stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Knihkupectví ztrát a nálezů je taková ta milá, hezká a pohodová knížka, od které už podle obálky a anotace očekáváte příjemný příběh odehrávající se v prostředí k knihkupectví - a přesně to také dostanete.
Hlavní hrdinka Natalie se potýká s nelehkostmi osudu: v jeden den přijde o dva milované lidi a navíc přijde o svou těžce vydřenou pozici v zaměstnání. Vydává se zpět do rodného města, aby se postarala o rodinné knihkupectví a také o dědečka, kterému přestává sloužit zdraví. Postupně sledujeme, jak se Natalie snaží ze zadluženého knihkupectví dělat prosperující podnik, mimo jiné i její pokusy o navázání nového vztahu, který by jí v nelehké situaci mohl pomoci přijít na jiné myšlenky.
Knížka se mi líbila, ideální letní čtení, které na vás přenese atmosféru starého knihkupectví.

01.09.2021 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Krásný příběh, který mě přiměl ke koupi dalších tří knih od Delphine de Vigan. To už asi trochu svědčí o tom, jak se mi kniha líbila :)
Hlavní hrdinkou je třináctiletá Lou s nadprůměrným IQ. Jak už to u takových lidí bývá, Lou je lehce asociální, vše si v hlavě analyzuje, má problém najít si kamarády a doma to taky nemá zrovna jednoduché. Vše se začne měnit ve chvíli, kdy se Lou seznámí s osmnáctiletou dívkou No, která žije na ulici. Lou si s No začne díky školnímu projektu budovat velice křehký a citlivý vztah.
Moc se mi líbí kontrast nadprůměrně inteligentní Lou, jejích dětských, čistých a nezkažených ideálů a následný střet s realitou, ke kterému zákonitě musí dojít.
Knihu si rozhodně přečtěte, je to krásné a melancholické pohlazení na duši. A zde bych si ještě dovolila vypíchnout jeden citát z knihy: “Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepatrného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží tři týdny v ledničce a ani trochu neseschne, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou nechat lidi umřít na ulici.”

20.05.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Jedná se o příběh dvanáctiletého Štěpána, se kterým se život nemazlí - rodiče se rozvedli, otec si našel novou paní, která Štěpána nemá moc v oblibě, navíc se z něj stal hipster s dlouhým vousem a odhalenými kotníky; Štěpánova maminka je nemocná a jako prodavačka v Bille je dosti na štíru s penězi; a aby toho nebylo málo, Štěpánův dědeček má díky svému staří problém postarat se sám o sebe, natož o náctiletého chlapce. Není proto asi překvapením, že se Štěpán snaží stát soběstačným, aby byl co nejdříve schopen stát na vlastních nohou a nebýt odkázán na pomoc dospělých. Lehko se to řekne, ovšem trochu hůř už se to dělá, obzvlášť, pokud je člověku dvanáct let.
Celý příběh je moc hezký. Smutný, ale hezký. Donutil mě zamýšlet se nad tím, jak skvělý život vlastně žiju. Neubránila jsem se srovnání s Vranami Petry Dvořákové - přece jen, jedná se o českou autorku a dětského hrdinu s nelehkým osudem. Vrány mne určitě zaujaly více - zejména to, jak silný příběh byl vykreslen na tak málo stranách, nicméně ani Soběstačný nezůstává moc pozadu.
Knihu určitě doporučuji všem. Jedná se o příběh, který je napsán velice svižně a čtivě, avšak popisuje nelehké téma, které vás donutí zamyslet se nad jednotlivými lidskými osudy. Mně se to moc líbilo.

