Operace Thümmel

kniha od:

Operace Thümmel https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453774/bmid_operace-thummel-iQn-453774.jpg 4.3 647

Legie série

1. díl >

Vesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé to zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

Komentáře (157)

Komentáře 157 Recenze 10

katallinka
katallinka
19.11.2023 4 z 5

3,5* poměrně zajímavý začátek dost drsné a krvavé série.

Michal_SK
Michal_SK
05.11.2023 2 z 5

Paradoxne zatiaľ najslabší diel, asi moje úvodné očakávania boli iné.. ostatné diely to však rýchlo v kvalite napravili.


Hobitka
Hobitka
02.10.2023 5 z 5

Knížky z téhle "drsňácké" oblasti akčního sci-fi, plné nechuťáren a sprosťáren, jsem doposud míjela. A to ani ne záměrně, na základě nějakého přesvědčení. Spíš mě mezi police s těmito knihami nenapadlo zajít. A pak jsem se jednoho odpoledne náhodou ocitla na besedě s Kristýnou Sněgoňovou... Její povídání o české fantastice mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla něco si od ní přečíst. V knihovně mi pak do oka padla Legie... první dva díly šly ten den domů se mnou :D

Upřímně jsem překvapená jak moc mě to bavilo! Obecně totiž moc akcí nacpané knížky ráda nemám. Chybívají mi tam informace o světě a prostor kde bych se mohla zorientovat. Ale to se v tomto případě nestalo. Za mě je tahle akčňárna skvěle vyvážená s dávkováním informací. Právě tak akorát, že jsem se skvěle bavila a neztrácela.

Těším se nadalší díly, a jsem moc zvědavá jak mi sedne střídání autorů u jednotlivých dílů :)

Lukáš987
Lukáš987
24.09.2023 4 z 5

Super čtení, ač na sci-fi moc nejsem tohle mě pohltilo. Taková drsnější, krvavější verze červeného trpaslíka. Barva a hláškami, přestřelkami a budujícím příběhem. První Kotletovina a já jsem spokojen.

Fargotroniac
Fargotroniac
19.09.2023 5 z 5

Perfektní knížka pro každého fanouška Sci-Fi. Příběh je napínavý a velice zábavný. Opravdu dobře napsaná kniha, která jen tak nepustí od čtení.

FlexiMZ
FlexiMZ
07.09.2023 4 z 5

AUDIOKNIHA

Tohle byla jízda! Akční, vtipné! Plné nejrůznějších mimozemšťanů, jejichž zjev a jména mi dávaly zabrat, než jsem se začala alespoň trochu orientovat. Dělo se tam toho moc. Zpětně jsem si říkala, že by možná nebylo od věci knihu číst a ne poslouchat, abych víc udržela pozornost u příběhu a sžila se s vesmírem, mimozemšťany i s tím, jak to celé funguje. Jenomže tahle audiokniha je načtená tak brilantně, že prostě nejde přestat poslouchat a jít místo toho číst klasicky.

Martin Stránský předvedl absolutně brilantní výkon při načítání knihy. Objevuje se tu několik přízvuků, stylů mluvy a dialektů a on to tam sázel tak přesvědčivě, že místo jednoho hlasu vypravěče jako by mi knihu do ucha předčítal rus, mimozemská ještěrka a pár dalších týpků s bouchačkou, kteří nešetří peprným slovníkem. Zejména ruský přízvuk musím vyzdvihnout. Gerasim, jeden z postav v příběhu a taky výše zmíněný rus, mě neustále odrovnával svými vtipnými a občas oplzlými poznámkami, smích se u toho zadržovat nedal. Kór když tam Martin Stránský sází ruský přízvuk jako rodilý rus.

Akcí a přestřelkama je to nabité až až. Zajímalo by mě, co bych na to říkala, kdybych knihu četla klasicky a ne poslouchala, protože takhle měl výkon Martina Stránského podstatný vliv na mé hodnocení. Uvidím, co budu říkat na další díly a jestli se začnu orientovat trochu víc.

Patapuf
Patapuf
28.08.2023 5 z 5

Tak tohle je jiné kafe... takovej Červenej trpaslík po česku... akorát vostřejší... a všichni ještě nejsou mrtvý Dave...

