Operace Thümmel

Vesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé to zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453774/big_operace-thummel-iQn-453774.jpg 4.3326

Kniha Operace Thümmel

JSmerda
dnes

Kotleta dospívá (?) a tak trochu ubírá na svých osvědčených ingrediencích: sex, násilí a vulgarismy. Rozhodně však nechybí silná dějová linka plná zvratů a vtipných hlášek. Mě tento "nový" mix nevadí, ale věřím, že některé jeho skalní fanoušky to musí mrzet. Život však jde dál a je potřeba se posunout.
Kniha je vynikající oddechovka. Za mě spokojenost.

Belanna

Podmanivý a napínavý děj vesmírné sci-fi, Dobrodružství plné akce a vtipů. Perfektní na odreagování. Tenhle styl pana Kotlety se mi fakt líbí.

Klilad

Je mi jasné, že doby Hustého nářezu, Lovců, Spadu jedničky už jsou prostě pryč. Kotleta se hodně rychle vyčerpal a z jakékoliv knihy z poslední doby je vidět recyklace nápadů.
Přesto, na sérii Legie jsem se docela těšil.
Nadšení trochu kazilo to, že Kotleta spolupracuje s autorkou zrůdnosti jménem Krev pro rusalku, ale budiž, naděje byly velké.
Hned na začátek musím pochválit atmosféru. Vesmírný koncentrák, plánovaná vzpoura, útěk... to prostě mělo své grády. Jenže, pak už to vyvanulo. Celý příběh vyzněl do ztracena. Po přečtení jsem se už tolik netěšil na další díl, prostě jen Kotletovka, která prošla jedním uchem tam, druhým ven.

TonyStarkless

Nevím, proč jsem si napřed přečetla recenze, než jsem se rozhodla napsat tu svou. Přiznávám se, že se bojím hajtu a hrozně uznávám názory Tervy. Takže mi odhodlání napsat svůj názor trvalo dost dlouho. Takže… Většinu mrzelo, že autor nedokázal rozepsat svět, ve kterém se František Moravec alias kapitán Bouchač, jako kapitán Bezpečnostní informační služby choval jako hlupák. Taky nedokážu rozepsat univerzum, a proto mě ten příběh tak bavil. Beru to tak, hlavně kvůli ich formě, kdy je autor dokonale v souznění se svou postavou. Mohl být bůhví jaký Bond 007, ale skončil v žebříčku trochu vejš, než ostatní. Což znamená jako separát. Zničehonix má před sebou několik matkychtivejch pocházející z různých planet. Na to ho nejspíš nikdo nepřipravil. Prostě dokáže rozeznat, jestli má někdo 4 ruce, nebo vocas. Jestli chčije rovně nebo se při tom musí postavit na hlavu. Je to vypravěč, který o vetřelcích ví docela hov… nic. Prostě byl vycvičen, připraven na nějaký odboj, ale realita je trochu jiná. Na tuhle vás nikdo nedokáže připravit. Máte tak málo času, abyste vymysleli plán. Většinou se akce rodí v momentě, kdy se prostě naskytne příležitost. Čtenář přece tohle nemůže hlavnímu hrdinovi vyčítat. To je blbost. Prostě jedná. Proto se dokážu absolutně vtáhnout do příběhu a procházet jím v podobě stalkera, kterého si nikdo nevšimnul. Úžasný Gerasim. Prostě je to Rusák. Kotletův Rusák. Mám ráda Kotletovic Rusáky. Jsou sví. Možná raději než Čecháčky :D Nejspíš se v osmém svazku ukáže, že celou dobu hrál falešnou hru a vytasí na svého nejlepšího přítele ten svůj kalašnikov AK-47 z 3d tiskárny. Protože i když tvrdil, že jeho děd seděl v tanku na Václaváku v 68´ tak on je jinej, pořád je to člověk, který má nějakou hrdost a bojuje za svou matičku vlast. Žeru Agu. Protože je to ještěrka a teoreticky je to jedinej „nedobrovolenej“ člen mise za záchranu Země, který je ženského pohlaví. A za druhý… miluji ještěrky. Protože jsou drsný a i přestože musí čelit blbejm kecům českým odbojářům a ruským dotazům jako: kde tesař nechal díru… drží tak nějak s tou bandou mužských přirození…
Příběh mě bavil také kvůli „ne sci-fi a vědátorskými“ definicemi. Vím, že autor má spoustu přátel mezi astrofyziky, dokonce i já musím snášet vědecké informace svého manžela. Proto jsem vděčna, že tenhle příběh nezatěžuje už tak vytížený mozek a hodí po mě kapitánský můstek hvězdné lodi USS Enterprise, který nemá ochranné štíty, a kapitán Bouchač prostě jen mačká tlačítka v barvách duhy.
„Jednička“ mě bavila také především kvůli „vtípkům“, kteří ostatní čtenáři neunesli a naznali, že jsou v tom „místě“ nevhodné. Ale já našla autora, který píše na vlně mé „potřeby“. Takové… Mé druhé já. Takže odepínání spony na skafandru jsem si fantasticky užila. I když jsem ženská, ten pocit v šestnácti při rozepínání podprsenky akorát bez erekce, jsem si dokázala představit. A co teprve letět uzbeckými státními aerolinkami na Sibiř. Kdy dostanete kaviár a vodku, abyste zapomněli, že vám ze letadla stříká benzín a v podlaze je díra… Prostě… asi stejný ročník :D
Rozjezd byl pro mě trošku těžký. Spousta ras, které jsem ze začátku nedávala. Ale nakonec jsem je shrnula na jednu hromadu, na které skončili vlastně všichni, kteří z „nás“ chtěli udělat separát do konzerv…
Kdyby někoho zajímalo, jestli se ze mě po přečtení prvního dílu, stal vegetarián…

