.

Je to spíš cosi směšného a dělá to ze všech blbce. Odpad hodnotím odpadem ... někdo to udělat musí.

Lucky_one
01.11.2017

Tohle je zvláštní knížka. Že má hrozně příjemnou vizuální podobu, to teda jako jo... :) Přišlo mi, že v ní není nic, co bych neznala, nic, co by pro mne bylo objevné nebo nové, přesto bylo zvláštním způsobem moc milé (chci říct, že to bylo hygge) ji číst. :)) V knihovně ji neměli, takže jsem si ji koupila a... a nikomu ji nedám. Zůstala po přečtení ležet na poličce, kde je na ni stále vidět a určitě ji do rukou ještě vezmu. A mimochodem, ta obálka je příjemná na omak. :))

St.Evelin
31.10.2017

Kniha je vizuální stránce naprosto skvostná! Obálka, ilustrace, fotky, všechno mě to tak nějak pohladilo na duši. Ten zbytek už byl pro mě mnohdy ten těžko čitelný text. Obsahuje spousty "omáčky" okolo, celé by se to dalo shrnout na pár stránek. Na druhou stranu, Hygge je o klídku a pohodě, tak proč ne.
Kniha mi pomohla se zastavit se v uspěchané době a uvědomit si, že vlastně stačí tak málo - svíčka, obejmutí, teplá deka, kniha...

Květinka008
30.10.2017

Souhlasím s komentářem petshop a Bustedka. Za sebe dodávám postřeh - zaujalo mě psát si "hygge deník", jsem deníkový typ, a ráda si po čase připomenu šťastné chvíle a setkání, které by jinak z hlavy "vyfičely". A v práci si určitě za pošmourných podzimních dnů zapálím svíčku. Jinak tedy - vědomě prožívat své okamžiky štěstí, o to tu běží.

Knížku si nenechám, stačí přečíst jednou, ale za mě bude nominována na Knihu roku v kategorii obálka. Začátkem příštího roku vyjde v Jotě i Lykke, tajemství nejšťastnějších lidí na světě, přebal v podobném designu, oranžové aranžmá. Lákavé, ale myslím, že tady se už budou informace opakovat.

aruba
15.10.2017

Jako inspirace dobré, ale nic moc nového nepřináší a obsahuje spoustu vaty. Ale knížka by mohla být užitečná jakožto společenská hra spočívající v tom, že z ní bude někdo předčítat, a pokaždé když narazí v textu na slovo hygge nebo případně hyggeligt, musí všichni vypít panáka. Zaručuji, že nejpozději na straně dvacet bude většina účastníků ležet pod stolem.

Carra
14.10.2017

Kniha má pěkné zpracování, ale to je asi tak vše, jinak nic přínosného. Osobně pár Dánů znám a několikrát jsem Dánsko navštívila a nedělala bych z nich něco víc, i když na první pohled jsou milí a usměvaví, většinou to uvnitř tak necítí. Takže asi proto to Meiku Wikingu moc nežeru.

Edeltruda
12.10.2017

Toho, kdo už zaslechl něco o hygge, už knížka nepřekvapí. Co se týká výzkumu štěstí je přínosnější knížka Škobrtnout o štěstí. Ale stejně... Meik Wiking píše s takovým nadhledem, podělí se i o několik receptů. No zkrátka, některé dánské zvyklosti bych třeba o Vánocích hned vyzkoušela. A hlavně se jela podívat do Dánska, jestli je to všechno pravda. :-)

VeronikaZ
11.10.2017

S touhle knížkou zažijete hygge, i když jste uprostřed služby v nemocnici, hučí vám na lékařáku lednice a každý krok za dveřmi vás děsí a jediná “hyggelig” věc je vaše velká šála.
Hlavně ve mně ale knížka probudila chuť naučit se dánsky a přestěhovat se tam. Protože tahle knížka je sice o hygge, ale hlavně je o Dánsku, což český překlad názvu trochu opomenul.

petshop
10.10.2017

Doufala jsem, že v knize najdu nějakých pár tipů jak být v životě šťastnější a asi jsem čekala něco nového. A ono tam nic nového není. Všechno to, o čem se píše v knize víceméně praktikuji, takže v čem tedy spočívá to dánské štěstí? Možná je jediný rozdíl v tom, že ti Dáni si při všech těch rituálech nejspíš stále snaží uvědomovat, že u té zapálené svíčky, hrnku horkého kakaa apod. jsou ty momenty toho štěstí, zatímco my si tu svíčku zapálíme, kakao vypijeme a moc nad tím nedumáme a hledáme štěstí v něčem jiném, asi něčem větším. Nicméně musím jim dát za pravdu, oni vědí, že štěstí není o ničem velkém, ale o příjemných momentech a o tom uvědomování si, že vlastně když sedím doma s rodinou u dobrého jídla či pití a povídáme si a smějeme se a třeba u toho hoří ta svíčka, že to už je ono, to štěstí.

Bustedka
07.10.2017

Jak se žije V Dánsku, recepty na tradiční jídla, kam se podívat v Kodani... To vše v knize naleznete. Čekala jsem sice os knihy trochu něco jineho, ale zklamaná nejsem. Naopak. Mám chuť běžet do obchodu pro svíčky. Vedecky přístup je zajímavý a nových informací bylo opravdu spoustu. Ale pořád mi to přijde jak průměrná kniha, která neoslni. Jenze tu nekdo zapracoval na graficke posobe knihy - od obalky pres fotografie. A to vsechno dotvorilo pocit z knizky na uroven **** - prostě Hygge

lagina
04.10.2017

Dle mého na tom není zase tak nic světoborného... mám ráda teplé deky, svíčky, jídlo, sladkosti, přátelé, hry, zábavu, měkké světlo...jenom pro to v češtině není vlastní jméno...
Možná proto, že to žiju, nepotřebuju od nikoho nakopnout, abych to viděla... Ale věřím, že jsou lidi, kteří ten impulz ocení...:-)

Lynxova
03.10.2017

Hezká po grafické stránce, ale osobní přínos nula, spíš takový duševní katalog hezkých obrázků a vět. Zbytečná koupě pro mne zbytečné knihy, půjde dál...škoda, vypadala nadějně.

Aleen
14.09.2017

Prostě poznáte, kdy knihu o spokojeném životě napíše šéf institutu pro výzkum štěstí...vědecky podaný návod, jak se dobrat pohodičky. Musím ale přiznat, že jsem ji nejdříve odložila, protože mně odradily ty šíleně mrňavé blešky, kterými je psaná. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní vrátila, tahle je totiž jediná ze všech tří knih, které u nás zatím o hygge vyšly, u které opravdu cítíte pokoj a klid a nemáte přitom pocit, že se nacházíte blízko hřbitova...Je to kniha o životě ze všech jeho stran. Rozhodně je to ta, kterou doporučuji.