21.04.2021 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Knihou nás provází hlavní hrdinka Josie Quinnová, kterou si zřejmě oblíbíte od prvního momentu (stejně jako já). Josie je momentálně suspendovaná z výkonu práce kvůli použití nepřiměřeného násilí v předchozím případu. Jelikož však přitahuje nebezpečné situace, ocitne se jako svědek u havárie auta. A nejedná se o ledajakou havárii - auto narazí do budovy benzinové stanice krátce poté, co je doslova provrtáno kulkami. V autě se nachází členové gangu a středoškolský učitel. Záhy proniká na povrch informace o spojitosti členů posádky s případem mizejících dívek v okolí. Případu se ujme místní policie, Josie však nic nenechává náhodě a případ si vyšetřuje po vlastní ose. A je dobře, že to dělá - přichází totiž na věci, které by policie nikdy nebyla ochotna zveřejnit... Děj navíc prolíná Josiino bilancování nad starým a novým vztahem, které příjemně ředí hladinu policejního vyšetřování.
Kniha je plná napínavých momentů, v podstatě od prvního okamžiku se nenudíte, ba naopak jedete spolu s Josie na vlně záhadných zmizení. Zápletku určitě nečeká ani jeden ze čtenářů - i pro mě byla překvapením. Mám radost, že se ke mně tento #skrytypoklad mezi thrillery dostal a jsem moc zvědavá na pokračování série s detektivkou Quinnovou!

29.10.2020 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Poslední dobou mám obrovské štěstí na audioknihy (ano, velkou roli v tom hrajou tipy od @zanicenyknihkupec :)).
Jedním z takových tipů byla i Honzlová. A panebože, to bylo skvělý.
Román se odehrává v Česku v období těžkého komunismu. Hlavní hrdinka Jana Honzlová tráví osamocené léto v Praze. Osamocené proto, že jako jediná členka souboru písní a tanců Sedmikrása nemohla odjet do zahraničí, jelikož není členkou strany a nedostala tak propustku.
Na příběhu mladé dívky je zde zobrazeno, jak moc ovlivňovalo budování socialismu životy lidí. Autorka Zdena Salivarová do románu vnesla autobiografické prvky, knihu rozepsala ještě během života v Praze a dokončila ji po emigraci v Torontu.
Audioknižní verze je skvělá! Přechody mezi kapitolami obohacují úryvky lidových písní podtrhující text. Interpretace Denisy Barešové nemá chybu.
Asi první audiokniha v mém životě, která způsobila, že jsem šla během poslechu po ulici s otevřenou pusou - tak moc jsem byla šokovaná věcmi, které se v knize odehrávaly.
Drsné, surové, bolavé, fascinující.

14.05.2024 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Thrillerů je v dnešní době nespočet. Najít mezi tím množstvím nějaký, který je originální a zaujme, je poměrně těžké. Ale můžu říct, že Kopírákovi se to (alespoň v mém případě) povedlo.
Jak už název napovídá, vrahem je Kopírák, tedy člověk, který kopíruje nejznámější světové sériové vrahy.
Není to žádná wow kniha, ale je tak moc čtivě napsaná, že vám kapitoly budou utíkat pod rukama. Je tam dost brutálních scén, ale jakožto ostřílenou čtenářku detektivek a thrillerů mě jen tak něco nepřekvapí.
Trochu mě mrzel ten překombinovaný závěr, ve kterém se podle mě ztratila i sama autorka :D, pravděpodobně si potřebovala vytvořit podhoubí na další díl.
Každopádně mě zaráží negativní recenze - jasně, není to nic, z čeho bychom upadli nazad a už se nikdy nezvedli, každopádně je to dle mého názoru čtivý a oddechový thriller pro širokou veřejnost.
V neposlední řadě musím ještě zmínit grafické zpracování knížky, které je úchvatné.
Pokud máte chuť na thriller, který je na jednu stranu brutální, na stranu druhou překvapivý (možná až moc :D), zahrnuje fajn postavy a čte se jedním dechem, Kopírák je pro vás to pravé.

