Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336735/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-bsX-336735.jpg 3.6220

The Little Book of Hygge (2016)

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jota

Martina23

Po drsných norských detektivkách odpočinkové čtení. Nic objevného nečekejte, jen takové pohlazení po duši a momentální rozhodnutí se odstěhovat do Dánska (no tak ne, jdu si zapálit svíčku a k tomu pověsit prádlo, naložit myčku a konečně vybalit tašku po dovolené, co muselo počkat až dočtu :o) ).

Godvind

Jako letní oddechové čtení nebyla tato knížka vůbec špatná. Čte se příjemně, je krásně ilustrovaná, moc toho od vás nevyžaduje. Ano, mnoho převratných informací se v ní nedozvíte, někdy má na můj vkus příliš materialistký přístup, místy trochu zavání product placementem a autorovi občas chybí rozhled za hranice Dánska. Představte si, že Dánové si o adventu počítají dny do Vánoc - taková specialita...
Ale pokud v sobě necháte text jen trochu rezonovat, vytvoříte si "propojky" do svého života a zalistujete ve vzpomínkách, není tohle čtení vůbec zbytečné.

madem

Kniha na téměř 300 stranách popisuje to, co by šlo říci pár větami.
Ten jeden bod je za velmi hezké fotky a ilustrace. Nic zajímavějšího v knize není.

d.p.

Příjemná kniha. Hygge mě zaujalo a donutilo mě předělat si balkón, včetně osvětlení, aby byl teď v létě, když tam trávím dost času, více hygge. Udělat si to doma, ale i v práci, více hygge je rozhodně velice dobrý tah a je pravda, že na to člověk může lehce zapomenout. Měl jsem z toho celkem hygge radost a po celou dobu (asi týden), co jsem knihu četl, jsem se vždycky těšil na ty hygge chvíle, co jí budu zase číst.
Dánové jsou rozumní, pokud žijí tímhle způsobem života, hlavně co se postoje k životu týče. Po přečtení jsem ale vyhodnotil závěrečné kapitoly jako nejpřínosnější a nejdůležitější, protože i když budu mít doma hygge osvětlení, krb, svíčky, výhled, kakao, oblečení a hygge počasí jak popisuje velká část knihy o hygge věcech, tak pokud budu materialista a morous co závidí bohatšímu kamarádovi lepši auto a myslím víc na sebe než na kohokoliv jiného, stejně hygge nepochopím. I když knižně to rozhodně není žádné velké dílo, i přesto dám plné hodnocení a už se těším na životní filosofii sousedních Švédů a jejich lagom, ke kterému mě tato kniha nasměrovala.

Pitbullka

Já nevím, asi na tohle nejsem uzpůsobená a mám prostě jiný myšlení. Samozřejmě, každej se cítí rád fajn, ale tohle už bylo přehnané. Hygge oblečení, hygge jídlo, hygge počasí, hygge prostě úplně všechno. Ale zajímavá sonda do kultury a myšlení Dánů.

Ankavi

Vzhledem k tomu, že základem spokojenosti je i obklopovat se vědomě hezkými a pozitivními podněty, hodnotím knihu vysoko. Ano, neobsahuje žádné převratné informace ani myšlenky, jen nám opakuje takové ty běžné každodenní maličkosti, které dokážou udělat atmosféru "hygge". Ale není na škodu si je znovu připomenout a naladit se na pozitivní, příjemné vibrace, koneckonců zamračených lidí je na ulici i všude okolo nás vidět dost a dost.

Rawen616

Kniha, která vám na 288 stranách sdělí naprosto šokující a nečekanou informaci. A sice tu, že když si uděláte nějaký svůj útulný koutek, dáte si tam kytičku a věci co máte rádi a večer se zachumláte do deky s nějakým horkým nápojem, knížkou a nebo si pustíte něco oblíbeného, či si dáte dobré jídlo nebo strávíte občas večer v kruhu rodiném či s přáteli a nebo sami(dle povahy), budete se u toho cítit spokojení. Jsem v šoku!

veronika431

Kromě jednoduchého a příjemného textu, plného návodů jak najít krásno v obyčejných věcech mě kniha velmi bavila svými krásnými ilustracemi.

Taj-ka

Kniha mi přišla trochu jako číst časopis-jasně, není to román ale kromě pár výzkumů a statistik se dozvíte jen to že Dánové jsou hrozně šťastní a všichni by měli dělat to co oni (což alespoň mě s mojí povahou začne po patnáctém opakování lézt na nervy).
Na druhou stranu je to příležitost si sesumírovat co z těch hygge-faktorů by sneslo nějaké vylepšení v našem životě - já se asi pokusím dát víc energie do sociálních kontaktů a útulnosti doma.

Ennie

Záleží, co od knihy očekáváte. Pokud se zajímáte o život Dánů, tak je to přesně, to co si musíte přečíst. Pokud se v životě nudíte, naleznete zde tipy, co podniknout. Každopádně oceňuji krásné fotografie, kterými je kniha doplněna.

Ale já osobně nepotřebuji tak dopodrobna vědět, jak Dánové tráví svůj volný čas. Kniha má však čtivou formu.

Lotka

Spoiler?! Je mi dobře u krbu s kávou a knížkou, zapálím si u toho svíčku a přikryju se dekou, oklopím polštáři a na večer pozvu přátele...atd. Čtení k doktorovi do čekárny fajn.

kuky921

Je to příjemné oddechové čtení, ale že bych z ní byla "odvázaná" se říct nedá. Že si každý rád občas zaleze do nějakého kutlochu s knížkou a kávičkou, to asi každý zná ze svého života a není potřeba o tom psát celou knihu.

SuperMum

Zajímavá knížečka s mnoha grafy a studiemi a jejich "překvapivými" závěry.

Zuzaa

Článek na stránku ženského časopisu, natažený do knihy...

porcelainswan

Celkem mě udivuje, tak nízké hodnocení. To jste měli skutečně tak velké očekávání? :-) Já knihu dostala darem a k četbě jsem přistupovala bez jakýchkoliv představ. Nakonec musím říct, že to bylo příjemné, velmi oddechové čtení, žádná ezo četba o tom, jak být šťastný, a to asi bylo to, co mi na knížce sedlo. Úplně obyčejná knížka o ještě obyčejnějších věcech, pro mě dokonce zcela automatických (ano, mám ráda domácí pohodičku, útulnost, ale kdo ne? :-)). Vlastně takový soupis pro ty, jak si udělat domov a život příjemný. Nic víc, nic míň. Ale o tom přece každodenní život je, no ne? ;-) Trochu mě vlastně i udivilo, že takhle obyčejné a běžné věci napadlo někoho sepsat. Každopádně pokud si knihu nepřečtete, tak o nic nepřijdete a pokud si ji koupíte, tak vám minimálně vylepší knihovničku, protože obálka je fakt povedená :-)

jarki

Za mě výborná kniha i ilustrace. Uvědomila jsem si jak jsem šťastná

Klárai

Poněkud nuda.

New-radus

Knihu jsem přečetla vyloženě na sílu. Jsem milovnice "příruček jak na život", ale tohle mě absolutně zklamalo. Bohužel jsem i založením úplně jiný člověk, takže ani grafika knihy mě nebrala. Působí to na mě jako podivné retro v kombinaci s tzv. z nouze ctnost.

qydko

Hmm, tak na to, že je mi dobře s horkou čokoládou, knihou a s teplýma ponožkama u krbu, jsem asi nepotřebovala takovou instruktáž...

dalia1769

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

Lennji

Na knihu jsem se strašně těšila, byla hodně propagovaná a všichni jí chtěli a ve velkém kupovali..Mě však zklamala..Bavilo mě asi prvních 10 stránek..Vůbec mi nedala ten pocit štěstí, který jsem očekávala, nebo aspoň návod na něj. Svíčka, teplá deka a ponožky, kus dortu a pustit si film? Spousta dánských slov a výrazů, jmen a výrobků, trochu reklama na Ikeu a celkově nuda.

Toru

Knížka mě převážně bavila. Sem tam byly slabší místa, ale i tak bych knížku doporučila dál. Skvělý návod jak si vytvořit pocit spokojenosti a štěstí z mála :)

adela3128

Nebudu lhát, prvně mě na knize zaujala obálka. A ani vnitřek knihy mě nezklamal, je opravdu krásná. Autor s lehkostí a vtipem vypráví, jak si Dánové zakládají na hygge, tedy jakési pohodě, pohodlí, útulnosti, a vysvětluje, co to všechno obnáší, přičemž vše doplňuje i statistikami.
Za mě plný počet také proto, že jsem se v tom vyloženě našla :)

fons

Byly dny, kdy bych dal hvězd pět, byly dny, kdy bych dal hvězdu jednu. Tři jsou tedy kompromis.