Predator3313
Predator3313
11.08.2023 5 z 5

Po sérii Spad, jsem byl zvědavý na tohle vesmírné dobrodružství a rozhodně jsem nebyl zklamaný.
Klasické hlášky které mě fakt baví a v některých částech jsem se skoro dusil smíchem, až se mě manželka ptala, jestli jsem se nepraštil do hlavy... :D
Jen teda rozměr vytvořeného vesmíru mě celkem zarazil, tisíce planet a stovky mimozemských ras....tak jsem zvědavý na další díly, jestli si přece jen autoři neukousli trochu velký kousek? Uvidíme, věřím že ne...

Ivushaak
Ivushaak
08.08.2023 4 z 5

Jako taková jednohubka na odreagování super, ale nemohla jsem se ubránit pocitu, že knize něco chybělo. Ve srovnání s ostatníma knihama, co jsem od autora četla, to prostě nebylo tak nějak ono.

berry1009
berry1009
28.07.2023 4 z 5

Průměrná Kotletovina. Děj odsýpá, i když začátek byl trochu útrpný. Je to vtipné, zajímavé, místy správně ulítlé. Jo, na dovolenou dobrý.

soupik2012
soupik2012
07.07.2023 5 z 5

České hlášky, které jsou pro Kotletu tak typické a bohužel nejenom pro něj, protože tento nešvar se týká mnoha českých spisovatelů, kteří se věnují military literatuře, de fakto již předem znemožňují prorazit na mezinárodním trhu. A to je myslím škoda, protože jinak by tato kniha, možná série, nevím jsem teprve na začátku, měla šanci ve světě zaujmout. Předností je bezesporu zajímavé prostředí ve kterém se tento příběh odehrává. Je jím celý vesmír a nepřeberné množství různých mimozemšťanů, což otevírá prakticky neomezené možnosti. Proto je obrovská škoda, že kniha sklouzne, tak jako všechny ostatní kotletoviny do bezduché střílečky. A příběh tak začne připomínat béčkový film z 90. let minulého století. Za mě zatím obrovsky nevyužitý potenciál, který tento svět nabízí. Snad v dalších částech bude příběh dějově bohatší. Přesto to bohatě stačí na plný počet bodů, je to zkrátka velice zábavné. Audioknihu velice dobře načetl pan Martin Stránský.

KočkomilkaJana
KočkomilkaJana
28.06.2023 5 z 5

Můj první Kotleta a ještě v audioverzi. Stránský luxusní, takže proto ty hvězdy. Každopádně poslech zpočátku nešel lehce a zvažovala jsem, že s tím seknu. Pak se "to" rozjelo a já se bavila. Hluboké? Možná. Korektní? Vůbec - takže luxus. Blbina? No a co. Hele jako guilty pleasure to je super. Trávím poslechem jízdy autem a bavím se.

pejty
pejty
22.06.2023 4 z 5

Kotleta je prostě Kotleta. Jeho knihy prostě miluji. Ze začátku tady musím říct, že mi to dělalo problém číst, ale pak se to rozjelo a já hltal stránku za stránkou. Vtipné, drsné a nekonvenční.

bumble
bumble
03.06.2023 5 z 5

Když jsem začal tuto sérii číst, tak jsem netušil, že to bude taková bomba. Tohle je opravdu hodně, hodně, povedené a vždy už vyhlížím netrpělivě každý další díl. Rozjezd je trochu pomalejší a zjistit jak asi vypadá každý mimozemšťan a co je zač chvíli potrvá, ale pak už je to jen pořádná jízda.

