No a já

Lou Bertignakové je třináct let, má IQ 160 a v hlavě mraky otázek. Pozoruje lidi, sbírá slova, provádí různé pokusy, hltá encyklopedie. Dva školní ročníky přeskočila. Ve třídě je nejmladší a nejmenší, ale dělá si největší starosti. Proč ji matka už nikdy neobejme, proč otec předstírá dobrou náladu, proč „jsou věci tak, jak jsou?“ Když se seznámí s osmnáctiletou bezdomovkyní No, která zdaleka nemá ani to, co má Lou – střechu nad hlavou, jídlo, rodiče – vezme si na svá bedra víc, než unese. A postupně zjišťuje, jak daleko má realita k reklamním billboardům z ulic a metra. S pomocí nejstaršího spolužáka ze třídy a největšího lempla, který už dvakrát propadl, zato má něžný úsměv a velké černé oči, se Lou vrhne do experimentu, který míří proti osudu... No a já je románem o dospívání, které je podrobeno zkoušce reality. Je pohledem na svět očima předčasně zralého, naivního i jasnozřivého mladého člověka, který se nechce jen tak smířit s během věcí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88806/big_no-a-ja-VWG-88806.jpg 4.4492

Vydáno: , Odeon

No et moi, 2007

Kniha No a já

Adellll

Má prvotina od autorky, která přesáhla i má dost vysoká očekávání. Příběh je inteligentně a citlivě napsaný, a po dlouhé době mě také zvláště zasáhl. Po celou dobu čtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout, netušila jsem, jak to jen může dopadnout...A právě konec mi vzal dech snad nejvíce, i když se jednalo už jen o třešničku na pomyslném dortu. Po dočtení jsem pak několik minut jen seděla, koukala na knihu v mé ruce a zpracovávala, co se tam právě sakra stalo.

katkaost

Tuto knihu jsem četla déle než jsem očekávala. Měla jsem od ní mnohem větší očekávání. A moc mi nešlo se začíst. Až v posledních částech to fičelo. Nakonec jsem dočetla a knihu až tak zle nehodnotím.

Berulidemknihy
14.12.2021

3,5/5
Na autorku slyším chválu, kudy chodím. Bohužel mně ton celé nijak nedojalo. Lou a její myšlenky mi přišly i na třináctiletou holčičku moc naivní, když si vezmeme, jak vysoké iq má, tak i já ve třinácti letech uvažovala jinak a to nejsem nijak přehnaně inteligentní. Ráda bych knize dala vyšší hodnocení, bohužel podle mě prostě není prostor. Možná je to jen obdobím, ve kterém jsem knihu četla. Kdo ví.
Každopádně si ráda přečtu i jiná díla autorky, k tomuto se ale bohužel již vracet nebudu.

KuroHaru
11.12.2021

Tato kniha, ač tak útlá, ve mně zanechala hodně emocí a pocit marnosti a prázdnoty, takže jsem nakonec docela ráda, že to byla jen taková jednohubka. Hodně sugestivní styl psaní.

Anie94
10.12.2021

ato knizka je utloucka a mate ji prectenou za chvilicku, ale skryva v sobe silny pribeh mladicke Lou a jeji kamaradky bez domova No.

Pribeh je mistami dost naivni a klise a myslim, ze maloktera rodina by udelala pro No to co rodina Lou.
Hlavni hrdinka byla prilis zidealizovana. Pri cteni jsem mela pocit, ze pribehu neco chybelo, jako by nebyl dotazeny do konce, ale pritom mel vse. Je to psychologicky dobre vykresleny pribeh, ktery byl naivni a zaroven moudry.

HDosoudilová
03.10.2021

Tato kniha mě zaujala svým tématem. O bezdomovcích jsem vlastně ještě žádnou knihu nečetla. A ani jsem neměla v plánu. Ale jednak jsem si chtěla přečíst nějakou knihu od této velmi chválené autorky a pak mě zajímalo, kdo je No a jak se ocitla na ulici.
Kniha se mi četla dobře, nápad je to skvělý. Jen mně až tolik nesedlo zpracování příběhu. Vlastně ani nedokážu úplně popsat proč. Možná jsem měla jiná očekávání... a nebo to bude možná tím, že byla Lou až moc chytrá. A přiznám se, že na mě nepůsobilo věrohodně zachování se rodičů vůči No. Nebudu psát v čem, jelikož by to byl spoiler.
Na druhou stranu postava No se mi moc líbila. Přišla mi zajímavá. A dostalo mě, kolik témat a hlubokých myšlenek tato útlá kniha v sobě skrývá.
Možná se k ní vrátím za pár let a třeba změním názor. Určitě ji však doporučuji přečíst. Stojí za to. Takže ji vlastně hodnotím celkem dobře.

carcassonna
03.10.2021

Nedočítala som to. Kniha ma rozčulovala a zároveň nudila. Jedna s tých pseudo-intelektuálnych výplachov vedomia, kedy namiesto toho, aby postavy niečo robili, tak Vám to autorka len tak medzi rečou spomenie. Ako príklad: Lou je génius, IQ 160, nič v knihe tomu nenasvedčovalo, možno práve preto, že autorka sama nie je génius, takže nevie, ako také decko funguje, premýšla; sú to len klišé typu : Mám rada experimenty, o všetkom veľa premýšľam a nikto sa so mnou nebaví. Čakala som niečo hlbšie vzhľadom na pochvalné hodnotenie a zaujímavý námet, ale toto je podpriemerný román o ničom.

huhuhu
30.09.2021

Tušila jsem, kam autorka míří a kudy se asi bude příběh ubírat, ale i tak se mi líbilo sledovat osudy Lou, No a Lucase, kteří byli na první pohled každý jiný, ale ve skutečnosti měli leccos společného. Nežili ve fungující rodině, nezapadali mezi své vrstevníky, byli osamělí. Protože ani ten, kdo má domov, se tam jako doma vůbec cítit nemusí.