Ruiny

od:


KoupitKoupit eknihu

Scott Smith, proslul již debutovým thrillerem Jednoduchý plán z roku 1993, a jeho popularita mezi fanoušky napínavých příběhů ještě více vzrostla, když za filmový scénář, který si sám podle kultovní knihy napsal, získal o pět let později prestižního Oscara. Po tvůrčí odmlce se nyní vrací s dlouho očekávaným hororem Ruiny, aby ukázal, že je skutečným mistrem žánru s vypravěčskými schopnostmi, díky nimž Stephen King četbu románu přirovnal k jedinému dlouhému výkřiku hrůzy. Několik přátel se v mexické džungli dostane do situace, o níž se jim dosud nezdálo ani v nejčernějších snech - uvězněni na pahorku uprostřed zakázané mýtiny zjišťují, že liány, které je obklopují, mezi sebou dokáží komunikovat, napodobovat zvuky i lidské hlasy, předvídat, plánovat - a chladnokrevně zabíjet....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28755/ruiny-CuF-28755.jpg 4.1106
Orig. název:

The Ruins (2006)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
Jack Bauer
02. prosince

Poutavý horror se skvěle čte hned od první kapitoly. Nebýt tolik vychvalovaných komentářů, nikdy bych se do četby nepustil, jelikož nemám rád nadpřirozeno a viděl jsem nejprve film. Riskl jsem to a nelituji. Kdyby to byl román jen o přežití bez nadpřirozena a jiných nesmyslů, dal bych plný počet.

CharlesWard
16. září

Depresivní. Beznadějné. Mrazivé.

Metla
11. srpna

Velmi příjemné překvapení z pera pro mě neznámého autora. Po malinko rozpačitém, nicméně krátkém úvodu, je čtenář společně s šesticí mladých hrdinů vržen do úmorného vlhka a vedra mexické džungle. Původně dobrodružný příběh brzy přerůstá v thriller a postupně v děsivý, brutální horor. Dvě ženy a čtyři muži jsou nuceni čelit nejen tajemnému a krutému nepříteli, ale také vlastním slabostem a chybám. Spisovatel si dal záležet na psychologii postav, jejich různorodé charaktery i komplikované vztahy jsou důležitou, neoddělitelnou součástí beznadějného boje se strašlivou situací, v níž se hrdinové ocitli. V knize je pár nechutně krvavých, velmi sugestivně vylíčených scén, nelze ji proto doporučit čtenářům se slabším žaludkem.

A nakonec připojuji důsledné varování: pokud si tento skvělý horor opravdu chcete vychutnat, NEČTĚTE ŽÁDNÉ INFORMACE Z PŘEBALU KNIHY!!! Vyhněte se úryvku, který prozrazuje až příliš o nepříteli, jehož byste měli odhalovat po částech. A raději zavřete oči, abyste ani okem nezavadili o "anotaci" na okraji přebalu - ta totiž hodně precizně (včetně pořadí umírajících) shrnuje děj až do strany 393 (román má 430 stran). Já jsem bohužel i při letmém pohledu zjistila podstatně víc, než bylo vhodné a připravila se tak o část zážitku. Tvůrce této necitlivé pseudoanotace bych s gustem nakopala do míst, kde záda ztrácejí slušnou pověst.

Až na tento nedostatek mohu příznivcům drastických příběhů "Ruiny" jedině vřele doporučit. Jsem v silném pokušení tomuto béčkovému krváku s dusnou atmosférou připlácnout pátou hvězdičku.

Atanone
19. července

Viděla jsem film,takže to nebylo moc o nějakém napětí a překvapeních (navíc anotace už nějakým překvapením nedává moc šancí),ale byla jsem mile překvapená,jak poutavě je kniha napsaná. Čekala jsem horror,ale dostala jsem mnohem víc. Popis chování skupiny lidí v bezvýchodné situaci je podaný zajímavě a uvěřitelně.
Určitě nelituji,že jsem věnovala čas tomu dočíst si po filmu jeho předlohu.

