Špekyn Špekyn komentáře u knih

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Druhý díl se sympatickou "vyšetřovatelkou" Sloan je podstatně lepší a čtivější než díl první. Atmosféra divokých mokřadů Everglades je fantastická a dechberoucí - zejména jak se Sloan a její nový kolega Scott, o kterém trochu nevím, co si mám myslet, potápějí do kalných vod a prodírají se houštinami hemžícími se aligátory. Příběh je celkem pěkně vykonstruovaný, ale chybí mu dovysvětlení. Konec je napínavý a má spád, ale typicky pro autora je dost rychlý. Také bych zvolila jiný, víceříkající, název.

21.04.2023 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Velmi povedený thriller. Příběh je napínavý, o zvraty není nouze. Vcelku dobře napsáno, člověk se dokáže vcítit do emocí postav. Ačkoliv Sarah je chladná a Adam trochu pitomec. Konec je šokující a dost neodpovídá předchozímu vykreslování a řadě detailů.

06.04.2023 4 z 5

Nezvaný pár Nezvaný pár Sarah J. Naughton

Ucházející thriller. Zápletka nepříliš originální - smíšené manželství, bohatí a jejich poklesky, nenávist, věčná opilost... Prolínání několika časových rovin (přítomnost, svatba, začátek dovolené) a střídání ichformy a erformy je vítaným zpestřením. Exotické prostředí vietnamského tropického ostrova je líbivé. Celkově takový průměr, oddechová "detektivka'.

28.03.2023

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Neslabší díl tetralogie. Příběh zpočátku nudí, nic moc se neděje, je to takové rozvleklé. Kniha má spád až v poslední třetině. Náhlý otevřený konec je divný a nic neříkající. Vzhledem k tomu, že je to závěrečný díl série, jsem čekala jiné rozuzlení. Epilogem se připravuje půda pro další sérii, kde však, myslím, Theo již nevystupuje. Série měla sestupnou tendenci. Škoda.

20.03.2023 3 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Zajímavá a děsuplná myšlenka. Fingované místo sériové vraždy je už přehnané.
Konec je zase příliš rychlý. Řada věcí nebyla nevysvětlena či byla nedomyšlena. Snad se nějakého vysvětlení dočkáme v dalším díle, který je naznačen. Celkově tedy slabší díl.

11.03.2023 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Bezva thriller. Počátek je trochu nudný a chvílemi moc vědecký (a těžko pochopitelný) ohledně vysvětlování podstaty některých "vyšetřovacích metod". Popisy míst a vražd jsou velmi působivé. V knize jsou také časté narážķy na světové sériové vrahy, o nichž u nás není moc povědomí. Konec je příliš rychlý. Jinak je kniha typicky syrová a vědecká, nechybí tentokrát náhled do mystična. Již se těším na další díl!

03.03.2023 4 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

Špičkový thriller. Autorka nezklamala a i třetí díl série je pecka. Téma starověkého egyptského náboženství je velmi přitažlivé a je skvěle zpracováno. Balzamovačovy pohnutky a vůbec celé vyšetřování jsou realistické. Napětím je kniha natřískaná, a to i vzhledem k paralelnímu příběhu tatérky Marni. Oceňuji, že tentokrát se Marni do vyšetřování nevměšovala a měla vlastní "případ". Sečteno, podtrženo, kniha je velmi čtivá a originální.

22.02.2023 5 z 5

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Velmi působivá kniha. Skvělý námět nutící k zamyšlení. První třetina knihy je nacpaná emocemi, druhá předkládá leckdy až překvapivá řešení nastalé situace, třetí už jen pozvolna uzavírá obraz nového světa (a poněkud nudí). Vyprávění v podobě příběhů jednotlivých žen je dobře uchopeno a vytváří ucelený obraz. Ale charakter postav není dotažen a občas je těžké se v nich orientovat. V knize je také mnoho překlepů, které kazí dojem. Každopádně na tuto knihu, myslím, dlouho nezapomenu.

13.02.2023 4 z 5

Tenký led Tenký led Paige Shelton

Celkem zdařila prvotina. Ačkoliv gró příběhu se odehrává až v poslední třetině knihy , zbytek je jen výplň atmosféry a psychického rozpoložení hlavní hrdinky. Prostředí je originální a líbivé, skvěle popsané. Charaktery lidí jsou dobře vykresleny. Konec naznačuje pokračování. Ráda bych si přečetla "rozuzlení" ohledně Bethina únosu a dopadení pachatele.

06.02.2023 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Slabší detektivka, za thriller bych to neoznačila. Prostředí vody a ,,vodního vyšetřování" je zajímavé a originální. Nicméně drogová podsvětí a politické intriky mne příliš neberou. Kniha se ale dobře čte díky krátkým kapitolám. Hlavní hrdinka je sympatická, její kolega víceméně též. Konec je málo dramatický. Ale další díly této dvojice si ráda přečtu.

29.01.2023 3 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Povedená detektivka. Napětí je takové střední, žádná bomba. Prostředí severoněmeckého strova je hezky vylíčené, příběh je zajímavý, ale mírně nedotažený (chybí velké finále). Detailní líčení pomalého postupu vyšetřování přidává na reálnosti. Hlavní hrdinka je sympatická a určitě uvítám další příběhy s ní.

