Nájezdník z Pustiny

„Zaútočili rychle, sehraně, tvrdě. Jako praví profesionálové. Tak, jak se to dělá. Tak, jak to máme rádi.“ Vítejte v postkapitalismu. Letopočet se nyní počítá od Doby temna, po níž nepřišlo světlo zářných zítřků, nýbrž Clona. A její světlo z vás udělá magora. Nebo génia. Je v tom rozdíl? Přežít v Pustině, za hranicemi měst a megaměst, je těžké, ale komu vadí nepřetržité války barbarských kmenů, nedostatek potravin i vody, může se zkusit probít a prostřílet. Členové Klanu o tom vědí svoje. Mají navíc víru v Rubínového Boha, díky které mohou bojovat, i když jejich tělo mělo už dávno zemřít. Je v tom vážně jenom víra, nebo něco víc? Ani v megaměstech však není život růžový jako světlo Clony. Synonymum nekontrolovatelné zkázy zní KiSMET. Záhadný virus, napadající přímo lidský organismus skrze informační technologie, se sice nešíří exponenciálně jako klasický počítačový virus, ale o to víc je pro lidskou společnost smrtící. Říká se, že při pohledu do Clony zešílíte. Možná vás ale čekají jenom příliš kruté pravdy. Tomáš Sekerka je novou tváří na poli české science fiction a hned od začátku netroškaří. Nakladatelství Fantom Print přichází s prvním románem z dvoudílné série Clona. Nájezdník z Pustiny, dystopické dobrodružství plné boje o přežití, futuristických scén, kvantových počítačových technologií a vojenské akce vás vezme útokem a nenechá na pochybách, že mladá krev české fantastiky má co nabídnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450034/najezdnik-z-pustiny-2xy-450034.jpg 4.330

Clona 1.

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Fantom Print

Kniha Nájezdník z Pustiny

Jekkyl
13. listopadu

takto rozporuplnou knížku jsem dlouho nečetl. Na jednu stranu spoustu zajímavých nápadů. Na druhou stranu dvě na začátku zajímavé dějové linie, které od druhé poloviny úplně ztratí směr.
Mám pocit, že autor je sice vypsaný, ale psal jen samé krátké povídky a teď při snaze o celý román se mu to spojení povídek na konci úplně rozsypalo pod rukama. Konec jsem se nutil dočíst a četl ho už skoro ob řádek jen abych rychle zjistil jestli to má nějakou pointu nebo něco kvůli čemu bych si koupil další díly. Bohužel nemá. Škoda, fakt to mělo na začátku potenciál.

kolby
12. listopadu

Pokiaľ je to naozaj románová prvotina, tak "smekám klobouk". Výborný príbeh, postavy, zápletka, akcia, vďakabohu za otvorený koniec - potenciál obrovský. Románu aj autora. Len tak ďalej pán Sekerka!

Psenda31415
11. listopadu

V první řadě musím pochválit pěknou obálku!

Děj tohoto prvního dílu sledujeme optikou dvou postav, které společně vyrůstali a od jisté události v jejich ranném dětství se dlouhou dobu nepotkali. Obě dějové linky vcelku pěkně ubíhají a co se ze začátku může zdát jako trochu divné post-apo, se hodně brzo změní v hodně zajímavé post-apo se spoustou otázek bez odpovědí.

V jedné dějové lince je nám představena celá post-moderní společnost, kde by spousta lidí dala cokoli za to, aby pro ně fungovala obligátní věta "Kredity ti budou stačit.". Pro mě osobně z téhle dějové linky navíc čiší taková vyprázdněnost lidí, co mají všechno. Má prosperující firmu, kde zvládne vše řídit AI, má dostatečný příjem na to, aby mohla dělat výzkum co jí zajímá, ale co s tím, když už se na velké otázky odpovědělo a odpověď na ty zbývající je v nedohlednu? Veškeré informace jsou na síti, stejně tak zábava a umění, tak proč se zajímat o to, že veškeré technologie poskytuje jedna korporace. Proč se zajímat o to, že ve své podstavě všechno a všechny vlastní jediná korporace? :-)

Druhá dějová linka je mnohem víc akční a sleduje život klanového bojovníka v post-apo pustině, kde každý krok je bojem o holý život. Celá tato linka je navíc opředena mysticismem a náboženstvím, což všechno dohromady tvoří super doplněk k druhé technicistní dějové lince. Popisy bojových scén a zbrání jsou naprosto precizně napsané a já jsem měl občas při čtení pocit, že místo čtení sleduju film!