Tato malá knížka mně zlákala zejména grafickým zpracováním a láskou k severským zemím.
Jinak se jedná vlastně o lépe zpracovaný leták z řetězců IKEA, nabádající k utrácení peněz za tunu svíček a upínání se k přírodním materiálům.
Ano, vše v knize popsané mám rád a obklopuji se tím, můj byt prakticky splňuje všechna estetická hlediska autorem zmíněná. Miluju dorty, miluju jídlo (hygge recepty rád využiju) a miluju skandinávský design, ale to všechno jsou jen materialistické dodatky. Já hledal podněty a cesty. Ty jsem nenašel. Četl jsem i v momenty, kdy mi bylo relativně ouvej a pocit štěstí by mi nepřineslo ani sto zapálených svíček najednou. Ona kniha vlastně není motivační, jak si plno čtenářů naivně může myslet... Dokonce bych řekl, že působí až chvástavým a povýšeneckým dojmem. "Zkrátka Dánsko je jediná šťastná země. Smiř se s tím! Tečka!" Je to jen dlouhý popis malého státu a jejich zvyků. Stejně by fungovala i kniha z našich krásných končin, kdy babičky seděly u kamen a za svitu petrolejky draly peří. Byla to jistá společenská povinnost, ale "dánským jazykem" to bylo děsně hygge.

Nuže, knížka splnila účel cestovní kanceláře a díky ní víc toužím se do Kodaně podívat. Za zpracování a několik krásných pasáží dávám pět, ale za určitou tvůrčí nadřazenost bez špetky motivace hvězdy srážím. Další díl mám již připravený, tak uvidíme, jak to dopadne podruhé. Možná to chce jen čas a můj názor se změní.

Missynka

Ve výsledku nic převratného. Pořád dokola vychvalování životního stylu Dánů a ostatních obyvatel severských zemí.. Většina toho 'hygge' je u nás praktikována pořád. Je to prostě určitý druh pohodlí, které si umí navodit každý. Teď ho však díky knize umíme pojmenovat. Abych ale nebyla jen hanlivá, líbilo se mi grafické zpracování knížky.

Andy6

Takže i já jsem chtěla změnit bydlení a svůj způsob života. Ale to bych se musela přestěhovat, vybudovat krb a najít hromadu přátel k opulentním setkávacím večeřím. Jediné co se dá použít je dort, svíčky, huňaté svetry a ponožky.Ale to známe.Takže asi to myslel autor dobře, ale pro mě kniha slabá. Třeba to bude lepší s Lykke.

flanky

Kniha se držela v mém hodnocení poměrně vysoko. Uvažoval jsem o 4 hvězdičkách (přeci jen, ne všechno se dá aplikovat v českém prostředí typu - jste smutní, tak si pořiďte krb), nicméně hodně to pokazila poslední kapitola. Jste na konci knihy, která vám měla ukázat nějakou jinou cestu, očekáváte tedy nějaké finální poselství, ale v této knize dostanete pouze statistické údaje, chlubení se Dánskem a Dány a až přehnaně detailní rozbory měření štěstí. Chyběly už jen tabulky. To opravdu nebyla ta správná kapitola na konec, uvážíme-li, že se jmenovala Hygge a štěstí. Uvidíme, jak to bude v případě Lykke.

Ni-ka

Kniha ktorá opisuje život v dansku a pohodovu atmosferu ktorú si vie každý spravit doma . Oddychove čtení, ktoré vám hlavne v zimních mesiacoch da navod na vytvorenie hygge atmosféry u vas doma.

jaroiva

Přečetla jsem to nakonec celé, ale po krátké chvíli jsem to už četla jen pro procvičení angličtiny. (Četla jsem totiž anglicky, což má aspoň míň textu). Nevim, co vlastně na těch x stránkách autor popisuje... neviděla jsem v tom pro sebe nic objevneho. To bych si zrovna mohla přečíst heslo "Don't worry, be happy" a mělo by to asi tak stejný efekt. Četla jsem elektronickou verzi, v knihkupectví jsem se dívala, že se mi líbí aspoň grafická stránka

kob

Přečetla jsem si se zájmem o životě lidí v Dánsku, ale jediný můj praktický výstup byl, že jsem si druhý den běžela do cukrárny koupit kus dortu.