Příběhy vašeho života

Už jste si někdy z vrcholku Babylonské věže razili cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Už jste někdy zastavovali krvácení člověka poraněného při útoku anděla? Už jste někdy vedli jednání s radiálně symetrickými mimozemšťany, kteří se dorozumívají ne jedním, ale hned dvěma velmi zvláštními jazyky? Že ne? Ted Chain, jeden z nejlepších povídkářů, vám na tyto otázky odpoví ve své nové knize!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71133/pribehy-vaseho-zivota-jle-71133.jpg 4113

Stories of Your Life and others (2002)

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Příběhy vašeho života

Nymphetamine

Inu, co na to říct? Ke knize jsem se dostala až po filmu, tak jako většina z nás ;-) Kniha je dlouho rozebrána a před jejím zapůjčením, jsem si pohrávala s myšlenkou, že si knihu koupím... Po dočtení jsem však ráda, že jsem tak neučinila (zvlášť, když vidím ty ceny v bazaru), protože to není takové terno, jak se to tváří.
Nejvíce jsem se těšila na povídku, podle níž vznikl film Arrival a upřímně řečeno, raději zůstanu u filmu... Překvapivě nejvíc se mi líbila povídka Pochopit (někomu možná také připomene film Lucy)...
Kniha jako celek není špatná, ale není to nic světoborného. Spíš je pro mne lehce zklamáním.

czpilar

Jedná se o knihu povídek, z nichž mi většina nesedla, až na poslední s názvem "Když se vám líbí, co vidíte: Dokument". Mně vlastně povídková kniha vadí hlavně proto, že než se do povídky začtu, tak už je konec a já z ní nemám takový zážitek jako u klasické knihy. Náměty jsou rozvedeny povrchně a bylo by lepší vybrat jednu nebo dvě povídky a rozpracovat je do plnohodnotné knihy. Průměrem mi vyšla knihy na 2,9/5.

tlllk
11.12.2018

každá poviedka je originál, také Asimovské sci-fi "čo by - keby" a tú poslednú poviedku si viem úplne predstaviť na študentskej "diskusnej" súťaži, keď sa musia študenti rozdeliť na dve skupiny a hľadať argumenty pre obe strany...

Pralev
26.05.2018

Na rozdíl od mnohých, kteří zde knihu hodnotí a kterým se líbil film Arrival a nelíbila se jim tato povídková kniha, to mám já přesně naopak. Film se mi nelíbil zejména kvůli tomu mindfucku, který zde tolik lidí velebí. V povídkové předloze se žádné překvapivé vyvrcholení či zvrat nekoná, a i proto o to víc vyniknou myšlenky, na kterých povídka stojí.

Nicméně kniha je skvělá úplně celá a má i ještě některé lepší povídky (třeba Understand nebo tu úplně poslední o vnímání vzhledu). Za mě rozhodně jedna z nejlepších povídkových knih, co jsem zatím četl.

zd0981
23.04.2018

Zajímavé náměty byly často nad spisovatelovy síly...

Disease
05.02.2018

Původně jsem chtěl dát 4*, ale poslední povídka to vytáhla na plný počet, přestože do prvotřídní kvality tomu přece jen maličko chybí. Nicméně oceňuji, že na rozdíl od jiných současných odchovanců "kurzů kreativního psaní" píše Ted Chiang jen pokud má o čem. Možná proto není kdovíjak známý a ani já bych se s jeho tvorbou neseznámil, nebýt - modří už vědí :-)

B4LU
13.12.2017

Pěkné povídky se zajímavými nápady. Není to špatné, ale bohužel to ani není tak světoborné, jak se anotace tváří.

parxel
03.11.2017

Podobně jako někteří další čtenáři jsem se k této knize dostal po shlédnutí filmu Arrival, který vychází z ústředí povídky Příběh tvého života. V podstatě nebýt tohoto filmu, tak bych vůbec nevěděl, že nějaký Ted Chiang existuje. Přitom je to autor nesmírně zajímavý. Píše velmi pomalu maximálně jendu povídku za rok, pak shrábně různá ocennění a dlouho o něm neslyšíte. A tak dokola.

Podle mého názoru je ustřední povídka Příběh tvého života z celé sbírky asi nejzajímavější. Není sice tak vygradovaná jako film, ale to vůbec nevadí. Právě naopak. Velmi oceňuji její otevřené zakončení. Podle mne totiž vůbec není důležité, jaké měli heptadoti důvody, proto co dělali, ale naopak to, jaký vliv mělo navázání kontaktu s "neznámým" na život hlavní hrdinky. V tomto ohledu tato nenápadná povídka překračuje rámec běžných sci-fi povídek a jde mnohem dál.