28.07.2023 4 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Když mám v rukou knížku Camilly Läckberg, vím, že půjde o dobře napsanou a čtivou záležitost. V tomto případě jsem byla o to víc zvědavá na autorčino spojení s iluzionistou a telepatem Henrikem Fexeusem a musím říct, že výsledek byl skvělý!
Ač je kniha poměrně tlustá (skoro 600 stran), četla se dobře a rychle. Jedná se o detektivku z prostředí iluzí, magie a kouzlení (už tedy chápete, proč si Camilla na pomoc přizvala mistra v oboru), hlavní vyšetřovatelkou je Mina Dabiri, jež si na pomoc při vyšetřování série vražd přizve iluzionistu Vincenta Waldera. Důvod je jednoduchý - všechny vraždy jsou naaranžovány jako nepovedené kouzelnické triky.
Hlavní hrdinové jsou poměrně sympatičtí, oba totiž bojují s jistými psychickými problémy, což čtenáře donutí s nimi soucítit a zároveň jim to v určitých situacích dodává na roztomilosti (nebojte, nejedná se o psychické problémy typu deprese, to by rozhodně roztomilé nebylo; Mina je chorobně posedlá čistotou, Vincent za vším hledá rovnice, jejichž výsledek musí skončit sudým číslem). Tato nesourodá dvojka si překvapivě velmi začne notovat, jejich postupy a nápady se doplňují a šmrnc dodává i to, že jsou oba “jiní” a stojí tak proti zbytku vyšetřovacího týmu.
Bavilo mě to moc, jedná se o první díl z nové série, jejímiž hlavními hrdiny budou právě Mina a Vincent a já se už teď těším na pokračování :)

27.10.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Od autorky jsem četla knihu Vrány, jež je pro mě jednou z nejsilnějších knih vůbec. Dědina má hodnocení o něco horší, proto jsem k ní nepřistupovala s takovým očekáváním - ale byla výborná!
V první řadě musím vyzdvihnout skvělé načtení knihy, které společně s využitím nářečí perfektně dokresluje atmosféru. Stejně jako ve Vranách, i zde je kladen důraz na myšlenkové pochody postav. A myslím si, že autorka vystihla obyvatele malé dědiny naprosto perfektně. Nečekejte promyšlený děj, barvité popisy vesnické přírody, romantické linky ani nic podobného. Jedná se o sondu do mysli vesnických obyvatel, pro které je nade vše důležité, aby nebyli pomluveni ostatními sousedy.
Většinu postav (asi vlastně všechny) jsem strašně neměla ráda, kroutila jsem hlavou nad jejich přemýšlením a životními hodnotami. Což je vlastně jedna z věcí, která mě na knize hrozně bavila :D Všechny postavy v podstatě jednaly tak, aby se nedostaly do řečí, nehledě na to, že ublíží svým blízkým. Máte pocit, že každá z postav je na facku, ale autorka dokáže do každého příběhu velice dobře skrýt zlomeček nějakého citu, emoce či vysvětlení toho, proč se daná postava takhle chová. Jako čtenář pak oscilujete mezi nenávistí k postavám a snahou je aspoň částečně pochopit. Naprostá absence empatie a soucitu vás provází celou knihou a opět je na vás, zda jste schopni si v příběhu nalézt i něco pozitivního.
Mně se to líbilo, žádnou knihu s takovýmto obsazením naprosto nesympatických postav jsem doposud nečetla a myslím, že je autorka vystihla naprosto přesně.

