Byl jsem Mengeleho asistentem

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22418/big_byl-jsem-mengeleho-asistentem-XIG-22418.jpg 4.5667
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Academia

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban, 2007

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem

Nikola086

Vzpomínkovou literaturu této doby mám hodně načtenou, ale musím uznat, že tato byla zcela něco jiného. Kniha je psaná velmi naučným stylem, objevuje se zde mnoho odborných výrazů a hlavně je děj knihy popisován z lékařského prostředí, konkrétně z pitevny. To je taky důvod, proč je kniha velmi náročná a silná svým příběhem.
Velmi mě fascinoval vztah mezi autorem a Andělem smrti, kdy jej nazývá šílencem i géniem zároveň.
Rozhodně doporučuji přečíst, kdo hledá především dokumentární literaturu tohoto období.

Knizniuchyl

O Osvětimi jsem toho přečetla spoustu. Jeden strasnejsi příběh než druhý, a přesto každý v něčem originální. Tato kniha pro mě byla zajímavá především z lékařského hlediska. Byt takhle blízko šílenci je opravdu fascinující, samozřejmě v negativním slova smyslu.

Iva095
01.11.2022

Bylo hodně náročné to číst, hlavně z toho důvodu, že to bylo podle pravdy, vše co se v knize píše se stalo a to je strašné.

ivusse
21.10.2022

Smutné čtení.

martineden
11.10.2022

Příšerné svědectví o tom, co se děo v Osvětimi. Poučí se lidstvo někdy?

petym
09.05.2022

Kniha plná hrůz. Asistent Miklós musel mít teda nervy ze železa. Aspon, že pro něj to dopadlo na konci dobře. Masakr. 5 *

alexis818
11.04.2022

Kniha velmi autentická,plná hrůz,ale tak to prostě bylo a bylo to příšerně.Hlavne aby se lidstvo poucilo.

ClaireW
08.02.2022

Velmi silný příběh, stojí za přečtení