ivakola
23. dubna

Jsem hodně překvapená, bylo to dobré, hodně dobré. Pěkně vystavěný příběh. Napětí začíná pěkně pozvolna a s každou přečtenou stránkou nabývá na síle. Je pozoruhodné jaký drastický příběh vzešel z nápadu mluvících lián, zeleného pahorku a prázdnin několika mladých lidí.

trudoš
04. března

Nikdy, opravdu nikdy, nejezděte na neznámá exotická místa, obzvláště když se nedokážete dorozumět s místními domorodci. Příkladem budiž šestice výletníků, hrdinů této knihy.
Hororů tematicky zaměřených na zmutované cosi, co pomalu vyvražďuje mladé, krásné a do nedávna šťastné turisty, je mnoho a mají i svá nepsaná pravidla. Dlužno říci, že Ruiny je bezezbytku splňují a zároveň mají tendenci být něčím o chlup lepším. Hodně tomu pomáhá vynalézavost Scotta Smithe, který se zaměřuje především na psychologii postav v situaci „ztraceni v džungli s masožravou bestií za zády a bez možnosti návratu“. A excelentně se mu daří celých čtyři sta stran, aniž byste tloukli hlavou o stěnu nad primitivností zápletky. Nepřichází s ničím novým, pouze využívá staré osvědčené způsoby a to s naprosto fantastickým výsledkem.
Rád bych na závěr varoval před anotací, která - z nějakého mně nepochopitelného důvodu - prozradí prakticky děj tři čtvrtě románu. I tak Ruiny určitě nezklamou, jste-li žánrovým fanouškem.

Metroušek
22. února

Depresivní, nepříjemný horor s hustou atmosférou, který se upřímně řečeno obávám podruhé číst, už párkrát jsem to odložil. Puntičkář Smith se dovede slušně dostat čtenáři pod kůži a pořád pod ní něčím rýpat, škubat, bodat, pilovat, tahat a tlačit. Ve filmu jsou sice hezké holky, ale stojí za houbičky.

zahadum
22. února

Rýchla a krátka krvavá " jazda " ..... kdesi v Mexiku. Pár mladých ľudí sa dostane k mape na ktorej je vyznačené čosi ako archeologická tajomná lokalita...ľudská zvedavosť, vidina dobrodružstva a už sa to môže začať. niet čo moc opisovať, tajomná mapa ich dovedie k tajomnej lokalite, teda k ruinám čohosi čo ani nie je potrebné vedieť....Mayovia ktorí poznajú strašné tajomstvo ruín....podľa knihy je natočený aj film ktorého scenár napísal sám autor tejto knihy. Film je v niečom iný ako kniha ale je podstatne slabší od knižnej predlohy. Kniha je napísaná dobre a ak by som rýpal a rýpal a bol hnusný tak nájdem nelogické veci ktoré súvisia s mobilom a ak by som bol neznesiteľné rýpadlo tak by som si kládol aj otázky prečo nikto nikdy nehľadal tie desiatky ľudí ktorí sa stratili v ruinách...ale povedzme si na rovinu škodí niekedy proste nechať sa unášať dobrou knihou a neriešiť veci ktoré by síce šli s logikou ale pokazili by zážitok....je to ako v šachu...tam tiež nikto nerieši,že živý kôň " neskáče do L " :))) proste sa bavíte hrou...a dokonca kráľovskou hrou...

TheSarcasm
12. února

Výborné. Před časem jsem viděl film a ten se mi líbil. Když jsem se dostal ke knize, neváhal jsem a pustil se do ní. I se znalostí děje jsem přečetl jedním dechem. Charaktery jednotlivých postav jsou dobře vykreslené a hlavně docela uvěřitelné. Na pozadí, svým způsobem, jednoduchého příběhu je vystavěn gradující boj o přežití skupiny mladých lidí čelících neuvěřitelné situaci. Houstnoucí atmosféra, beznaděj, naděje, zklamání, napětí, tajemno... to jsou ingredience ala Stephen King v nejlepší formě (nemohu nevzpomenout úžasnou Kingovu povídku Prám). Nehledejme nelogičnosti typu proč nikdy nikdo nikoho z dříve zmizelých nehledal apod. Je to jenom kniha a ta je podle mne hodně dobrá.

