Tamten Tamten komentáře u knih

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Tak tohle mě fakt nebavilo. První třetina knihy jsou krátké příběhy spousty lidí (kteří mají jeden společný let), často nepříliš zajímavé, neuzavřené. Prostě nastínění postav hrdinů, jen jich je plné letadlo. V druhé třetina se popisuje extrémně zajímavá událost, ale takovým způsobem, že ze všech možných variant by jste těžko vybírali nějaký nudnější. Opět z toho nic nevzejde a nějaký děj si spíše máte domýšlet. A jelikož jsem se doslech, že druhá část je výrazně zajímavější než třetí, tak jsem to raději ani nedočítal.

04.03.2022 1 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Nezbývá, než zkopírovat komentář z prvního dílu, druhá kniha je na tom stejně:
Hlavní postava, která není supernamakaná, nejrychlejší, nejbrutálnější a další nej, ale jen "poctivej" českej polda, kterej ve všech jinejch knihách slouží jen jako kanónenfutr, to u tohoto autora a jemu podobných často nevidíme. A přesto je kniha super, zajímavá, napínavá až do konce. Místy sice reality trošičku ohne, ale jinak působí hodně realisticky.

02.02.2022 4 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Hodně zajímavé nápady, především koncept více myslí v jednom těle - jen škoda, že se s ním nepracovalo malinko více, ale pořádně jen v samém závěru knihy. Ale i další myšlenky v tomto světě jsou originální a styl psaní velmi čtivý. Za slabinu lze považovat jen druhou třetinu knihy, které je pomalá a trochu se vleče. O to více si ale člověk užije závěr.

27.01.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Trochu mi to připomíná Sherlocka Holmese - je nějaký problém, hrdina dostane jednu geniální myšlenku, jak jej řešit (i když je stejně pravděpodobná jako tisíc jiných) a vždy trefí tu správnou a vyřeší to. Skvěle by kniha fungovala jako učebnice fyziky pro školáky. Ale nutno přiznat, že je to čtení netradiční, zábavné a čtivé, takže "příliš šťastné náhody" lze odpustit.

02.01.2022 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Pro mě čtivější než Griša, více akční a zajímavější děj, i když některé pasáže z první půlky jsou lehce zdlouhavé.

17.12.2021 4 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

První povídka je super - vtipná a zajímavá. Ještě čtvrtá zvedá průměr trochu nahoru, ale ostatní jsou slabší a ne příliš vtipné (a to mi rozhodně nevadí rasistický či jinak nekorektní humor, ale tady je to takové o ničem).

07.12.2021 3 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Velmi originální svět, velmi zajímavý styl psaní. První půlka knihy je super, pak se ale zcela vytratí děj (kterého sice ani zezačátku není extra moc, ale je patrné, co se asi tak děje) a dále jsou jen náhodně popisované lokace s postavami, které nevíte, jestli v knize ještě nebyli, nebo jestli jste to zapomněli - o ději už rozhodně mluvit nelze. (S těmi explicitními sexuálními scénami to není tak žhavé - lidi, co někdy četli Kotletu, tak si toho ani nevšimnou)

29.11.2021 3 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Udržuje Kotletův styl, v některých částech kniha lehce pokulhává, ale celkově dobrá a co se děje týče, tak na rozdíl od první knihy zde graduje správným směrem.

14.10.2021 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Rozhodně nejlepší z celé trilogie. Příběh už netvoří debilní soutěž ani žádná jiná teen vymyšlenost, ale solidní boj dvou stran. A velké plus za to, že ne každý "klaďas" to přežije.

01.10.2021 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Starý dobrý Kotletův styl, sprostý, surový a nekorektní. Jen škoda, že nejlepší část knihy je začátek (jak akce, tak příběh) a v druhé půlce se tempo spíše vytrácí.

01.10.2021 4 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Oproti prvnímu dílu několik změn. Děj už není tak přímočarý, dočkáme se mnohých překvapení a postavy se začínají chovat i jinak než černobíle. Stále ale platí, že primární je nad knížkou moc nepřemýšlet a spíš si užívat styl, neboť při hlubším přemítání člověk dojde k závěru, že je to celé úplný nesmysl.

15.09.2021 3 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Slabší než první díl. Již se nekoná "wow" ze světa a zůstává tak jen příběh. Ten sice není špatný, takový klasický Kotletovský, ale vlastně vůbec nevyužívá věci, který mu tento svět nabízí. Kdyby se vzal a přesunul se do libovolného jiného prostředí, nemuselo by se na něm změnit prakticky nic. To sice není vysloveně špatně, ale od knížky zasazené do takto zajímavého světa bych čekal, že ho bude využívat alespoň jako první díl.

02.09.2021 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Člověk nad tím nesmí přemýšlet. Na první pohled neotřelé sci-fi ve stylu Hladových her (tedy skupina teenagerů spolu soutěží během letu na jinou planetu), které odsýpá a dobře se čte. Když však nad dějem začnete hloubat, zjistíte, že je vlastně úplně nesmyslný a celé by to nemohlo fungovat. Ale proč nad oddechovou literaturou přemýšlet? .-)

02.09.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Mírné zklamání proti předchozím dílům. Od skvěle propracovaného a fungujícího sci-fi / fantasy světa jsme se dostali do fáze proroctví, předpovědí, básniček, kde každá blbost má svůj důvod a vše souvisí se vším. Tím se fungující svět dostává spíše na úroveň pohádky a přestává být zajímavý, neboť pak už je možné cokoliv. Na druhou stranu kniha se stále čte velmi dobře a doufejme, že se další díl vrátí do původních kolejí.

24.07.2021 4 z 5

Zajímavá témata na zamyšlení, bohužel při čtení jsem často narážel na místa, kde byli používaná argumentační fauly a to i takové, že autor musel vědět, že jej používá. Občas mi přišlo, že autor argumentuje něčím, co spíše dokazuje opak atp. Použít to jako předlohu pro následnou debatu s autorem by asi šlo, ale jako samostatná kniha mi to přišlo užitečné spíše k procvičení hledání problémů v textu.

02.06.2021 2 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Příliš zdlouhavé a o ničem. Děj se tak nějak nikam nevyvíjí, spousta podzápletek, které ale nikam moc nevedou. Všechny odkazy z dřívějška se vlastně ukážou zcela zbytečné a když nakonec dojde na velkolepé finále, je popisováno z pohledu postavy, která mu moc nerozumí. Od závěru takovéto série jsem čekal trochu víc.

02.06.2021 2 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Pro děti vynikající, dospěláci to sice přežijí, ale díky jednoduchost a průhlednost příběhu to pro ně nebude nijak skvělé.

04.05.2021 3 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Lepší než druhý díl, ale horší než první. Opět je tu vidět nějaký děj, i když psychologických šíleností si stále užijeme spoustu. Stále přetrvává nenormální "učené" dialogy, který by normální člověk neřekl. Ale vrací se akce a nějaké směřování.

04.05.2021 3 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Téměř klasické postapo, které se snaží vytěžit námět boje "divochů z pustiny" proti "městským státům". Mohlo by být vcelku zajímavá, ale můj hlavní problém byl v tom, že jsem s hlavním hrdinou nedokázal souznít (z mnoha pohledů je to pěkný parchant) a vůbec se o něj nebál, neboť vystupuje jako prakticky nezabitelný (a navíc je mu jedno, jestli umře nebo ne). Veškeré pasáže, které měli být akční a napínavé se díky tomu staly "rutinní" a tak trochu nudné.

06.04.2021 3 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan