Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě

S Hygge to nekončí. Zapojte se do revolučního tažení za štěstím! Autor světového bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy, jak dosáhnout většího štěstí. Vezme nás na výpravu za pokladem jménem Lykke, tedy hledáním a nalézáním dobra, které ve světě kolem nás ještě je. Dánové jsou sice nejšťastnější národ na světě, ale štěstí jako takové není výhradně dánské. Kultury po celém světě mají své jedinečné cesty vedoucí ke spokojenému a naplněnému životu. Meik Wiking v rámci práce v Institutu pro výzkum štěstí v Kodani procestoval celý svět od Dubaje po Finsko, Ria de Janeira po Bhútán, Jižní Koreje po USA a hledal tajemství těch nejšťastnějších lidí. V knize Lykke – Tajemství nejšťastnějších lidí na světě definuje Meik šest stěžejních faktorů, které vysvětlují valnou většinu rozdílů ve štěstí na světě, a to pospolitost, peníze, zdraví, svobodu, důvěru a laskavost. Zkoumá, jaké kroky můžeme podniknout, abychom vedli šťastnější život. Zjišťuje, že se budeme cítit pohodověji a spokojeněji, pokud jen trochu změníme chování, ať už je to stolování po francouzském vzoru (kdy posedíme kolem stolu a vychutnáváme každý okamžik) či tančení tanga jako Argentinci v Buenos Aires. S vřelostí a důvtipem sobě vlastním zkoumá Meik Wiking rozdíl ve štěstí u rodičů a u bezdětných párů, kolik peněz skutečně potřebujeme na „pořízení štěstí“, jak být zdravější, aniž bychom museli do fitness centra, jak se naučit budovat důvěru a spolupráci, jak si můžeme pomoct tím, že pomůžeme jiným, a proč naše očekávání často převáží skutečnost. Lykke – Tajemství nejšťastnějších lidí na světě v sobě snoubí výsledky výzkumů i osobní příběhy a je globální mapou radosti, která nabízí nový přístup k dosažení každodenního štěstí, které nám nepřinese jen hezčí život, ale pomůže nám vybudovat lepší společnost i lepší svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345190/lykke-tajemstvi-nejstastnejsich-lid-Q5l-345190.jpg 3.938
Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Jota

irskádívka

Oslovil mě přístup k životu, humor, schopnost autora dělat si legraci i ze sebe a taky myšlenka, že si vymyslel a přivedl k životu instituci, která zkoumá, proč a jak být v životě šťastný. Šťastný člověk.

VeruB

Knihu jsem dostala jako dárek a sama bych si ji nejspíš nikdy nekoupila, ale rozhodně to je milá kniha, která se hezky čte, má krásné fotografie a jistě mě obohatila o pár nápadů jak udělat z našeho světa lepší a šťastnější místo.

MagdaFish

Po přečtení Lykke mám chuť prohlásit se za čestnou Dánku. Hlavně pro svoji totální neschopnost plkavé společenské konverzace. :-) Meika Wikinga zbožňuju pro jeho sebeiroinický smysl pro humor, pro jeho nadšeni, které tryská z každé stránky jeho knížek a pro jeho zjevnou lásku k Dánsku. Ano, některé věci, které navrhuje jsou nepřenosné, komunitní akce u nás nemají tradici (doufejme, že jen zatím), ale úsměv, laskavost a pomoc druhému rozhodně přenosné jsou.

martin9134

Moc milá kniha o tom jak zlepšit život svůj i koexistenci s ostatními a tvořit štěstí. Skvělé inspirativní myšlenky podložené reálnými výzkumy. Zabývá se praktikováním štěstí v různých zemích světa... Kdyby si knihu přečetlo víc lidí, svět by byl mnohem lepším místem pro žití. Jediné co knize vytýkám, je, že nakonec nepřišlo nějaké shrnutí toho, co se na všech téměř 300 stránkách knihy vysvětlovalo.

helkol

čekala jsem od této knihy popravdě víc, po přečtení toho v hlavě moc nezůstane a většina věcí se tady u nás nedá vůbec aplikovat.

Aileena

Hygge jsem nečetla, takže nesrovnávám, ale Lykke je jednoduše skvělé. Zdaleka ne všichni se ztotožníme se všemi poznatky a radami, ale každý se může zamyslet. A o tom tahle kniha je.

Jak si můžu zlepšit život? Asi málokdo si dovolí skončit s prací, více z nás už může navrhnout něco, co nám v práci zpříjemní či usnadní život a úplně všichni můžeme alespoň rozdat trochu té dobré nálady. Podělte se s kolegy o úsměv a vrátí se vám dvakrát. Optimismus sice množství práce nezmenší, ale dělá ji snesitelnější... (vyzkoušeno osobně ;-) )
Netroufnu si nechat jízdní kolo nebo nedej bože kočárek před obchodem, ale udělá mi radost, když dám v domě do stojánku na letáky přečtený časopis a za týden se tam objeví jiný.