09.06.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Na knihu Skříň plná Diora jsem se upřímně moc netěšila. Dost mě odrazovala obálka a ani samotný název knížky pro mne nebyl moc lukrativní. Potlačila jsem však své předsudky a dala na kladné recenze, které se začaly objevovat všude okolo. A ještě že se tak stalo! Tohle bylo tak krásné, emotivní, napínavé, děsivé a smutné, že jsem se od knížky skoro nemohla odtrhnout.
V knize sledujeme dvě časové linky - období druhé světové války a současnost. V rámci válečného období se dostáváme mezi britské letectvo, konkrétně sledujeme hlavně osudy ženských pilotek, které byly v té době velmi ojedinělé a podle toho s nimi také bylo zacházeno. V současnosti pak s vnučkou jedné z pilotek pátráme po tom, co se během války doopravdy stalo a spolu s hlavní hrdinkou odhalujeme děsivou minulost jejích předků.
Kniha mi byla velmi sympatická - nejen díky všem superlativům, které jsem zmínila už dříve, ale také díky tomu, že autorka vychází z reálných událostí té doby. Ženská letka u britského letectva opravdu existovala, s pilotkami skutečně bylo zacházeno tak, jak je v knize popsáno, a některé situace v knize jsou dokonce založeny na dohledatelných dobových fotografiích (autorka vše vysvětluje v doslovu). Stejně tak popisy jednotlivých šatů od Diora - ač tedy nejsem žádný módní nadšenec, googlila jsem si všechny oděvy, které byly v knize zmíněny a díky tomu jsem si perfektně doplňovala celý příběh.
Jo, tohle se fakt povedlo, je to příběh velkého přátelství a lásky zasazený do jednoho z nejhorších období našich dějin, vycházející z pravdivých zdrojů a napsaný velmi čtivě.

30.03.2021 5 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Naprosto dokonalá kniha a další skrytý poklad mezi thrillery. Podle anotace příběh nevypadá nijak extra, ale nenechte se zmást!
Marcie pochází z chudých poměrů, v minulosti žila v karavanu a pracovala jako servírka. Měla však štěstí a ulovila velmi bohatého muže, jenž se s ní, po vyhroceném rozvodu s bývalou ženou, oženil. Marcie si postupně několik let buduje své místo mezi savannahskou smetánkou, lidmi s “modrou krví” s bohatou rodinnou historií a neméně bohatými konty. Zlom však nastává ve chvíli, kdy mezi ně přichází nová manželka jednoho z nejvýše postavených členů jejich společnosti. Jeho původní manželka zemřela na rakovinu, William však nelenil a našel si ženu novou, ještě o 10 let mladší než je Marcie. Ta se najednou cítí být ohrožena ve svém postavení nejmladší manželky ve společenství; když si navíc všimne neskrývaného flirtování jejího manžela s novou ženou Williama, rozhoduje se, že to tak nenechá.
Už samotný tento příběh by vystačil na fajn thriller, věřte mi ale, že tohle je teprve začátek. V knize sledujeme kontrast mezi společenskou smetánkou a ženami z nižší společnosti, ješitnost starších, bohatých mužů, kteří si myslí, že za peníze si koupí cokoli, ale také prvky černé magie a voodoo.
Opravdu vřele doporučuji, knihu jsem přečetla za dva dny a po jejím dočtení jsem měla přesně takový ten prázdný a zároveň naplněný pocit, který získáte jen tehdy, když dočtete opravdu dobrou knihu, která vás svým příběhem naprosto pohltí.

02.11.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Málokdy mám po přečtení knihy pocit, že vlastně nevím, co bych o ní napsala. A přesně tento pocit zažívám teď, po dočtení Foukneš do pěny.
Řadím se mezi jednoznačné příznivce této emocionální smršti, ale cítím, že zrovna nejsem v tom pravém období a v tom pravém nalazení, aby ve mne kniha zanechala kýžený efekt. Ne nadarmo jsem si hned po dočtení knihy řekla, že si ji budu muset přečíst ještě jednou.
Chyba možná byla v tom, že jsem k ní, i přes četná upozornění, přistupovala jako k odpočinkové četbě, a jelikož mám Třeštíkovou načtenou celou, tak nějak jsem neměla potřebu se na knihu emocionálně připravit. Což byl možná ten problém.
Už po pár stránkách mi kniha dala jasně najevo, že tohle odpočinek fakt nebude, že tady se budeme nořit do světa pocitů, představ, minulosti a nostalgie.
Za mě je to obrovská pecka, je skvělé sledovat, jak autorka dokáže po knihách, jako jsou Bábovky nebo Osm, napsat něco takového.
Nádherná práce se stylistikou, nádherná práce s metaforami, několikrát jsem se přistihla, jak si znovu pročítám odstavec, jelikož mě naprosto zaujala větná výstavba nebo zvukomalebnost slov, několikrát jsem se taky přistihla, jak si sama v sobě rekapituluji a přehodnocuji některé pocity a myšlenky.
A přesně tyhle hloubavé a rozhárané pocity od knihy chci!
Sofistikovanější názor asi budu schopna dodat až po druhém přečtení knihy, co však můžu říct už teď je to, že kniha opravdu stojí za to!

