Špekyn Špekyn komentáře u knih

Kořist Kořist Darcy Coates

Horory nečtu, ale tohle mne zaujalo anotací a mělo to dobré recenze. Nakonec bych to jako horor asi ani neoznačila, ale thriller je to povedený.
Postava Todda i vyšetřovatelky Carly byla taková zvláštní, napůl sympatická, napůl nesympatická. Příběhu to však příliš nevadí. Ten neustále graduje, jak se situace každou událostí mění. Nástrahy divoké lesa, včetně vlastní psychiky, a pasti a lsti monstra stupňují napětí. Vše navíc působí velmi reálně. Náhlé rozuzlení, které je jen shrnuto a není popisováno, ke zbytku knihy nezapadá. Úplný konec je rychlý a překvapivý. Chybělo mi pouze vysvětlení, proč se Gabon zabil.

14.08.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Když jsem poprvé uviděla tuhle knihu a přečetla si anotaci a recenzi, řekla jsem si, fuj, to je hnus, to číst nebudu. Postupně, jak recenzí během pár dní přibývalo, mi to ale nedalo a začala jsem přečtení této knihy brát jako takový "must have". Jednak kvůli rozšíření obzorů, jednak kvůli současnému trendu, a také kvůli potenciálu, který kniha vzhledem k tématu má. Myslím, že bude námětem mnoha diskuzí.
Obálka je fantastická. Je tak odporná, až je nechutně dokonalá.
Styl je strohý, popisný, bez emocí.
Označování hlavní postavy jako "on" je divné a než si zvyknete na tento styl psaní, nevíte, o kom je zrovna řeč, zejména pokud je ve scéně více lidí. I z toho důvodu není hlavní hrdina příliš sympatický. V druhé půlce se pak charakterově trochu promění.
Téma je drsné, hnusné, zarážející, nutící k zamyšlení. Při čtení si člověk nesmí scény přiliš představovat. Okrajové zmínky o demagogizaci - např. zvířecí virus, deštníky proti ptákům atd. - ještě více nutí k uvažování nad fungováním dnešní společnosti. Konec je brutální konec, i když ne úplně nečekaný.
Některé věci jsou poněkud nedotažené -zákaz nočního vycházení?, mléčné výrobky?, menstruace u samic?
Ale každopádně je téma dobře a někde až do detailů zpracované (zpracování masa, kůže, obětování, černý trh, pohřby...). Za to 4.

04.08.2022 4 z 5

Evvie Drakeová začíná znovu Evvie Drakeová začíná znovu Linda Holmes

Příjemná oddychovka. Trochu nudnější, nic moc se neděje. Chybí popisy atmosféry a emočně je to takové plošší. Ale občas nezaškodí si přečíst nějakou takovouhle romanťárnu na relax.

27.07.2022 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Působivý, napínavý, strhující detektivní thriller. Krátké kapitoly se dobře četly. Ze začátku se střídá mnoho postav, což je trochu nepřehledné, aby se v tom člověk vyznal. Ale později vše začne dávat smysl. Hessovo počínání ohledně bytu by se dalo vynechat, ale chápu, že chtěl autor více vykreslit tuto hlavní postavu. Celkově jsou oba hlavní vyšetřovatelé takoví nemastní neslaní a pracují každý zvlášť a ne spolu. Rozuzlení není až tak šokující, od určité časti jsem věděla, kdo je vrah, i když překvapí. Konečné vysvětlení je už takové strohé a má dost trhlin (např. o Kristine, pomáhání Hessovi).

14.07.2022 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Působivé. Drsné. Neuvěřitelné.
Opravdu zůstává rozum stát nad tím, co Shelly dokázala dělat svým vlastním dětem a samozvaným kamarádům. Rozhodně trpí psychickou poruchou. (A třeba i schizofrenií, kdy o násilném konání vůbec neví.) Děvčata pak musela být velmi statečná. Ale nevěřím, že vedou nyní zcela normální život. To nelze. Strašáky v hlavě budou mít stále.
Příběh je celkem dobře poskládaný z vyslechnutých vyprávění jednotlivých postav. Semtam se překrývá a opakuje, ale vzhledem k tématu to nevadí. Je určitě dobře, že to autor zpracoval a povedlo se mu to i vcelku čtivě.
Konec je překvapivý, jak nejasně to úřady uzavřely a jak "lehce" z toho Shelly vyvázla. Doufejme, že takových Shelly neběhá po světě vícero...