Co se týká ostatních povídek, tak některé se mi líbili více některé méně. Více nebudu prozrazovat.

Pokud bych knihu hodnotil pouze na základě povídky Příběh tvého života, tak by to bylo rovných pět hvězd. Nicměně hodnotím knihu jako celek a tak dávám pouze čtyři hvězdy, protože některé povídky mne prostě neoslovily.

lazarus
26.10.2017

Autor se snaží aby jeho povídky vypadaly velice sofistikovaně a oduševněle. Bohužel mě přišly spíše jako něco mezi Gregem Eganem a Danem Simmonsem, říznuté Faberem. Ani na jednoho z nich ovšem nedosahují. Škoda. Po shlédnutí Arrival jsem k nim, potažmo k autorovi předlohy, přistupoval s větším očekáváním. Jenže zrovna ta zfilmovaná povídka nesahá myšlenkou a dojmem jmenovanému snímku ani po kolena. Ten má totiž na rozdíl od ní hezky vymyšlenou pointu. Nejlepším dílkem tak pro mě byla úvodní Babylonská věž. Ovšem jen v rámci dané knížky, protože ani ta bohužel nakonec neměla žádný přijatelný závěr a tak nějak vyšumělo její finále do ztracena. Velké zklamání a rozčarování, protože Chiang rozhodně psát umí a témata jeho příběhů jsou hodně neotřelá a zajímavá. Tímto mu z celého srdce přeji aby jej buď Stephen King, nebo někdo podobně povolaný zasvětil do tajemství jak má taková stavba povídky vypadat.

Flexi
17.10.2017

Není to kniha pro každého. Prostě a jednoduše, když nejsem žádný velký znalec věd jako je matematika a fyzika, v textu jsem se ztrácela, nedokázala domyslet a odhalit skrytější motivy/myšlenky, které asi povídky obsahují.
Můj obdiv patří tvůrcům filmu Arrival, jak dokázali zpracovat jednu z povídek.

adorjas
29.09.2017

Skvelá poviedková kniha (a to ma poviedky príliš nebavia)! Neuveriteľné námety, chcela by som byť v autorovej hlave, a síce niekedy trošku ťažké na čítanie, ale ten pocit, keď Vás druhý človek naučí skrze knihu myslieť trošku inak a premýšľať, čo by bolo AK, je na nezaplatenie!

P.s. Dali by ste implantovať kali? :)

Rade
16.06.2017

Přiznávám, stejně jako někteří další uživatelé, že nebýt shlédnutého filmu Příchozí/Arrival, o knize jsem se vůbec nedozvěděla.
Celkově:
Překvapujícím účinkem mi to tak trochu připomnělo v raném mládí přečtenou českou sci-fi "Příběhy z třetího času" Jaromíra Šavrdy, na tehdejší dobu to byla dost výjimečná, novátorská věc, i když dnes tato kniha již zcela zapadla a podle DK nebyla od šedesátých let znovu vydána.
Některé povídky se mi líbily hodně, ty jsou na 5 hvězd (Příběh tvého života, Babylónská věž), některé méně.
K Příběhu tvého života:
S filmem nejde moc srovnávat, povídka je v něčem srozumitelnější, protože vyjádření budoucího času je v textu jednoznačné („Vzpomínám, jak jednou pojedeme…“), ve filmu pochopení pointy při střídání časových rovin – aspoň u mne, neinformované a poněkud natvrdlé, trvalo dost dlouho. Povídka je věcná, vtipná (heptapodi jsou nazváni Třepotal a Frkal), komorně pojatá, film naproti tomu doplnil napínavou, strašidelnou a akční linii. Příběh matka – dcera je v povídce přes věcnost a humor překvapivě silný, až mě překvapilo, jak se může autor - muž tak moc vcítit do matky.
Náročný, hodně povedený překlad.