Spokojenější jednotlivci tvoří spokojenou společnost, protože štěstí je zaplať pánbůh poměrně nakažlivá záležitost. Začněme u sebe s maličkostí a třeba se za čas budeme divit, kam až jsme došli s kolegy či sousedy.

Udivila mne pouze jedna věc, se kterou bych si dovolila nesouhlasit. Týká se stěžování si a je téměř v úplném závěru knihy. Prý si lidé stěžují, aby vypadali zajímavější. Nějaký průzkum ukázal, že ti, kdo kritizují jsou obvykle považováni za inteligentnější, oproti těm, kteří chválí. Mám to naopak, ale třeba jsem jiná...

Každopádně přečtěte si Lykke a zkuste žít spokojenější život! ;-)

Ankavi

Pro mě jedna z knih, které donutí zamyslet se. Co je štěstí? Nad tím se zamýšlel už nejeden klasik. Nesouhlasím s názory, že v našich českcýh podmínkách leccos "nejde" uskutečnit, obsah knihy se rychle "vypaří z hlavy", nebo že Dánové jsou prostě jiní - a to vše jsem už opravdu o této knize slyšela. Nemyslím si to. Autor chtěl podle mě donutit čtenáře zamyslet se nad tím, že v konzumu a materiálních statcích se to opravdové štěstí najde stěží. Připouští, že peníze jsou důležité, ale nejsou rozhodně zárukou. Doporučuje řadu aktivit, které vesměs nestojí nic - procházky, drobné laskavosti, pokud investice - pak spíše do zážitků, než do věcí, jednoduché triky, jak navazovat a utužovat vztahy v rodině, komunitě, nebo i s cizími lidmi. A co mě potěšilo úplně nejvíc, na několika místech doporučuje čtení knih. Proto dávám ne čtyři, ale rovnou pět hvězdiček.

dalia1769

Je zajímavé, jak lze studovat i štěstí a faktory, které ho ovlivňují, pomocí exaktních vědeckých metod. Tento díl je pro mne trochu méně čtivý než Hygge, takový více statistický, ale za přečtení a zamyšlení určitě stojí.

Květinka008

V první řadě - LEPŠÍ než HYGGE.
Štěstí je subjektivní... pro autora to je nejspíš okamžik, kdy seděl s přáteli po lyžovačce u krbu na chatě (omílá několikrát), pro jiného znamená sdružovat se v komunitě a pořádat pikniky se sousedy. I když jsou tu pro český životní koncept náměty úsměvné, dá se nad nimi i zamyslet (schválně, kdo ve svém paneláku/ulici ve městě zná víc než jménem sousedy; natož aby s nimi ve sklepě sdílel dílničku či knihovničku). A narozdíl od Hygge i mnoho užitečných námětů, které nezaberou moc času:
- investovat do zážitků, ne do věcí
- kupovat si zážitky pro svůj osobní růst
- více chodit
- "koupání v lese" (vstřebávání dojmů, ne jen procházka)
- spolek levné zábavy (užívat si akcí zadarmo, nízkorozpočtové aktivity)
- složka na úsměvy (denně si zapsat každou hezkou poznámku o sobě, protože je zapomínáme rychleji než kritiku)
- biblioterapie...
Jak říkám - lepší než Hygge a ještě opět s krásnou grafikou :-)

OndřejMergl

Kterak jeden Wiking studovat štěstí do světa vyrazil, aby objevil to, co selským rozumem vymyslet šlo, a na konkrétních příkladech to dokazoval.

Myšlenky hezké, zpracování ještě hezčí, ale nic objevného a hlavně chyběl pocit útulna z Hygge. Takže průměr, který jsem přesně od tohoto pokračování čekal.

Andy6

Takže Hygge za mnou a 2 hvězdičky. Lykke trochu lepší. Více zajímavostí, ale pokud někdo nemůže jezdit lyžovat, jezdit na kole, najít si svůj "oblíbený les", vytvořit před domem komunitní zahradu (protože vám před ním nevydrží ani dopravní značka) nebo se prostě přestěhovat do Dánska, tak to nezmění zase nic. Ale zase více informací o Dánsku, i když pár opáček z minulé knihy. Takže přidávám jednu hvězdičku.

Stoklaska

Návod, jak být stejně šťastný jako Dánové. Kniha se příjemně čte, ale v hlavě moc dlouho nezůstane.

Bustedka

Opět velmi krásně graficky zpracovaná kniha, což si vyslouží hvězdičku navíc. Stejně jako u Hygge opravdu oceňuji vědecký přístup, protože co si budem... kdyby mi někdo řekl, že bude zkoumat co dělá lidi šťastné, poklepu si na čelo.
Pár velmi zajímavých myšlenek jsem v knize našla, takže za mě 4*

koučování životní pohoda, hygge