Musím uznat, že ze začátku mě kniha tolik nezaujala a některé popisy lokací/budov/postav/strojů byly až moc zdlouhavé, ale já to tak mám skoro vždycky :-) Ke konci už jsem knihu doslova hltal a "Konec první části" mě překvapil natolik, že jsem zalistoval několikrát tam a zpět ve čtečce abych se ujistil, že je to opravdu konec první části :-)

lassse
11. listopadu

Je vidět, že si dal autor záležet a většina věcí, které se v knize objevují jsou fakt pěkně vymyšlené a popsané. Příběh graduje, a na závěr jsem se od toho nemohl odlepit. Na druhou stranu jsem se ze začátku ne a ne do knihy pořádně začíst a Duchovi pouště tak přijít na chuť. Ale jak už jsem psal, závěr s potoky krve a popisem jak se domlácení bratři cítí, opravdu stojí za to. Co se týče dějové linky s Nikkol, tak to bude autorova příprava na druhý díl a zde je jakousi vatou.
Celkově jde o dobrý postapo příběh s pěknou obálkou.

PrincaListicka
04. listopadu

U většiny sci-fi či fantasy knih obálku ani příliš nevnímám. Nesoustředím se na detaily, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Zuzi Maat vytvořila obálku, která kombinací barev, temným laděním a především propracovaným válečníkem zaujme na první pohled. Vlastně jsem strávil docela dost času zkoumáním každéhi jednoho detailu. To se mi nestává opravdu často, ale teď k samotné knize.

Děj knihy začíná v 39. roce po D.T. - Době temna. Oblohou neplují mraky roztodivných tvarů a velikostí, Slunce již není klenotem, miliardy hvězd neprotínají noční tmu ve společnosti měsíce. Svět zahalila fialová nepropustná Clona, jež změnila život všech lidí. Společnost se dělí na obyvatele pustiny a měšťáky. A stejně jako se dělí společnost, dělí se i kniha samotná, která je vyprávěna z pohledu Erika, člena Klanu Pustiny a Nikkol žijící v bezpečí a blahobytu megaměsta. Na jedné straně víra v Rubínového boha, Omni Pugnae, dodávající sílů dobyvačným barbarům pustiny, na druhé straně nebezpečný virus KiSMET, který napadá lidský organismus skrz vysoce pokročilou technologii zvanou I.T.E. Rozdělení na dvě linie je rovnoměrné a rozhodně nemohu říci, že by mne spíše technologická část věnovaná Nikkol nudila oproti brutální, akcí napěchované části věnované Erikovi.

Děj samotný byl plynulý, sem tam se ovšem objevila část, která by si zasloužila více pozornosti. Vzhledem k celku ale mohu těch pár slabších momentů odpustit. Naopak části vyprávějící příběh Bezejmenného či souboj s kyborgem byly natolik skvělé, že na ně budu ještě dlouho vzpomínat. Jediné co mne vysloveně naštvalo byl konec. Pamatujete si, jak je nepříjemné, když sledujete svůj oblíbený seriál, a na jeho konci je věta „Pokračování příště…“? Naštěstí je pokračování a tedy i závěrečný díl s názvem Otrok megaměsta uveden v edičním plánu roku 2020. A já se jej nemohu dočkat!

Pokud jste fanoušci sci-fi, post-apo knih či českých autorů, rozhodně neváhejte ani minutu. Odměnou vám bude příběh plný akce, napětí a násilí.

Hodnocení: 95%

paduma

Mala som problém so začiatkom ktorý mi prišiel trošku zmätený ale potom už to stálo za to. Napriek tomu že to je sci-fi to na mňa pôsobilo zvláštne realisticky. Tiež si myslím že línia Nikkol bola zbytočná, akoby chýbali súvislosti a niektoré udalosti nedávali úplne zmysel, ale keď zoberiem hlavnú líniu tak parádny príbeh. Záver knihy za mňa epický presne v duchu celej knihy. Plné hodnotenie dávam s ohľadom na to že to je prvotina.

marapavelka

Jednu hvězdu strhávám za linku Nikkol, která je za mě úplně zbytečná, a druhou za závěr. Jinak celkem čtivé.

renefer

Asi mě překvapilo, že tohle je autorova prvotina. Působí opravdu hodně vypsaně, ale tak možná si už delší dobu psal do šuplíku. Líbily se mi obě dějové linie, Erikova byla trochu drsnější než mám ráda, ale naštěstí mi to moje fantazie trochu zjednodušovala. Chyběla mi tam kapka humoru, která je takovou solí tohoto druhu literatury. Můžu určitě doporučit, líbilo se mi to.

Továrna na Absolutno
Továrna na Absolutno