11.07.2022 4 z 5

Překvapivá fakta o zvířatech Překvapivá fakta o zvířatech Lucy Cooke

Skvělé, zajímavé, poučné. Styl psaní je poněkud náročnější (výrazy, slovosled, obsažnost) a rozhodně vyžaduje pozorné čtení a také znalost přírodovědných i jiných odbornějších termínů atd. Nechybí sarkastické a humorné poznámky.
Je opravdu zajímavé dozvědět se o mýtech, které o vybraných zvířatech, panovaly a jít až k prapůvodnímu zdroji těchto bludů. Je zvláštní uvědomit si, jak moc si zvířata antropomorfizujeme a také jak moc jsme ovlivňováni médii a všeobecným míněním. To, že nám o zvířeti někdo něco řekne (škola, vědecká společnost, média...), ještě neznamená, že je to 100 % pravda.

06.07.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Skvělé, napínavé, gradující, strhující! Opravdu skvělý námět. Události udržují čtenáře stále v napětí. Jen bych možná uvítala větší odhalení vraha - jeho pohnutek, postupu apod. Linka mezi Josie a Noahem je pak skvělou vsuvkou.

16.06.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Napínavý psychologický thriller. Skvělé čtení. Jen vsuvky z terapie jsou takové nepochopitelné - Stále to samé dokola. Kdo to je? Jak to souvisí?? - Vše se odhalí až v závěru, kdy to ale jaksi už nemá úplně to správné kouzlo. A některé věci jsou moc přitažené za vlasy (doslova). Konec je velmi působivý, i když možná až příliš nereálný (Opravdu by si pachatele nikdo v Kruhu nevšiml)? Rozuzlení situace hlavní hrdinky je takové rozpačité (Opravdu by to policie takto spolkla?).

10.06.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Jedním slovem úžasné! Napínavé, gradující, realistické (i když na konci už je těch "náhod" nějak moc). Prolínání retrospektivního vyprávění malé Josie je velmi působivé a odhaluje detektivčina skrytá tajemství. Knihu jsem téměř nemohla odložit a četla jsem pořád dál, jak se příběh zamotával a napětí se stupňovalo. Příběh je strhující. Jednoznačně nejlepší díl série. Rozvíjení vztahu mezi Josie a Noahem je pak vítanou třešničkou, jsem zvědavá, jak to bude dál. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu!

27.05.2022 5 z 5

Prudký vzlet Prudký vzlet Bianca Iosivoni

Oddechová romantická kniha s hlubším podtextem smutku, beznaděje, ztráty bližního. Je znát, že se jedná o YA knihu - hlavní postavy vidí svět jen tak, že jejich pohled je ten jediný správný. Zejména Hailee je sobecká ve svém smutku.
Kniha je dějově chudá, většinu obsahu zabírá rozebírání emočních stavů, i když vzhledem k situaci by to odpovídalo reálu.

18.05.2022 3 z 5

Důchodce, blondýna, nebo dinosaurus? Důchodce, blondýna, nebo dinosaurus? Jana Brůžková

Knížka vhodná k oddechu a čtení v MHD či v čekárně. Některé příhody jsou vtipné, ale velká část příběhů či glos je o ničem. Myslím, že "generace maminek" ale tuto knihu ocení více.

25.04.2022 1 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Celkem povedená "detektivka"/thriller. Střídání minulosti a přítomnosti je vhodně zvolené a udržuje napětí. Téměř do konce přitom není řečeni, kdo je obětí. Střídání vypravěčů je také fajn. Až na Douga - nechápu, proč je jeho vyprávění v erformě. Působí to fakt divně, když zbytek vypráví v ichformě. Začátek je poněkud pomalý, ale konec je bouřlivý. I když úplný závěr je zase trošku odbitý. Obálka je hezká, jednoduchá. Ale neodpovídá obsahu. Stejně jako název.

