Nihilista na balkonu

Pětice vynikajících soudobých humoristických novel na pomezí fantaskna a satiry, hravě, a hlavně chytře vystavěných na paradoxech naší v mnohém tak komické současnosti.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446094/big_nihilista-na-balkonu-nHH-446094.jpg 4.555

Kniha Nihilista na balkonu

hroneczek

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. A neskutečně mě bavila.
To jak autor umí vystihnout lidské povahy, nesmyslné nápady a český uprdelismus je naprosto skvělé. Vždy se u daných problémů dostane až k jádru pudla, vtipně a s nadhledem.
Pokud hledáte něco oddechového a k zasmání, vřele doporučuji.

petra7309

Nalákala mě neskutečně pěkná obálka a velmi vysoké hodnocení zde.
Knihu jsem ale po pár stránkách odložila, už u první povídky.
Kdybych tohle četla před třeba 20 lety, totálně by mě to uchvátilo - ale dnes, možná i s mou čtenářskou zkušeností, už to vůbec nezaujalo.
Nápad (alespoň první povídky) zajímavý, zpracování pokulhávalo, jako bych se přenesla někdy do r. 1988, tak mi alespoň jazyk a přístup postav přišly.
Ale věřím, že svého čtenáře, kterého to bude bavit a bude se mu to líbit, si kniha najde.

Chesterton

[audiokniha]
"Mít smysl jen sám pro sebe je nesmysl."

Chytrá a humorná. Přesně v tomto pořadí jdou po sobě, ze současné tvorby výrazně vybočující, kvality těchto povídek. Pro mě však je téměř nemožné po milary a kapp66, napsat něco originálního či objevného :o)
Snad jen to, že tenhle tvořivý pražský tramvaják má velký talent na pointy jednotlivých povídek i knihy jako celku! Což právě zmiňuje už milary :o)
Nejvíc mě asi uhranulo lehké pero nastaveného zrcadla a přesně mířené zásahy do současného povrchního blázince zmiňované mozkové lenosti a podivně pokroucené hyperkorektnosti. Včetně do detailu přesného popisu komunity Vietnamců, jež se shoduje s vyprávěním "Tomáše" z našeho nedávného Sapa tripu.

Snad jen ve třech nepatrných detailech se od zmíněných dam liším: nenadřela jsem se, skoro to nebolelo, jen zuby trnuly :o) a smutno bylo. Holčičí postavy mi přišly velice realistické - jen jich bylo dost pomálu. Zato Mařena je zkrátka boží.
Čtěte a bavte se chytře.
6/7

kap66
28.12.2021

Chytrá a humorná knížka, aktuální právě tak akorát, aby obstála i za čas, i když teď, se souvislostmi v paměti, má její vtipnost ještě větší dosah. Autor opravdu „nastavil zrcadlo“ :-) současnosti - médiím, byrokracii, politice, mozkové lenosti naší kultury, její přehnané korektnosti,.. - a dovedně ho rozbil. A já se smála se střepy zabodnutými v hlavě. Skvělé.
(Audioverze je výborná.)
Ještě ale malé doplnění: ženské postavy by autor mohl poněkud vylepšit, ještě že to neberu osobně... :-)

Tamten
07.12.2021

První povídka je super - vtipná a zajímavá. Ještě čtvrtá zvedá průměr trochu nahoru, ale ostatní jsou slabší a ne příliš vtipné (a to mi rozhodně nevadí rasistický či jinak nekorektní humor, ale tady je to takové o ničem).

milary
02.11.2021

Anotace je zcela výstižná.

Ale člověk stejně vůbec netuší, do čeho jde. A pokud se nechá odradit, popřípadě pomyslně rozdupe audioknihu na kosmický prášek ve chvílích, kdy už je to tak "na tělo", že to úplně fyzicky bolí a on má pocit, že prostě ne! nevydrží pokračovat už ani chvilku, tak se to ke své smůle nedozví. Ten celkový obrázek geniálně napsaných a seřazených příběhů se mu zkrátka neposkládá.

Nadřela jsem se. Navztekala a nasmála. A za tu husí kůži to tisíckrát stálo.

Interpretace je skvělá, a je to dobrá volba. Moc doporučuju.

Hihla
22.05.2021

Místy trochu rozvleklé ale jinak výborné. Téma pravdy a vnímání reality v aktuálním kontextu dneška a navíc vtipné. Pravda není jen jedna a navíc je nebezpečná, hloupost je nekonečná a v tom vítězí pragnatizmus české reality.

martin9929
25.04.2021

Takové oddechové čtení. Místy vtipné.