25.05.2020 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Hledáte napínavý thriller se zajímavou zápletkou a nečekaným zvratem? Pak sáhněte po Pomocnici!
Trochu jsem se bála námětu, přece jen příběhů, ve kterých je hlavní postavou pomocnice v domácnosti, je nespočet (a nedávno jsem četla Hospodyni od Joy Fieldingové, jejíž zápletka byla obdobná). Ale Pomocnice mě bavila! Nenudila jsem se ani jednu kapitolu, kniha je svižně napsaná a poměrně krátká, a za co dávám palec nahoru je zvrat asi v polovině knížky, který možná budete lehce tušit, ale předpokládám, že ne až v takovém rozměru :)
Dávám 4/5 a hodnotím jako solidní thriller, jehož četbou neprohloupíte.

22.10.2023 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Jsem moc ráda, že se mi tato vietnamská rodinná sága dostala do rukou. To vám bylo tak hezké a milé čtení, avšak odehrávající se na pozadí hrůzných historických událostí. Obdivuju, když autor dokáže psát o tématech jako je válka, smrt, mezilidská nenávist, ale vykompenzovat to tak krásnými postavami hlavních hrdinů, že z příběhu ve finále máte hřejivý pocit.
A přesně taková je kniha Hory zpívají. Představuje nám historii vietnamské rodiny Tranů v průběhu 20. století - od francouzské koloniální nadvlády přes válku ve Vietnamu až po současnost. Hlavními postavami jsou dvě ženy - Dieu Lan a její vnučka Huong. Kapitoly jsou střídavě vyprávěny oběma z nich, Dieu Lan popisuje události odehrávající se v minulosti, Huong je dává do souvislostí s aktuálním děním. Knihu navíc provází stará vietnamská přílosví, u nichž jsem se nejednou zastavila a přemýšlela nad jejich pravdivostí.
Knihu doporučuji všem - velmi jednoduchým stylem psaní je zde vykreslena historie Vietnamu, která, troufám si tvrdit, pro většinu z nás není úplně známá. Autorka popisuje děsivou historii, kterou bylo možno přežít jen díky lidskosti a pokoře.

09.08.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Lisa Reganová a její série s detektivkou Josie Quinn už je takový evergreen. Na mém profilu najdete recenze na všechny předchozí díly, které mají ve všech případech kladné hodnocení. Ani u Tichého pláče nebudu dělat výjimku - Josie tentokrát pátrá po sedmileté holčičce, kterou navíc někdo unesl přímo před zraky jejích rodičů.
Krom toho opět sledujeme nějaký střípek z Josiina života, ten samozřejmě prozrazovat nebudu, ať vám nespoileruju předchozí díly.
Sečteno podtrženo, pokud máte chuť na napínavou detektivku se sympatickou hlavní hrdinkou, detektivku, která je jednoduchá a snadno se čte, zároveň ale není hloupá a budete hltat každou kapitolu, série s Josie Quinn je výborná volba!
Za mě tedy stále vede díl Matčin hrob, pozitivní ale je, že série nemá klesající tendenci.