08.12.2022 3 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Pěkný thriller. Napínavý, čtivý. Ale přijde mi až moc přitažený za vlasy. Zpracování formou vyprávění dvěma vypravěči je skvěle uchopené. A konec mě trochu zklamal, čekala jsem něco víc, nějaké větší vyvrcholení.

01.12.2022 3 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Jess Lourey

Knihy mě zaujala zápletkou v anotaci. Nicméně je pak poněkud jiná. Způsob psaní je divný a nesedí mi. Autorka skáče nesouvisle z jednoho na druhé bez vysvětlení. Víc než polovina knihy je o ničem, jen vykresluje atmosféru, ale nic se defacto neděje, žádný posun. Úplný závěr knihy už je lepší a napínavý. Ale čekala jsem rozhodně celkově více a i něco jiného.

06.11.2022 3 z 5

Lež vedle mě Lež vedle mě Gregg Olsen

Poněkud slabší thriller/detektivka. Od autora jsem čekala víc. Začátek je pomalejší. Střídání vyprávění několika vypravěčů spolu zdánlivě nesouvisí a je o ničem. Příběh začne nabírat spád až po polovině a konec je pak předvídatelný. Postavy nejsou nijak sympatické a Adam je líčen dost rozporuplně a několikrát si v příběhu protiřečí (např. na začátku se dušuje sám sobě, že Sophii nikdy nepodvedl, a pak později vypráví o svém románku se šefovou Carrie). Celkově takový průměr, řekla bych.

18.10.2022

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Povedená propracovaná detektivka. Nicméně za mě má příběh dost předvídatelný průběh - nevlastní dítě, tajemní rodiče, střežené tajemství, postupné vraždy všech svědků, ... Ale vyprávění je čtivé a jaksi reálné vzhledem k pokrokům a postupům v případu. Je zajímavé dozvědět se o životě Amišů a jejich zvyklostech. Rozuzlení je smutné a nutí k zamyšlení, jak rigidnost a bezvýjimečné lpění na pravidlech může vést k tragédii.
Obálka je hezká a ilustruje dobře prostředí románu.

04.10.2022

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Působivá detektivka/thriller. Podoba vyprávění ve formě přepisu podcastu je originální, svěží. Příběh je zajímavý a napětí se stupňuje. Ale konec včetně odhalení vraha jsem čekala grandióznější. Chybělo mi vysvětlení některých vrahových pohnutek (ačkoliv autorka se je záměrně snaží zamést pod koberec).
Původní obálka s obrazem skočce obecného je mnohem hezčí a příhodnější než obálka česká.

26.09.2022 4 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Zdařilý psychothriller. I když styl psaní mi úplně neseděl a bylo zde spousta klišé (bouře, "duchové", výpadky paměti atd.). Autor si se čtenářem bravurně hraje, takže za chvíli vůbec nevíte, co si myslet, co je pravda a co iluze. Příběh je ale dle mého názoru až moc zamotaný a překombinovaný. Konec jsem čekala v podobném duchu, takže mne nijak nešokoval.
Kniha se dobře četla díky krátkým kapitolám. Obálka je geniální.

16.09.2022 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Povedená severská detektivka. Ale nijak nevybočuje, žádný wow efekt jsem nezaznamenala. V příběhu figuruje mnoho postav, takže na začátku je těžké se zorientovat. Ale jednotlivé charaktery postav jsou dobře přibližované v pár větách. Zápletka je pěkně promyšlená, ačkoliv ke konci mi nějaké detaily a vysvětlení chyběly. Konec je velmi dynamický, naopak začátek zbytečně rozvleklý se zbytečnými postavami. Další díly si ráda přečtu.

08.09.2022 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Příjemné pokračování příběhu Sage a Lucy. Nicméně kniha je trochu uměle natahovaná, některé scény jsou zbytečné a působí divně, např. venčení psů, třídění Aprilina oblečení.
Co mne mrzí je, že April se dostane hodně do pozadí, defacto na určitou dobu až zmizí. To samé se týká Gavina, Aarona ... Také úplně zmizí scény z knihovny. Škoda, tam by byl potenciál. Ke konci pak vše rychle graduje. Ale vyústění (s Alanem) je až příliš jednoduché.
Divná je také po celou dobu série otázka peněz - Sage si furt stěžuje, že nemá peníze, nemůže si dovolit byt, ale pak kupuje dárky, oblečení, a ejhle najednou má i na nájem garsonky jen pro sebe!

24.08.2022 4 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Krásný romantický příběh. Je plný lásky, naděje, ale i utrpení, mladických trablů a nerozvážnosti. Sage a její přístup mě trochu iritovaly, ale vzhledem k její minulosti to bylo adekvátní. Příběh mě hned vtáhl a postavy byly sympatické. Jen chvílemi to bylo zbytečně rozvleklé. Chybělo mi větší rozebrání sezení u psycholožky, větší odbornost. Konec byl pak až příliš vyhrocený, neseděl ke zbytku. (SPOILER: Luca se celou dobu tvářil chápavě, ale pak byl jakože on ten špatný?) Ale rozumím, že to bylo nutné pro nalákání na druhý díl a zvýšení napětí. Rozhodně se na jeho přečtení těším.

19.08.2022 4 z 5