* Vezměte si větu „Králík je připraven k jídlu.“ Vyložte si „králíka“ jako objekt k činnosti „jíst“, a bude se jednat o oznámení, že za chvíli dostanete navečeřet. Když si „králíka“ vyložíte jako subjekt činnosti „jíst“, může to znamenat, že hlodavec se bez problémů může pustit do žrádla. A ty dva projevy jsou velmi odlišné; ba co víc, pokud je králík domácím mazlíčkem a v domácnosti je citově založená holčička, můžou se dokonce navzájem vylučovat. Přesto jsou oba výklady rozumné; jen kontext určí, co věta znamenala. *

novecento
08.06.2017

Přes výborné hodnocení čtenářů je pro mne tato Chiangova kniha osobní zklamání. Stejně jako mnozí z Vás jsem knihu četl kvůli povídce Příběh tvého života. Film Příchozí (Arrival) je rozhodně lepší než povídka. Čtení pro mě bylo utrpením. Takové ,,kecání o ničem,, Chiang si vezme téma: Babylonská věž, které zajímavě rozpracuje, aby ho ale v neřešitelném závěru doslova ,,zabil svoji nesmyslnou slovní fabulací,, na posledních pěti stránkách. Pro čtenáře zvyklé na knihy Asimova, Clarka, Simaca, Henleina, nebo Bradburyho je to velká změna. Je mi jasné, že život a zejména ten v dimenzích Sci-fi ubíhá nezadržitelně vpřed. Připadá mi ale, že tento autor rád bruslí na vodních plochách s tenkým ledem, ale vůbec mu nevadí, že neumí plavat…Kniha si určitě najde své další spokojené čtenáře, proto ji neubírám-nehodnotím.

NemmamSlov
16.05.2017

Knizka, ktora vas donuti zamysliet sa nad vecami, nad ktorymi by ste normalne neuvazovali. Toto bola jedna z najlepsich poviedkovych kniziek co som cital. Matematika, fyzika a dokonca aj lingvistika dodava tej knihe to prave orechove co by kazde scifi podla mna malo obsahovat. Je pravda ze som nevidel ani film Arrival a k tejto knizke som sa doatal len vdaka odporucaniam, ale urcite tuto chybu napravim a film kuknem. Najviac sa mi pacila poviedka Pochop a Babylonska veza, ale kazda jedna ma vsebe nejaku zaujimavu myslienku.

smazenaryba
11.05.2017

Nová zbierka žánrových poviedok je pre mňa sám o sebe dôvod na oslavu a keď naviac ide o také autorské zjavenie ako Ted Chiang, je možné, že pôjde o moju súkromnú knižnú udalosť roka.

Je pre mňa trocha záhadou, prečo som sa o autorovi nedozvedel skôr a vinu kladiem trhu, ktorý radšej ako hardcore sci-fi podporí x-té variácie teenagerských vývarov. Takže ďakujem odvážnym tvorcom filmového spracovania, inak by som pravdepodobne o Chiangovi doteraz nevedel.

Chiang je pedant, detailista, s čitateľom sa nemazná a neustále ho bombarduje odbornou terminológiou. Vyžaduje si vašu maximálnu pozornosť. Nieje to však žiadna vedecká onania, je to súčasť jeho rozprávania a pozorného a trpezlivého čitateľa odmieňa myšlienkami ďaleko presahujúcimi pomyselnú žánrovú škatuľku.

Autor na malej ploche vytvára vlastné svety s vlastnými zákonmi a to tak presvedčivým spôsobom, že čitateľovi nedáva priestor na pochybovanie. Ako príklad uvediem poviedku kde Chiang vytvoril vlastnú verziu steampunkového svetu, ktorého hlavnou črtou je využívanie a zdokonaľovanie alchymisticky oživovaných robotov / golemov.

Pevne dúfam, že vďaka autorovmu zviditeľneniu sa čoskoro dočkáme aj prekladu jeho ďalšej tvorby.

Djkoma
06.04.2017

Důvodem k přečtení této knihy z mého pohledu byl snímek Arrival, zajímalo mě, jaká je předloha, co všechno tvůrci změnili. Jde o jednu z kratších povídek v této sbírce, mohu říct, že vůči ostatním nejlépe průměrná. Ostatní povídky mají v sobě mnohém větší důmyslnost (Babylonská věž, Pochopit, Peklo, Dokument) nebo naopak mě vůbec nezaujaly (Vývoj lidské vědy). Chiang píše fantasticky, texty mají několik vrstev, jsou i na menším prostoru promyšlené. Bohužel na takovéhle čtení člověk nemá náladu zrovna často... Proto jsem knihu rád dočetl, ale podruhé bych jí zatím nečetl.

