Tamten Tamten komentáře u knih

☰ menu

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Téměř "klasické" fantasy, které je ale podáváno trochu humorný a trochu přisprostlým stylem, čímž se z něj stává krásně oddychová knížka.

22.04.2024 4 z 5


Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Celá kniha by mohla být dobrá, přes nápad, zápletku i styl vyprávění. Mám ale velký problém s tím, jak autor neustále dokola opakuje zřejmé věci, které předtím už čtenáři několikrát řekl, ale snad z pocitu, že si nikdo nepamatuje, co bylo o stránku dříve, je říká znovu a znovu.

22.04.2024 3 z 5


Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Taková kotletovská jednohubka, kde děj není žádná sláva, ale sloh a styl psaní to vynahradí a díky kratšímu rozsahu to nezačne lézt na nervy. Určitě v knize potěší vtípky na aktuální témata a "postavy ze života".

26.02.2024 3 z 5


Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Slabší kousek ze série. První půlka je slabá dějem i stylem psaní, druhá půlka se o něco zlepší, ale stále žádná sláva.

16.02.2024 2 z 5


Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Při poslouchání v podobě audioknihy jsem měl občas problémy neztratit se ve jménech a souvislostech (při pomalejším čtení knihy to asi nemusí nastat, ale také může). Z hlediska nápadu a zasazení dobrý, z hlediska detektivky až takové sláva ne.

16.02.2024 3 z 5


Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Vlastně poměrně "standardní" (tzn. zábavné a dobře čitelné) příběhy Koniáše a Baklyho, které jsou v jedné knížce jen proto, že na dvě samostatné knížky by příběhy byly moc krátké. Jinak se v ničem neprotínají.

02.02.2024 4 z 5


Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Hodně jiný příběh než v prvním díle a přesto v mnohém podobný. Za mne dobré pokračování, které se nesnaží jen vyždímat z první knížky totéž, ale popsat jiný příběh.

16.01.2024 4 z 5


Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Takové krimi noir s prvky fantasy. Sympatické na tom je, že kdyby se ty fantasy prvky objevili ve skutečném světě, tak by to asi dopadlo přesně tak, jak se tu popisuje. Obě strany mají svoji pravdu, když se na to koukáte z jedné či druhé strany, tak to dává dokonalý smysl, ale nikdy společně nemohou fungovat. Zcela reálný problém bez šance na vyřešení. A krásně se to táhne celou knihou.

01.01.2024 4 z 5


Aga Aga František Kotleta (p)

První dvě třetiny knížky standardně dobrý (i když téma turnaje v aréně není zrovna vrchol nápaditosti). Poslední třetina odehrávající se na domácí planetě Agy působí tak nějak nastavovaně, jako by autor napsal knihu a po jejím dokončení zjistil, že je moc krátká a že to chce ještě připlácnout pár dalších stránek.

04.12.2023 4 z 5


Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Obdobně jako první díl - ze začátku zmatené, člověk si musí zvyknout na svět, termíny atp. Ale knížka postupně nabírá na obrátkách a napínavosti a konec rozhodně není takový, jaký bychom očekávali.

04.12.2023 4 z 5


Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Možná zajímavá fakta, ale podávaná příliš americkým způsobem, který se mi velmi špatně čte, navíc si autor v některých kapitolách trochu protiřečí (nebo aspoň nevysvětlí, proč jednou říká něco a podruhé opak).

18.11.2023 2 z 5


Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Čtivý styl, pěkně vykreslené prostředí a postavy. Bohužel děj není úplně nejlepší a závěr to úplně nezlepší.

08.11.2023 4 z 5


Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Další slušné pokračování, udržuje Kotletův styl, tentokrát místy vulgárnější. Dějově jak bychom od takovéhle knížky očekávali. Tedy nečekejme zázraky, ale solidní přisprostlou zábavu.

02.11.2023 4 z 5


Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Pár povídek je zábavných a čtivých a člověk je hned zhltne. Ale dost ji je utahaných, o ničem a těžko se dočítají.

05.10.2023 3 z 5


Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Moc nerozumím názvu knihu, do fantazy bych zařadil velmi málo těchto povídek. Některé spíš tak do béčkového hororu. U některých nechápu smysl sdělení, u některých nechápu pomalu ani jednotlivé věty. Zaujali mě tak maximálně 2 povídky.

25.09.2023 1 z 5


Divergence Divergence Veronica Roth

Je to takové ... naivní. Načrtnutý svět (město) by takto nikdy nemohlo fungovat a je těžké se pak vžívat do příběhu, který je vystaven na nesmyslných základech. Na druhou stranu je to napsané čtivě a nenarazíte na nudnou pasáž.

03.08.2023 3 z 5


Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Příliš prvoplánové zaměření na to, jak jsou na tom ženy špatně a že když ale chtějí, tak mohou zvítězit nad hroznými muži. Sice to má být vymyšlený svět, ale ta autorčina frustrace z toho hrozně kouká. Navíc ke konci se některé postavy z ničeho nic začnou chovat nelogicky. A kdo nemá asijské nadšení pro transformery, godzilly a jiné obří monstra, ten si taky může přičíst mínus bod.

23.06.2023 2 z 5


Leon Leon Roman Bureš

První půlka knihy je celkem pěkná, dějově zajímavá, dobře se čte. Ale od půlky už nenastává nic moc nečekaného, tušíte další vývoj a celkově to působí dost unile.

09.06.2023 3 z 5


Život válečníka Život válečníka Tomáš Němec

Slohově zajímavá kniha, ale ne všechny způsoby vyprávění mi úplně sedly. Většina částí se ale čte velmi dobře a výsledek je dobrá netradiční kniha (ve které je ale vidět jasná inspirace předlohami, což ovšem není na škodu).

04.05.2023 4 z 5


Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Extrémně mi zde nesedl styl psaní a nejsem schopen díky tomu knihu přečíst.

14.04.2023 odpad!