Tamten Tamten komentáře u knih

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Čtivá a napínavá fantasy kombinující magii i střelné zbraně. Kromě zajímavého děje přináší i propracované charaktery postav, které rozhodně nejsou černobílé a i když máme chuť fandit hlavním postavám, je z knížky znát, že to zdaleka nejsou kladní hrdinové.

23.05.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Třetí díl od dvoudílné knihy. Příběh už neměl kam rozumně pokračovat, tak autor začal vymýšlet další nastavení. A když jej vymyslel a napsal, usoudil, že ještě kus přidá a nastavil to dále. Takže putujeme dál a dál nastavovaným a zcela nezajímavým příběhem, který se každou chvíli vždy "vynuluje" a šoupne nás úplně jinam. Napětí je tak na nule a vše ostatní taky.

12.05.2019 1 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

O něco reálnější než film, Rambo tu není takový "Rambo" a nebýt filmu, tak si knihy asi nikdo nikdy nevšimne. Rozhodně je tu více psychologie a duševních pochodů lidí než ve filmu, přesto základní vyznění zůstává obdobné.

11.04.2019 4 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Lepší než první část knihy (předchozí díl), ale pořád to není až tak dobré. Hlavní drama navazuje na linii, která vypadala vedlejší, naopak to co původně vypadalo důležitě, tak je odbyté tak nějak, aby se neřeklo. Celé je to navíc dost průhledné. Ale aspoň akce je tu tentokrát dost.

28.03.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Rozhodně lepší než první díl. Rychlejší tempo, zajímavější děj a méně historických popisů nezajímavých věcí. Ale i zde se najdou vleklé pasáže a celkově knížka neodsýpá tak, jak by mohla.

21.03.2019 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Příběh poměrně pěkný, ale způsob vyprávění je úplně divný. Je to takový odosobnělý popis, často nezáživný.

03.02.2019 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Mám trochu pocit, že přechod od hrdiny k hrdince byl pouze v tom, že se změnilo jméno, ale chování, myšlení a všechno je zcela identické. Možná je to škoda, a nebo by se to možná jinak nedalo číst. V každém případě solidní pokračování.

14.01.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nápad pěkný, ale to tempo je ubíjející a občasné dlouhé popisy řešení vymyšlených fyzikálních konstitucí mají ukázat asi jen to, že autor dokáže plkat úplně o všem.

02.01.2019 2 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Těžko hodnotit knížku, ze které jsem dostal jen půlku. Kdybych předem věděl, že se jedná jen o část, asi bych počkal na zbytek a četl najednou. Takto jsem dostal text, kde se všichni na něco připravují, ale nepřijde to. A až bude napsané dokončení, už dávno nebudu vědět, o co se jednalo.
Akce je zoufale málo i když už, je poměrně nezajímavá (v porovnání s dřívějšími kusy). Nejzajímavější na knížce je tak prostředí jako celek, ale to je zoufale málo.

18.12.2018 2 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Zajímavě pojatý svět a dobrý způsob vyprávění dělají z Kvazi dobrou knížku. Pokud máte rádi Lukjaněnkův styl (včetně jeho nečernobílých postav a ne zcela jednoznačných konců), pak knihu vřele doporučuji.

27.11.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Stylem je to pořád Brown, ale už hodně vyčpělej. Velkolepý začátek, podle kterého máme očekávat převratné objevy a myšlenky, postupně přechází ve zklamání, že ony objevy jsou zcela o ničem, že děj je stejný jako ve všech knížkách a že neočekávané rozuzlení na konci člověk odhalí už v polovině knihy. Pokud se u Browna něco radikálně nezmění, tak další knihy už nemá smysl číst.

27.11.2018 2 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Zábavná je snad jen druhá povídka. Ostatní jsou "mechanický přepis" stále stejného tématu i řešení, nikde nic nového. Sexu je tu možná více než v předchozích knížkách, ale na čtení není příliš zábavný. Na druhou stranu stále je to Kotleta a když nebudete očekávat něco nového, je knížka příjemné počtení.

01.11.2018 3 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Příjemné překvapení ve zlepšení oproti již tak dobrému předchozímu dílu. Více děje a tím i napětí, více prostředí a stále zajímavě pojatá magie. V druhé půlce knihy je sice trochu hluché místo, ale netrvá dlouho a konec je již zase supr.

19.10.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Pěkné momenty, poměrně čtivé, ale směřuje to odnikud nikam a od půlky jsem měl pocit, že se vlastně opakuje neustále to samé dokola.

20.09.2018 3 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Lepší než první půlka (první kniha), už se tu dějí i nečekané či zajímavé věci. Přesto ještě nedokáži říci, zda se mi bude kniha líbit z pohledu celku (všech dílů).

11.09.2018 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha není příběhově špatná (i když prostředí, ve kterém lidé ujíždí na počítačových hrách z prvních automatů, když mají virtuální reality s téměř neomezenými možnostmi, mi nepřijde moc logické). Ale jazyk knížky mi moc nesedl (nedokáži ale posoudit, zda to je autorem knížky, nebo až překladem).

03.09.2018 3 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Kniha se těžko hodnotí - místy je vynikající, místy pokulhává a záleží především na pokračování, jak nakonec bude první díl působit.

14.08.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Vynikající závěr série. Sice rozjezd je trochu pozvolnější (stejně jako u předchozích knih), ale pak to začne šlapat a nabírat na tempu a v druhé půlce už knihu nelze odložit.

14.08.2018 5 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Od dějově zajímavé, místy akční fantasy ságy Skleněného trůnu jsme se dostali k totální červené knihovně, která na 600 stránkách řeší, jestli se spolu vyspí v téhle kapitole, nebo až v příští. Děj nula. Akce nula. A čitelnost tamtéž. Zřejmě už nepatřím do cílového publika. Jestli se příští díl nevrátí k původnímu stylu prvních knížek, tak ze sérií končím.

27.06.2018 1 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Tak jsme se v pátém díle přeci jen dočkali konce této "trilogie". Trochu se to rozlezlo a v posledním díle je tedy potřeba sledovat osudy všech, což působí trochu nepřehledně a nesourodě. Nutno uznat, že každý z těch příběhů je zajímavý a napínavý. Problém je, že jsou všechny prakticky stejné. Každý má svého soupeře mezi lidmi, se kterým je třeba se potýkat, ale v drsném boji proti jadrncům se nakonec spory odloží stranou. Boj s démony nejprve probíhá dobře, ale je jich příliš a tak lidé prohrávají. Ale nakonec se objeví někdo "neočekávaný" a rozhodne ve prospěch lidí.
Kdyby to bylo u jednoho či dvou příběhů, tak by to šlo. Ale když stejný scénář se odehrává stále dokola, jen s jinými postavami (z nichž polovinu si z minulých dílů už ani nepamatuju), tak to začne nudit.
A závěr je také divný - když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak celá výprava do podzemí se dala vlastně vypustit a Arlen vše mohl provést rovnou ze země .-(

02.06.2018 3 z 5