StrYke StrYke komentáře u knih

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Chci se spíš vyjádřit k některým místním komentářům, než ke knize samotné. Někteří tu kritizují faktické chyby, kterých se autor dopustil. To je ale pochopitelné, neměl totiž, jak si fakta ověřit a psal je taková, jaká považoval za správná. Dále tu někteří kritizují, že je text příliš "převykříčnikován". Musíme si ale uvědomit, že autor knihu napsal téměř okamžitě po skončení 2. světové války a byl plný bolesti, kterou chtěl vyřvat do světa. Krom toho to ani nebyl spisovatel, byl to lékař. Lékař, který nechtěl napsat bestseller, ale chtěl podat svědectví o hrůzách Osvětimi. A poslední připomínka, která s touto úzce souvisí. Komentář, že je kniha psána příliš v "afektu" a měla být napsána spíše decentněji (aby se to asi lépe četlo), je úplně zcestný a jeho autor pravděpodobně nepochopil, co čte. Tohle totiž není knížka, u které si řeknete, jak moc hezky se vám četla a že byla psána skvělým a poutavým způsobem. Tohle je svědectví, u kterého je forma, kterou bylo napsáno, až na druhém místě.

17.10.2018 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je v mnohém velmi podobná románu 1984. Popisuje stejný režim i stejnou beznaděj, jen odlišnou, možná o něco stravitelnější formou. Opět jde o skvělé, nadčasové dílo, ze kterého bychom si měli brát ponaučení i v dnešní době. Musím však nesouhlasit s některými místními komentáři, že Farma zvířat je vhodnou četbou i pro děti. Nemyslím si, že je dobré s tímto dílem seznamovat někoho, kdo nemá šanci jej pochopit a patřičně ocenit. To, že v něm vystupují zvířátka, totiž neznamená, že nejde o velmi skličující příběh, který, nevím jak ostatní, jsem byl schopný pochopit nejdříve na střední škole. A po několika letech, kdy se mi opět dostala Farma do rukou, jsem jí ocenil ještě o poznání více.

25.07.2023 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátký, ale o to intenzivnější příběh o jednom netradičním přátelství na Divokém západě v první polovině 20. století. Je velikým uměním vypovědět relativně malým množstvím stran tak veliký a hluboký příběh. Pro plnohodnotný zážitek z knihy doporučuji alespoň nahlédnout do anglicky psaného originálu a zaměřit se na typicky jižanský způsob mluvy a vyjadřování hlavních postav. Dodá to příběhu zcela jinou atmosféru. K zařazení této knihy do maturitní četby jsem docela kritický. Myslím, že je to špatně stravitelné dílo pro někoho, kdo o jeho čtení opravdu nestojí.

12.01.2024 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná četba. Musím jít však trochu proti proudu a prohlásit, že chování postav mi nepřišlo vždy úplně logické (resp. mi nepřišlo reálné).

08.03.2023 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Novela psána těžce stravitelným způsobem, s výborně vybudovanou, pochmurnou, až depresivní atmosférou. Chápu čtenáře, který si ke Krysaři nenajde cestu. Mě však autorova hra se slovy a především onen tajemný a skličující příběh bavil.

13.03.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je multigenerační veledílo, které pro pohádkovost a roztomilé kresby ocení mladší čtenáři, stejně jako dospělí pro často skryté, ale hluboké myšlenky. Každý si v něm najde něco svého, mou nejoblíbenější pasáží je rozmluva prince s liškou a v závěsu cestování po planetách. Všem lze jen vřele doporučit.

30.07.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po přečtení knihy "Svědectví o životě v KLDR" a krátce poté i "1984" mi přijde velmi znepokojivé, jak nadčasové toto dílo je.

03.07.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma je výbornou poválečnou novelou realisticky zachycující tísnivou atmosféru a všudypřítomný strach v Československu za dob druhé Heydrichiády. Děj je navzdory své prostotě a přímočarosti uvěřitelný a znepokojivý. Bohužel ale chápu i kritické argumenty k tomuto dílu i k samotnému autorovi, ať už cílící na Otčenáškovu lásku ke komunismu či na jistou naivitu, která zde může být nalezena. Mně se ale kniha líbila a vřele bych ji doporučil.

24.08.2023 5 z 5

Tuto milou a čtivou knihu jsem přečetl v originále. Líbila se mi nejen kvůli zákulisním informacím a popisu mezilidských vztahů při natáčení Harryho Pottera (kterého mám rád, ale za skalního fanouška se neoznačuji), ale také kvůli velmi přátelskému přístupu, který Tom Felton při vyprávění svého příběhu zvolil. Nepřeženu to, když napíši, že tato autobiografie je opravdovým balzámem na duši. Četl jsem druhé vydání, ve kterém byla navíc přidána jedna kapitola hodnotící dopad knihy na autora i na jeho fanoušky. Celý koncept na mě působí velmi upřímně a, jak sám T. Felton píše, "terapeuticky", a to nejen pro něj, ale i pro čtenáře. Vřele doporučuji.

05.03.2024 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Jiřím Lábusem. Multigenerační skvost, skvělý pro svou pohádkovost pro začínající čtenáře a skvělý pro svou nostalgickou stopu pro čtenáře prvně či opakovaně vstupující do literárního světa Harryho Pottera. Samozřejmě ne vždy se příběh řídí nějakými přísnými pravidly logiky (nad celým dobrodružstvím v Zapovězeném lese jsem jen kroutil hlavou a říkal jsem si "Proč?"), ale snad ještě snadněji se mi něco takového knize neodpouštělo.

