Nájezdník z Pustiny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Zaútočili rychle, sehraně, tvrdě. Jako praví profesionálové. Tak, jak se to dělá. Tak, jak to máme rádi.“ Vítejte v postkapitalismu. Letopočet se nyní počítá od Doby temna, po níž nepřišlo světlo zářných zítřků, nýbrž Clona. A její světlo z vás udělá magora. Nebo génia. Je v tom rozdíl? Přežít v Pustině, za hranicemi měst a megaměst, je těžké, ale komu vadí nepřetržité války barbarských kmenů, nedostatek potravin i vody, může se zkusit probít a prostřílet. Členové Klanu o tom vědí svoje. Mají navíc víru v Rubínového Boha, díky které mohou bojovat, i když jejich tělo mělo už dávno zemřít. Je v tom vážně jenom víra, nebo něco víc? Ani v megaměstech však není život růžový jako světlo Clony. Synonymum nekontrolovatelné zkázy zní KiSMET. Záhadný virus, napadající přímo lidský organismus skrze informační technologie, se sice nešíří exponenciálně jako klasický počítačový virus, ale o to víc je pro lidskou společnost smrtící. Říká se, že při pohledu do Clony zešílíte. Možná vás ale čekají jenom příliš kruté pravdy. Tomáš Sekerka je novou tváří na poli české science fiction a hned od začátku netroškaří. Nakladatelství Fantom Print přichází s prvním románem z dvoudílné série Clona. Nájezdník z Pustiny, dystopické dobrodružství plné boje o přežití, futuristických scén, kvantových počítačových technologií a vojenské akce vás vezme útokem a nenechá na pochybách, že mladá krev české fantastiky má co nabídnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450034/big_najezdnik-z-pustiny-2xy-450034.jpg 3.9103
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Nájezdník z Pustiny

Senza Jenka
17.10.2022

Na tuhle knihu jsem byla docela zvědavá. Pocity jsou trochu smíšené.
Moc se mi líbí prolog, to se děje málokdy. Musím říct, že větší část probíhá retrospektivně, a to někdy i ve více časových obdobích, což pro mě bylo ve výsledku poněkud matoucí.
Celé je to napsané z pohledu dvou osob (krátký vnořený pohled Gavina - třetí, zcela neznámé osoby, vnímám jako omyl - působí to divně nekonzistentně), což má své výhody a své nevýhody. Autor krásně a autenticky popsal pochody, kličky, zkratky i točení se v kruhu, které nám víření myšlenek způsobuje v hlavě. Jestli něco podobného chceme prožívat dvojmo, je samozřejmě jiná otázka ;).
Nevýhodou tohoto postupu je omezený rozhled. Čtenář vidí svět pouze optikou daného jedince a nedozví se nic "navíc". Tady je sice optika dvojí, žel stejně nedostatečná. Tato metoda vyprávění mi více vyhovuje u věcí, či událostí, o kterých se něco ví (z historie - např. pohled vojáka na události během nějaké bitvy druhé světové). Tady díky tomu prostě spousta informací chybí. Postupně člověk pochopí, že bez druhého dílu se vlastně nic nedozví.

SPOILER:
Občas se autor nevyvaroval nelogičností a chyb. Např. když Murock vypráví o rozednění po roce temna, zmiňuje auta na ulici (v přímém slunečním svitu) jako kostky ledu, mrtvý pes teprve taje, ale mrtví vojáci v pevnosti (ve stínu, v mnohem stabilnější teplotě) už hnijí? To mi nesedí.
Vana - není to zcela pregnantně vyjádřeno, ale z popisu bych pochopila, že v ní klečel. Měl také možnost natáhnout nohy před sebe (tedy sednout si), ale pak už měl vodu moc vysoko a nemohl dýchat... S nohama před sebou by to musela být minimálně 120 vana, možná větší, záleží, jak dlouhé by měl nohy. Hladina by musela být alespoň po hranici vlasů na čele, aby se nemohl nadechnout ani v záklonu. Takže hloubka tak metr odhadem. No, takovou vanu opravdu neznám. Nehledě na to, kolik kbelíků by potřebovali k jejímu naplnění.
Gotické klenby nejsou půlkruhové, ale lomené.

aspik83
26.08.2022

Tak já nějak nevím. Není to špatné, není to dobré. Vlastně jsem celou dobu nevěděl kdo je hodný a kdo špatný. A nedozvěděl jsem se to ani na konci. Dám druhý díl? Ale jo, dám.


Klilad
17.01.2022

Popravdě, poslední dobou jsem měl smůlu na české autory.
Po zoufalostech typu Pragocalypsa, Výjezdovka a jiných šílenostech jsem k této knize přistupoval skepticky.
Opak byl pravdou, čímž mě zaráží zdejší hodnocení, ale což. Svět je promyšlený, zajímavý a působí živě. Obě hlavní dějové linky popisují svět z pohledu dvou rozdílných lidí. Dost musím pochválit, že se kapitoly nemíchají, nepůsobí to zmateně, naopak. Vše je skvěle roztříděno a funkční. Málokdy se mi stane, že netrpělivě čekám další díl a mrzelo mě, že pokračování vyjde za pár měsíců.
Jedna z nejlepších scifi/post apo záležitostí minulého roku.

Franc
19.12.2021

Po přečtení jsem krapet na rozpacích. Z knihy nejsem ani nadšen ani zklamán. Některé pasáže jsem hltal, u některých se pak musel nutit do čtení. Tam, kde jsem se nudil, mě více bily do očí dílčí nelogičnosti tu a tam vystupující že stránek knih, dílčí rozpory ve fungování světa, který autor vytvořil.

