Divergence

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/big_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4.34624

Povstalecká trilogie / Divergencia 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Divergent, 2011

Kniha Divergence

Lejčís
11. listopadu

Tuto sérii jsem naposledy četla, když mi bylo asi 14 a byla jsem z ní naprosto unesená.. bohužel dnes, téměř o 9 let později (kdy jsem samozřejmě starší a chytřejší, že jo :D a hlavně se ve mně nebouří ty povstalecký hormony, což jde ruku v ruce i s tím, kolik jsem toho za tu dobu už přečetla) mě kniha bohužel tolik neuchvátila.
S hlavní hrdinkou Tris jsem kdysi nesmírně sympatizovala, dnes mě u ní mrzel nedostatek empatie a soucitu, byť jsem ji chápala.. už jsem z ní však neměla pocit, že bychom mohly být kamarádky a v průběhu celého čtení jsem si tak od ní držela značný odstup. K srdci mi už tolik jako tehdy nepřirostl ani Čtyřka, i když jsem k němu měla jednoznačně blíž než k Tris.
V prvním díle se toho o světě, ve kterém se příběh odehrává, moc nedozvíte. Celé se to točí výhradně okolo Trisina výcviku, který vede právě Čtyřka, a až úplně na závěr přijde zvrat, díky kterému v dalším díle proniknete hlouběji i do fungování ostatních frakcí. Autorce však nemůžu upřít pěknou a poutavou práci se simulacemi, kterým musí Tris v rámci výcviku čelit, nicméně mi dávalo větší smysl filmové zpracování tohoto aspektu, kde byl průběh simulací defacto opačný a vzhledem k situaci i logičtější.
Samotný nápad o společnosti rozdělené do frakcí, kde neexistují konflikty, neboť každý ví, kam patří, je sice nesmírně originální, ale je nám všem asi jasné, že taková utopická společnost nemůže vydržet dlouho, neboť lidé se zkrátka nedají jen tak zaškatulkovat. A právě tato myšlenka mě na příběhu nejvíc uchvátila - že je naprosto v pořádku být sám sebou, být jedinečný a nezaškatulkovatelný a jen proto, že se to ostatním zrovna nehodí do krámu, to nemuset skrývat.

S odstupem si uvědomuju, že tohle není zrovna nějaký literární klenot, nicméně mě osobně v průběhu čtení provázela neskutečná nostalgie (byť to mohlo být lépe napsané a charaktery hlouběji propracované), proto se na to nedokážu dívat úplně objektivně..

Jara.v

Scifi po dlouhé době a hodně příjemné čtení. Nejdřív jsem viděla sice film, ale kniha byla lepší. Děj mě vtáhl tak, že jsem nemohla přestat a knihu jsem zvládla hodně rychle. Určitě zkusím i další díly. I když je to čtení pro teenagery, tak si to mohou přečíst i nadšenci tohoto žánru.

vipera

Tak nějak rozporuplné čtení… Děj je v pohodě. O světě se toho zatím moc nedozvíme, ale o fungování společnosti ano. I to se mi sice zda naivní, ale třeba to má celé nějaký hlubší význam, který vyjde najevo v dalších dílech. Jsme přece jen na začátku.
Čemu vsak naprosto nerozumím je chování hlavní postavy. Tris mně někdy vážně štve. Tak jo, ne někdy, ale často. Chápu že je ji 16 a že doposud žila u Odevzdaných a že je pro ni teď všechno nové, i ona sama, vlastní pocity i osobnost… ale takhle se vážně snad nikdo nechová. Někdy mi připadá jako přihlouplé NPC, které funguje na bázi jakési setrvačnosti, jen aby se děj pohnul. A to jakýmkoli směrem.
Rozhodně nejsem cílová skupina, ale jelikož mám tento žánr ráda, tak tomu dám šanci. Ale po dočteni této trilogie si budu muset přečíst něco, v čem mají lidé aspoň nějakou vlastní osobnost a charakter. A hloubku. Tu zde nehledejte.

knihomolkajanca

Přestože je Divergence prvním dílem, naskakujete v podstatě do rozjetého vlaku. Hlavní hrdinka Beatrice ve svých šestnácti letech totiž stojí před životním rozhodnutím, kdy si musí zvolit jednu z frakcí, na které je společnost rozdělena. Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. V každé žijí lidé s jinými povahovými rysy a každá se řídí svými vlastními pravidly. Půjde Beatrice tam, kam ji srdce táhne nebo se raději rozhodne zůstat s rodinou?

Celý systém rozdělení společnosti na frakce je velmi zajímavý, ale musím se přiznat, že mi nepřišel uvěřitelný. Pořád jsem měla pocit, že by se musel už dávno zhroutit, protože vše bylo vyhnané do takových extrémů, ve kterých by nešlo dlouhodobě fungovat. Přesto jsem ale pokračovala ve čtení, jelikož příběh je doslova nabitý akcí a vtáhne vás do děje ať chcete nebo ne. A navíc se poměrně brzy objevuje druhá hlavní postava, kterou jsem si oblíbila o mnoho více než Tris samotnou – Čtyřka.

Čtyřku bych rozhodně označila za tahouna celého příběhu, protože mě bavil od chvíle, kdy se v knize objevil. Má hloubku, je zajímavý a zkrátka si ho oblíbíte natolik, že se na každou scénu s ním budete těšit.

Co ale v knize rozhodně chybělo, jsou informace o světě samotném. Čekala jsem, kdy mi autorka vysvětlí, jak frakce vznikly a jak funguje zbytek světa, ale ne, ani slovo. Holky ve společném čtení mi naznačily, že se vše dozvím v dalších dílech, jenže pro mě to byl zásadní problém. Připadala jsem si totiž jako kdybych se s hrdiny vznášela ve vzduchoprázdnu a neustále jsem nad tím musela přemýšlet.

I když Divergence má chyby, myslím, že pro někoho, kdo v dystopiích nemá tolik načteno a hledá zábavné akční čtení se špetkou (velkou špetkou) romantiky, by tato série mohla být tím pravým.

MišusWinner

Kniha se mi dostala od kamarádky a vůbec jsem nevěděla že je to zfilmovane. Když jsem zjistila ze je to sci-fi a o budoucnosti tak si říkám "no tak tohle mě bavit nebude" ale při prvních pár stránkách jsem se spletla. Kniha mě úplně pohltila a ja nemohla přestat číst. Někdo musí mít velkou fantazii něco takového vymyslet, všechno bylo tak promyšlené. Mrzí mě akorát že ke konci bylo tolik smutku, čekala bych že to dopadne lépe. Už se těším na druhou knihu.

Stephaniee

Příjemná young adultovka, zajímavý svět, jen mi přišly některé pasáže moc uspěchané a lehce vyřešené. Autorka si s nimi mohla více pohrát. Četlo se to rychle, spíše oddechové čtení.

Keporkakyně

Další díly této telenovely raději vynechám.

david9690

Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.
Děkuji, bylo to fajn.