Základní výbava k porozumění české společnosti, krize demokracie a fungování současné politiky. Pracovat, mít osobní život, udržovat si přehled o politickém a společenském vývoji a přitom se nezhroutit — to občas může vypadat jako nadlidský úkol. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na informacích, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Analytik Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410685/big_slepe-skvrny-o-chudobe-vzdelavani-p-b1w-410685.jpeg 4.6250

Standa24

Velmi zajímavé čtení pro všechny kdo se zajímají o aktuální dění. Líbí se mi, že když autor o nějakém tématu argumentuje, tak uvádí fakta pro i proti.

veneta

Přesně, jak tu už mnohokrát: povinná četba pro každého! A ano, musíte ji mít doma, protože tolik informací nelze pojmout a zapamatovat si po jediném přečtení. Nejvíc mě překvapilo, jak obrovské rozdíly jsou v rámci naší malé republiky.

kramver

Vynikající, čtivá a poučná kniha, která by měla ležet na nočním stolku každého, kdo chce nahlédnout na společenské problémy více komplexně a ne jenom z pohledu své "bubliny". Mně kniha v tomhle ohledu pomohla a otevřela mi v mnohém oči. Mám tyhle sondy do české společnosti ráda, vždy mě překvapí :-)

JohnCZ

Trefné nahlédnutí do problémů české společnosti. Pro běžného smrtelníka je asi nejdůležitější zjištění, jak moc velký vliv má na náš úsudek vlastní psychika a na emocích založené předsudky, které často jednají v přímém rozporu s fakty či empirickými daty. Právě tohle porovnávání "lidského přehánění" se statistickými údaji mě bavilo na téhle publikaci nejvíce. Ne ve všem bych se sice s autorem shodl (normálka) a občas mě některé pasáže, zejména ty, co se týkaly zahraniční politiky (USA) nudily více, než bych třeba chtěl, ale chápu, že to mělo účel a že se autor snažil porovnávat. Ve finále je úplně jedno, jestli s autorem souhlasíte nebo ne, Slepé skvrny jsou bezpochyby důležitou knihou pro každého, protože sebereflexe a kritické myšlení je to, co české společnosti často zoufale chybí. Stačí se podívat na sociálních sítích do diskuzí...

icewind

Ne se vším co autor prezentuje resp. hlavně s některými návrhy řešení bych souhlasil, ale to je naprosto v pořádku. Smysl této knihy vidím v tom, že o některých věcech, kde jsem měl a mám celkem vyhraněný názor, se dá přemýšlet i jinak. Hodně mě zaujala kapitola o vzdělávání, práci na průzkumech veřejného mínění a jejich interpretaci, vnímání toho co je nazýváno populismem....celkově hodnotím velice kladně. K některým tématům bych si s chutí přečetl od autora ještě více detailnější zpracování a rozpracování nastíněných problémů, jejich řešení a zejména provázanosti v rámci celé společnosti.

Chajda69

Kdybych měl někomu doporučit jen jednu knihu, kterou si má letos přečíst, byla by to tahle. Neveselá sonda do nejniternějších společenských problémů, podložená značným množstvím dat a důkladně ozdrojovaná.

Prokop občas vystupuje z role objektivního autora a přidává své subjektivní návrhy (zpravidla inspirované zahraničím), jak naložit s konkrétní slepou skvrnou. Toho si velmi cením. Dělá to přesto, že ví, že už jen proto bude některými čtenáři odsouzen jako progresivista, levičák nebo neomarxista. Ale upřímně - ještě jsem neslyšel, že by (a teď vybírám jedno téma za všechny jako příklad) někdo u exekučního problému přišel s lepším řešením, než s lepší dostupností oddlužení (nebo extrémnějším Hůleho nápadem dluhové amnestie). Základní argumenty té debaty jsou jasné - má se lidem odpustit to, že si někdy (někteří) žili nad poměry a spadli do pasti neregulovaného byznysu, nebo se má tvrdě trvat na odpovědnosti jednotlivce? Přiznávám, že ze zarytého náctiletého pravičáka postupně "měknu" a posouvám se do středu. Ano, většina lidí si za to skutečně může sama, ale mají být kvůli nezodpovědnosti v určité části života už navěky odsouzeni k tomu, za chybu pykat, nebo jim dáme druhou šanci, která s sebou nese pozitivní externalitu v podobě odpadnutí nutnosti sypat těmto lidem peníze z eráru a naopak z nich udělat plátce daní/pojistného?

Skvěle zpracovaná je také kapitola vzdělá(vá)ní, která by klidně mohla být delší.

Všechna témata jsou ta, o nichž by se měly vést debaty a kterým by mělo být věnováno místo ve volebních programech politických stran. Ale ne jen jako zmínka. Mám už po krk těch, kdo něco prostě zařídí, nebo neurčitě řeknou, že je to problém a vyřeší ho. Řešení, prosím pěkně - jak, kdy, co a za kolik. Naivně děkuji.

Na závěr si neodpustím jednu věc, ze které se mi dělalo fyzicky špatně. Jak ksakru může někdo označit jiného člověka za méně lidského jen proto, že nevypadá jako on?? Zarazilo mě vůbec to, že výzkumníci předkládají něco jako "index humanity". Ale jak si může někdo vůbec dovolit označit jiného člověka za méně lidského, ať už z jakéhokoli důvodu... to je mi naprosto odporné. Nejednou už jsme to v historii zažili a označovat určité skupiny lidí za méně lidské z jakéhokoli důvodu vedlo k neuvěřitelným zvěrstvům...

Kulasec

Říkám to už dlouho, O.K., tak si to brumlám pod vousy: Daniel Prokop na Hrad! Nebyl by to první(ostatně ani druhý) sociolog na prezidentské pozici, tradici po této stránce rozhodně máme. Kdo neopomíjí neviděné, ale trpělivě poukazuje na bolesti dneška, má co říct. I z pozic odborných. Neméně totiž z pozic obecně lidských, vždy platných. Apeluje, vyzývá: pojďme toto všechno probrat ne ať se uleví systému, ale především až šokujícím způsobem velkému počtu našich spoluobčanů, tedy nám. Jednou se to stane: věřím tomu, že bude prezident. I HAVE A DREAM.

Tamten

Zajímavá témata na zamyšlení, bohužel při čtení jsem často narážel na místa, kde byli používaná argumentační fauly a to i takové, že autor musel vědět, že jej používá. Občas mi přišlo, že autor argumentuje něčím, co spíše dokazuje opak atp. Použít to jako předlohu pro následnou debatu s autorem by asi šlo, ale jako samostatná kniha mi to přišlo užitečné spíše k procvičení hledání problémů v textu.

chudoba vzdělávání populismus krize sociologie

Daniel Prokop
česká, 1984
2021  Na moři, za plotem, na síti
2019  Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti
2018  Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme

Kniha Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti je v

Právě čtených59x
dalších seznamech4x