Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50889/bmid_zrzavy-orm-plavci-na-zapad-doma-a-z-7uV-50889.png 4 173 40

Kniha obsahuje dva díly: Plavci na západ a Doma a znovu na lodi. Ilustrace Adolf Born. Román švédského humoristy z období vikingských výprav z doby, kdy do severských zemí zvolna začínalo v 10. století pronikat křesťanství. Autor barvitě kreslí podnikavého vikingského náčelníka a jeho druhy, přímočaře líčí jejich dobrodružství a s notnou dávkou humoru zbavuje toto období nánosu mýtů. přeložené originály: 1941 (Röde Orm. Sjöfarare i västarled.) 1963 (Röde Orm. Hemma och i österled) 01-087-85... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Odeon

Röde Orm , 1957

Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

Do Ormova příběhu se nelze nezamilovat. Ano takto si představuji život starých Vikingů, kde i useknutá hlava při hodokvasu je jen dalším zpestřením večera. Každý den vám život visí takřka na vlásku, takže vám vlastně nezbývá nic jiného, než se tomu zasmát. A u této knihy jsem se upřímně smál od začátku až do konce.

Kacheenk
18.12.2023 5 z 5

Velmi čtivé, poutavý příběh, místy jsem se zasmála. Pěkné čtení po dlouhé době. Knihu dostal přítel od mého dědy, který razí teorii, že každý muž v naší rodině tuto knihu musí přečíst. :-)10/10

Janadvorackova
14.12.2023 4 z 5

Nečekaně mě to chytlo a nepustilo a během dne bylo po všem.

boxas
30.11.2023 5 z 5

Královsky jsem se s dávnými Vikingy bavila.

Chmur
13.11.2023 4 z 5

Zrzavý Orm je kniha napsaná skoro až primitivní formou vyprávění, která se však k příběhu z doby raného středověku náramně hodí. Jedná se zároveň o velice čtivý román, ve kterém děj pěkně odsýpá. Zrzavý Orm má v sobě určité kouzlo, které je dané přitažlivostí období Vikingů v našich zřejmě velice naivních představách. Nemohu se zbavit pocitu, že s rozšiřováním křesťanství, které je v knize často zmiňované, se ze světa ztratilo mnoho magického, syrového ale zároveň opravdového. Jak říká král Beowulf ve stejnojmenném filmu z roku 2007: "Čas neohrožených hrdinů zemřel. Zabil jej Kristus bůh. Lidstvu nezůstalo nic. Jen plačící mučedníci, strach a hanba. "

LukasB.453
18.07.2023

mojí nejoblíbenější postavou je Toke - snad proto, že s ním sdílím lásku k pivu.
výborná košatá dobrodružná kniha.

stanislava9718
06.06.2023 3 z 5

Orm vikingský válečník, později i náčelník popsán s mírnou nadsázkou z autorova pera a k tomu skvělé ilustrace od Adolfa Borna.

Tamten
14.04.2023 odpad!

Extrémně mi zde nesedl styl psaní a nejsem schopen díky tomu knihu přečíst.

JitrniPoutnik
04.03.2023 3 z 5

Je mi to líto, ale kniha se mi "otevírala" ztuha a jednoduše mě nebavilo ji číst. Postavy a jejich hrdinské (?) příběhy se mi líbily, také detaily ve vyprávění, úsměvné historky a ilustrace. Jdu si doplnit historické mezery, neboť Vikingové mě nechávali vždy chladnou.

tessa.mik
20.11.2022 5 z 5

Když jsem ho četla na střední, zamilovala jsem se do toho příběhu. Teď jsem si ho připomněla a můžu říct, že ho miluju stále. Nenáročný příběh, který se čte skoro sám a člověk si říká ještě jednu kapitolu a jdu spát - a najednou jsou čtyři ráno...
Mnohdy naivní, srovnatelný s pohádkou a při tom tak věrný historickým událostem. U této knihy si myslím, stráví příjemné chvíle malí i velcí.