Stran akce, nemám výhrad. V té je po mém soudu síla autora. Tyto části knihy zvládá na jedničku. Pokud se uchýlí k popisnějším věcem, podrobnější charakteristice hrdiny, přiznám se, že tady ubírá nohu z plynu.

Proto pokud budete některé části knihy brát s rezervou, nebudete se nudit. Hlavní hrdina ze dna vystoupá na vrchol, musejíc, tak je dáno do vínku těmto knihám, přebrodit potoky krve. A to jenom proto, aby se dostal k moři krve. Jestli se utopí? To řekne až druhý díl, kterému bez ohledu na dílčí výhrady, dám opět šanci.

DK197
09.12.2021

E-KNIHA: Tohle je tedy pořádně krvavá scifi dystopie. Autor se toho nebojí a vyžívá se v popisu brutálních bojových scén stejně jako ve výčtu technických vymožeností daného světa. Tyto dva faktory trochu brzdí příběh, ale zároveň hrdinům umožňují projít pravým peklem.... Je až neuvěřitelné, co autor nechal postavy prožít. A vydechly si jen na kratičkou chvíli. ... Když jsem začala číst, opravdu jsem netušila, kam příběh povede, jak se spojí jednotlivé nitky. A došlo mi to dlouho za polovinou knihy. Tak dlouho mě autor dokázal udržet naprosto neschopnou odhadnout, co dál. Některé části se mi líbily více, některé méně, ale poslední třetinu jsem doslova hltala. Jo, má to mouchy vyslovené už kdesi níže, ale za mě dobrý.

robin9739
07.11.2021

Příběh je zajímavý, je to kombinace dvou dějových linek. Sledujeme zde dvě hlavní postavy Nikkol a Ducha pouště. Jejich život má stejný začátek, ale jedna se dostane do Megaměsta a druhý se stane zajatcem pouštního gangu. Sledujeme dva naprosto rozdílné životní příběhy přitom je spojuje jedna věc. Oba hrdinové jsou zajatci svého údělu a nezbývá jím nic jiného, než přežít a stát se těmi nejlepšími mezi svými druhy.

Děj více či méně nemá hluchá místa. Kniha se čte sama a příběh nám pěkně plyne. Díky střídání dvou linií dostáváme v pěkném sledu jak akci, tak také informace o světě, ve kterém se kniha odehrává. Akce je svižná, velice dobře a brutálně popsána. Autor se pěkně vyřadil a naservíroval nám nekonečné přestřelky, brutální souboje může proti muži, a dokonce i nějakou tu atomovku dostaneme. Akce je zde velmi důležitá a více méně táhne celou knihu. Na pozadí všeho se sice rýsuje nějaký příběh, dokonce je zde i romantická linka ale já jsem si užíval tu explicitně krvavou jízdu pustinou, ve které exceloval náš hlavní hrdina "Duch pouště" a jeho klan skoro až nesmrtelných kumpánů.

Závěrem, jedná se o povedenou knihu. Najdeme zde pár nelogičnosti a věci už nadmíru přitažených za vlasy, ale mě to bavilo a příběh má stále velký potenciál do budoucna. Takže jsem zvědav, co se v pokračování dozvíme.

Predator3313
26.08.2021

(+ SPOILER) Obsahuje spoilery
Hodně dlouho jsem přemýšlel, co sem vlastně napsat...
Zaprvé, mě vůbec nedokázala vtáhnout do děje, možná proto jsem si všímal věcí, které bych přehlédl, pokud bych do toho byl zažraný. Jen namátkou co jsi pamatuju, jednou se mluví o tom, že člen klanu nemá vlastní majetek, jeho status udává auto a zbraně....a pak čteme popis kdo co má v autě.... pak zase hlavní kápo, který by měl mít všeho nejvíc si beze zbraně ze zbrojnice... ti co jsou ve vyhnanství chodí pěšky za klanem...a ti jezdí 150km/h. atd
Navíc hlavní hrdina je totální zmetek, chce zničit klan a při tom odpálí atomovku a zlikviduje menší město ? To mě nebaví.
A ten konec, kdy megaměsto není schopno zlikvidovat 4 lidi ?
No jestli si pořídím další díl, tak jen abych zjistit, jak si to autor celé vymyslel do konce a třeba budu příjemně překvapen, ale zatím za mě bohužel slabé.

Lethania
22.08.2021

Tak jsem se - konečně! - po roce odhodlávání na knihu vrhla a jsem tedy mile překvapena.
Když mě autor zde na databázi kontaktoval (jako spoustu jiných), že vydal svou prvotinu, která se stylem podobá Kotletovi či Kulhánkovi, hned jsem zbystřila a knihu si koupila, ale dostala jsem se k ní až teď, za což se panu Sekerkovi omlouvám, ale mám tolik rozečtených knih, že nevím, kterou číst jako první.
Ano, styl je skutečně podobný výše zmiňovaným, ale nepřijde mi, že by to byla nějaká vykrádačka, spíš naopak. Příběh byl zajímavý, plný napětí, akce a černého humoru. Na to, že se jedná o první knihu, je to velký úspěch a zrovna, když jsem ji dočetla, zjistila jsem, že brzy vyjde druhá část, tak jsem četbu přeci jen načasovala dobře. Mohu jen doporučit.

1