Leena
28.12.2017

Na záložce knihy spletli jméno Mathiase s Henrichem, že prý Henrich hledá Mathiase, přitom to bylo naopak. Zdálo se mi podivné, že z šesti dvacetiletých nemá sebou ani jeden mobil, dneska bez něj mladí nedají ani ránu.. A na dně rokle už by se mobil dávno vybil..Pro mě to nebylo až tak čtivé, spíše dost nelogických věcí jsem v tom našla.

Irika
19.12.2016

Knihu jsem si po třech letech přečetla znovu a opět na jeden nádech. Je to asi jedna z nejlepších a nejnapínavějších knih, co jsem četla. Proto i na podruhé pecka a dávám 100%.
Škoda, že od tohoto autora máme jen dva tituly...

Trissi
02.12.2015

Gratuluji všem, kteří se dokázali začíst. Mě se to nepodařilo. To byl jediný výkřik deprese a nudy. A taky jsem se podivovala, že ani jediný z těch lidí nemá u sebe tak obyčejnou věc, jako je mobil. Signál tam zřejmě byl, jinak by to ty liány nedokázaly napodobit. Také kde se vzala, tu se vzala ta podivná mapa. Že by ji rozšiřovali sami Mayové, aby zajistili kytkám potravu? No a když kytky záčaly napodobovat i vůně, byla jsem doma. Je to jistě mimozemská entita.

evickakyticka
14.10.2014

Pěkně vypečená dovolená! Ze začátku mě to moc nebavilo, ale postupem jsem se začetla a bavila se. Na čtyři hvězdy to ale není...

Madax
01.01.2014

Pan Smith dokázal něco úžasného - z divného, až brakového námětu dokázal vytvořit mistrně vyprávěný román, který určitě potěší každého milovníka napětí. Příběh o skupince mladých lidí bojujících proti lidožravým liánám (!) mě naprosto pohltil. Protože tato skupinka, to není jen nějaká hromada anonymů určených ke zmasakrování, ale čtenářům pečlivě představení hrdinové, které jsem si oblíbil a fandil jim, a ještě dlouho si budu pamatovat jejich jména. A postavy, které nejsou čtenářům lhostejné, to je skoro vždycky záruka kvality. Jejich boj o přežití a chování v krizové situaci se stále více zaplňuje beznadějí a příběh stále graduje a směřuje k drsnému konci. Po celou tu dobu není jisté, kdo z hrdinů bude "další na řadě", protože každému z nich věnoval autor tolik péče při vykreslování charakteru, až se nechce věřit tomu, že by ho nechal jen tak umřít. Vyprávění je plné nečekaných zvratů a originálních zápletek, trochu zamrzí jen absence nějaké pointy na konci, nějakého vysvětlení, prostě něčeho, co by celému příběhu nasadilo korunu. Příběh se odvíjí a vyvíjí, až skončí..... a já se nemůžu zbavit pocitu, že by to ještě něco chtělo. I tak se mi knížka hodně líbila a po Amy se Stacy mi bude smutno ještě hodně dlouho :)

eraserhead
18.11.2013

Před lety mě strašně zaujala a potěšila filmová verze. O něco později jsem ke své radosti zjistil, že je to podle knižní předlohy a tak jsem po ní začal pátrat. Nakonec jsem si knihu pořídil ale nějak nebyl pořád čas a chuť to začít číst. Až teď mě k tomu donutily jisté okolnosti a já se začetl. A spokojenost hrozně rychle vystoupala do stejných výšin jako u filmu. Díky skvělému stylu vyprávění a velmi povedenému způsobu hustění atmosféry a napětí, pak vystoupala ještě výše. Ten román jse strašně dobře promyšlený, do detailu. Jde vidět, že autor nevymyslel jen pár scén a pak k nim napsal omášku, ale promýšlel každou kapitolu (a postavu) jednotlivě a zvlášť. Jen pár lidí, prakticky jedno jediné místo, opravdu šílené (v tom dobrém slova smyslu) nebezpečí a děj prakticky probíhající v reálném čase. Děj vlastně popisuje jen nějaké tři dny a já tu knihu četl tři dny. Světlou knihou na kráse je možná fakt, že někdy se řeší ne zrovna podstatné věci, postavy bez jakéhokoliv napojení na probíhající příběh vzpomínají na různé věci z historie, ale nakonec stejně musím říci, že to vlastně jen pomáhá té atmosféře, respektive kontrastu mezi ubíjejícím čekáním a náhlým návalem nebezpečí. Opravdu výborná kniha.