LordSnape
16.03.2017

Osobně mě k tvorbě pana Chianga přivedl také až zmíněný film Arrival podle ústřední povídky. Sbírka jako celek je dosti zvláštní. Odrazuje se v tom, jaké zájmy autor má - od UI, přes teologii, vědu až po oblíbenou lingvistiku. Kdybych se měl přiznat, tak mi vyloženě nesedla akorát jedna povídka, ale stejně jsem nad ní pak přemýšlel. Co se mi ale na knize líbí, je nesporný fakt, že vás prostě donutí se zamyslet nad věcmi, které si buď neuvědomujeme anebo je přehlížíme. Proto se mi asi nejvíce líbila Když se vám líbí, co vidíte: Dokument. Chiang též střídá i formu psaní a čtenáře nenudí zbytečnou omáčkou. Samotný koncept Příběhu vašeho života dle mě více vyniknul ve filmu, ale třeba šok hlavní postavy z Dělení nulou by už lépe vykreslit nešel. Povídky s tak zajímavými tématy, navíc krásně napsaný a s tolika myšlenkovými podtexty se těžko ve fantastice hledají, takže jsem rád za takovou zkušenost. Chci víc!

jesuswlasac
10.03.2017

Wow, wow a ešte raz wow !!!
Očakával som Sci-fi, ale dostal som oveľa viac !
Veľmi silná kniha (poviedky), ktorá vás núti rozmýšľať.
A v dnešnej POP-spoločnosti má pre mňa najväčšiu hodnotu poviedka Keď sa Vám páči, čo vidíte !
Rovnako veľké plus má v slovenskom preklade dodatok Juraja Malíčka.
Takže ešte raz veľké WOOOOW !!!
dodatok : Ku knihe som sa dostal až po zhliadnutí filmu Arrival, takže kľudne najskôr film. :-)

Teryy
14.01.2017

Nejlepší: Pochopit
Nejhorší Dvaasedmdesát písmen
Nedočteno: Peklo je nepřítomnost Boha, Když se vám líbí, co vidíte: Dokument

Knihu jsem přečetla jen kvůli povídce Příběh tvého života. A není to nejlepší povídka ve sbírce. Film je rozhodně lepší.
Nedočtené povídky pro mě byly utrpením. Takové tlachání o ničem (hlavně Dokument).

narcisonanis
11.01.2017

PŘEČTĚTE SI TO!

Kdyby můj ne zrovna duchaplný začátek komentáře nalákal aspoň jednu důvěřivou dušičku, stálo mi to za to. Takhle zažraný jsem do knihy dlouho nebyl. Každá povídka vás nutí číst dál a dál co nejrychleji, abyste se dozvěděli, jak to dopadlo. Nápady jsou originální, neotřelé, úžasně roztodivné a navzájem nesouvisející. Jak psal komentující přede mnou, občas chybí trochu akčnější konec, o to více ale nechají prostor pro vaši obrazotvornost. Zasloužených pět hvězd pro tento nepovšimnutý klenot mezi scifi soubory povídek :)

gan112
17.12.2016

Skvelá zbierka, originálne nápady, prepracovanosť, vyzretý štýl ... odporúčam!

scr00chy
14.11.2016

Původně jsem měl v plánu si přečíst jen povídku Příběh tvého života, jelikož mě hodně nalákal trailer na film Příchozí, který byl natočen právě podle ní. Jenže mě povídka tak zaujala, že jsem se rozhodl přečíst i ostatní. Jedná se převážně o velice originální a hlavně chytře promyšlené kousky, nad kterými zůstává rozum stát a člověk jen zírá s otevřenou pusou.

Nejvíce mě bavily: Když se vám líbí, co vidíte: Dokument a Peklo je nepřítomnost Boha
Nejméně mě bavily: Dělení nulou, Vývoj lidské vědy

Marushka27
13.11.2016

Dostala jsem se k této knize na doporučení a absolutně mi vyrazila dech. Skvěle napsané a propracované povídky, klidně bych ocenila i další a další a další. O autora se budu více zajímat, protože nechápu, jak něco tkového mohlo uniknout mé pozornosti. Každá věc je skvost!

Matty
21.10.2016

„Od počátku jsem věděla, co je mým cílem, a podle toho jsem vybrala dráhu.“

Každá jedna povídka je napsaná s péčí, jako kdyby šlo o mnohasetstránkový román. Nedivil bych se, kdyby tomu odpovídala i autorova příprava. Přesvědčivé vědecké podloží jednotlivých příběhů vzbuzuje dojem, že je napsal odborník na danou problematiku, ať už jde o matematiku, lexikologii nebo kognitivní psychologii. Chiang na nás přitom pozoruhodná fakta nevytahuje jen proto, aby předvedl, kolik si toho nastudoval. Smysluplně je zapojuje do vyprávění a přestože se pořád pohybujeme na poli sci-fi, díky logicky (a fyzicky) možnému podkladu se zároveň vnucuje otázka „co kdyby?“

Co kdybychom dokázali „upgradovat“ lidský intelekt, co kdyby bylo možné vypnout hodnocení druhých primárně na základě toho, jak vypadají, co kdybychom od narození věděli, jaký je účel našich životů? Všechny povídky jsou vtahující a intelektuálně nesmírně podnětné. Jedna z nich mne ovšem uchvátila natolik, že jsem si ji musel přečíst dvakrát po sobě a na jejím základě jsem následně začal o světě přemýšlet v trochu odlišném kontextu, což se zatím nepodařilo mnoha knihám (a když už, tak šlo většinou o nonfikční literaturu).