17.03.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Nadčasové dílo, které mě přes drobné nedostatky (které se však dají přičíst dobovým rozdílům) velmi bavilo. Především dávám veliké plus za trojrozměrnost děje a postav. Po celou dobu čtení totiž vlastně nevíte, kdo je oním monstrem.

25.02.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Poslední kniha o Harrym má svým pojetím pramálo společného s pohádkovým a dětsky naivním Kamenem mudrců. Atmosféra je temná a na rozdíl od předchozích dvou dílů (pomatený Ron, Křiklan...) zde není doslova nic, co by její hustotu ředilo. Musím nesouhlasit s některými místními názory, že je kniha příliš natahovaná. Já jsem měl naopak ze samotného závěru dojem zbytečné uspěchanosti, jehož původcem však nejspíš byla skutečnost, že jsem jednoduše konec této brilantní série nechtěl. Možná se tedy vrátím opět na začátek. Všem vřele doporučuji!

17.08.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Děj série o Harrym Potterovi graduje a z dětského čtení se pomalu stává něco temného a mysteriózního. J. K. Rowlingová s každým dalším dílem zlepšuje svůj pisatelský um, rozplétá příběh stále více a připravuje si půdu na to hlavní, co pak spojuje všechny následující díly. Čte (/poslouchá) se to velmi dobře. Nejvíce mě bavily části, které byly nadstavbou nebo se lišily od filmového zpracování - a takových části je zde v porovnání s předchozími dvěma díly o poznání více. Každý fanoušek tohoto světa by si měl knižní předlohy přečíst.

07.04.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Moc hezký příběh, který jednoho nutí k zamyšlení. Doporučuji si pustit také zfilmovanou animovanou verzi z roku 2009, která je tomuto originálu překvapivě věrna.

30.01.2023 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Skvěle napsaný thriller. Obě dějové linky (věznice, vyšetřování vražd) jsou napínavé a na konci do sebe hezky zapadnou. Jedinou výtku bych měl k chování jedné z hlavních postav, která opakovaně zatajovala podstatné informace a mě tím značně iritovala. Původně jsem kvůli tomu chtěl dokonce hodnocení ochudit o jednu hvězdičku. V závěru jsem byl však s knihou velmi spokojený, takže ponechávám plný počet.

10.01.2023 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Na rozdíl od spousty uživatelů jsem neměl problém se do knihy začíst. Naopak mě zaujala od samého počátku. Příběh je protkán velmi tajemnou, mysteriózní atmosférou. Pokud máte možnost, doporučuji v knize zmiňovaná místa osobně, nejlépe navečer, navštívit (Josefov, Staronovou synagogu, Zlatou uličku...). Zároveň je děj zahalen v otázkách, na které je většinou poskytnuta pouze mlhavá, nebo častěji žádná odpověď. Mnohé z Golema mi proto zůstalo skryto. Ale i když nemohu ani zdánlivě prohlásit, že bych knihu zcela pochopil, velmi mě bavila a pravděpodobně se k ní brzy vrátím. Doporučuji.

19.12.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Výborně koncipovaná kniha s krásnými ilustracemi! Je neuvěřitelné, že někde na světě zůstává takové místo, jako je KLDR. Z některých příběhů mi běhal mráz po zádech, buďme vděční za to, kde žijeme. A malá poznámka: V rámci čtenářské výzvy 2023 nerozumím zařazení do kategorie "Kniha o boji za lidská práva", když tady se o lidská práva vůbec nebojuje.

19.06.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Štvanice je nenáročné a ve výsledku i zajímavé čtení, kterému však několik faktorů sráží celkovou kvalitu. Přišlo mi, že autorka (nebo překladatelka) se dlouho nemohla rozhodnout, v jakém čase chce příběh vyprávět. Z dominantního přítomného času tedy chvílemi přeskakuje do budoucího či do minulého. Nejde o fatální nedostatek, ale o rušivý ano. Rušivé bylo i to, že všechny postavy jsou vyprávěny z první osoby kromě jedné (z ne zcela zřejmého důvodu). A v příběhu figuruje zbytečně moc postav - minimálně 4 postavy jsou pro děj naprosto zbytečné a v případě jejich odstranění by se nic zásadního nezměnilo. Na druhou stranu ale musím uznat, že po náročnější první polovině knihy, kdy se mi do ní nedařilo začíst, mě příběh začal velmi bavit. Závěrečná gradace děje byla povedená a měl jsem radost z toho, jak vše do sebe zapadlo. Takže doporučuji :).

01.02.2023 3 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Výborná kniha. Rád bych potenciální čtenáře varoval před čtením anotace na přebalu knihy a na některých internetových obchodech. Jsou tam totiž hodně nešikovně (a stupidně) vyzrazeny dvě zásadní události. Také je tam prozrazena spousta vlastností lián, o jejichž pozvolné zjišťování v průběhu čtení je škoda se ochudit. A menší zajímavost: Ačkoli je v anotaci napsáno, že autor Scott Smith získal Oscara za adaptovaný scénář k jeho předešlé knize Jednoduchý plán, není to pravda. Byl pouze nominován. Hold zde práce nakladatele nebyla příliš dobře odvedena.

18.01.2023 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Překvapivě zábavné, lehké a někdy dokonce i vtipné čtení. V knize je vylíčen zajímavý svět a pokud čtenář přistoupí na určitá pravidla, která jsou v první polovině knihy stanovena, užije si příjemný příběh, který do sebe v druhé polovině knihy hezky zapadá.

Pořadí knih od autora, podle toho, jak se mi líbily: 1. Plyšákokalypsa; 2. Dům na tekutých píscích; 3. Magořina; 4. Zbouchnul jsem Satanovu dceru; 5. Orgie v chomoutu; 6. Strašidelná vagina; 7. Lidožrouti z Lízátkova

26.12.2022 4 z 5