Irika
28.08.2013

Viděla jsem už před delší dobou film a teď přečetla knížku. Obojí skvělé, hlavně si film již detailně nepamatuji, takže mě knížka zcela uchvátila. Konec je drsný, ale čte se do posledního řádku skvěle, napínavé, místy šokující a konec... no zkrátka stojí za to! Čtení, od kterého se neodtrhnete.

denuska
25.02.2013

S trouchou nejistoty jsem sáhla po knize, jako je tato a neudělala jsem krok vedle. Napínavě napsaný příběh o skupince lidí a jejich boji o holý život.

Ohniva
03.01.2013

Pamatuju si, když jsem tu knihu četla.. Byla jsem nemocná, sama doma.. četla jsem ji celý víkend... nemohla jsem od ní odtrhnout oči.. na chvilku jsem ji položila a už jsem ji zas brala do ruky.. strašně jsem se bála jít večer spát. Opravdu úžasná kniha. Jen co mě mrzí, že ji zkazili filmem se stejným názvem. Ve filmu je polovina věcí z knihy a ještě přehodili postavy. Mrzí mě, že se někdo podívá na film, řekne že je to blbost a na knihu se ani nepodívá. Ráda si ji přečtu zase.

bedkniha
23.10.2012

Kniha se mi moc líbila. Když jsem zjistila, že je kniha i zfilmovaná, sháněla jsem DVD a byla zvědavá, jak se to natočilo. Konečně jsem se dnes na film podívala a zkonstatovala jsem, že kniha je tisíckrát lepší knihu vřele doporučuji

stylus30
12.11.2011

I když jsem viděla první film,knihu jsem přečetla jedním dechem.K mé radosti je film od knihy pozměněný,takže o překvapení nebylo nouze.
Scénař k filmu psal sám spisovatel.

4xab
09.10.2011

Sezere, nesezere..... No jo, za blbost se plati. Nevydrzela ksem a koukla jsem se nq kinec. Zajimava forma psani.

maciii
14.09.2011

Příběh napsaný tak sugestivně, že jsem myslela, že u něj umřu. Kniha mi "vlezla pod kůži", takže i když mi z ní bylo zle, stejně jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně si ji už nikdy nepřečtu znova a na film se taky nepodívám.

Jingless
22.02.2011

Kniha se mi velice líbila. Bohužel jsem viděla zfilmovanou podobu dříve a tak jsem si nemohla vyfantazírovat prostředí a u spousty scén věděla, jak dopadnou. I tak jsem ji ale přečetla jedním dechem a všem doporučuji.

daviskaaa

Mě se Ruiny líbily, bohužel jsem viděla dříve film takže jsem byla ošizena o spoustu napínavých věcí, ale i tak byla kniha trochu odlišná od filmu. Jinak každému vyhovuje něco jiného, někdy by chtělo ubrat pár stránek, někdy přidat, každý má jiný vkus. Ale oproti takové sérii Twiling kde bych ubrala celé 2 knihy a to minimálně bylo tohle pohlazení po duši.

Vašek

Na obálce má kniha hodnocení sice krátké, nicméně plné superlativů. Proto jsem se do ní pustil s vervou. Začátek je slibný, námět výborný, nicméně celkový dojem po přečtení spíše rozpačitý. Dá s říci, že jsem to nakonec dočetl spíše ze zvědavosti, jestli autor nepřekvapí zajímavým rozuzlením. Mne osobně nepřekvapil. Zbytečně natahované, dle mého názoru mohlo být tak cca o 150 stránek kratší a kniha by neutrpěla. Spíše naopak.

minirock

Skvělá knížka. Ležení a popíjení na pláži se během jednoho dne mění v bezmocnost a boj o holý život.