Atlantis
Atlantis
01.06.2023 2 z 5

Kotleta a Sněgoňová. Dvě největší jména v českém rybníčku science fiction a fantastiky. Jsou skvělí, lidé jim zobou z rukou. Takhle to na mne alespoň vždy působilo, hype kolem těchto dvou autorů je brutální. A proto jsem se kotletovkám vyhýbal.
Jenže mám rád sci-fi, a to i to naprosto brakové. Takový Mark Stone je moje obrovské guilty pleasure. A tak jsem se pustil i do Legie s očekáváním jednoduché, ale zábavné, scifárny.
A dostal jsem škvár. Tohle je tak strašně uboze čecháčkovské, až mi běhal mráz po zádech trapností. Proti sprostým slovům nemám nejmenších výhrad, když jsou úderná a použitá tam, kde dopadnou na úrodnou půdu. Tady člen tajných služeb nadává jak horník, úplně mimo mísu, jako zastydlý deváťák. A co ten chlap (který několikrát zdůrazní, že strávil život v kanceláři) vydrží! Nikdy nespí, zlomená žebra ho štípou míň než komáři, Starobrno blije po zemi i po týdnech ve vězení. No machoman jak vyšitý.
Ono to celé vypadá jako práce schopnějšího žáka deváté třídy. Celé je to podivně poslepované, ale ve výsledku neskutečně prázdné. Scény se táhnou jak sopel batolete, prostředí jsou nudná až k uzoufání a ani nechtějte, abych začal se všemi těmi mimozemskými rasami. Aby si je člověk psal někam bokem k pozdějšímu zapamatování.
Když to shrnu: trapné postavy, nudné prostředí, žaludekzvedající dialogy, uspávací děj. Asi zkusím ještě jeden díl, který má nejspíš více na starost paní autorka, a pak se světem Legie končím.

bekule
bekule
19.05.2023 4 z 5

Nebýt těch otravných rádobyvtipných hlášek kterých je tam přespříliš dala bych i plný počet. Když jsem vzdala snahu pochopit o co vlastně jde, už jsem si jen užívala velmi akční a návykově čtivý příběh.Čurací soud mě definitivně odrovnal a už se třesu na další díl.

Sitth
Sitth
03.05.2023 3 z 5

Nemám rád tenhle typ české fantasy, nemá to inteligentní humor jako filmy od Vorlíčka, ale popravdě na nic si to nehraje, teda snad (já v to pevně doufám, že i autor ví, že nepíše nějaký myšlenkový epos) a neumím si představit, že by to někdo vydal v tvrdé vazbě
Ale vždy jednou za čas po takové oddechovce šáhnu a tento první díl série Legie 1 byl jedním z lepších v tomto žánru. Občas jsem se i zasmál a když člověk vypne hlavu a neřeší, že to prostě je jeden velký absurdistán, tak si dokáže pomocí této literatury oddechnout od složitějších knih.
Svět vymyšlený dobře, samozřejmě občas něco zaskřípe, štvalo mě množství mimozemských ras (proto nemám rád svět SW), ale děj odsýpá, kdyby se netlačilo tak pilu ohledně humoru bylo by to lepší. Za kapitány Bouchače a Mrdáka, jejichž přezdívka vyznívá lacině, ale v jednu chvíli to do sebe zaklapne a člověk se zasměje, dávám hvězdu na víc. Takže 3/6

Nuttelka
Nuttelka
31.03.2023 3 z 5

(Audiokniha)
Bohužel, tento žánr mě jaksi míjí a ztrácím se v ději, ale hlášky jsou bravurní :-)))
Samozřejmě v první řadě skvělý výkon Martina Stránskýho, jeho hlas je prostě jedinečný :-)

mnohoknih
mnohoknih
21.03.2023 5 z 5

Jako audiokniha čtená Martinem Stránským je to prostě maso :-) Nebo separát? Béčková sci-fi na nejvyšší úrovni. Kapitán Bouchač je Čech jako poleno. Nikdo jiný naši planetu zachránit ani nemůže :-) A k tomu ty hlášky, šílené akce...Mám další závislost!

Hanathor
Hanathor
06.03.2023 4 z 5

Zajímavý příběh v zajímavém prostředí s bezva vtípkama :)

molen
molen
03.03.2023 5 z 5

Na sérii Legie jsem narazila náhodou (audiokniha) a od té doby netrpělivě čekám na každý další díl. Některé hlášky jsou legendární. Posádka Kraksny se vám rozhodně dostane pod kůži! Začátek knihy Operace Thümmel je trochu nepřehledný, ale postupem času získáte přehled o dalších rasách ve vesmíru a jejich zájmech.

Aleen
Aleen
23.02.2023 4 z 5

Jak už jsme u Kotlety zvyklí, skvěle vymyšlené reálie. Nechtělo se mi do scifárny, ale když už jsem ji měla doma...a pak mě vyprávění o různých rasách ve vesmíru, o superakcích a super akčňácích, vtáhlo. To jsem opravdu nečekala! Bez sexu, méně hlášek a vtipů, ale možná v pravý čas.
"Nebo co?" Ve skutečnosti šlo o poměrně častá poslední slova. "Nebo co?" byl velmi častý epitaf pouličních rváčů.