11.06.2023 4 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Kámen, nůžky, papír je super thriller, který jsem zhltla na dva zátahy!
Hlavní hrdinové, manželský pár Adam a Amélie, vyhrají víkendový pobyt ve Skotsku. Jejich manželství je na bodě mrazu a oba tomuto víkendu připisují velký význam - buď si vše vyříkají a zůstanou spolu, nebo se jejich cesty navždy rozdělí. Hned po příjezdu ale zjišťují, že během svého pobytu budou řešit asi mnohem horší věci než jejich vztah. Ono místo, kde mají víkend strávit, leží na úplné samotě. V okolí nejsou žádné obchody ani lidé. Ubytování je vlastně bývalá kaple, kterou někdo přebudoval na hezký apartmán, vše je ovšem hodně zanedbané. Celou atmosféru ještě dokresluje sněhová vánice, která v podstatě znemožňuje jakoukoli cestu zpět do civilizace. No a během tohohle všeho se začnou dít podivné věci :D
Nebudu už vyprávět dále, abych vám nezkazila překvapení. Mě to bavilo moc. Jedná se o thriller, ale se značnými hororovými prvky. Na jednu stranu se bojíte, na stranu druhou se snažíte rozklíčovat, co se v manželství pokazilo (jsou tam retrospektivní kapitoly, což miluju), no a na konci přijde zvrat jako blázen :)
Skvělý, doporučuju, 5/5!

11.06.2023 5 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

(SPOILER) Mladý herec Petr dostal v ostravském divadle snové angažmá, hlavní roli v nově připravované hře, což jej přimělo přestěhovat se spolu s jeho ženou a malým synem z Hradce do Ostravy. Příjemným překvapením je pro Petra také dům, do kterého se stěhují - bydlel v něm totiž v minulosti hudebník, kterého Petr od dětství obdivoval. Dům je rodině pronajat za nízký nájem a Petr s Annou se tak nestačí divit svému štěstí. To se však začne rychle měnit ve chvíli, kdy v domě objeví tajnou místnost s promítačkou, která jim ukáže netušené věci…
Kniha byla skvělá! Tyhle mysteriózní příběhy, kdy se realita prolíná se snem, já opravdu můžu. Když se k tomu přidá napětí, dynamický děj, v podstatě žádné zbytečné výplně příběhu a Ostrava, je pravděpodobně zaručen úspěch :)
Papírové domky rozhodně doporučuji.

21.02.2023 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha Nejlepší pro všechny patří rozhodně mezi nejlepší audioknihy, které jsem měla možnost slyšet. Petra Soukupová je skvělá autorka, mezilidské vztahy umí popsat naprosto dokonale, avšak zároveň s určitým nehodnotícím odstupem, čtenář má tak prostor na situaci nahlédnout se subjektivní emocí.
Od autorky už mám přečtenou knihu Věci, na které nastal čas - ta se mi líbila moc, ale Nejlepší pro všechny ji ještě předčila (možná díky audio verzi, která byla dokonalá)!
Hlavní hrdinka, mladá maminka a herečka Hana, problémový syn Viktor, uspěchaná Praha versus střet s vesnickým prostředím, maminkou Hany Evou, tradičními hodnotami a kritickou společností. Děj popisovat nebudu, myslím, že čím méně toho čtenář ví, tím lépe. Ostatně děj jako takový není až tak obsáhlý, kniha je skvělá právě popisem vztahů, emocí a psychologií postav.
Kniha se rozhodně řadí mezi ty nejlepší, které jsem četla/poslouchala.