22.04.2022

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Slabší thriller. (Ale na prvotinu ujde.) Vstup do děje je dost rychlý - než se člověk rozkouká, je akce. Napětí by šlo ale lépe zpracovat. Hlavní zápletka je trochu komplikovaná a nevysvětlená. Redovo stěžejní vyprávění bylo poněkud odbité - lepší by bylo zpracovat ho třeba jako retrospektivu už od začátku, jako proložení přítomnosti. Odhalení na konci je zmatené, nedotažené a spousta stěžejních otázek zůstává nezodpovězena.

09.04.2022 3 z 5

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

(SPOILER) Milé zakončení trilogie. Ale žadný "wow" efekt se nekonal, děj se příliš neposouval. Proměna charakterů hrdinů byla moc prvoplánová a zápletka se zavětí taktéž. A čekala jsem větší rozvinutí vztahu Wrena a Ember, případně i Keshava a Alistaira, když Alistair dostal dokonce prostor jako jeden z vypravěčů. Ale jako young adult počtení hezké.
K překladu bych měla výtky ohledně používání slovesa osamět. V češtině se rozhodně neužívá v takove míře, jako v daném textu.

28.03.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Vtipné, trefné, poučné.
Šipky, kdy číst daný vedlejší poučný text, jsou výbornou inovací oproti předešlým knihám. Je pěkné číst o místech, která člověk kolikrát zná. Ale zároveň objevuje místa i neznámá a různé taje, pověsti, tradice apod. Za mě nejlepší Ziburova kniha. A rozhodně stojí za to, dojít si i na přednášku s fotodokumentací!

16.03.2022 5 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Skvělá, napínavá a promyšlená detektivka.
Pěkné je střídání prostředí a pohledu policie s prostředím a pohledem spodiny/pachatelů. Zajímavé je vidět situace skrz pohled ustrašené mladé holky, ktera se snaží chránit to jediné, co má - svého otce.
Kniha má pěkný spád, proplétání dvou/tří případů s nejasnými návaznostmi udržuje napětí. Ale na konci je až příliš rychle odhalen pachatel- najednou z ničeho nic.

05.02.2022 5 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Milá oddechová romantická kniha, i když značně slabší než první díl. Děj je pozvolný, nepříliš záživný a předvídatelný. Některé scény jsou až příliš kýčovité a chování hrdinů naivní (ale vzhledem k jejich věku lze ještě přimhouřit oko). Zvrat na konci je nečekaný, i když je Vám jasné, kdo za ním stojí.
Vedlejší příběh Ember se mi líbí a vnáší "svěží vítr", veselost a energii do příběhu. Doufám, že dostane více prostoru! Totéž se týká Lýdie.

07.01.2022 3 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Příjemná oddechová kniha - ideální na podzimní večery s teplými ponožkami a šálkem horké čokolády. Nenáročné, předvídatelné, ale milé.
Způsob vyprávění je velmi osobní a začátek je zvláštní - úraz a popisy z nemocnice. Také mi chybí reálie, např. jména používaná v příměrech a narážkách.

01.11.2021 3 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Velmi působivé dílo. Oproti filmu je zde pár scén navíc (nejspíš byly vystřiženy), např. umírání Mühlbacherové. Kniha osvětluje i myšlenky a pohnutky, což umožňuje lepší pochopení. Přípodotek autora na konci je milou třešničkou a dobrým počinem - člověk si může udělat obrázek o tom, co je skutečnost a co fikce.

19.10.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Skvělá kniha! Velmi za srdce chytající, dojemný a pravdivý příběh. Rozhodně se u čtení nevyhnete emocím. Doplňující ilustrace a fotografie s informacemi o skutečných osudech hrsdinů z knihy, jsou milou třešničkou. Rozhodně doporučuji přečtení!

28.09.2021 5 z 5