Byl jsem Mengeleho asistentem

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22418/big_byl-jsem-mengeleho-asistentem-XIG-22418.jpg 4.5602
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Academia

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban, 2007

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem

Deny95

Velice silná kniha, rozhodně doporučuji přečíst. Pohled zase z jiného úhlu.

Veňa2

(+ SPOILER) To, co prožil tento lékař, je pro mě nepředstavitelné a díky bohu aspoň lehce happy end v podobě shledání se s manželkou a dcerou. :(

Nelli84

Jako sme mohli také niečo dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:((Velmi silná kniha

Nelli84

Jako sme také niečo mohli dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:(((
Silná kniha

Jacinda123

Názov je trochu zavádzajúci. S príbehu som nenadobudla dojem, že by bol asistentom Anjela smrti. Skôr urobil čo musel aby prežil. Oceňujem aj neobvykly spôsob písania a príbeh Sonderkomanda.

LussyP

Bohužel, čekala jsem více. Když už v názvu je dr. Mengele, čekala jsem víc o něm, víc o jeho práci, nesedl mi příliš styl psaní, nerozumím ani tomu, proč bylo tolik vykřičníků, skoro v každém odstavci. Svědectví je to ovšem zajímavé, z jiného pohledu.

Amifa

Další kniha, která vypovídá o tom, co všechno jsme schopni udělat, abychom si zachránili život. Pohled na hrůzy Osvětimi zase z trochu jiného pohledu. Z pohledu muže, který se mohl aspoň trochu najíst a spát na normální posteli, cenou ale bylo to, že musel přihlížet a podílet se na neskutečných pokusech, které Mengele dělal. Zároveň nevěděl dne ani hodiny, netušil zda zda druhého dne nepřijdou SS a nezabijí ho.

Tyn_a

Velmi poutavá a šokující kniha.

O holocaustu a Osvětimi jsem přečetla už pár knih a žádná nebyla tak autentická a děsivá jako tato. Pořád nedokážu pochopit, jak se mohl takový "blbý nápad" někomu zrodit v hlavě, jak ho mohl uskutečnit a pak s pocitem (možná i patřičnou hrdostí) dál klidně žít. Je to opravdu šílené.
I když vezměme to i z druhé stránky - nenávist je opravdu mocný nástroj.

Nedokážu si ani pořádně představit, jaký život musel v táboře být, jak dny a vlastně i minuty, musely ukrutně pomalu utíkat. Jak každý den bojovali o život a ani neměli šanci se rozhodnout, jak s ním sami naloží, protože už byl v cizích rukou, ve špatných rukou a hlavně neprávem.

Četla jsem jen písmenka, ale i tak mi běhal mráz po zádech.
Nikdo z nás by holocaust nechtěl zažít, ale i tak je potřeba o takových zrůdnostech číst a vědět o nich, aby se neopakovaly.

Knihu doporučuji, ale určitě z ní nebudete mít dobrý pocit. To vlastně ani nejde.
Pocit je spíš pocitem bezmoci, což je jeden z nejhorších...