Poslední království

V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů. Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří. Bernard Cornwell v Uhtredovi vytváří jednu ze svých nejzajímavějších a nejpůsobivějších heroických postav a dynamickým, vášněmi naplněným dějem Posledního království dosahuje jednoho z vrcholů své dosavadní bohaté tvorby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105342/posledni-kralovstvi-SOd-105342.jpg 4.6221

Saské kroniky 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, BB art

The Last Kingdom, 2004

Kniha Poslední království

Mája777

Na knihu jsem narazila čistě náhodou, když jsem hledala nějakou audioknihu, která mi bude dělat společnost na procházkách. A musím říct, že se to povedlo. Sice jsem na lesních cestách vyhlížela Vikingy, ale společnost to byla skvělá a určitě si koupím další díly.
(10. 3. 21 - 8 128 - 22)

Evar88

Poutavý příběh, o vpádech Dánů na anglosaská království na konci 9. století, vyprávěný pohledem dospívajícího chlapce... Postava Uthreda je vylíčena jako plná rozporů a stejně tak je rozporuplný i čtenář - má stranit Dánům nebo Anglosasům? Styl vyprávění je celkem jednoduchý, dle mého názoru se ale děj trochu vleče a zbytečně zamotává. Knihu jsem dočetla dnes a rozhodně bych ji nedokázala převyprávět. Trochu mi chyběla hlubší charakteristika postav a nějaká vztahová linka. Nicméně nemohu upřít autorovu schopnost popsat bojovou vřavu a touhu Uthreda po pomstě a po přežití. Palec nahoru!

stopař

Kniha mě uchvátila ........

R.E.M.

Setkání bylo nečekané, když mi nedávno syn z knihovny přinesl 358stránkové vydání Posledního království.

První Cornwell a první setkání, které dopadlo nadprůměrně úspěšně - zajímavé období, poutavý styl psaní, strhující děj - obzvlášť závěr je parádní (jeden moment mě až dojal), realistické postavy - nejednoznačné, rozporuplné. Hlavní postava je napsaná výborně, Uhtred, poznávající svět, život a lidi, je velmi pragmatický (ano, je potřeba přežít), tvrdý, sebejistý i nejistý, často rozhodný a někdy zas váhající. Živoucí. Zajímavá je postava válečníka Ragnara, autor mu daroval velkou dávku charisma. Jediná postava nebyla špatně napsaná, i vedlejší postavy měly co říct.

"Pohanský" svět jsem si parádně užila - sem tam jsem sice musela přivřít oko nad krutostí, jenže ona k té době a válečníkům neodmyslitelně patří, že.

Spoustu let jsem raný středověk čtenářsky zanedbávala, ale poslední roky se tam zatoulávám častěji a častěji. A stojí to za to. Čtenářům, kteří mají rádi historické romány, můžu Poslední království doporučit.

Denisa.knizky
25.10.2020

Povedeny prvni dil zname sagy. Ctive, napinave, s historickymi fakty. Jedinou vadou na krase je, ze jsem jako prvni videla velmi povedeny serial, coz byva u zpracovani knizni predlohy spise vyjimkou, a az nyni se vrham na knizni podobu. V tomto pripade je to troche na skodu, protoze serial je tak vydareny a alespon v prvni dile se dejove linky dost podobaji, ze pri cteni se mi do predstavivosti vtiraji obrazy ze serialu namisto z me vlastni fantazie. Kazdopadne knihu, a v tomto vyjimecnem pripade i serial, muzu doporucit. Dalsi dil bude nasledovat.

wena
13.10.2020

Hodně čtivé , pěkně popsané bojové vřavy. Sice pár historických odchylek ale já jsem s knihou spokojen a už se těším na dalším dobrodružství s Uhtredem.

marassb
11.10.2020

Četlo se to parádně, o tom žádná. Jenom kdybych to nemusel číst "ve spěchu", jelikož ji mám jen z knihovny. A tak nějak jsem to čtení, jako je v mém případě obvyklé, flákal. :)

Ale hlavní postavu jsem si oblíbil hned po pár řádcích, chápal jsem ho v naprosté většině případů. Jen doufám, že zůstane stejný v následujících dílech. Škoda některých postav, ale chápu, že to má být i historicky věrné. Je to i pěkně napsané, četlo se to hezky a rád se něco přiučím i ze staroangličtiny, případně jiných jazycích.

rezzba
03.10.2020