14.03.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Jak všichni víme, válečná tematika je jednou z těch nejoblíbenějších co do knižních příběhů; v posledních letech vyšlo takové množství knih z období druhé světové, že by mi na jejich spočítaní nestačily všechny prsty, které mám :D K těmto příběhům už bohužel přistupuji bez očekávání - tak nějak tuším, co se bude dít a jaké hrůzy budou v knize popsány. O to více mě vždy překvapí, když kniha z válečného období přijde s něčím novým, co jsem doposud v žádném jiném příběhu nečetla. A přesně to dokázal příběh odehrávající se v knize Poslední knihkupectví.
Děj je zasazen do válečného Londýna. Hlavní hrdinka, mladá dívka Grace, se po smrti matky snaží sehnat lukrativní práci a postavit se na vlastní nohy. Přijme práci ve starém, zaprášeném knihkupectví, kde působí jako pomocnice starému, ne příliš přátelskému muži. V knize je krásně popsán vztah, který si Grace postupně buduje s knihami, příběhy a prací v knihkupectví jako takovou. Pokud jste milovníky knih, tento příběh se vám určitě bude líbit - ostatně kdo z knihomolů by nechtěl pracovat mezi knihami, mít neomezený přísun nových titulů a možnost si číst během pracovní doby :)
Ne všechno je však tak pozitivní, jako Gracina práce; Londýn je zmítán bombardováním, denním chlebem obyvatel je trávení času v krytech. Jak anotace napovídá, Grace spojí příjemné s užitečným a během dlouhých hodin v krytu předčítá lidem okolo významné literární díla a odvádí tak pozornost od ne úplně šťastné přítomnosti.
Na knize se mi nejvíc líbilo vykreslení Gracina vztahu ke knihám - od knihami nepolíbené dívky přes vášnivou čtenářku, která svým zápalem nakazí i ostatní ve svém okolí. Vše se odehrává v jednom z nejhorších období našich dějin a příběh nám tak ukazuje, jak i ty nejhorší chvíle lze přežít díky něčemu tak “obyčejnému”, jako jsou knihy Okrajová romantická linka tam také je, všichni si tak přijdou na své :)

11.02.2022 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Knih s detektivní zápletkou vychází kvanta. Pokud je omezíme na příběhy s ženskou hlavní hrdinkou, trochu se nám výběr zúží, stále jich však zůstane obrovské množství. Pokud ale budeme chtít vyzobat ty příběhy, které jsou zajímavé, opravdu napínavé a něčím nové, moc jich už nezůstane. A jsem hrozně ráda, že Šifra se dle mého nově řadí právě do této kategorie.
Zvláštní agentka FBI Nina Guerrerová vyšetřuje případ mrtvých dívek, který má na svědomí sériový vrah. Když se u obětí začnou objevovat zprávy adresované přímo jí, zjistí, že se jí případ týká mnohem osobněji, než původně předpokládala. Vrah před každou vraždou zanechává jistou šifru, aby zabavil nejen vyšetřovatele z FBI, ale také širokou veřejnost, která doslova hltá každý jeho krok.
Extrémně sympatická hlavní hrdinka v kombinaci s šiframi hraje velice dobře dohromady a všemu napomáhá také to, že sama autorka dlouhé roky pracovala u policie a při psaní svých knih tedy moc dobře ví, o čem mluví.
Šifra je prvním dílem ze série knih s vyšetřovatelkou Ninou Guerrerovou a mohu směle říct, že už teď se těším na další díl (měl by vyjít pravděpodobně v příštím roce).

08.12.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Pokaždé, když se mi do rukou dostává nový díl z této série, říkám si, proč ho vlastně čtu, vždyť už mě autorka nemá čím překvapit. Předem vím, že tam bude ženská hlavní hrdinka. Předem vím, že se stane nějaký průšvih, který ji donutí spálit mosty a odjet do zahraničí. Předem taky vím, že tam potká osudovou lásku, které se bude bránit, ale nakonec to bude silnější než ona. Jo, všechno tohle tam vždycky je a nechybělo to ani v nejnovějším dílu. Ale já jsem si ho i přes to všechno užila :D Můj první dojem z knihy byl doslova “jak to ta ženská dělá, že je to pokaždé to stejné, ale pokaždé to dočítám s hrozně příjemným pocitem?”.
Myslím, že je za tím umění čtenáře doslova přenést do lokality, ve které se příběh odehrává, a způsobit pocit, že i když sedíme na gauči v obýváku, cítíme se jako na chatě ve Švýcarsku :)

02.12.2021 4 z 5