Byl jsem Mengeleho asistentem

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22418/byl-jsem-mengeleho-asistentem-XIG-22418.jpg 4.5537
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Academia

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban, 2007

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem

parkur

Kniha je napsána dobře, to že v ní nejsou popisována veškerá zvěrstva vůbec nevadí, je fajn jak korepetitoři opravili nejasná fakta, Vrbův Útěk z Osvětimi byl kapku lepší, ale kniha je dobrá, není postavena na detailech krutosti, ale je celkem zajímavě nahlížena na ne sadistickou, chladnokrevně pseudovědeckou doktořinu nejznámějšího doktora 2.sv. války. Určitě doporučuji, ale za 5 hvězd to nebude...

Ivetaa

Kniha "čtivá" - pokud lze použít tento obrat. Ucelený obraz "života" podaný z pohledu lékaře patologa je zase trošku jiný, než je nám "běžně" předkládáno. Uf - nevím - jak se vyjádřit k hrůzám, které by nechtěl nikdo z nás prožít. Proto je nutné si to připomínat právě např. touto knihou. Také oceňuji, že nepřesnosti v knize byly zároveň uváděny na pravou míru.

anticlovek

nemám slov. husty. naprosto doporučuju

Šnek86

Příběh z pera Mengeleho asistenta, popisy zvěrstev a lidského utrpení za 2.světové války.

knihyKeMne

V rámci čtenářské výzvy - kniha o holokaustu. Dá se říct, že tomuto tématu se v knihách vyhýbám, a tak bylo těžké najít takovou, která by mi moc nehrála na city. Osobnost dr. Mengeleho mě ale zajímá, proto jsem sáhla po této.

Knížku jsem četla jedním dechem. Zprvu s krátkými pauzami na rozdejchání obsahu, později již s takovou nějakou otupělostí vůči utrpení spolu s autorem.

Kniha mě překvapila svou čtivostí. Četla se jako román. A to autor prý nebyl spisovatel. Téměř reportážní atmosféru umocňuje časté použití přítomného času.

Já jen postrádala trochu víc dr. Mengeleho. Čekala jsem mnohem víc nelidských pokusů na dvojčatech. Pitvy byly už jen slabý odvar.

Celkově byla kniha milým překvapením svou čtivostí a vzhledem k tomu, jak jsem již uvedla, že to není moje téma, jsem se i mnohé dozvěděla.

Andynka

Rozhodně tuto knihu mohu doporučit všem, co se zajímají o tento druh literatury.
Ale já měla s knihou celkem problém. Nemohla jsem se vůbec začíst, čekala jsem, že se zde dozvím mnohem víc o pokusech, které prováděl Mengele.
Ale spíše zde zase nahlížíme na to, jak život v koncentračních táborech fungoval z pohledu doktora, který byl pod ochranou Mengeleho. Tedy se mu zde dostávalo pár privilegií.
I když to bylo velmi znepokojivé čtivo, nedostala jsem od něj to, co jsem očekávala.
Navíc byla kniha psaná, tak neosobně, bez citů... I když se tedy nemůžu snad ani divit. A sám autor i na konci knihy zmiňuje, že má vše otupělé a už ani nevnímá , co je dobré a co špatné.
Ale já to u knihy velmi postrádala.

Rihatama

Nacistickými lágry a koncentráky se protrpěla téměř celá Evropa, maďarský pohled na jejich fungování a provoz jsem však četla poprvé. Člověk už dávno ví, díky poměrně četné evidenci (sami Němci jsou přece tak důkladní a systematičtí), jak celý proces likvidace obyvatel probíhal, především těch, kterým byla na oděv přišita Davidova hvězda, nebo jaké postupy udržovaly vyhlazovací tábory v chodu. Nové informace či nový pohled tak člověk nezíská. I když, asi poprvé jsem četla o postupu, jak preparovat člověka... V každém případě je to vždy stejná hrůza, která mě při čtení toho všeho nacistického pekla jímá. Nadto v současné době masivních informačních "šumů" je potřeba si naši historii připomínat o to více.

Doktor Nyiszli, maďarský židovský lékař-patolog a člen sonderkomanda v osvětimských "krematoriích" vcelku s odstupem a bez výrazných emocí (někdy možná až moc) podává své svědectví místy prostého medicínsky odborného rázu o průběhu a způsobech likvidace vězňů a lékařského patologického zkoumání deformovaných či znetvořených mrtvol, kterými byl hojně zásobován. Přece však do schematického popisu tohoto smrtícího nacistického stroje pronikají i střípky naděje či naopak zoufalství a bezmoci. Je to sice jenom jedno z řady svědectví lidských válečných hrůz, ne však méně důležité. Historie má totiž tendenci se tak či onak opakovat.

MarkétaI.

Smutný, neuvěřitelný příběh o hrůzách, co se skutečně staly.
Měla jsem sice problém se začíst, takže jsem knihu musela odložit a vrátit se k ní později, ale i přesto doporučuji.

Souostroví Gulag: 1918-1956
Souostroví Gulag: 1918-1956