renefer

Na mě to bylo moc vesmírné. Moc různých ras a druhů mimozemských padouchů ( zajímavé, že až na pár jedinců to byli všichni pěkní hajzlíci), cestování mezi planetami, bitva o vesmírnou loď. Ale do toho přišlo i pár světlých momentů - Rus s chánovským přízvukem, výhružky Ještěrky a vůbec celý pohled na lidstvo jako podřadnou rasu, kterou jako jediný zachraňuje poručík Moravec. Takže Maso, nandejte si další separát a růžovou kostku a šup na další díl.

SirChico
11.12.2021

Operace Thümmel je další akční jízda od Kotlety. Jako obvykle se kniha čte skoro sama a děj běží dopředu jako dobře namazaný stroj. Moc se mi líbil celý vesmír Legie, který Kotleta se Sněgoňovou vytvořili. A hle, přestože je to jenom část série je to skoro první kniha od Kotlety s dobrým a jenom mírně uspěchaným koncem. Jako obvykle jediná výtky ke Kotletovinám je nedostatečné budování světa a atmosféry, přece jenom akce má přednost. Ale to je spíš výtka ke směru jakým se Kotleta rozhodl vydat, jako autoru mu nic nechybí – je to prostě paráda. Musím močit pro tuto knihu.

Tamten
01.10.2021

Starý dobrý Kotletův styl, sprostý, surový a nekorektní. Jen škoda, že nejlepší část knihy je začátek (jak akce, tak příběh) a v druhé půlce se tempo spíše vytrácí.

1T0S_

Příliš generické. Od autora jsem už pár knih četl a musím říci, že s každým dalším přečteným kouskem jsem méně a méně nadšený. Kotleta totiž nepřichází s ničím novým, vlastně to vypadá, že se o to ani nesnaží. Chápu, tohle nemá být nějaká velká literatura, ale alespoň minimální inovace by neuškodila. Takto zase sledujeme partičku outsiderů, jež se snaží bojovat proti nepřátelské mimozemské civilizaci. Navíc chybí jakékoli napětí, protože kladní hrdinové buď plní roli křoví, které je v příběhu pouze proto, aby dělalo hlavnímu hrdinovi berličku a ve správný čas chytlo kulku, nebo jsou naopak nedotknutelní. Jejich protivníci na tom nejsou o moc lépe, v příběhu je sice spousta mimozemských ras, ovšem nejsou příliš podstatné, protože všichni jejich zástupci vesměs plní roli snadného terče pro partičku hlavních hrdinů.
Kdyby to byla moje první kniha od Kotlety, byl bych nadšen. Takto jsem ale spíše zklamán, protože celý příběh je tak nějak ohraný.