InstinktCZ
InstinktCZ
04.02.2023 4 z 5

Od pana Kotlety už jsem pár knih četl, na doporučení jsem se ponořil do série Legie a mám z toho zatím rozporuplný pocit. Hlavní hrdina je super, nicméně jsme se ztrácel v rasách a světech, ale tak to je asi v pořádku, má být hodně dílů. Každopádně jsem se z velké části dobře bavil a jsou to pěkné 4*, Amandu si určitě přečtu.

Kačí137
Kačí137
03.01.2023 3 z 5

Je to drsoň. To je nápad :-). No občas to není pro slabé žaludky. Jak chtějí tenhle příběh ukončit, to jsem teda zvědavá. Příběh je jasný, přepadli nám planetu Zemi, zotročili a snědli snad každého. Pár jedinců maká na jiných planetách a touží po pomstě. Děj se odehrává ve vesmíru a vážně nechápu, jak je možné, že ještě žijí. Asi mají z pr... kliku.
Ale vážně, trochu slabý. Kotleta to umí líp.

Frizer
Frizer
17.12.2022 2 z 5

Tohle bylo zle, moc zle. Hlasky jak pro nedomrle pubertaky. Opravdu pochybuju ze nekdo z BIS se vyjadruje jako kromanonec. Zacatek slibny , pak jen uteky sem a tam, zadny vetsi popis fungovani sveta, popis mimozemšťanů, v podstate nic. Hlaska, akce, hlaska, akce. Brakova trotlovina na entou, ale sve ctenare si to jiste najde. Jen me mrzi, ze takovehle knihy maji na CZ trhu uspech...pan Kotleta se zasekl v devadesatych letech, nebo spis osmdesatych kdy koukal jako maly na brakove filmy na VHSkach a ocividne se moc neposunul.

Tomas20042004
Tomas20042004
05.12.2022 5 z 5

Po prečítaní SPADu ďalšia Kotletova séria LEGIE.
Začiatok série začal svižne plný akcie a napätia. Prvá kniha Operace Thümmel
Je úvodnou do série. Veľa postáv, rás a mien ale to je podľa mňa len dobré.
Nápad zotročenia planéty cudzou rasou je výborný. Samozrejme zasa sú tu prítomné
Humorné hlášky také typicky Kotletovské. Kniha sa super číta zhltnutá na 3x.
Treba prečítať.

Kikimora
Kikimora
28.11.2022 5 z 5

Po dlouhé době - přestávky od čtení jsem si nemohl vybrat lepší knihu. Jelikož mám všechny Kotletoknihy nad pracovním stolem, láká mě to čtení skoro každý den. Se změnou práce a větším časem stráveným na cestách jsem místo hraní nebo spaní přešel na čtení a prostě... děkuji Franto, tohle čtení mi tu cestu do práce zpříjemňuje o 100% navíc :) samozřejmě i dobré kafe :D Jdu na další díl!
PS: Nerad píšu o knize, abych nedával moc spoiler, ale prostě, kdo si knihu nepřečetl, tak je "Kraksna". :)

Sklenička
Sklenička
28.11.2022 5 z 5

První moje kotletovina. Vypadá to dobře. Narážky na reálné věci a osoby občas vedou k výbuchu smíchu (pobavila např. narážka na herce-esoterika Jardu Duška :-) )

midloch
midloch
22.11.2022 5 z 5

Jak mám Kotletovky hodně rád, tak k sérii Legie jsem se hodně dlouho nedostal. Dost mě odrazoval popis space-opera. Pak jsem si ale ve sbírce Krásky a vetřelci přečetl povídku Gerasim za zrcadlem ze světa Legie a ta mě tak zaujala, že jsem se rozhodl dát sérii šanci. První díl nás seznámí s postavami a rasami v tomto univerzu a ihned vrhne do příběhu o odboji proti enlilům a jim podřízeným rasám. Shrnuto, opět povedená kniha a jsem zvědav na další díly od Kristýny Sněgoňové.

olga8832
olga8832
07.11.2022 5 z 5

Super! Skvělý začátek série. Moc mě bavil nápad, napadení planety Země, otrokářské doly, separát, speciální operace Thümmel a moc jsem zvědavá na Valkýru. Super humor, mělo to švih, doporučuji.