Jonny
01.08.2022 4 z 5

Líbí se mi, jak se kniha snaží být historicky věrná.

V lecčem je příběh neuvěřitelný a naivní, na čtivosti mu to ale neubírá.

Alma-Nacida
21.07.2022 5 z 5

Orm je zkrátka legenda a také druhý literárně ztvárněný viking, se kterým jsem se (kdysi dávno ještě za Komančů) setkala (ten první byl Vike;). Teď jsem náhodou narazila na záznam - audioknihu nejspíš z Českého rozhlasu a opět jsem si to moc užila, i ty jejich sexistické vtípky (po třech, čtyřech dětech se žena uklidní apod.).

Luigi1
11.06.2021 5 z 5

Podnikavý vikinský náčelník prožívá různá i humorná dobrodružství při cestě na západ do Anglie,Irska,Normandie i na Pyrenejský poloostrov až do Kyjevské Rusi a Byzancie i doma na severu.Jsou zde veselé zážitky i přesto,že kolem se bojuje.Spisovatel zde zvěčnil hystoricky přesný obraz desátého století,doby kdy vikingové otřásli základy evropské monarchie i ostatní části světa.Vystupují zde např.dánský král Harald Modrozub a jeho nepovedený syn Sven Vidlívous.Dobře jsem si počet a někdy od srdce i zasmál.Doporučuji.

Massek
18.01.2021 5 z 5

Doba severských mužů, kdy se potíže řešily sekerou a na živobytí se dalo vydělat především drancováním na moři a cizím pobřeží. Ovšem také s velkými riziky! Kniha je prodchnuta mírnou nadsázkou a to mi vyhovovalo. Lecjaká krutá situace je zlehčena humorem, ať už se to týká přístupu k boji, smrti, bohům nebo ženám :)
A k tomu skvělé ilustrace od Adolfa Borna!

avalonek
25.12.2020 3 z 5

Koukám,že zase budu mimoň,ale pro mě to bylo průměrné čtení,které mi půjčil kamarád,abych se nenudila...Tak účel to splnilo

jiri5906
17.08.2020 4 z 5

Co mě příjemně překvapilo je, jak autor využil skutečné historické osobnosti - Almanzor vládnoucí v jížním Španělsku, dánský král Harald I. Modrozub a jeho syn Sven Vidlí vous nebo třeba Styrbjörn Silný, kterým všem umožnil poznat zrzavého Orma. Čimž jistě obohatil jejich životy a nám román samotný. Děj příjemně odkapává a čtenář se dobře baví, neb lehkého humoru je zde nemálo.

Musím však souhlasit s názorem Hareny - je to knížka pro adolescentní věk, kdy si umím představit, že bych tu knížku doslova zhlt i s obalem.

jungwirth5318
23.06.2020 5 z 5

Loupežných nájezdů, lodí, mrtvol, piva a žen je v téhle knize požehnaně, ale přitom je to vskutku zábavné čtení z časů vikinských výprav a souběžného pronikání křesťanství na sever Evropy. Příliš nedoporučuji dětem, ale starším přístupno!

Hejtbringr
24.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih zabývajících se tímto obdobím, z hlediska historické věrnosti není co vytknout, výborná sonda do uvažování lidí tisíc let zpět, navíc psáno s humorem a nadhledem, jedna z mých nejoblíbenějších knih.

harena
06.01.2019 3 z 5

Vtipné, zábavné, ale asi jsem měla Orma číst ještě dřív, než mi bylo dvacet let. Kniha plná dobrodružství, vikingských nájezdů do Evropy, černý humor, lehké čtení. Mě minula, ale určitě si čtenáře najde.

roso.mak
17.12.2018 4 z 5

Vtipné, milé a všechno dobře dopadne.

Vikingové humor švédská literatura severská literatura

Frans Gunnar Bengtsson
švédská, 1894 - 1954