Jednalo se o Příběh tvého života, podle kterého Denis Villeneuve natočil film Příchozí (a kdyby jej nenatočil, knihu si zřejmě nikdy nepřečtu). Navenek tradiční příběh o setkání s mimozemšťany, který se ovšem oproti zvyklosti soustředí více na to, jak návštěvníci z kosmu komunikují a jaký to má dopad na lidi, kteří se s nimi snaží vést dialog, než na to, co se snaží sdělit. Jde vlastně o variaci slavného výroku „medium is the message“. Rozhodující je způsob přenosu informací. Zároveň jde o pěknou ukázku toho, proč je dobré učit se cizím jazykům – pokud se jimi naučíte nejen mluvit, ale budete v nich i přemýšlet, může vám to změnit život. Pochopit rozdíl mezi sekvenčním a simultánním vědomím není snadné už proto, nakolik se to druhé vymyká mantinelům, v nichž běžně uvažujeme. Chiang nás ale k velkému odhalení vede po malých krocích, pomáhá si srozumitelnými příměry (heptapoidské kaligrafické písmo jako notový zápis, lom světla „hledajícího“ nejrychlejší cestu) a rozkrývanou teorii průběžně aplikuje na působivý, univerzálně srozumitelný příběh matky a dcery (mnohé paralely mezi tím, co se vypravěčka od mimozemšťanů dozvídá a tím, o čem vypráví, přitom zřejmě doceníte teprve při druhém čtení).

Kombinace hard sci-fi a intimního mateřského dramatu je ohromující (mj. i zásluhou zlidšťujícího humoru) a zážitek z četby ve mně bude ještě pár dnů doznívat. Těším se na film, byť zároveň pochybuji, že se při něm bude opakovat stejný „wow“ efekt jako po dočtení povídky.

geimz
15.09.2016

Mám rád filmy Denisa Villeneuva. Preto hneď, ako vyšiel trailer na jeho nový snímok Arrival, s očakávaním som si ho pozrel, do akej látky sa pustil. A bol som nadšený. A potom som zistil, že film je adaptáciou poviedky pre mňa doposiaľ neznámeho autora. Takú poviedku som si prečítať jednoducho musel, a tak som sa dostal k zbierke Príbehy vášho života. A bol som nadšený. Nielen touto poviedkou, ale v podstate všetkými. Autor v nich predkladá a rozvíja fascinujúce myšlienky a nápady, ktoré nútia k premýšľaniu, a byť možno trochu niekedy údernejšieho konca, asi by som s poslednou hviezdičkou neváhal. Teraz však viem, že príbehy z pera tohto autora mi už nikdy neujdú.

kacaabba
11.06.2016odpad!

Četl jsem pouze povídku Bez Boha je peklo.

moira2912
12.06.2015

Ta. Kniha.
Některé nápady v té knize, sbírce povídek, jsou téměř dokonalé, některé nápady si damn zaslouží vlastní knihy, když už nic jiného, tahle kniha si zaslouží být všeobecně známá a uctívána.
Well. Tohle je možná trochu moc, ale...
Postavy skvěle zpracované, když zohledníme fakt, jak málo měli prostoru.
A zamilovala jsem si poznámky autora ke každé povídce, jak vznikla, proč a z čeho vznikla.
Je to takový malý poklad.
Nedokázala jsem to přečíst na jeden zátah, protože jsem každou povídku musela nějaký čas zpracovávat... a myslím, že i to je ukazatelem, jak moc na mě psaní Chianga zapůsobilo.

Oksalakka
19.10.2013

Úvodní povídka o Babylónské věži patří k nejlepšímu, co jsem kdy v žánru četl.

snehule
11.04.2012

Tohle je přesně ta knížka, kde vám krátká povídka bude stačit na hodně dlouhé přemýšlení. Knížka je poutavě napsaná, nebyl tam jediný příběh, který by se mi nelíbil a pro mě je to jedna z knížek, které když dočtete, tak vám v paměti zůstanou.